Sohbet bencilliği

Pestososlumakarnam

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
1 Nisan 2021
1.407
1.269
Çocuğunun kreş parasından kullandığı sivilce kremine kadar bildiğim arkadaşıma sadece “arkadaşıma doğum gününde çiçek göndericem ama daha sonra benim doğum günüm de onun da kendisini mecbur hissetmesini istemiyorum. Çalışmıyor geliri yok. Napsam ki acaba.” Diye basit bir fikir sordum. Cevap” aa hadi ya kötü oluyo öyle “ cevabından sonra kendi kendime ben mal mıyım dedim ya.
kötü olan ne sen beni dinledin mi ? Ne yani bu cevap ne dedim içimden.

Ben olsam gel orta halli bi çiçek seçelim beraber filan derim.

Daha sonra yine birşey sordum yine bi dikkat dağınıklığı ve sürekli konuyu kendine çevirme.

Ben şu bencillik yüzünden yüzde 50 kişiye mesafe koydum dinlemiyorum kısa kesiyorum. Zaten özellikle iş hayatında kimseye özel hayatımı anlatmam ama bi yere oturup çay içerken de sürekli dinleyen olmak çok yorucu olmaya başladı. Hep mi beni buluyor diğer herkes mi çok iyi arkadaş.
Bunu yaşamaya devam mı edeceğim? yoksa hepsine mesafe mi koyacağım valla bunaldım kafam şişti bugün sürekli dinlemekten cidden.

Çocuğunun kreş parasından kullandığı sivilce kremine kadar bildiğim arkadaşıma sadece “arkadaşıma doğum gününde çiçek göndericem ama daha sonra benim doğum günüm de onun da kendisini mecbur hissetmesini istemiyorum. Çalışmıyor geliri yok. Napsam ki acaba.” Diye basit bir fikir sordum. Cevap” aa hadi ya kötü oluyo öyle “ cevabından sonra kendi kendime ben mal mıyım dedim ya.

Daha sonra yine birşey sordum yine bi dikkat dağınıklığı ve sürekli konuyu kendine çevirme.

Ben şu bencillik yüzünden yüzde 50 kişiye mesafe koydum dinlemiyorum kısa kesiyorum. Zaten özellikle iş hayatında kimseye özel hayatımı anlatmam ama bi yere oturup çay içerken de sürekli dinleyen olmak çok yorucu olmaya başladı. Hep mi beni buluyor diğer herkes mi çok iyi arkadaş.
Bunu yaşamaya devam mı edeceğim? yoksa hepsine mesafe mi koyacağım valla bunaldım kafam şişti bugün sürekli dinlemekten cidden.
O kadar çoklar ki... tüm dertlerini anlatır size yükler enerjinizi düşürür ama o sizin dertlerinizi asla dinlemez konuyu değiştirir ...
X bir konudan bahsedersiniz kendinizle ilgili o x konuyla ilgili kendi bütün yaşanmışlıklığını anlatır, söylediğiniz şeyi yorumlamaz bile.
Ben konuşurken kendi cevabini hazırlayan insanlarla sohbet etmiyorum ben. Gerçekten muhatabını dinleyen insan kaldı mı emin değilim ..

Of ben de böyleyim. Dikkat eksikligi yüzünden. Yeni fark ettim bunu yaptığımı. Cidden alışkanlık oluyor bazı insanlarda. Kafası o an kendi söyleyeceği ile ilgili oluyor ve fark etmiyor. Eğer arkadaşınız da benim gibiyse fark ettiği anda utanıp kendini kötü hissediyordur. Yani fark etmemiş olabilir. Yakın arkadasinizsa ısrarla sence ne yapayım filan diyin konuda ısrar edin. Veya acik acik söyleyin uyarin. Diğer konularda bencil değilse bence bir şans verin arkadaşlığıniza

Ben de son zamanlarda kimseyi yakın bulup bir şey anlatmak istemiyorum. Görüştüğüm insanlarla hep dinleyen rolündeyim :) kimseye bir şey anlatasım yok. zamanla insanlar beni buna evrilmeye mecbur bıraktı sanırım.

X bir konudan bahsedersiniz kendinizle ilgili o x konuyla ilgili kendi bütün yaşanmışlıklığını anlatır, söylediğiniz şeyi yorumlamaz bile.
Ben konuşurken kendi cevabini hazırlayan insanlarla sohbet etmiyorum ben. Gerçekten muhatabını dinleyen insan kaldı mı emin değilim ..
Şu dediğinizi o kadar yaşadım ki.

Of ben de böyleyim. Dikkat eksikligi yüzünden. Yeni fark ettim bunu yaptığımı. Cidden alışkanlık oluyor bazı insanlarda. Kafası o an kendi söyleyeceği ile ilgili oluyor ve fark etmiyor. Eğer arkadaşınız da benim gibiyse fark ettiği anda utanıp kendini kötü hissediyordur. Yani fark etmemiş olabilir. Yakın arkadasinizsa ısrarla sence ne yapayım filan diyin konuda ısrar edin. Veya acik acik söyleyin uyarin. Diğer konularda bencil değilse bence bir şans verin arkadaşlığıniza

Kız yapma öyle valla karşı taraf üzülüyor

Kız yapma öyle valla karşı taraf üzülüyor

Evet ya çok çok kötü bir huy. Gercekten kirici. Ben bazen yanlislikla en sevdigim en onem verdigim insanlara bile yapiyorum. Yani mesela o an karşımdakinin sorununun önemli olduğunu anlamıyorum tam idrak edemiyorum çünkü kafamda kendi sorunum var. Ama sorsan o arkadaşımı çok severim yani. Oturup dinlemek isterim de seve seve. O yüzden bence sadece bir idrak sorunu gibi ise ve sevdiğiniz bir arkadasinizsa bence uyarın belki cidden bilerek yapmıyor ve belki siz diyince kendini düzeltir. Haaa bu davranışı sizi önemsemedigi yönündeki ibarelerden sadece biriyse bence de şans vermeyin mesafe koyun. Yani sonuçta çekmek zorunda değilsiniz tabi ki.

