Süt kanalı tıkanıklığı olanlar. Lütfen okuyunuz

Kusura bakmayın çok soru soruyorum. Ama artik usandim. Kurtulmak istiyorum. Ne zaman kurtuldunuz. Bebeginiz kac aylikken. Ve ben bugün bu sayıyı okufuktsn sonra koymaya başladım. Yani 7 gibi. Jaken ağrısı var. Sertlikte var. Soguk kompresle ne kadar da gecio. Mememin bütün cevresi.

Aslında düzenli emzirildiği sürece sıkıntı olmuyor. Ben kontrastlı mr çektirmiştim, o zaman vücuda ilaç girdikten en az 24 saat sonrasına kadar emzirilmiyor bebek, üt sağılıp dökülüyor. Çekimden bir hafta öncesinde de, süt veremeyeceğim 24 saatlik süre için sağıp stoklamıştım sütümü. Hem emzirip hem fazladan sağdığım için bir hafta boyunca çoğalan sütü, makine yeterince sağamadığı için tıkanmıştı en son süt kanalım. Ondan öncesinde de bebeğim ishal olmuştu, iki gün boyunca çok sık emdi, normal emmeye dönünce yine tıkandı. Genelde sütü çok olan anneler yaşıyor bunu, ben rezene içtiğim zaman baya çoğalıyor sütüm, genelde de o zamanlar yaşıyorum bu sıkıntıyı. Sütü azaltmak için de adaçayı içmek gerekiyor, ben denemedim ancak yabancı kaynaklardanan süt azaltma yollarını araştıran biri foruma yazmıştı.

merhaba arkadaşlar, özellikle bu başlığımer açmak adına siteye üye oldum . Defalarca yaşadığım süt kanalı tıkanıklığı ve mastit ile ilgili kendi tecrübelerimi paylaşmak istedim. 4,5 aylık bir bebeğim var ve bu süreçte en az 15/16 kere süt kanalı tıkanıklığı yaşadım bunun 4 seferinde hastaneye ve göğüs cerrahına gittim. Kendimde bir hekim olmama rağmen çaresiz kaldığım durumlarda doktorumun söylediği şeylerden uzaklaşıp internetten alternatif tedaviler aradım çünkü göğsümün neredeyse tamamının tıkandığı anlar oldu. Tamda bu sebeple internetten tedavi yöntemi araması yapan benim benzer durumumu yaşayan kişilerin nasıl acı çekebileceğini biliyorum. Umarım bir anneye bile olsa faydası dokunur.
Sıcak duş uygulaması, sıcak kompresi doktorum kesinlikle reddetti ve bebe yağı ile masaj önerdi.daha önce sıcak su uygulaması , ardından sağma, hatta bebeğin çene ucu tıkanıklık olan tarafa gelecek şekilde emzirme şeklinde önerilen herşeyi denedim. 2 defa antibiyotik tedavisi, hastane tipi pompa ile sağma vs vs de uyguladım. Hatta cok zor anlarımda ısıbandı kullanıp sağma bile yaptım. Ama göğsüme travma uygulamak dışında bişey elde edemedim.
Ancak bütün bu süreçte benim için en faydalı şey SOĞUK kompres uygulaması akabinde hemen emzirme oldu.soğuk komresi buz ile yapmadım. Dolapta bekleyen yani yaklaşık 8 derece olan eczanelerden temin edilebilen jel ANTİFRİZ poşet ile yaptım.bu şekilde tıkanıklığı defalarca 2 dakikada açma şansım oldu . Sıcak su uygulamasına dikkat etmek lazım. Zira sütü daha akışkan olan annelerde faydalı olabiliyor. Ancak çeşitli sebeplerle sütünüz kıvamlandı ise mastitin derecesini arttırıyor. Bu koşullarda damarların genişletilip sütün akışını arttırmaktansa daraltıp o bölgede yoğunluğu azaltmak ve akabinde sağmak/emzirmek daha faydalı benim fikrime göre.
Tekrar etmek isterim ki bu tamamen kişisel tecrübemdir. Göğüs cerrahı olan Doktorum sıcak ve soğuk uygulamayı doğru bulmadığını altını çizerek belirtmiştir. Yalnız hekimde olsam hasta olduğumda zaman zaman bireysel tecrübelerin daha anlamlı olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple belki burada birkaç kişiye faydası olabileceğini ve bu sancılı süreci atlatmasında faydalı olabileceğini düşündüğüm için bunpaylaşımı yapıyorum. Sevgiler

