Sürekli hediye alan bekleyen arkadaş

Bir de her şeyden önce yönlendirilmek benim de canimi sıkar .Ha sorarsiniz ne düşünüyorsun vs fikir almak gibi o olur ama direk arayip şöyle şöyle yapalim demek bile beni uzaklastirir ( cok param olsa da) .
Beni de o sıkıyor sanırım hayatımda emrivakiden nefret ediyorum çünkü bu konuda da hep bir emrivakiyle karşılaşıyorum

Ozaman eşinizi yine ortaya atsanız.zorlanmaya başladık eşimde dikkat etmemi istiyor sizi de kırmak istemiyorum ama ekonomide malum deseniz. Bu arada borç varken bizim daha çok borcumuz var diye üste çıkan kişiyle arkadaşlık nekadar güzel olur bilemiyorum. Halinizi anlamak yerine hediyelesmeye devam etmek için üste çıkıyor :/

Ozaman eşinizi yine ortaya atsanız.zorlanmaya başladık eşimde dikkat etmemi istiyor sizi de kırmak istemiyorum ama ekonomide malum deseniz. Bu arada borç varken bizim daha çok borcumuz var diye üste çıkan kişiyle arkadaşlık nekadar güzel olur bilemiyorum. Halinizi anlamak yerine hediyelesmeye devam etmek için üste çıkıyor :/
Zaten yanlarında gerçekten acaba ben mi abartıyorum tutumlu olma meselesini ya da cimri miyim diye düşünüyorum ama aynı şeyden bir sürü almak ya da ne bileyim küçük bir kahve fincanına 500 TL vermek bunlar bana göre şeyler değil

Beni de o sıkıyor sanırım hayatımda emrivakiden nefret ediyorum çünkü bu konuda da hep bir emrivakiyle karşılaşıyorum
Bir keresinde gittigim bir kuaföre baska sevdigim bir arkadasim ilk kez geldi.Saclarimizi boyatmistik ikimiz de.isimiz bitince öglen bi seyler yiyelim bi yerde dedik aramizda.Kuaför ; ben de geleyim dedi.üçümüz yedik ,ictik neyse cikarken kuaför bana ; hesabi ikimiz ortak ödeyelim o ödemesin dedi.Kendi karar verdi yani :) ki müsteri kazansin diye güzellik yapti kendince arkadaşıma :) Hic uygun musun sen bunun icin şu an vs de demedi .Ayni kuaför bir kere de 3_5 ortak arkadasa ; hadi bu pazartesi thallasofili ye kahvaltıya gidelim hepimiz dedi :)) Kendi evinin yerini bile bilmiyorduk.Cok insan yönlendiriyordu ,uzaklastim.Paradan önce yönlendirilmek ve kullanilmak cok canimi sıkıyo benim inanin...

