Şu ekonomide ev sahibi olmak

Biliyorum bu minvalde açılan çok konu var ama bu da bana dert oldu. İstanbul Göktürk’te 3+1 dairemiz var. 8 senedir aynı kiracı oturuyor. Hiç zam yapmadığımız seneler oldu. Pandemi döneminde 6 ay hiç kira almadık mesela. Sözleşme de ayın 1’i yazar daha bir gün ayın 1’inde ödenmemiştir. Bazen 5’i bazen 15’i, bazen 1000 lira eksik bazen 500. Bu konuda hep anlayışlı olduk, neticede bir şekilde ödüyor demek ki sıkıntıdalar dedik, değişmesi gereken şeylerde de kiracımızı hiç üzmedik.

Şu an bizim apartmanda bizimkinden daha küçük daireler inanılmaz fahiş ücretlere kiralanıyor. Bizim beklentimiz o rakamlar asla değil ancak kiracımızdan sözleşmemizde yazan zammı uygulamak istediğimizi söyledik kendisi ise yasal olan %25 zammı yapacağını söyledi.

Böylelikle kiramız 3.600 TL’den 4.400’e çıkmış oldu. Ama şu an o semtte 15.000’in altında kiralık daire yok. Herşeye %100, 200, 300 zam yapılırken neden kiraya %25 anlamıyorum. Biz ev sahibiyiz diye market alışverişi, kurs, özel ders ödemesi yapmıyor muyuz? Biz kiramız 15 bin olsun istemiyoruz, sözleşmedeki rakamı uygulayalım diyoruz ki o da yaklaşık 7 bin lira yapıyor.

Bu durumda kanunen kiracının haklı olduğunu biliyorum. Maalesef bize de 10. yılı doldurmak için geri sayım yapmaktan başka çare kalmıyor. Bu kira artış mevzuları yüzünden hem ev sahibi hem kiracı bir sürü insan mağdur oluyor.
5 yil doldugu icin emsallerine gore artirabilirsiniz kirayi. Siz haklisiniz.

Bazi kiracilar cok yuzsuz oluyor gercekten. Kanun ve yasalar onlardan yana ama olan ev sahiplerine oluyor. Haliyle herkes kendi adaletini gerceklestirmeye basliyor. O kadar cok kavga duyuyoruz ki ev sahibi ve kiracilar arasinda.
Adamin hem evine oturuyorsun hem de istedigi kirayi vermiyorsun. O zaman cikip gideceksin.

Kirayı süresinde ödemiyorsa haklı ihtarla tahliye yoluna gidin. Bir kira dönemi içersinde iki kira alacağını süresinde ödemediği için ev sahibi tarafından ihtar gönderilen kiracı ihtarlardan sonra kirayı ödese bile kira dönemi sonunda tahliye davası ile çıkartılabiliyor. Ayrıntılı bilgi için tahliye davalarında uzman bir avukattan danışmanlık alın zira bu biraz teknik bir yol

Bazı kiracılar gerçekten çok yüzsüz oluyor…dükkan kiracımız kendi dükkanı olduğu halde ve daha yüksek kira aldığı halde bize az kira ödediği için çıkmak istemedi… biz de bu 10 yıl üzerinden çıkarttık…mahkeme 1 yıl sürdü…Yalnız bu Dediğiniz gibi tam 10 yıl olmuyor…ilk bir yıl sayılmıyor yani 10+1 yıl olarak hesap yapılıyor… biz de bir kaç ay önce dükkan kiracımızı bu şekilde çıkardık…bilginiz olsun…Avukatınıza danışın tabii yine de…

X