Merhaba 2,5 aylık bebeğim var aralık basında dogum yaptım ve ocak ayından berı bu sıkıntıyı yasıyorum neler yapmadım ki bende lahana sıcak soguk kompres yaparak denedım ters emzırme yontemını denedım sıcak banyo sonrası pompalama denedım bebegımı zorlaya zorlaya emmesı ve acması ıcın zorladım koca karı işkeri dedikleri seylerden denedım antıbıyotık kullandım kı en son bır baktım kı olay meme ıcumda sütün çıktıgı noktanın tıkandıgını farkettım elımde ucunu sıka sıka kapalı olan ucu sivilce patlar gibi sütün patlayarak gelmesiyle rahatladıgını farkettım ve suan kanal tıkandıgında kapalı olan iğne deliği kadar kucuk deliği parmak uclarımla sıkarak sütü fıskırtmaya basladım bır kac dakıka denedıkten sonra bır sekılde patlıyor

bende de 2-3 kere oldu herşeyi denedim taş gibi bir damla gelmiyordu tek yolu var masaj,sıcak duş, pompa... fln hikaye bebeğinizin alt çenesini (eşiniz yardım etsin) sertleşen yere getirerek emzirin alt çenesi çok güçlü benim üst taraf tıkanıyor o yüzden ben yatıyorum omzumdan uzatıyor eşim bebişi tabi burnu açık mı dikkat edin !!! ilk bir iki çekmede süt gelmiyor diye durabilir siz zorlayın emsin 10sn sonra lıkır lıkır içmeye başlayacak bi yerde okumuştum çenesini tıkalı yere getirin diye kim yazdıysa Allah razı olsun umarım sizde bana dua edersiniz. Bebeğim ilk 1 aylıkken oldu sonra aralıklarla oldu şimdi 3aylığız gece yine oldu bu sefer masajla duşla pompayla uğraşmadan direkt bebeğime açtırdım

Merhaba bu posta gelen sevgili anne. Ben de kendi çözümümü ileteyim size. Memede ele gelen şişlikle birlikte (nohut tanesi kadar) aprı olduğunda uyguluyorum bu yöntemi. 5 aydan sonra keşfettim. Aslında sorun malum sütün boşalmaması. Fakat bu bende kanalı tıkayan bir yağ yada toplu iğne ucu kadar sertleşmiş sütten kaynaklandı hep. Bunu keşfetmem çok zamanımı aldı. Şimdi çok rahat geçiriyorum bu tıkanıklığı. Önce bir tatlı kaşığı kadar zeytinyağını ısıtın. Elinize gelecek kadar. Meme başına doğru masaj yapın ve elle sağmaya başlayın. Meme başında beyaz yoğun noktacık gördüyseniz bu iş tamam. Özellikle ağrıyan yer hizasında meme başına oluyor masajla tıkanıklığa yol alaçan sütü meme başına kadar getiriyorsunuz. Sonra meme ucunu iki parmağınızla nazikçe çekerek o tıkanıklığa sebeb olan noktacığı çıkartırsanız tamamdır. Benim o anda sütüm çeşme gibi akıyor.
Çok zorda kaldıpım bir anda meme başındaki süt birikintisi o kadar kalındı ki mememi eşime çektirmiştim.
Umarım anlatabilmişimdir. Sorunuz olursa yazın lütfen.
Güzel emzirmeleriniz olsun

Öncelikle zor bir dönem o yüzden herkese acil şifa diliyorum..oğlum bir haftalıkken sağ göğsümü emmeyi reddetmeye başladı sonra göğüs ucunda ceviz büyüklüğünde bir beze olduğunu farkettim süt tıkanıklığını ilk o zaman duydum iki kere genel cerraha gittim masaj kompres duş lahana havlu ne varsa denedim olmadı bebeğim emmedi zaten lohusa depresyonu yaşarken bu da tuzu biberi olmuştu her emzirmede ağlıyordum sonra soya lesitinini duydum ondan da 4 kapsül kullandim çevre baskısı ile bıraktım ama şöyle bir faydası oldu beze gecmese de bebeğim emmeye başladı bebegim emince de artık tüm yöntemleri bıraktım moralim düzenlendiğinden hic ellemiyordum bile bir buçuk ayın sonunda kaybolmuş.. bence tek çare sabır

Umarım birilerine çare olur diye yazıyorum

Süt kanalı tıkanıklığı mememin bir yerinin kitle şeklinde şişmesi acıması ve emzirsek i de süt gelemesi ben de yaşadım bu durumu ilkinde emzirerek geçti sonra ki ne yaparsam yapayım geçmedi 3. Gün sonunda genel cerrahiye gittim antibiyotik ve buz kompleksi yapmamı söyledi ve 1 günde düzeldi diyebilirim
Öncelikte emzirirken memede emzirdiğiniz / saydığınız halde azıcık bile kitle şişlik hissederseniz hemen buz kompleksi uygulayın o bölgeye inene kadar birde önce o memeyi emzirin ama özellikle jel şeklinde olan buz poşetleri var onlar çok kolay oluyor bir peçeteye veya tülbentte sarın 20 dk tutun bunu sürekli uygulayın ,
2. Öneri ise lesitin takviye gıda gibi alabilirsiniz o da sütü seyreltiyor o da işe yarıyor ama makine ile sağmak beni çok zora soktu meme ucum hep yara oldu ondan bebek emmese bile elle sağım ve buz koyun en etkili yöntem umarım doktora gitmeden çözüm olur ancak bunları yaptınız ama 24 saat içinde geçmezse hemen genel cerrahinden randevu alın ilerlerse mastite döner öpüyorum hepinizi anne sütünüz bol olsun 😘😘

X