Herkese merhaba biz 3 aileyiz. Diğer tarafın çocukları var bizim şuanda yok. Diğer iki taraf her şeyi kutlamayı aşırı seviyorlar. Doğum günleri, yılbaşılar vs. İlk samimi olduğumuz zamanlar çok anlamamıştım sadece aşırı alışveriş yaptıklarını farkettim ama beni ilgilendirmez diye çok oralı olmadım. Sonra doğum günler geldi hepimizin ufak tefek şeyler aldık. Sonra bu hediyeler büyüdü de büyüdü. Çocukların doğum günlerin x kişisi benim arayıp y ye şunu alalım mı demeye başladı. Yanlış anlarlar diye olur dedim ama şuan ardı arkası kesilmiyor. Geçen yılbaşında mesela eşime de bana da ayrı ayrı 5 er paket hediye almışlar biz de 2 şer tane aldık. Onlara bunlar çok gelmiyor. Aynı şeyden birçok çeşit alan insanlar buna saygım var. Birine bir şey almak da zoruma gittiğinden değil ama birinin arayıp emrivaki gibi şunu alalım diye yönlendirme yapmasından hoşlanmıyorum . Bunu belli de ettim. En son bu yapıldığında şuan biz sıkışığız o an elimde ne kadar olursa ona göre bir şey alacağım dedim. Bana bu tarz abartı şeyler fazla geliyor. Adabınca herkes istediğini alır ama bir ton hediye almak ya da birini bir şeye zorlamak çok saçma. Şimdi de yılbaşı geliyor. Bir tanesi dedi ki kızlar şundan almadınız dimi hediyelerinize ekleyeceğim. Bu ne demek ? Bakın yine hediyeleşme olacak demek. E bana saçma geliyor. Bunu sizce nasıl söyleyebilirim ? Cimri gibi görülmek istemiyorum çünkü gerçekten elleri çok açık ama ben bana da sürekli bir şey alınsın istemiyorum ki zaten. Evimde kullanmadığım hiçbir şey olmasını sevmem sevene de saygı duyarım. Ayrıca maddi durumlarımız da hiç aynı değil. Evet yardım istiyorum şimdi ben bunu nasıl dile getirebilirim ?
Sogbetlerinize minimalismi katmaya baslayin. Zamanla sadelesmekten, evde fazladan urun bulundurmamaktan soz edin. Sonra da ihtiyac disi hediyelesmenin dogaya yarattigi yukten bahswdip hediyelesmeyi azaltin.

Birlesip hediye almak bence cok mantikli bu arada. Ise yarayacak olan seyi birlesip almak iki tane ise yaramaz hediye almaktan cok daha mantikli.

Sogbetlerinize minimalismi katmaya baslayin. Zamanla sadelesmekten, evde fazladan urun bulundurmamaktan soz edin. Sonra da ihtiyac disi hediyelesmenin dogaya yarattigi yukten bahswdip hediyelesmeyi azaltin.

Birlesip hediye almak bence cok mantikli bu arada. Ise yarayacak olan seyi birlesip almak iki tane ise yaramaz hediye almaktan cok daha mantikli.
Birleşip hediye almak mantıklı tabiki de karşı tarafa sen bunu karşılayabilir misin demeden fiyatı yüksek şeyler teklif etme kısmı mantıksız.
Manimalizmden bahsedeceğimi evet bir de bunu deneyeyim

aklıma arkadaşımı getiren konu oldu. bana zorla ısrar kıyamet bir şeyler ısmarlardı. dersane dönemi. zar zor dersaneye yazılmışım. öğlen yemek alacak param bile zar zor var. kabul etmezdim ısrarla ısmarlardı. sonra haliyle ben karşılığını veremezdim çünkü yok öyle bir param. kendime az bir ekmek arası alacak kadar günlük harçliğim olurdu. onlarınsa petrolleri falan var kolej mezunu falan. o ara iflas etmişlerdi biraz ama en iflaslı halleri bile bizden kat kat iyiydi. bizim ev kira annem babam işçi zar zor yetiriyorlar. dersaneye bile bir yıl abim bir yıl ben ayrı ayrı yazıldık. birbirimizi beklemek zorunda kaldık. abim 2. ye hazırlanacaktı ama ben yazıldığım için bir yıl bekledi işe girdi. ben de aslında bir yıl daha hazırlanabilsem çok daha iyi bir yer olabilirdi ama sıra abimin diye tek yılda tercih yaptım. öyle bir dönem yani.

işin gıcık tarafı ise arkamdan ben hep ısmarlıyorum cemre bana ısmarlamıyor demesi. gerçekten kendi evciliklerini oynuyor bazı insanlar. istedikleri gibi top çeviriyorlar.

işyerinde de böyle bir arkadaşım var. çok iyi ve iyi niyetli karakterli bir kız ama maalesef bu şekilde yönetmeyi o da seviyor. ilk anlamadan dahil olduğum oldu ama artık dahil olmuyorum.

hediye mi alınacak ben kendim alacağım diyorum. veya tanımadığım birine mi alınacak ben tanımıyorum davetli değilim param da yok diyorum. bazen çok başa çıkamadığım durum olursa da çok daha açık net oluyorum.

beni ödev konusunda kullanan arkadaşımı çaktırmadan uzaklaştırmaya çalıştım anlamadı. ben de açık açık söyledim sana ödev vermek istemiyorum diye. kullanılmayı, yönetilmeyi sevmiyorum çünkü. sanırım ondan çok sevenim yok. duygularımı daha net belli ediyorum. herkese tatlış değilim.

