Sorunlu evlilik

Çoğu zaman temizliği kendim için yapıyorum. Eve biri geleceğinden değil. Temizlik düzen seviyorum been öyle mutlu oluyorum daha iyi hissediyorum kendimi
Ben eve birisi gelecek diye temizlik yapıyorsunuz demedim zaten temizlik o yüzden de yapılmaz.Sadece onun da rahatsız olmasını bekleyin dedim.Erkekler temizlik olsun iş olsun yapmayı seven canlılar değiller malesef…

Özür diler beni idare ettiği zamanlar da vardır. Hiç çabasız diyemem. Ya da belki de artık çabalamiyor benim gibi düşünüyor o da.
Benim özür dilemelerim onu tatmin etmez mesela. Hiçbir şeyi unutmaz tekrar tekrar söyler. Samimi özür dileseydin kapanırdı ama sen zorla özür diledin şunu dedin bunu dedin bir önemi kalmanı özrün vs der.
Öööööf, ömür törpüsü, samimi olduğuna inanması için ayaklarına kapanıp ağlaman mı gerekiyor. Bu adam seni ciddi biçimde manipüle ediyor farkına varamıyorsun. Ruhunu emiyor. O çok hassas da sen taş mısın? O senin için kelimelerini bu kadar tartıyor mu?

Biz de böyleydik. Birbirimize tahammülümuz kalmamıştı, kildan tuyden kavgalar büyüyordu. Ardından gece yatak ayirmalar, evin içinde saklambaç oynamalar, günlerce surat asmalar... düşünüyorum düşünüyorum kafami patlatıyorum düşünmekten... o kadar boş geliyor ki......
Biz boşandık.
Eski eşim bin pişman..
Bende heves yok.
40'ima geldim onca senem gitti onla..
Daha dönmem ona..
Ama ottan boktan, iktidar kavgalarından, egodan, kibirden, burnundan kıl aldirmamaktan yuvamin yıkılmasını da hazmedemiyorum...
Sizin konunuzu merak ettim , yazarsanız çok sevinirim 🥹 çocuğunuz varmıydı ? Boşanma sebebiniz nelerdi , eşiniz neden pişman oldu mesela

Bir yerden sonra insanı çileden çıkarır bu tarz olaylar arkadaşım. Bence karşılıklı oturup anlaşmaya çalışın yada yolunuzu ayırın. en iyi kararı vereceğinden eminim.

Tüm evlilikler sorunlu mu gerçekten? Benim için evlilik insanın içinde yara olmamalı. Olmamalıydı.
Şu an eşimle büyük bir sessizlik içindeyiz. Kafam dolu. Nerden nasıl başlayıp yazmalıyım. Artık aramızda her şey tartışma konusu olmaya müsait ve bu tartışmalar kocaman olabiliyor. 1 haftadır konuşmuyoruz pek bir şey paylaşmıyoruz. Geçen hafta temizlik yapalım dediğimde konu büyüdü tartışmaya döndü ve bana "dir dir etme, huzur huzur huzur" tarzı şeyler söyledi. Ben de sustum ve o günden beri konuşmuyoruz. Birkaç gün önce mesaj attım sessizliğimin sebebi söyledim, söylediğin şeye kırıldım dedim. Ben de kirginim çok dedi, daha önce bana söylediklerini düşün ve beni öyle yargıla dedi. Özür dilersin belki diye düşündüm dedim. Özür dilenecek bir şey yapmadım dedi. Yine sustuk.
Birbirimizi gözden çıkardık mi? Bitiyor muyuz? Nasıl anlarım? Düzeltmek istiyor muyum onu da bilmiyorum. Sanki kafam böyle daha rahat. Konuşmazsak sorun da çıkmaz diye düşünüyorum artık. Bu şekilde evlilik olur mu?
Merhaba üzüldüm açıkçası ama birbirinize karşı saygı sevgi bitmişse bunun ilerisi olmaz diye düşünüyorum tabi Rabbim bilir hakkınızda hayırlısı olsun ama siz bence kafanızda bitirmişsiniz zaten sadece karşı taraftan hamle bekliyor gibisiniz boşanmak bugünün kadınları için çok kolay gibi görünsede çok zor umarım doğru yolu bulur eşini sizde öyle keza ne bileyim daha böyle birbiriniz işin değişik şeyler yapın yemek için dışarı çıkın oturun birbirinizi kırmadan üzmeden konuşmaya çalışın eğer hâlâ anlaşmazlık varsa bunun için ne eşiniz bişey yapabilir nede siz eğer ki boşanmayı düşünüyorsanız oturun kendi kafanızda içinizde düşünün boşanırsam bu böyle olur boşanmazsam ilerisi varmı diye düşünün umarım güzel günler sizin olur herşeyin hayırlısı olsun 🙏🏻

