sorguladığım ilişkiye devam etmeli miyim

Sevgilinizin emeğe bile saygısı yok.
Yemek yapmak sizin göreviniz değil ama bunu görev bellemişsiniz. Üstüne bir de hakaret işittikten sonra, klasik kk deyişiyle, "iyiyken çok iyi" olmasının hiçbir önemi yok.

Sevgiliniz ve babası, ikisi birbirinden beter.
Öğrenim seviyelerinizin farklı olmasını sorun etmemenizin tek sebebi de okumanızın size bir şey katmamış olması. Bu bir hakaret değil. Üzgünüm ama gerçek bu.
Hayatınızdaki insan, seçimleriniz sizi yansıtır. Buraya yansıyan bu.
3 senelik bir yanlışı daha fazla sürdürmek zorunda değilsiniz.

Ben hayatımı kısa vadede planlamayınca korkup panik oluyorum (zaten anksiyetem de var) bu yüzden asıl sorduğum bu süreçte nasıl hareket etmeliyim, ne zaman karşıma alıp konuşmalıyım, acaba işyerinden izin alıp memlekete mi gitsem kafam çok karışık ayrılmamak her zaman daha kolay geliyor gözüme
Bunu planlamana gerek yok, illa ki planlayacaksan yemeğini beğenmediği bir gün hır çıkar, bitti buraya kadar dersin. Bir yere kaçmak istiyorsan kaç o sorun değil ama işte ekstra sorumluluk alarak daha az düşünmeyi de sağlayabilirsin.

Yalnız kalmaktan korkmamalısın, kötü bir insanla birlikte olmaktan daha korkunçtur. Eve kitap stoğu yap, yalnız olduğun süreçte faydası olur. Hiç mi arkadaşın yok, çık onlarla dolaş

Bakın alışkanlıklardan vazgeçmek zordur, evet. Ama bir insanın yokluğuna alışmak hakaretine, aşağılamasına, değersizleştirmesine -ve muhtemelen ilerde dayağına-, ailesinin seviyesiz hareketlerine alışmaktan daha zor değildir eminim.

Bir yanda size zerre değer vermeyen bir erkeğin yokluğu, diğer yanda sizin kişiliğinizin, sizi siz yapan değerlerin eriyip yok olması. Siz seçin. Ben hiç kimsenin yokluğunu kendi kişiliğimin yok olması pahasına önemseyemem, siz de yapmayın bana kalırsa. Hiç kimse kendimizden daha değerli değil. Değmeyecek insanlara hakettiğinden fazla değer vermeyin.

Bu davranışları hep onun bilinçaltında seni bastırmak için çok zor böyle devam eden bir evlilik çekilmez
Eğer denemek istersen evlilik öncesi çift terapileri var. Bu terapilerden bazı çiftler yoluna tek devam etmeye karar veriyorlar ve kafasında tereddüt kalmayınca daha az hasarla atlatıyorlar. Bazıları ufak tefek iletişim problemlerini halledip daha sağlam bir şekilde evliliğe adım atıyorlar. Deneyebilirsin
Bu şekilde olmaz ama

Yani ben böyle konuları hiç anlamıyorum, okumuş eğitimli kadınlar neden cahil, vasıfsız tiplerin peşine takılıp psikolojik/maddi/fiziksel şiddete razı oluyor. Çok mu lazım bu tipler? limoncu28 limoncu28 sen ne diyorsun?

İnsan neden zırva dinlemeye razı olur bilmiyorum gercekten hiç mi nefsiniz yok, gücünüze gitmiyor ? Ben olsam şu adama sen kimsin böyle konuşuyorsun 2 paralık it der kapının önüne korum. Yaptığım yemeği beğenmeyen , abuk subuk tepkiler veren bir için şuraya konu açmam bile. Adam hödük dümdüz, misafir olduğun evde yemeği sevmesen bile beğendim dersin nezaket gereği, en basit nezaket kuralından bihaber.
hemen okuyup geliyorum tatlım ahh bu kadınlar ahh erkekleri o kadar cok seviyoruz ki o kadar cok ki arkadas tam hata yapma yasında aslında kisiler bu yuzden 35 ten önce evlenmemeli yeterli olgunluga ulas biraz gez takıl aradıgını bulmaya calıs ilk gördügümüzde evlen ilk geceden hödük hocaya cocuk yap eeee sonra ben mutsuzum eee yaniii

