Soğuk bir eş.Fikirlerinize ihtiyacım var

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

degisikbirisi

Üye
Kayıtlı Üye
12 Ağustos 2022
250
221
33
Merhaba herkese.Bir konuda farklı fikirlere ihtiyacım var..

Ben yaklasık 1 senelik evliyim.4 aylık hamileyim yaşım 32 eşim de aynı..

İkimiz de calısıyoruz mesleklerimiz de aynı,işyerlerimiz farklı..

Eşim iyi bir insan,cok dürüst,merhametli,düşünceli ve fadakar..

Kendine almaz bana alır ,benim olmasa da olur der o yönünü hep severim,takdir ederim.Ben ailemden uzakta olduğum icin sen mutlu ol der..Saygılı bir eş hem bana hem ailesine..

Ailesi de cok iyi insanlar,cana yakınlar ben de seviyorum onları..

Fakat sorun eşimin fiziksel temas kurmaması.Şöyle anlatıyım,ben elini tutmadan elimi tutmaz,ben sarılmadan sarılmaz,öpmeden öpmez..Ara ara söylüyorum keşke sen de yapsan falan diye..Hatta bazen söylüyorum beni sevmiyor musun acaba?Fiziksel temas kurmuyorsun,insan sevdiği kişiye dokunmak ister,cekim olur diyorum..Sevmek dokunmakla olmuyor mıç mıçla olmuyor diyor.Ama kadınım sonucta bunlara da ihtiyac duyuyorum..

Cinsel anlamda da normaldi her sey..Gebelikten önce hafta 3 gün düzenli iliski olurdu..
Gebelikten sonra haftada bire düştü,fakat bunu sorun etmiyorum.Hamileyim diye böyle olmustur diyorum bilmiyorum bu da normal mi?

Yani nişanlılıktw da böyleydi,hep söylerdim yakınlık,temas,ilgi bunlarw ihtiyacım var diye..İlgi bağımlısı değilim ama ne biliyim sevdiğim insan sonucta onun da arada icinden gelsin,sarılsın öpsün isterim..

Ne yaptıysam asamadık bu sorunu..Ben yaptığımda gidip öptüğümde,sarıldığımda hosuna gidiyor,karsılık da veriyor.Ama bazen deniyorum iki gün üc gün dokunmuyorum fiziksel temasımız sıfır oluyor..

Yani bunlar normal mi acaba? Bazı insanlar sevgisini fiziksel olarak ifade edemez mi?Yoksa farklı bir sorun mu var?İnsanın aklına her sey geliyor artık sonuçta yeni bir evlilik ne biliyim..

Her zaman savunması sevmek dokunmakla olmuyor,herkes farklı ifade eder diyor..Ben dokunmakla öpmekle değil,seni kendimden cok düşünmekle sana yaptığım fedakarlıklarla gösteririm diyor..

Yetiştiği kültürel cevre,coğrafya benimle bambaşka,bastırılarak büyümüşler.Bizler gibi acık sekilde yetişmemişler bunları da düsünüyorum..Yetişme,tarzı kültür farkı vs diye..

Bir ara iliski terapisine de gittik benim de onun da adaptasyon süreci icin,evliliğe..Devam etmek istemedi klasik erkekler:)

Psikiyatrist de söyledi kültür ve yetisme farklının etkisi var ama cabalamalısın diye..

Görüntü olarak beni beğendiğini de biliyorum,ama ne biliyim üzüyor yani hic bir yakınlık görememek,Sarılıp sarmalanmamak(40 yılda bir de olsa)

Bu yüzden evlilik bitirmeye değer mi diyorum?Cünkü kötü alışkanlığı yok,saygısızlığı yok,bencilliği yok.Tek bir eksik var o da bu uzaklık..

Fikirlerinizi bekliyorumm.Bu normal mi,anormal mi?Eşi böyle olan var mı?

Bu arada tanıdım tanıyalı hep böyleydi..Sonradan değişmedi..

Kendine almaz bana alır ,benim olmasa da olur der o yönünü hep severim,takdir ederim.Ben ailemden uzakta olduğum icin sen mutlu ol der..Saygılı bir eş hem bana hem ailesine..