Bu tür durumlarda eşiniz ne kadar karşı çıkarsa çıksın onun bir şekilde ikna edip aile danışmanına gitmelisiniz.cunku belliki ikiniz cozemiyorsunuz ve gittikçe uzaklaşıyorsunuz..bize okdar kısa bir durum bildirisi yaptinizki burdan akıl vermemiz evet siz bitmişsiniz yada hayır ya topaarlarsiniz dememiz doğru bir tespit olmaz..
Ama ben evliliklerde kişilerin birbirlerini tuketmemeleri gerektiğine inanıyorum.iki tarafı biraz yorulmuş ve tükenmiş hissettim.esiniz de içten içe bir çöl konudan söz ve eylemden kırılmış ve dışa vurumdan kaçarak da iç dünyasında daha da büyütüyor buda günlük yaşamınızda en ufak bir durumda bile böyle tepkiler verdirtiyor.
Hakli haksız davasına girmeden oturup neyi doğru neyi yanlış yapıyoruz samimiyetle konuşabilmeniz gerekiyor

Tüm evlilikler sorunlu mu gerçekten? Benim için evlilik insanın içinde yara olmamalı. Olmamalıydı.
Şu an eşimle büyük bir sessizlik içindeyiz. Kafam dolu. Nerden nasıl başlayıp yazmalıyım. Artık aramızda her şey tartışma konusu olmaya müsait ve bu tartışmalar kocaman olabiliyor. 1 haftadır konuşmuyoruz pek bir şey paylaşmıyoruz. Geçen hafta temizlik yapalım dediğimde konu büyüdü tartışmaya döndü ve bana "dir dir etme, huzur huzur huzur" tarzı şeyler söyledi. Ben de sustum ve o günden beri konuşmuyoruz. Birkaç gün önce mesaj attım sessizliğimin sebebi söyledim, söylediğin şeye kırıldım dedim. Ben de kirginim çok dedi, daha önce bana söylediklerini düşün ve beni öyle yargıla dedi. Özür dilersin belki diye düşündüm dedim. Özür dilenecek bir şey yapmadım dedi. Yine sustuk.
Birbirimizi gözden çıkardık mi? Bitiyor muyuz? Nasıl anlarım? Düzeltmek istiyor muyum onu da bilmiyorum. Sanki kafam böyle daha rahat. Konuşmazsak sorun da çıkmaz diye düşünüyorum artık. Bu şekilde evlilik olur mu?
yeni evlisiniz galiba. Çiftlerin birbirine alışma süreci böyle geçebiliyor bazen. Ama ne olursa olsun susup kenara çekilmek hiç bir zaman çözüm olmuyor. Küserek yol alınmıyor. Sakinleşince konuşup çözün olayları kim kimden ne istiyor ne bekliyor bakın bir. Beklentilerinizi de yükseltmeyin birbirinize karşı.

yeni evlisiniz galiba. Çiftlerin birbirine alışma süreci böyle geçebiliyor bazen. Ama ne olursa olsun susup kenara çekilmek hiç bir zaman çözüm olmuyor. Küserek yol alınmıyor. Sakinleşince konuşup çözün olayları kim kimden ne istiyor ne bekliyor bakın bir. Beklentilerinizi de yükseltmeyin birbirinize karşı.
4 yıllık evliyiz 1 yaşında bebeğimiz var. Bir şeyler oturmadı bizim evliliğimizde. Yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu hissediyorum. İlişkimiz çok zedelendi karmakarışık bir hale geldi. Nerden tutsam elimde kalıyor

4 yıllık evliyiz 1 yaşında bebeğimiz var. Bir şeyler oturmadı bizim evliliğimizde. Yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu hissediyorum. İlişkimiz çok zedelendi karmakarışık bir hale geldi. Nerden tutsam elimde kalıyor
O zaman çift terapisi ya da aile terapisi alabilirsiniz. Siz çözemiyorsanız uzman desteği iyi gelecektir.

1 hafta iletişim yok, temizlik konusu büyüyorsa ciddi problem var gibi geldi bana. hakkınızda hayırlısı olur inşallah

Hayir hiç terapi almadık.