Başlığa da bir cevap vermek istiyorum. Erkek arkadaşımla 6 yıldır birlikteyiz, ilişkinin ilk başlarında 1-2 kere ayrılmayı düşündüm. Çünkü çok ilgisiz davranıyordu. Aşabileceğimiz bir problem olduğunu düşündüm ve düzeltmek için bir şans tanıdım ikimize. Sorunum hiçbir zaman erkek arkadaşımın karakteristik bir özelliği, hayat görüşü vs olmadı. Yaşadığımız tüm problemler zamanla değişecek, karşılıklı törpüleyebileceğimiz şeylerdi. Ancak ben bu problemleri baya bir irdeledim. Zihniyetten mi kaynaklı, bu davranış bu kişinin karakterini mi yansıtıyor vs. Sonrasındaki yıllarda hiç acaba ayrılsam mı, devam mı etsem ikilemi olmadı.

Ben hem buradan okuduğum konulardan hem arkadaş çevremden şunu öğrendim. Bir ilişkiyi sorguluyorsanız o ilişki bitmelidir. Sevgiliyken bitirmediniz, nişanlıyken bitirmediniz, yeni evlenince bitirmediniz, eninde sonunda o ilişki bitiyor, ölüyor. Ya aynı evde yaşayan iki yabancıya dönüyorsunuz ve ev arkadaşı iki insan kadar bile iletişiminiz, paylaşımınız olmuyor ya da boşanıyorsunuz.

Yani 23 yaşında ayrılmak varken 53 yaşında yaşam enerjisi solmuş, kendisini hayattan soğutmuş adamdan da çocuğu ya da çocukları olan birisi olarak da boşanabilirsiniz.

Sorguladığınız ilişkiyi düzeltmeye vereceğiniz enerjiyi sizi her yönünüzle sevecek ve bu sevgisini size doğru düzgün yansıtacak, sevgisini size yaşatacak birini bulmaya vermelisiniz.

Merhaba yeni üyelik açtım ve bir derdimi sizinle paylaşmak istedim.
23 yaşındayım, 3 yıllık bir ilişkim var. Biz aynı şehirde tek yaşıyoruz ve çok sık görüşüyoruz. Eğitim seviyelerimiz farklı ama ben bunu hiçbir zaman sorun etmedim, etmem de. Hayata bakışımız, siyasi ve dini görüşlerimiz benzer. Ve ikimiz de ciddi düşünüyoruz birbirimizin aileleriyle tanıştık ama aileleri tanıştırmadık henüz.

Ancak ben sürekli eleştirildiğimi düşünüyorum. Her hareketime "ne alaka" "şimdi niye böyle bi şey yaptın" gibi tepkiler veriyor ben şakayla yaklaştığımda beni bozuyor ve ben her adımımı düşünmeye çalışıyorum. Sadece bu da değil; mesela birimizin evinde buluşuyoruz ikimiz de çalışmışız yorgunuz ona rağmen ben kalkıp yemek yapıyorum daha yemeği yemeden bir yorum yapıyor. Hatta bir çatal alıp öğk iğrenç deyip bıraktığı oluyor. Benim çok güzel yemek yapıyorum gibi bir iddiam yok yemek kötü de olmuş olabilir ama ben incelik yapıyorum böyle karşılık almak zoruma gidiyor. Kavga ediyorum kızıyorum anlamıyor bile beni. Yemek yapmayayım desem her buluştuğumuzda dışardan mı yiyelim çok sağlıksız ve pahalı geliyor çözüm bulamıyorum. Böyle çok konu var eleştirildiğim. Sürekli bana "sen her şeye alınıyorsun" diyor tamam biraz hassas biriyim ama ciddi bir ilişkiden incelik beklemek hakkım değil mi?
Bir de şu mesele var: Erkek arkadaşım ailesine çok bağlı anneci bir tip değil çok şükür. Ama ailesi çok paragöz gibi geliyor bana. Hatta bir gün telefonla konuşurken benim yanında olduğumu bilmeyerek babası şöyle dedi: "Boş ver ne düğünü ne nişanı al kızı getir, ben öyle yaptım bedavaya karı aldım." Ben şok oldum şaka yaptı güldü ama insan neden daha söz nişan yokken böyle bir şaka yapar anlayamadım ve hiç hoşlanmadım. Genel olarak ailesiyle aram iyidir ama evlenirsek bu para konularında oğullarına çok yüklenecekler gibi geliyor bana.

