Sürekli borç istenmesi yada para muhabbeti yapılması.

evlendiniz ve kendi ailenizi kurdunuz.Hayati konular dışında kimsenin hiçbir ihtiyacı sizi bağlamamalı..
Kaldı ki doktorunuz sizi uyardığı halde başkalarına borç vermek için erteliyorsunuz bebek tedavinizi..
İnşallah sağlıkla nasip olur size annelik,onu kucağınıza aldığınızda emin olun kendinize kızacaksınız ben nasıl yıllarca borç vermeye devam ettim,bu duruma göz yumdum diye..
Herkes çalışarak bi yerlere gelmiyor,rahata alışmakta güzel bişey değil ama kardeşlerinizde eşinizin aileside size çok yüklenmiş,dar da kaldığında arasıra gördüğünüz bi abinize kadar kira için borç ister olmuş.
Kendinizi hiçbirşeye mecbur hissetmeyin ve bebeğiniz için tedavinize kanalize olun borç isteyenlerede kesin bir dille bu sebebi söyleyin
eşinizide iyice tembihleyin.
Paranızı birilerini düşünüp borç vereceğinize,Bbbek sahibi olmak için birikim yapın.
Bunun için kimsenin sizi yargılamaya hakkı yok

Valla su devirde birine borc vermek mi? Ben kendi adima soyleyeyim, mumkunati yok.

o para 1 aya gelmeyecekti %99 emin olun
iyi niyetten kurtulmaya bakın diyeceğim de nasıl olacak bilemedim
kimseye borç verilmemesi gerektiğini deneye yanıla öğrenen ben...

arkadaş ne güel yazmış gecenin_resmi
kesinlikle ama kesinlikle böyle yapın

Sizle alakalı olmayan konulara nasıl vicfan yapıyorsunus?
Ben mi vicdansızım acaba?
Pandemiyi siz mi çıkardınız? Adamın işini siz mi bozdunuz? Hani bunları siz yapmasın hareketlerinizden vicdan azabı duyun derdim.
Yardımseverlik bambaşka. Biri zorda olsa yardım ederim ama başka biri benden bağımsız konularda zorda diye niye vicdan azabı çekeyim anlamadım.

Hele bir de bebek konusunu erteleyeceğim. Yok artık. Siz ileride bebeğin ihtiyaçlarını da erteler misiniz başkasına vicdan azabı yüzünden yardım etmek için?

Allah yardımcınız olsun

Gelip boğazınıza para ver diye yapışmadığı sürece isterse mahallede projeksiyon ile paylaşsın size ne? Anlattığınız gibi değil olaylar. Eşinizin verdiğinden rahatsızsınız ama ses çıkarmıyorsunuz belli ki. Elinizde öyle çok para yok borç vermeyi acilen bırakın iki tarafa da.

6 icinde evlenmişsiniz ama bu konuları hiç konusmamışsınız. Esinizin ödedigi borcu bile kendi borcu sanıyormuşsunuz. Benim kardeşlerime verdigim borc geri geliyor diyorsunuz ama geç odedikleri icin tedavinizi ertelemek zorunda kalmışsınız. Demek ki orada bir sorun var.

Yıllardır evli insanların yeni evli ve asgari ucretle calisan iki kisiden borc istemeleri gerçekten çok ayıp. Belki faturalarinı odemediler demissiniz ama siz calismiyorken de bu kisiler evliydi. Anne babanizdan destek bitince sizden mi destek istemeye basladılar. Asıl onların size destek olmasi gerekiyor.

Hadi aileleri geçtim, uzun zamandır gorusmediginiz kisinin kirasını odeyememesini bile dert edinip sizde yokken bulmaya calısıyorsunuz. Tabii ki merhametli olun ama bu yaptiklariniz kendinize karsi merhametsizlik. Ileride cocuk istiyorsaniz degil gecinmeyi simdiden birikim yapmanız lazım. Esiniz de siz de kimseye borc vermeyin artik bana kalirsa

Artık kimseye borç vermeyin. Sizin aldığınız sizi anca çekip çevirir zaten.

Ben dolar kazaniyorum diye benden uc ayda bir luks markali elbise isteyen arkadasim oldu. Gecinemedigimi soyledigimde ise "nasil gecinemiyorsun dolarla maas almiyor musun hem orada harcamiyorsundur" burasi afrika Turkiyeden 10 kat pahali yasam. Dolarla kazaniyoruz ama sanki 5 bin 10 bin dolar burada cucuk gibi bir sey aliyorum. O arkadaslarim surekli para isteyenler yuzunden su an cok elzem bir durumdayim param yok. Arkadasim bana elbise melbise aldirirken israr ederdi simdi kurus yardim etmiyor. Sen verirsin ama kimse sana yardim edeyim demez. Hepsi degil ama cogu insan kullanmaya bakiyor. Ben artik kendimi zor durumda dusurmuyorum hayir bende de yok diyorum ki zaten yok. Benden iyi durumdakilere borc veremem alaninizda enayi yazmiyor. Ilk hayir dediginde de senden kotusu yok. O arkadasim dedigim insan gecen alay edercesine laf soktu. Salak salak tipler ya. Kardese hayir demek elbette daha zor ama sizin bu zor durumunuzda asgari ucretli halinizle borc isteyip ustelik vermeyince kuseceklerse kendileri bilir. Hayir diyin gecin strese girmeyin.