Dediğiniz gibi olmadı. Haftasonuydu ve birkaç gündür evle ilgilenememiştim. Süpürüp silmek ve belki camları silmekdi niyetim ona da söyledim. Dinlenmek istediğini söyledi ama ben de bebeğimizle ilgilense ben kendim de yapabilirim dedim. Buradan büyüdü konu. Benim günlük bir rutinim var zaten evde. Hafta sonları da onu yormak istemiyorum ben de temizlik yapmıyorum, yoğun bir temposu var çalışma hayatında.
Bana 2 kez kendini ev hanımı gibi hissettiğini söyledi ben bunu bana yapmış olduğu bir haksızlık olarak görüyorum. Neden böyle düşünüyor anlamıyorum konuştuğumuzda soracağım.
Yani eşim evde iş yapmaktan gocunuyor mu anlamıyorum.
yani şey

ilk kez konusu olabilecek bir şey değil ki temizlik
4 senelik evlisiniz, bebek var, ilk kez mi evle ilgilenemediniz? normalde sizin rutininiz varmış da normalde bu rutinlerinizde eşiniz yok mu? evi birlikte temizlemiyor muydunuz şimdiye kadar?

yani şey

ilk kez konusu olabilecek bir şey değil ki temizlik
4 senelik evlisiniz, bebek var, ilk kez mi evle ilgilenemediniz? normalde sizin rutininiz varmış da normalde bu rutinlerinizde eşiniz yok mu? evi birlikte temizlemiyor muydunuz şimdiye kadar?
Bebek olduktan sonra eşim daha fazla çalışmaya başladı. Müsait olduğu bazı günler birlikte yaptığımızda oldu tabii. Ben söylemeden kendisinin de yaptığı. Çok memnun olmasa da bu durumdan yapıyordu. Fakat tabii burası bebekli ev her gün süpürmek gerekiyor. Her gün her öğün yemek pişiyor. Çamaşır makinesi her gün çalışıyor vs. Bunlar benim rutinlerim. Bir gün bir şeyi yapmayayım deme şansım yok ertesi gün 2 katı olarak karşıma çıkacak. En son eşime dediğimde bu oldu. Bugün yapmazsak sonra bana daha fazla iş yükü olarak gelecek. Haftaici ben çocukla tek başıma yapmak zorunda kalacağım demiştim. Bu konuşma cumartesi günü oldu o da yarın yapalım dedi ama biliyorum ki bir şey çıkacak o gün de dinlenmek isteyecekti. Normalde haftasonu ondan bir şey beklemiyorum ben de haftaici yapamadığım ütü gibi işleri hallediyorum. Ama o gün evin bir supurulup silinmesi gerekiyordu. Ben ev temiz değilken oturup çay içemiyorum. Yani aklımda yapmam gereken şeyler varken demek istiyorum. Eşim o gün "bende çay yapıp getirmeni içmeyi bekliyorum" dedi. Erkek kafası oturup çay içmek istiyor ama ben bunu yapamam.

Bebek olduktan sonra eşim daha fazla çalışmaya başladı. Müsait olduğu bazı günler birlikte yaptığımızda oldu tabii. Ben söylemeden kendisinin de yaptığı. Çok memnun olmasa da bu durumdan yapıyordu. Fakat tabii burası bebekli ev her gün süpürmek gerekiyor. Her gün her öğün yemek pişiyor. Çamaşır makinesi her gün çalışıyor vs. Bunlar benim rutinlerim. Bir gün bir şeyi yapmayayım deme şansım yok ertesi gün 2 katı olarak karşıma çıkacak. En son eşime dediğimde bu oldu. Bugün yapmazsak sonra bana daha fazla iş yükü olarak gelecek. Haftaici ben çocukla tek başıma yapmak zorunda kalacağım demiştim. Bu konuşma cumartesi günü oldu o da yarın yapalım dedi ama biliyorum ki bir şey çıkacak o gün de dinlenmek isteyecekti. Normalde haftasonu ondan bir şey beklemiyorum ben de haftaici yapamadığım ütü gibi işleri hallediyorum. Ama o gün evin bir supurulup silinmesi gerekiyordu. Ben ev temiz değilken oturup çay içemiyorum. Yani aklımda yapmam gereken şeyler varken demek istiyorum. Eşim o gün "bende çay yapıp getirmeni içmeyi bekliyorum" dedi. Erkek kafası oturup çay içmek istiyor ama ben bunu yapamam.

açıkçası ben de yapamam, o evi süpürmeden oturup çay içemem. içmem de -çünkü bekarım. erkek arkadaşım da bunu bilir mecbur yani yardım eder -gerçi o benim içimin rahat etmeyeceğini anladığı için artık alıştı birlikte yapıyoruz çabuk bitiyor o da var ama isterse etmesin ev benim evim gidebilir mesela canı temizlik istemiyorsa...

ama
tr'de evliliklerin büyük kısmında, hele kadın çalışmıyor (o dönem için bile olsa) ve erkek de yoğun çalışıyorsa
erkek de ara sıra bile olsa evde birşeyler de yapıyorsa bu nimet sayılıyor
ve kadın süpürmeden o çayı içemiyorsa öflese de püflese de o işi kendisi yapıyor
ben bunu çok acıklı buluyorum ama bakıyorum yani etrafa, olan bu.