Fakat sorun eşimin fiziksel temas kurmaması.Şöyle anlatıyım,ben elini tutmadan elimi tutmaz,ben sarılmadan sarılmaz,öpmeden öpmez..Ara ara söylüyorum keşke sen de yapsan falan diye..Hatta bazen söylüyorum beni sevmiyor musun acaba?Fiziksel temas kurmuyorsun,insan sevdiği kişiye dokunmak ister,cekim olur diyorum..Sevmek dokunmakla olmuyor mıç mıçla olmuyor diyor.Ama kadınım sonucta bunlara da ihtiyac duyuyorum..

Cinsel anlamda da normaldi her sey..Gebelikten önce hafta 3 gün düzenli iliski olurdu..
Gebelikten sonra haftada bire düştü,fakat bunu sorun etmiyorum.Hamileyim diye böyle olmustur diyorum bilmiyorum bu da normal mi?

Yani nişanlılıktw da böyleydi,hep söylerdim yakınlık,temas,ilgi bunlarw ihtiyacım var diye..İlgi bağımlısı değilim ama ne biliyim sevdiğim insan sonucta onun da arada icinden gelsin,sarılsın öpsün isterim..

Ne yaptıysam asamadık bu sorunu..Ben yaptığımda gidip öptüğümde,sarıldığımda hosuna gidiyor,karsılık da veriyor.Ama bazen deniyorum iki gün üc gün dokunmuyorum fiziksel temasımız sıfır oluyor..

Yani bunlar normal mi acaba? Bazı insanlar sevgisini fiziksel olarak ifade edemez mi?Yoksa farklı bir sorun mu var?İnsanın aklına her sey geliyor artık sonuçta yeni bir evlilik ne biliyim..

Her zaman savunması sevmek dokunmakla olmuyor,herkes farklı ifade eder diyor..Ben dokunmakla öpmekle değil,seni kendimden cok düşünmekle sana yaptığım fedakarlıklarla gösteririm diyor..

Yetiştiği kültürel cevre,coğrafya benimle bambaşka,bastırılarak büyümüşler.Bizler gibi acık sekilde yetişmemişler bunları da düsünüyorum..Yetişme,tarzı kültür farkı vs diye..

Bir ara iliski terapisine de gittik benim de onun da adaptasyon süreci icin,evliliğe..Devam etmek istemedi klasik erkekler:)

Psikiyatrist de söyledi kültür ve yetisme farklının etkisi var ama cabalamalısın diye..

Görüntü olarak beni beğendiğini de biliyorum,ama ne biliyim üzüyor yani hic bir yakınlık görememek,Sarılıp sarmalanmamak(40 yılda bir de olsa)

Bu yüzden evlilik bitirmeye değer mi diyorum?Cünkü kötü alışkanlığı yok,saygısızlığı yok,bencilliği yok.Tek bir eksik var o da bu uzaklık..

Evet sevginin farklı dilleride var. Ve evlilikte flört dönemindeki gibi mıç mıçlık olmuyor. Daha çok davranışlar belli ediyor. Bende öyleyimdir. Onun çok sevdiği bi yemeği yapıyorsam öğreniyorsam. O bile seviyorum demektir. Ama kocam tam tersi yataga yatar yatmaz sarılsın işten gelince boynuma atlasın. Kanı kaynayıp öpsün. Yok anacım yok işte napıyım

Beş Sevgi Dili kitabını okumanızı tavsiye ederim. Aslında sevgisizlikten değil sevgi dilleriniz Farklı olduğu için beklentilerinizin Farklı olduğunu görebilirsiniz. Kitap karşınızdaki kişiyi daha iyi anlamanıza olanak tanıyor.

Evet sevginin farklı dilleride var. Ve evlilikte flört dönemindeki gibi mıç mıçlık olmuyor. Daha çok davranışlar belli ediyor. Bende öyleyimdir. Onun çok sevdiği bi yemeği yapıyorsam öğreniyorsam. O bile seviyorum demektir. Ama kocam tam tersi yataga yatar yatmaz sarılsın işten gelince boynuma atlasın. Kanı kaynayıp öpsün. Yok anacım yok işte napıyım
Beni de o mutlu eder.Uyurken asla sarılma vs yoktur zaten bizde ne biliyim fiziksel olarak soğuk..İnsallah sevginin farklı dilleridir bu..
Ben de daha cok temas bağımlısı olduğum icin,karsımdaki normal gelmiyor.
Acaba sevmiyor mu veya ilgi alanları mı farklı her sey gelebiliyor aklıma..