Herkese merhaba biz 3 aileyiz. Diğer tarafın çocukları var bizim şuanda yok. Diğer iki taraf her şeyi kutlamayı aşırı seviyorlar. Doğum günleri, yılbaşılar vs. İlk samimi olduğumuz zamanlar çok anlamamıştım sadece aşırı alışveriş yaptıklarını farkettim ama beni ilgilendirmez diye çok oralı olmadım. Sonra doğum günler geldi hepimizin ufak tefek şeyler aldık. Sonra bu hediyeler büyüdü de büyüdü. Çocukların doğum günlerin x kişisi benim arayıp y ye şunu alalım mı demeye başladı. Yanlış anlarlar diye olur dedim ama şuan ardı arkası kesilmiyor. Geçen yılbaşında mesela eşime de bana da ayrı ayrı 5 er paket hediye almışlar biz de 2 şer tane aldık. Onlara bunlar çok gelmiyor. Aynı şeyden birçok çeşit alan insanlar buna saygım var. Birine bir şey almak da zoruma gittiğinden değil ama birinin arayıp emrivaki gibi şunu alalım diye yönlendirme yapmasından hoşlanmıyorum . Bunu belli de ettim. En son bu yapıldığında şuan biz sıkışığız o an elimde ne kadar olursa ona göre bir şey alacağım dedim. Bana bu tarz abartı şeyler fazla geliyor. Adabınca herkes istediğini alır ama bir ton hediye almak ya da birini bir şeye zorlamak çok saçma. Şimdi de yılbaşı geliyor. Bir tanesi dedi ki kızlar şundan almadınız dimi hediyelerinize ekleyeceğim. Bu ne demek ? Bakın yine hediyeleşme olacak demek. E bana saçma geliyor. Bunu sizce nasıl söyleyebilirim ? Cimri gibi görülmek istemiyorum çünkü gerçekten elleri çok açık ama ben bana da sürekli bir şey alınsın istemiyorum ki zaten. Evimde kullanmadığım hiçbir şey olmasını sevmem sevene de saygı duyarım. Ayrıca maddi durumlarımız da hiç aynı değil. Evet yardım istiyorum şimdi ben bunu nasıl dile getirebilirim ?
Yani genel olarak yapabildiğim her alanda açık iletişimden yanayım (arkadaşlarıma karşı da zorlanmam, aile be duygusal ilişkiler zorlar beni de ). En kötü kabul etmezler bunun için benmle arkadaşlığını bitirenleri de kayıp saymam. Katılır katılmazlar ama açıkça konuşmak uzun vadede hep kazandırır bence

şey de diyebilirsiniz ben artık ekonomik olarak gelecekten kaygılıyım. bir karar aldım tüm kutlama ve hediyeleri kaldırdım. gereksiz görüyorum. bundan sonra hiç bir kutlama ve hediyeleşmeye katılmıyorum diyin

Genelde doğum günlerinde bir miktar belirledik aslında büyükler için hep aynı miktarı veriyoruz ama çocuklar ve yılbaşında değişiyor işler işte.
Bu arada yılbaşını birlikte getirmeyeceğinizi de belirttik bahane bulduk felan. Bir bu hediye olayı kaldı işte.