kalanı bir kısmı madem o yapmıyor ben de yapmıyorum evi de mok götürsün diyebilenler...
bir kısmı ev işi zaten kadının diyip erkekten bir şey beklemeyenler -ki onlar da kendi annesini filan hizmetçi gibi kullanabiliyor mesela ya bebeğe anası bakıyor ya yemeği anası yapıyor bilabedel. buna aşırı sinirlerim bozuluyor.
ve çok küçük bir azınlık belki anca kocası zaten bebekle sen yoruluyorsun hadi ne iş varsa yapalım diyebilecek olanlar. bu model az zaten...

valla durum bu.
ülkede evlenilip çocuk yapılacak çoooook az erkek var, kalanıyla bir şekilde mücadele içinde geçiyor genel olarak evlilik denilen şey, burada soru şu :bu mücadeleyi vermek istiyor musunuz? neden? buna değeceğini düşünüyor musunuz?

"Nerden tutsam elimde kalıyor" yazmışsınız neden? Mesele sadece ev işleri ise çözülmeyecek bir sorun değil. Ayrıca eşim terapi almak istemiyor diyorsunuz o zaman siz alın. Siz değiştiğinde onunda davranışları değişir.

"Nerden tutsam elimde kalıyor" yazmışsınız neden? Mesele sadece ev işleri ise çözülmeyecek bir sorun değil. Ayrıca eşim terapi almak istemiyor diyorsunuz o zaman siz alın. Siz değiştiğinde onunda davranışları değişir.
Düşündükçe kırıldığım çok şey çıkıyor ortaya. Bazı noktalardan zedelendik. Kendimi hep erteliyorum evet kendisi gelmeze kendim gitmek istiyorum terapiye

Sizin konunuzu merak ettim , yazarsanız çok sevinirim 🥹 çocuğunuz varmıydı ? Boşanma sebebiniz nelerdi , eşiniz neden pişman oldu mesela
Ben de bu süreçte 2 konu açtım aslında. Çocuğumuz yok neyse ki. Çocuk olunca durum çok başka bir boyut kazanıyor. Valla boşanmadan önce çocuğu bahane edip boşanma cesareti göstermeyenleri anlamıyordum ama şimdi çok iyi anlıyorum. Ben bir başıma bu kadar zorlandıysam çocuğumu babasız büyütmek zorunda kalsaydım ne olurdu acaba diyorum. Biz tamamen zıtlaşmalar inatlaşmalar iletişimsizlik yüzünden boşandık. Çok soğuttu beni kendinden. Sevgim aşkım bitti. Sürekli küfür hakaret aşağılama rencide etme vardı. Konuşamıyorduk 2 insan gibi. Bu arada ikimiz de eğitimli kültürlü donanımlı insanlarız. Evimizin bir odası kütüphane. Okuyup yazan insanlarız. Ama o entelektüel adam evde tam bir mağara adamıydı. Benden beklemiyordu böyle bir hamle. Sindirdim sanıyordu. Ben ev tutup dava açınca anladı. Çok ağladı. Çok yalvardı. Üzülüyorum da. Ama dediğim gibi aşk sevgi kalmadı bende.

Ben de bu süreçte 2 konu açtım aslında. Çocuğumuz yok neyse ki. Çocuk olunca durum çok başka bir boyut kazanıyor. Valla boşanmadan önce çocuğu bahane edip boşanma cesareti göstermeyenleri anlamıyordum ama şimdi çok iyi anlıyorum. Ben bir başıma bu kadar zorlandıysam çocuğumu babasız büyütmek zorunda kalsaydım ne olurdu acaba diyorum. Biz tamamen zıtlaşmalar inatlaşmalar iletişimsizlik yüzünden boşandık. Çok soğuttu beni kendinden. Sevgim aşkım bitti. Sürekli küfür hakaret aşağılama rencide etme vardı. Konuşamıyorduk 2 insan gibi. Bu arada ikimiz de eğitimli kültürlü donanımlı insanlarız. Evimizin bir odası kütüphane. Okuyup yazan insanlarız. Ama o entelektüel adam evde tam bir mağara adamıydı. Benden beklemiyordu böyle bir hamle. Sindirdim sanıyordu. Ben ev tutup dava açınca anladı. Çok ağladı. Çok yalvardı. Üzülüyorum da. Ama dediğim gibi aşk sevgi kalmadı bende.
Anneci miydi eşiniz?

Her evlilikte illakş tartışmalar olur canım ama tarafların haklılığı değil mutluluğu savunmaları lazım ilişki terapisi almayı deneseniz objektif bir göz sizede eşinizede hatalarını söylerse belki iki tarafta düzeltmeye çalışır kendini eğer bitirmek istemiyorsan tabi

X