Benim eşim de böyle hiç de bastırılmadan serbest büyümüş. Bana karşı fedakar düşünceli merhametli ama aynı sorun bizde de var. Ama ben kabullenmeye başladım. Mesela gözlemledim annesine kardeşine hatta oğlumuza karşı da böyle temas etmeden sevmeyi seviyor.

Beş Sevgi Dili kitabını okumanızı tavsiye ederim. Aslında sevgisizlikten değil sevgi dilleriniz Farklı olduğu için beklentilerinizin Farklı olduğunu görebilirsiniz. Kitap karşınızdaki kişiyi daha iyi anlamanıza olanak tanıyor.
Kitabı iş cıkısı alacağım,tavsiye icin tesekkür ederim..

Benim eşim de böyle hiç de bastırılmadan serbest büyümüş. Bana karşı fedakar düşünceli merhametli ama aynı sorun bizde de var. Ama ben kabullenmeye başladım. Mesela gözlemledim annesine kardeşine hatta oğlumuza karşı da böyle temas etmeden sevmeyi seviyor.
Ben de düsünüyorum,saygı,merhamet ,fedakarlık olarak tek bir eksik bulamam..
Ama dediğim gibi temasa ,yakınlığa da ihtiyacımız oluyor.
Sanırım artı yönler ağır bastığı icin ben de kabullenme aşamasındayım.Cevabınız icin tesekkür ederim.
Yalnız olmadığımı ve bunun normal olabileceğini görmek,kabullenme evremi hızlandıracak..

Kusura bakmayin belki söyleyecegim biraz sert olacak ama: sizinki resmen şımarıklık. Çok iyi eşiniz var. Burda neler yaşayan kadınlar var, sizin derdiniz “kendiliğinden sarılmıyor”. Allah başka dert vermesin. Sakın olaki boşanmayın. Sizin hayalini kurduğunuz eş masallarda bile yok.

Yani nişanlılıktada böyleydi,hep söylerdim yakınlık,temas,ilgi bunlarw ihtiyacım var diye..İlgi bağımlısı değilim ama ne biliyim sevdiğim insan sonucta onun da arada icinden gelsin,sarılsın öpsün isterim..

