Söz Kesimi Söz bohçası

söz bohcasi diye bir seyin oldugunu ilk kez duydum.. zaten söz bohcasi nisan ve dügün bohacasi biraz apartili degil mi sonucta herseyin ucunda para yatiyor. Dügün öncesi okadar masraf oluyor ki bence eve kulanilsa bu para daha hayirli olur.
Nisanda ve Dügünde bohca olur canim. Sözde gerek yok.

tatlım bizim burda söz bohçası damadın ailesine verilir bu da bir jesttir hazırız demek anlamına gelir herkes yapacak diye bi kaide yok arzuya kalmış:nazar:

Bizde söz bohçası yapmadık..Nişanda bohça yapmıştık.pijama takımı,terlik,parfüm,aklımda kalanlar çanta ayakkabı seccade falan vardı aklımda kalan.Damat içinde terlik pijama takımı parfüm traş tk.çorap,kemer gömlek cüzdan vs.vardı birde kaynanaya bohça verdim.Aslında bizde tüm görümcelere varsa eltilere kaynanaya kayınperdere halaya teyzeye yani herkese bohça vardır aynı şekildede bize yapılır.Ama karşı taraf gerek yok dedi iyki dediler yoksa çeyizim kalmazdı o kadar yaptık o yüzden..

tatlım biz yaptık çünkü bizdeki adetlere göre şöyledir. kızımızı verdik yani söz verilmiştir ve birşeyler alıp vermek adına sadece geline ve damada söz bohçası yapılır. tabi her yöre farklıdır.
bizim damada yaptığımız söz bohçasının içinde;
damada : gömlek, süveter, çorap, terlik, iç çamaşırı, parfüm ve havlu
kayınvalideye : 1 tülbent (üstlerine de yazdık)
kayınpedere : 1 havlu (üstlerine de yazdık)
kayınbiradere : 1 havlu (üstlerine de yazdık)

bana yaptıkları söz bohçasının içinde;
geline : gömlek, pantalon, terlik, çorap, iç çamaşırı, parfüm ve havlu

aşağıdaki linkde bizim damada yaptığımız söz bohçası var.

http://www.kadinlarkulubu.com/evlilik-hazirligi/245511-niltolun-nisan-bohcasi-10.html

Son düzenleme:
bizim adetlerimizde söz bohçası diye birşey yok..trabzonlu biri varsa söz bohçası olup olmadığını söyleyebilir mi ??

walla ben bedavaya gittim :p
şaka tabi ben belirtmiştim bohça mohça istemem diye
damadın ailesine de kendi aileme de
lakin annem beni tükkana soktu ve sembolik de olsa damadda bier şeyler hazırlayalım dedi

1 çorap
2 havlu
3 mendil
4 iç çamaşırı

ve beyaz olması da gerekirmiş bunların :) bu setin aynısından da bana geldi
sonra karar verdi annemler nişanda bohçayla uğraşmayalım diye
şimdi kafama çok vuruyorum bütün adetleri yapsaydım diye
iyi ki annemleri dinleyip söz nişan kına hepsini ayrı ayrı yapmışız
hepsinin tadı başka

sözlüm karadenizli ve onlarda söz bohçası diye bişey yokmuş
ama biz yaptık trakyalı olduğumuzdan:1closedeyes:
ama nişan bohçası gibi ayrıntılı yapmadık

seawitch cnm teşekkür ederim..bende öğrenebildim sonunda söz bohçasını sadece erkek tarafı yapıyormus öyle söyledi kayınvaldem :asigim:

bizimde sözde benim gayretimle oldu annem bile gerek yok dedi ama biz sözlüm ile cıktık aldık.nişanda bidaha bohça yapmıcaz.bi kere yaptık hevesimizi aldık..
söz bohçamızda bana; elbise ayakkabı corap canta iççamasır takımı,atlet
takımı,parfüm,lif,tülbent,pijama,havlu,terlik
sözlümede; gömlek kravat mendil,iççamaşır seti,corap,ayakkabı,terlik,seccade,havlu..
bukadar..nişandada zaten bunlar oluyo tek fark makyaj ve traş takımı

Nişan bohçası bitti, düğün ohçası bitti bir de söz bohçası mı kaldı....
Kızlar bu adetler zamanında işi gücü olmayan ne yapsak da vakit geçirsek diyen kadınların işi yaa....
Bir de hasat zamanı oğullarını evlendiren dolayısıyla paranın bol olduğu ağaların işi...
Şimdi kmek aslanın ağzından da geri kaçtı midesinde, iş güç sabah8 akşam6 çalışıyoz... Söz bohçası nişan bohçası kim uğraşçak bunlarla....
Hem masraf hem zaman kaybı, o gereksiz şeylere zaman ve para harcayacağınıza düğününüzün daha güzel olması için para ve zaman harcayın bence....
Ben nişan bohçası yaptım, eşime yaptığım bohça 600 tl bana yapılan bohça da 750 gibi falan tuttu. Toplam 1350, nikahtan sonra yemek düzenledik 100 kişilik, keşke o bohçaları almasaydım 100 kiş yerine 150 kişilik yapardık diyorum şimdi.... Yada gelinliğimi 15000 tlye maetmek için beğendiğim dantelden vazgeçtm, o bohçaları almasaydım o dantelden vazgeçmek zorunda kalmazdımm, ya da beğendiğim koltuk takımlarından 2000 tllilk olanı değil 3000 tl lik olanı alabilirdim...