Sadece kötü özelliklerini yazmış gibi olmayayım gerçekten benim için yeri çok ayrıdır birlikte büyüdük büyümeye devam ediyoruz. Evlenmeyi birlikte yurtdışına gitmeyi istiyoruz çok güzel hayallerimiz var. Her şeyimiz ortaktır hiçbir şeyini benden esirgemez, saklamaz.

Yaşın daha genç diyeceksiniz biliyorum ama bana hiç de genç gelmiyor, sanki artık bu yaşlarımda evleneceğim kişiye karar vermeliymişim gibi hissediyorum. Gözüm korkuyor bu kadar zamandan sonra ayrılmaya. Yalnız olmak onsuz olmak beni korkutuyor. Ve hayatıma alacağım insanda onda bulduklarımı bulamam diye korkuyorum. Bunları düşünmem bile ilişkiye saygısızlık değil mi sizce? Ne yapmalıyım bazı şeyler çözülmüyor böyle kabullenmeli miyim?
bi kere en bastan baslıyım siyaset yasak girmeden yazıcam aynı gibi vs yazmıssın ya sevgiliyen sorun etmedigin konu yarın cok sorun evde fox tv mi yoksa atv mi izlersin bu bile cokkk sey ifade eder cünkü adam yarın cocugunuda öyle yetistirmek ister yani dicegim siyasi görüs cokkkkkkkkkkkkkkkkk önemli sakın sallama

2 anneci degil ama aileci demissin bi kere burda sallll ipini gitsin yas kac olmus anamda gelsin babamda olsun bayram seyran mülteci gibi birlikte takılalım kafasında olan birimi dene bakalım bayramları nasıl geciyo ablası annesi giyimleri nasıl sofrasına otur yemeklerini gör nasıl sofra hazırlıyolar catal bıcak kullanımı sofra adabı valla bunlar benim icin cok onemli koca isterse prens olsun ailesinin görgüsü cok onemli adam istedigi kadar ben kendimi cokkkkk iyi yetistirdim nesin anası babası oturus kalkısı bak gözlemle

sevgiliyken sana koydeki inek muamelesi yapan yaptıgım yemeye ıgg diyen bi ayıyla gercekten evlenmek mi istiyosun bu adam ne özel gun bilir ne cocuk agladıı-gında sana yardım eder nede evinizde yardım bu sekilde mutsuz olmayı neden kendine layık görüyosun ki üzülmicekmisin yasıtların esiyle el ele mutlu tatiller ilgi alaka gördügünde bunları düsün

ayrıca babası resmen bi maraba bedava getirdim karıyı mı ayııı baska bi cümle bulamadım kusura bakma
zaten belli ne sekilde yetismi bi aile oldukları telefonda böyle konusan emin ol boz kızı kacır gel dememisse bende baska bisey bilmiyorum

yurd dısında nereye gitmeyi planlıyorsun sen mi ordasın nasıl bi hayat yasam planı düsündün

Gecenlerde benzer bir konu vardi kiz yurtdışında ev kurmuş kirasını vs ödemiş adam Türkiyeden gelmiş bu koltukları mi aldin diye eleştiriye baslamis ustune 3 sene gecmis coluk cocuk derken hala daha napsam diyordu o konuyu bulmak lazim konu sahibesi icin
ayyy valla yaa ne sinir olmusn kendi gelmiş cıbıl elinde ne para ne bisey bide kızın evini beyenmemis hatta kızn kardesi ise alıstı yok belim agrıyo yok söyle böyle diye isten cıkmıstı aynısı buda yapar kesin belli kızı neden bırakmamıs yurt dısı varsa isin icinde anlamadgım kızın ailesi nerde cocugun babası bedavaya getir derken kızın ailesi demiyomu bisey

İlgilenen herkese teşekkür ederim toplu bir cevap yazayım. Yani sevgilimi savunuyor olacağım biraz ama çok garip yönlerden yorumlar gelmiş.
Yurtdışı konusunda ben çalışacağım o benim sayemde kalacak diye bir durum yok, kendisi benden daha çok çalışır ve çalışmayı sever, ben üniversite mezunuyum o üniversite okumamış kurumsal bir firmada teknik sorumlu olarak çalışıyor.