Yetiştirilme tarzı falan filan kısmının bence uzaktan yakından ilgisi yok.hangimiz evimizde anne, babamizın birbirne sarıldığını, dokunduğunu, el ele tutuştuğunu gördük ki.muhafazakâr ailelerden geldik çoğumuz.anne babamız biz yanlarındayken yanyana bile gelmiyordu neredeyse.bu tarz şeyler içgüdüdür, doğuştan gelir. Haa milyonlarca insan var bazılarının içinden de garip bir şekilde gelmiyor işte.adamın yapısı bu.biz evlenene kadar 30 yaşına gelmiş adamların artık yetiştirilmeyle, tecrübesizlikle işi kalmaz.yapisı bu.30 kusür yaşında değişeceğini sanmıyorum.zaten denemişsiniz sık sık söyleyerek.iki gün dikkat eder sonra yine aynı olur.keşke biraz daha emin olarak evlilikler yapılsa.sizi seviyor eminim ama durum bu maalesef.
Evlenmedim ama bu tarz bir sevgilim olmuştu.siz tüm özleminizle geliyorsunuz eve.adam size sarılmıyor bile.evin bir köşesinde oturuyor.siz de capcanlı, özlem dolu hâlinizle kalakalıyorsunuz.ben de çok sinirlendim, kızdım, üstelik ben de çok seviyordum
O sıra tam tersi neredeyse temas bağımlısı ve cinsellikte çok iyi bir adamla tanıştım.ama onu daha çok seviyordum.buna rağmen tercihimi temas etmeyi sevenden yana kullandım.çünkü biliyorum ki bu tarz adamla yıllar geçtikçe cinsellikte de daha kötüye gidecek.ayrılmak zor oluyor seve seve ama yapacak birşey de olmuyor bence.
Bu arada maşallah yine bir hamile kalmadan aklı başına gelmeyen kadın durumu.şu spermlerde keramet var heralde.şaka gibisiniz hanımlar ya.neredeyse hamile kalmadan sorunlu evlilik konusu açan kadın yok.😁 ne seviyorsunuz hamile kalmayı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yorumları okuyamadım belki tavsiye eden vardır. Aynı dilleri biz de konuşmuyorduk eşimle arkadaş tavsiyesi ile ‘5 sevgi dili’ okudum. Zaten eşimin sevgi dilinin farklı olduğunu farkediyordum ancak daha da netleşti her şey zihnimde. Mutlaka tavsiye ederim.
Bizde saygı sevgi olan cinsellik konusunda sorunu olmayan bir çiftiz. Nişanlılık döneminde hiç farketmedim temas sevmediğini çünkü eşim dini hassasiyetleri olan birisi bu konuda hassastı. Evlenince temas konusunda benle aynı olmadığını daha net farkettim. Yalnız sizin eşiniz gibi farklı birçok yolla sevgiyi hissettiriyor. Eşim evlatlık edinilmiş çok sevilmiş ancak bu konuda ailesi de çok temas seven bir aile değil.
Ben çözümü şöyle buldum. Açıkça talep ediyordum. Mesela dizlerine yatıp şuan saçlarımı okşasan çok rahatlarım stresli bir gün geçirdim gibi. Zamanla öğreniyor stresli günümde dizine yatırıp saçlarımla oynamayı. 5 yılın sonunda ben kadar olmasada eşim hatrı sayılır şekilde temasa alışkın birisi oldu. Sarılmadan uyumaz, uyurken bile en azından ayağı ayağıma değer, saçlarımı okşamayı çok sever, sürekli sarılır öper. Bu şekilde bir sevgi görmemişti ve bundan keyif almıyordu. Ben bu sevgi dilini onu bunaltmadan dırdır etmeden keyifle bazı anlara ekleyerek gösterdim ona. Oda şimdi keyif alıyor temas etmekten.
Düşüncelerinizi önemseyen bir eşse zamanla değişiyor zaten. Sadece bunaltıp illallah ettirmeyin ☺️

Demek ki ve yalnız değilim,yalnız olmamam da bu durumun normal olabileceğini gösteriyor sanırım.
Galiba ben de kabullenme evresindeyim..
Canım bencede normal değil, bende çok mücadele verdim ama hiç bir şey değişmedi. Onun yapısınin bu olduğunu kabul etmeyi seçtim. Arada yine sorguluyorum da yapacak bir şey yok, belki bizde onlari rahatsız ediyoruz 🤭

Herkesin sevgi dili farklıdır. Hayatımızdaki insanları tamamen bizim istediğimiz kişilere dönüştüremeyiz ki bu haksızlık olur. Başka bir sorun yok diyorsunuz soğuk biri olsa siz yaklaştığınızda da uzaklaşır ama böyle değil dediğiniz kadarıyla. Sadece aklına gelmiyor bence öpeyim vs. Ben de dışarda gezerken genelde eşimin koluna girerim veya elini tutarım ama bir gün tutmasam o tutsun diye beklesem hiç beklediğimi alamadım 😂 ellerini cebine koyuyor yürüyor adam. Ama ben tutunca hemen sıkıyor elimi anlıyorum hoşuna gidiyor. Biraz uzun oldu ama demek istediğim her şey hemen mükemmel olmuyor ama inşallah zamanla olur 🌸