Bu nasıl yakın arkadaşlık, bu kadar herşeyini bildiğim arkadaşıma "az dinle beni, fikir ver, yeter benim sıram" tarzında takılırim ben

Bazen kaliteli bir yalnızlık , böyle hep kendini merkeze alan birileriyle iletişimde olmaktan çok çok daha iyidir
Öyle olmuyor işte. Yani o durumda yaşadığınız şey kaliteli yalnızlık olmuyor. Hayatta her an kafa yapımızın çok uygun olduğu birilerini bulamayabiliriz. Benim kocamla bile kafam uymuyor yeri gelince,evlenmeyip kıyamet bekarı kalmam gerekirdi sizin gibi düşünseydim 😂

size göre sömürülmekte sorun yoksa siz kendinizi kullandırttın. Ben öyle olmaktansa yalnız kalmayı tercih ederim.
Sömürülmek? Naptılar cebinizden paranızı mı aldılar? Ya da neyinizi suistimal ettiler mesela? Aklınız o anda çalışmalı bu tarz durumlarda. Arkadaşlık bitirmekten daha kolay. Sadece istediğiniz cevabı alamadınız diye kullanılmış ve sömürülmüş olmazsınız. Abartmayın.

Kendimi hiç kullandırtmadım. Geniş bir çevrem var ama çok çok az kişiyle %100 kafam uyuyor. Her uyuşmadığım insanı hayatımdan çıkarsaydım ömür boyu yalnız kalırdım,selam verilecek bir Allahın kulunu bulamamak da sağlıklı bir durum değil. İstediğiniz uzmana sorabilirsiniz.

Size tavsiyem insanları oldukları gibi kabul edin. Herkesin sizin gibi olmasını beklemeyin. Herkes farklıdır.

Son düzenleme:

Ya o kadar pek kimsenin kafa yormadığı ama sürekli dinleyen tarafta olunca rahatsız edici bişey ki cok iyi anlıyorum sizi ben de ara ara aynı konuya kafa yoruyorum sonra bende mi acaba sorun diyorum . Bide insan iletişim kurmak için o kişiler gibi olmaya çalışınca savaş hali gibi yorucu bir sohbet oluyor 😅 ama bunu yapmayınca da hayatındaki önemli yada önemsiz şeyleri kimse gerçekten bilmiyor, önemsemiyor illa bas bas bağırmak gerekiyor sen onlar yarım ağız bişry söyleyince bile dikkat ederken. of yazarken yaşadım yoruldum yine 😂

Ya o kadar pek kimsenin kafa yormadığı ama sürekli dinleyen tarafta olunca rahatsız edici bişey ki cok iyi anlıyorum sizi ben de ara ara aynı konuya kafa yoruyorum sonra bende mi acaba sorun diyorum . Bide insan iletişim kurmak için o kişiler gibi olmaya çalışınca savaş hali gibi yorucu bir sohbet oluyor 😅 ama bunu yapmayınca da hayatındaki önemli yada önemsiz şeyleri kimse gerçekten bilmiyor, önemsemiyor illa bas bas bağırmak gerekiyor sen onlar yarım ağız bişry söyleyince bile dikkat ederken. of yazarken yaşadım yoruldum yine 😂

Havadan sudan konuşurken basit bir şeyi paylaşırken bile konu nasıl oluyorda onların hayatına dönüyor ben anlamıyorum. Bi süredir farkındalığım olduğu için izliyorum bi de araya girip kendi yaşadığı şeyi anlatmak için sözünü keserken bi heyecanlanıyorlar. Dur dur bak sen ne oldu diye..

Sen dur ya ben bi bitireyim.

Havadan sudan konuşurken basit bir şeyi paylaşırken bile konu nasıl oluyorda onların hayatına dönüyor ben anlamıyorum. Bi süredir farkındalığım olduğu için izliyorum bi de araya girip kendi yaşadığı şeyi anlatmak için sözünü keserken bi heyecanlanıyorlar. Dur dur bak sen ne oldu diye..

Sen dur ya ben bi bitireyim.

Dimi ya. Galiba cok sivri olmayan bir ses tonu ve üslupla küçük uyarılar geçmek gerekiyor hafif de şaka yollu 😄

Öyle olmuyor işte. Yani o durumda yaşadığınız şey kaliteli yalnızlık olmuyor. Hayatta her an kafa yapımızın çok uygun olduğu birilerini bulamayabiliriz. Benim kocamla bile kafam uymuyor yeri gelince,evlenmeyip kıyamet bekarı kalmam gerekirdi sizin gibi düşünseydim 😂
Öyle güzel kaliteli yalnızlık oluyor ki anlatamam:) insanlara tahammül etmek zorunda değiliz ilişkiler tek taraflı olmaz. Öyle olursa ilişki olmaz ticaret olur, her iki tarafın da katkı sağlaması gerekir ilişkilere. Bi taraf sürekli verici olamaz , tükenir… başkaları için bu şekilde kendimi tüketmektense yalnız kalmak çok daha keyifli… deneyin bi ara kendinizle kalmaktan korkmayın:))

X