şey de diyebilirsiniz ben artık ekonomik olarak gelecekten kaygılıyım. bir karar aldım tüm kutlama ve hediyeleri kaldırdım. gereksiz görüyorum. bundan sonra hiç bir kutlama ve hediyeleşmeye katılmıyorum diyin
bazı konularda prensip gibi kesin net çizgi belirtirseniz o kadar alınmayabiliyorlar. benden bir kaç kez yerlerine imza atmamı istediler. pandemi zamanı. bir iki kez attım ama daha önce bu konuda başım belaya girdiği için de endişeliydim. ayıp olmasın diye yine istemediğim durumlara girdiğim oldu. en son başka bir durumda arkadaşımın beni net bir şekilde harcadığını gördüm. aynı gün dedim ki ben başkasının yerine imza atmam. bundan sonra da bu kalıp gibi oldu benim için. baskı yapan falan da olsa boyun eğmedim.

veya geçmişte kurs öğretmenliği yaparken de ben asla öğrencinin ödevini yapmam diyordum. prensip gibi olduğu zaman bir şey diyemiyorlar bozulsalar bile.

şahsa dönük değil de genel bir karar gibi bundan sonra hediye ve kutlama yapmayacağım diye net belirtebilirsiniz.

O zaman hep beraber aramızda 100er TL toplayıp konu sahibi arkadaşımıza hediyehsshjashahshjj 😂😂😂
Minimalizm tavsiyesi iyi, iş görür bence 👍☺️

Evet mesela iki aileden birinin çocuğunun doğum günü diyelim diğeri arayıp şunu alalım ortak diyorlar. Bir de bizim çocuğumuz yok mesela ama biz her doğum gününde pahalı pahalı şeyler alıyoruz iki tarafa da. Bunu hiç düşünmüyorlar. Böyle bir dönemde bu tarz şeyler benim canımı sıkıyor.
Ya bu olaydan benimde dilim yandı. Komşu grubumuz var 7-8kisi hepsinin çocuğu var benim yok.çocuklarının doğum günlerine benide çağırıyorlar ve anneleriyle arkadaş olduğumuz için mecbur gitmek zorunda kalıyorum,ve eli boş gidilmeyeceği icin devamlı hediye almam gerekiyor. Eşim bile en son binadaki çocuklara hediye almaktan gına geldi dedi. Sonra ben uzaklaşma kararı aldım ,gruptan yazıyorlar etkinlik yapıyorlar vs hep müsait değilim dedim.Gruptan samimi olduğum arkadaşıma da beni sorarlarsa ‘ bu ara kalabalığı,çocuk sesini vs kafam kaldırmıyor, biraz yalnız kalasım var’ diyordu der misin dedim. Oda söyledi sanırım.Böylelikle uzaklaşmış oldum ve çok memnunum.

Ben açık açık söylerdim sanırım. Bu ara her şey çok pahalı, bir süre hediyeleşmeye ara versek gibi. Kabul etmezlerse kendileri bilir. Çoğunluğa uymak zorunda değilsiniz. Mesela çocuga doğum günü yapılıyorsa bir hediye alınır kıyafet oyuncak gibi. Ama yılbaşında falan hediyeye ne gerek var. Durumu olan kendine alsın

Hediyelerinize(ler)🙆Sonradan gorme herhalde bunlar.

Zart zurt göeüşmek eve gelme gitmeli bir grupla 2. görüşmede bağı kopardım. Sabahlama evde kalma vs onlara normal geliyordu. Ben de kendi ailelerimize vermeyeceğimiz tavizi arkadaş adı altında geçen ekibe veremeyeceğimi söyledim ve yavaş yavaş uzaklaştım sadece 2 defa görüştüm. Siz niye bu kadar uzattınız onu anlamadım ?

Bizim iş yerinde kahve yeme muhabbeti oluyordu böyle, ne zaman kahveye çıksak biri ödüyor sonra ben de gruba ısmarlamak zorunda kalıyordum. Belki o an benim o kadar param yok . Bir gün döngüyü kırdım ve dedim ki herkes kendi parasını ödesin . Ondan sonra bitti o iş. Siz açıkça söyleseniz bile o kutlamalar hiç bitmeyecek ve davet edecekler. Bence direk görüşmeyi kesin.

Eşimle konuştuk hediyelesmeyi bırakıyoruz biz deyin direk.

X