Yetiştirilme tarzı falan filan kısmının bence uzaktan yakından ilgisi yok.hangimiz evimizde anne, babamizın birbirne sarıldığını, dokunduğunu, el ele tutuştuğunu gördük ki.muhafazakâr ailelerden geldik çoğumuz.anne babamız biz yanlarındayken yanyana bile gelmiyordu neredeyse.bu tarz şeyler içgüdüdür, doğuştan gelir. Haa milyonlarca insan var bazılarının içinden de garip bir şekilde gelmiyor işte.adamın yapısı bu.biz evlenene kadar 30 yaşına gelmiş adamların artık yetiştirilmeyle, tecrübesizlikle işi kalmaz.yapisı bu.30 kusür yaşında değişeceğini sanmıyorum.xaten denemişsiniz sık sık söyleyerek.iki gün dikkat eder ao ra yine aynı olur.keşke biraz daha emin olarak evlilikler yapılsa.sizi seviyor eminim ama durum bu maalesef.
Üzgünüm ana bu bahsettiğiniz kendini geliştirmeyen klasik muhafazakar aileler için geçerli. Yani şu eski kafa diye bahsettiği yeni nesilin. Okumuş yada kendini geliştirmiş kısım hiç böyle değil. Bakın annemi babamı geçiyorum büyükbabam babaanneme aşıktı. Dedemin anneannemsiz boğazında sevdiği şey geçmezdi. Muhafazakar olsa da böyle büyüyen aileler de çok. Muhafazakarlık temas etmemeyi sevgi göstermemeyi gerektirmiyor.
İki ailede de 7şer çocuk var. Hepsi sevgi anlamında onlar gibi. İki tarafında bolca torunu var. Hepimiz sevgiyi dedelerimizden görünce ne sevgi göstermek ne sevgi görmek garip gelmiyor. Bu yorumu şu yüzden yaptım. Sevgi göstermemek = muhafazakarlık değildir.
Sevgi göstermemek bunu ayıp görmek= kendini geliştirmemek eski kafalarda kalmaktır.
Bu arada gerçekten sevgi dili o olmayan insanlar vardır elbet. O kısım ayrı. Ama bundan keyif almayanı da büyütenler yine kendini geliştirmemiş eski kafa ailelerin çocukları oluyor.

Üzgünüm ana bu bahsettiğiniz kendini geliştirmeyen klasik muhafazakar aileler için geçerli. Yani şu eski kafa diye bahsettiği yeni nesilin. Okumuş yada kendini geliştirmiş kısım hiç böyle değil. Bakın annemi babamı geçiyorum büyükbabam babaanneme aşıktı. Dedemin anneannemsiz boğazında sevdiği şey geçmezdi. Muhafazakar olsa da böyle büyüyen aileler de çok. Muhafazakarlık temas etmemeyi sevgi göstermemeyi gerektirmiyor.
İki ailede de 7şer çocuk var. Hepsi sevgi anlamında onlar gibi. İki tarafında bolca torunu var. Hepimiz sevgiyi dedelerimizden görünce ne sevgi göstermek ne sevgi görmek garip gelmiyor. Bu yorumu şu yüzden yaptım. Sevgi göstermemek = muhafazakarlık değildir.
Sevgi göstermemek bunu ayıp görmek= kendini geliştirmemek eski kafalarda kalmaktır.
Bu arada gerçekten sevgi dili o olmayan insanlar vardır elbet. O kısım ayrı. Ama bundan keyif almayanı da büyütenler yine kendini geliştirmemiş eski kafa ailelerin çocukları oluyor.
Eeee haklısın da 32 yaşa yetiştirilme etkisinin kalmaması gerekir.ben de kalmadı, karşıma çıkan adamlarda da kalmamıştı.koca koca insanlar artık aileye, yetiştirilmeye falan filan suç atmasın ya da bunu mazur görülmesin bir zahmet.ailemiz muhafazakar diye seks isteğimiz tavan yapmadı mı yani ? O da içgudüsel.ailelere kalsa ölene kadar yapmamaliyiz.ama neler yaptık aile yanındayken bile dayanamayıp.

Sevgiyi gosterme sekilleriniz apayri. Aslinda o size sevgisini yukarda yazdiklarinizla gosteriyor. Fedakar olusu, benim olmasada esimin olsun, merhameti, insanligi, duyarli olmasi, sizle beraber cabalamak icin iliski terapistine gitmesi... daha bircok sekilde sevgisini gosteriyor. Sizin sevgi gosterme seklinizde dokunarak. Yani sevme sekilleri bize ailemizden miras kaliyor. Benim esimde merhametli, sefkatli, sevgi dolu, ama sevgi gosterme sekli calismak, eve kazancini getirmek, beni muhtac etmemek, istedigim her seyi alabilmek vs vs ona gore bunlar yetiyor.