Ayrılmayı inanın ben de çok düşünüyorum ama ayrılık süreci nasıl olmalı son konuşmamız nasıl olmalı?
Ben bahsettiğim gibi çalışıyorum ayrılınca çok çok üzüleceğime eminim iş hayatımı etkilemeden nasıl atlatırım gerçekten yalnız olmak beni çok korkutuyor.. Uzun ilişkiden çıkıp yeniden birini sevebilir miyim, bu yeni insan benim ilişkimi sorun olarak görür mü(çünkü gerçekten çok şey yaşadık)

Bu süreçleri düşününce bile geriliyorum başıma ağrılar giriyor
emin ol ne yasarsan ne bak ne yasarsan yasa burda zaten bi cogumuz evli ve sorunları olan insanlarınız en azından 1 kisiyi canı yanmadan kurtarsak kardır :)))

bide nasıl ayrılcaz falan konusma yazmıssında ben senin gibi hödük önüne yemek koydugunda ıyy demiyen bi entekkelktüel koca bulucam de yurt dısında hatta sayende türkerden uzak durucam de :)) saka saka

deki sen daha iyilerine layıksın ve arkana bakmadan kac tatlım emin ol bosanmak daha zor yorucu avukat aile zırıltısı ama simdi engelle gitsin kocamı engellemek icin neler vermezdim ki kızdırdımı engelliyr-orum da ama aksam eve geliyor iste hala zamanın varken kurtul tatlım

ayyy valla yaa ne sinir olmusn kendi gelmiş cıbıl elinde ne para ne bisey bide kızın evini beyenmemis hatta kızn kardesi ise alıstı yok belim agrıyo yok söyle böyle diye isten cıkmıstı aynısı buda yapar kesin belli kızı neden bırakmamıs yurt dısı varsa isin icinde anlamadgım kızın ailesi nerde cocugun babası bedavaya getir derken kızın ailesi demiyomu bisey
O konuda annesi kiza cocugun var idare et minvalinde konuşuyordu kadin da ezik ezik napcam diyordu yaa def et ulkeden sınır dışı ettir dedim ık mık etti bilmiyorum yani yurtdışında adamı beslemeye mecbur mu?

Adam kadına saygı duymuyor. Hayatını kolaylaştırmıyor. Yorgun argın haline rağmen onunla iş yapmıyor, camış gibi yatıyor. Bu mu eş? Eşsiz kalmayalım diye mazoşist köleler mi olalım? Hey allahım ya.

Hayatımda bir adam varsa hayatım daha kolay, mutlu, güzel, orgazmlı olmalı. Yoksa defolsun gitsin.

Yanında biri varken yalnız olmak ve değersiz hissetmek, gerçekten yalnız olmaktan daha kötü.
vaaaayyy , ben zaten hep tekim , başkaları da hep tek kalmasın diye tolerans önemli görünüyor...

O konuda annesi kiza cocugun var idare et minvalinde konuşuyordu kadin da ezik ezik napcam diyordu yaa def et ulkeden sınır dışı ettir dedim ık mık etti bilmiyorum yani yurtdışında adamı beslemeye mecbur mu?

Değil.
Yazdım galiba o konuya da benim tanıdığım Türk bir ayı var ayı derken okumuş etmiş mühendis ama yine de ayı işte.

Eşine tokat atmış, kız da şikayet etmiş. 6 ay uzaklaştırma verdi polis ilk etapta şimdi hostelde sürünüyor. Boşanma davasında da sınırdışı ettircekmiş.

Yabancı kadınlar ayılara pabuç bırakmıyor asla, kafasızlık Türk kadınlarına vergi maalesef🤦‍♀️

Değil.
Yazdım galiba o konuya da benim tanıdığım Türk bir ayı var ayı derken okumuş etmiş mühendis ama yine de ayı işte.

Eşine tokat atmış, kız da şikayet etmiş. 6 ay uzaklaştırma verdi polis ilk etapta şimdi hostelde sürünüyor. Boşanma davasında da sınırdışı ettircekmiş.

Yabancı kadınlar ayılara pabuç bırakmıyor asla, kafasızlık Türk kadınlarına vergi maalesef🤦‍♀️
bunlar yüzünden yurt dışında da rezil oluyoruz ya Türk denince kaçıyorlar hemen

X