Aaaaaaaaaa bu ayni konu sahibi mi???????!!!
Konu sahibi, kanka sende ve esinde ileri derecede kronik hayir diyememe sendromu var. Millete et yedirmek icin yuzuk satmak.
Bunu cok az kisi anlar anlayanlardan biri de benim. Arkadasima kredi karti numarami vermistim bir kere col ihtiyacim var diye darlamisti hayir diyemedim on bin kusur lira luks seyler almis benden habersiz kirami bile odeyemedim sicak suyum bozuldu yaptiramadim zature oldum. Zature oldum diye rapor alinca isyerimle papaz oldum. O kadar zor gunler gecirdim ki o adinin yuzunden. Su an paraya ihtiyacim var tasinicam cunku. Hala benden bir seyler istiyor. Ben de sonunda iliskimi kestim.
Ama bu noktaya gelene kadar enayilikte salaklikta normal insanlarin anlamayacagi noktalara gelmistim zaten. Normal insan bizim halimizden anlamaz biz psikolojik sorunluyuz cunku biri bisey isteyince vermemek bize o parayi vermekten daha cok psikolojik sikinti veriyor.
Yani verirsen isterler. Sizin hayir demeniz lazim. Bizde de yok tup bebek yapicaz borcumuz var zaten asgari ucretliyiz kusura bakmayin et almak isterdik ama paramiz yok bitti bu kadar yani. Kotu olacaksaniz da olun yapacak bisey yok kendi sorunlari. Onlar istemeyi kesmez. Siz vermeyi keseceksiniz. Bunun baska cozumu yok cozumu acik.

2 asgari ücretle hem ev geçindirip hem nasıl borç ödeyip bir de borç verebiliyorsunuz ben anlamadım. Siz de eşinizle oturup konusun ve bazı kararlar alın lütfen kimse kimseye borç vermesin .

Bu mesaji yazdim ev sahibim whatsapptan yazmis "tasinirken esyalarini bana birakir misin ya lutfen cok ihtiyacim var" yazmis cidden cok ayip ya ben tasinan ve paraya ihtiyaci olan bir insanim ve ev sahibim bana bunu yaziyor. Kirayi da surekli bana yardimci olur musunuz ne olur diye artiriyordu. Onun evi var benim hicbir seyim yok ama ben ona yardim etmek zorundayim neden sozde beyaziz ya. Allahim cidden o kadar sinirliyim ki gerzek insanlara. Istedikce istiyorlar siniri yok. Siniri biz cekmek zorundayiz

Sizin için en temiz çözüm elinizde paranızın olmaması.

Bakın ilişkileri bozmanın en temiz yolu devamı gelemeyecek davranışlara girip insanlara gereksiz yere kendini beğendirmeye çalışmaktır. Karşı taraf iyi niyetinizi yanlış okur, devamlı para ister, sömürür, sonra siz öfkeyle bağırırsanız tartışma çıkar.
Zırnık vermeyenler daha kıymetli olur.

Borç istemek alışkanlık olmuş, istedikleri için hep ödüllendirmişsiniz. Neden böyle yaptığınızı bilemiyorum, özgüveniniz düşük olduğu için kronik bir beğendirme çabanız veya kaybetme korkunuz olabilir. Bir uzmanla mutlaka görüşün.

Bu süreçte hemencecik bir yatırım hesabı/BES/arsa/daire kombosu yaparak elinizdeki sıcak parayı azaltın. Gerçekten paranız olmadığı için veremediğinizi hissederlerse hem tartışmazsınız hem de paranız boşa yanmamış olur.

Konu sahibi siz, eşinizin ailesi yemeğe gelecek, et alacağız diye, yüzüğünüzü bozdurmamıs mıydınız?

Neyin yardımını, borç vermesini yapıyorsunuz insanlara?

O konuda çok tuhaf gelmişti bu konuda.

Burada da herşeyi aldık, her ay şunları yaptık diyorsunuz. O konu da akşam yemeğine misafir ağırlamak için yüzük bozduracak kadar zor durumdaydiniz.

Siz ilk önce kendi durumunuzu bir kabul edin, olduğunuzdan daha iyi durumda görünmeye çalışır, borç isteyenlere çok paraniz varmis gibi davranırsanız, daha çok karşılaşırsınız böyle şeylerle.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…