Nişan bohçası bitti, düğün ohçası bitti bir de söz bohçası mı kaldı....
Kızlar bu adetler zamanında işi gücü olmayan ne yapsak da vakit geçirsek diyen kadınların işi yaa....
Bir de hasat zamanı oğullarını evlendiren dolayısıyla paranın bol olduğu ağaların işi...
Şimdi kmek aslanın ağzından da geri kaçtı midesinde, iş güç sabah8 akşam6 çalışıyoz... Söz bohçası nişan bohçası kim uğraşçak bunlarla....
Hem masraf hem zaman kaybı, o gereksiz şeylere zaman ve para harcayacağınıza düğününüzün daha güzel olması için para ve zaman harcayın bence....
Ben nişan bohçası yaptım, eşime yaptığım bohça 600 tl bana yapılan bohça da 750 gibi falan tuttu. Toplam 1350, nikahtan sonra yemek düzenledik 100 kişilik, keşke o bohçaları almasaydım 100 kiş yerine 150 kişilik yapardık diyorum şimdi.... Yada gelinliğimi 15000 tlye maetmek için beğendiğim dantelden vazgeçtm, o bohçaları almasaydım o dantelden vazgeçmek zorunda kalmazdımm, ya da beğendiğim koltuk takımlarından 2000 tllilk olanı değil 3000 tl lik olanı alabilirdim...

Ne alakası var ya bunun işi gücü olmayan kadınların işi ile HASAT ZAMANI OĞULLARINI EVLENDİREN AĞALARLA burda kimse 600 700 ytl lik bohça yapmıo ayrıca yapan da olabilir o ayrı eğer de yapıosa söylenmemek gerekir elaleme diil eşin olucak insana yapıosun, gider her şeyin en lüksünden alırsan bu milyarlara kadar çıkar. Bohçalarda alınan şeyler gereksiz diil asıl gerekli olan şeyler. İç çamaşırı kemer cüzdan elbise vs. bunlar gereksiz mi bu bohçaları yapanlar da sizin gibi gayet de meslek sahibi insanlar tuzu biberi ya böle şeyler düğünlerin nişanların hepsinin zevki ayrı ayrı. Ama malesef işte günümüzün İŞ GÜÇ SAHİBİ insanları yüzünden hevesler kursakta bırakılmak istenilip, sekteye uğratılabilio. Haddim olmayarak verdiğiniz paraya acımanızın ve de mesailerinde yoğun olmanızın acısını bu tarz şeylerle uğraşarak söylenerek diil eğlenerek çıkartmayı deneyin...

Saygılar....

bende konusunu açmıştım ama kimse yazmadı burdan devam edeyim bari..
benimde önümüzde ki ay sözüm var ,ekimde nişan.sevgilime dedim çaktırmadan sor annenlere sözde de bohça varmı varsa mahçup olmayalım bizde hazırlayalım die.yokmuş. sadece gelini(bu ben oluyorum) tepeden tırnağa giydiriyolarmış söz için(sözde giyeceğim şeyleri alacaklar yani yakım,ayakkabı çanta v.s.).
bohça nişanda olacakmış.

Ne alakası var ya bunun işi gücü olmayan kadınların işi ile HASAT ZAMANI OĞULLARINI EVLENDİREN AĞALARLA burda kimse 600 700 ytl lik bohça yapmıo ayrıca yapan da olabilir o ayrı eğer de yapıosa söylenmemek gerekir elaleme diil eşin olucak insana yapıosun, gider her şeyin en lüksünden alırsan bu milyarlara kadar çıkar. Bohçalarda alınan şeyler gereksiz diil asıl gerekli olan şeyler. İç çamaşırı kemer cüzdan elbise vs. bunlar gereksiz mi bu bohçaları yapanlar da sizin gibi gayet de meslek sahibi insanlar tuzu biberi ya böle şeyler düğünlerin nişanların hepsinin zevki ayrı ayrı. Ama malesef işte günümüzün İŞ GÜÇ SAHİBİ insanları yüzünden hevesler kursakta bırakılmak istenilip, sekteye uğratılabilio. Haddim olmayarak verdiğiniz paraya acımanızın ve de mesailerinde yoğun olmanızın acısını bu tarz şeylerle uğraşarak söylenerek diil eğlenerek çıkartmayı deneyin...

Saygılar....

Sorun ne anlamadım... Ben kendi fikrimi belirttim ve hep bence diyerek yazdım....
Burada herkes dilediğini söylemekte özgür...
Evet eşim olacak insana yapıyorun elaleme değil... Ama eşimin de benim de zaten bunlara ihtiyacımız yok zaten olan şeyler... Ama bende heves ettim ve yaptım... Bizde annem dedi ne gerek var diye ama be heves ettim....
Sonra da pişman oldum, eşime aldıklarıma değil sadece hem bana hem eşime alınanlara...
Çünkü o parayı daha güzel değerlendirebilirdim.... Verdiğim paraya ve harcadığım zamana ne şekilde söyleneceğimi de ben gayet iyi bilirim merak etmeyin....
ben kimsenin hevesini kursağında bırakmak derdinde de değilim... Sadece arkadaş konu açıp fikir sormuş ben de fikrimi belirttim....
Ben de benim gibi çalışan arkadaşlarım da butür formaliteleri gereksiz buluyoruz ama yapıyoruz.. ben yapmayın demiyorum.... Sadece imkanınız yoksa paraız kısıtlıysa buna masraf edeceğinize düğününüzün yada gelinliğinizi daha güzel olması için paranızı buna harcamayın demek istedim....

söz mohçası bizde de var. yalnızca damada hazırlanıyo bizim söz byramdan sonra olacak ama şimdiden belli koyacaklarımız. gömlek, çamaşır havlu parfüm söz tepsisi tabii ki birde biz gelenlere bayanlara yazma erkeklere havlu dağıtcaz

X