Fakat biz kadinlar sevgiyi tam tersi dokunarak, ilgi gostererek ve gorerek tatmayi seviyoruz.

Ben de esime bazen bu konudan yakindigimda, beni cok sevdigini ve bunu kendi diliyle bambaska ifade edebildigini anlatiyor. Hepimizin hisleri, hepimizin sevme ve deger verme gudulerimiz farkli. O yuzden esiniz sizi bence cok seviyor ama bastirilarak buyudugu icin sevgiyi bu sekilde gostermek yerine evine sadik, size sadik kalarak aslinda yerine getirdigini dusunuyor.

Bu yuzden evlilik bitmez. Gebeligin en bas donemlerinde zaten erkekler bi kendini geri cekiyor. Cocuga bir sey olur dusuncesiyle. O yuzden esinizi boyle kabullenip devam edeceksiniz. Cunku en bastan boyleymis. Evlenince degisseydi o ayri... mutluluklar :)

Yorumları okuyamadım belki tavsiye eden vardır. Aynı dilleri biz de konuşmuyorduk eşimle arkadaş tavsiyesi ile ‘5 sevgi dili’ okudum. Zaten eşimin sevgi dilinin farklı olduğunu farkediyordum ancak daha da netleşti her şey zihnimde. Mutlaka tavsiye ederim.
Bizde saygı sevgi olan cinsellik konusunda sorunu olmayan bir çiftiz. Nişanlılık döneminde hiç farketmedim temas sevmediğini çünkü eşim dini hassasiyetleri olan birisi bu konuda hassastı. Evlenince temas konusunda benle aynı olmadığını daha net farkettim. Yalnız sizin eşiniz gibi farklı birçok yolla sevgiyi hissettiriyor. Eşim evlatlık edinilmiş çok sevilmiş ancak bu konuda ailesi de çok temas seven bir aile değil.
Ben çözümü şöyle buldum. Açıkça talep ediyordum. Mesela dizlerine yatıp şuan saçlarımı okşasan çok rahatlarım stresli bir gün geçirdim gibi. Zamanla öğreniyor stresli günümde dizine yatırıp saçlarımla oynamayı. 5 yılın sonunda ben kadar olmasada eşim hatrı sayılır şekilde temasa alışkın birisi oldu. Sarılmadan uyumaz, uyurken bile en azından ayağı ayağıma değer, saçlarımı okşamayı çok sever, sürekli sarılır öper. Bu şekilde bir sevgi görmemişti ve bundan keyif almıyordu. Ben bu sevgi dilini onu bunaltmadan dırdır etmeden keyifle bazı anlara ekleyerek gösterdim ona. Oda şimdi keyif alıyor temas etmekten.
Düşüncelerinizi önemseyen bir eşse zamanla değişiyor zaten. Sadece bunaltıp illallah ettirmeyin ☺️
Öncelikle vakit ayırıp uzun uzun anlattığınız icin tesekkür ederim..
Evet kitap tavsiye edildi alacağım hemen..
Aynı sekilde sizin gibi pes etmeden devam etmek istiyorum,cünkü bunu yaptığımda rahatsız olmadığını hissediyorum ve acıkcası ben de sarılarak,dokunarak mutlu oluyorum..
İnsanlar değişmez belki ama hosuna gittikce de bu sevgili diline alışabileceğini düsünüyorum aynı sizin gibi..Ben uzaklastıkca bu durum iyice normallesecek ve sunu fark ettim ben de bıraktığımda uzaklığa ben de alışıyorum,bunu da gercekten istemiyorım..
Zaten su an işten gidiyorum eve bir sorumluluk yok vaktimin coğu boş,ister istemez eşime ilgim daha fazla cocuk olunca rutine girer beklentiler iki taraflı minimuma iner diye düsünüyorum.Cünkü ortada büyük bir mesgale olacak..
Tavsiyeleriniz ışık oldu bana yalnız olmadığımı bilmek bile güzel cok tesekkür ederim tekrar sevgiler..🌸

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X