Taciz mi fantezi mi?

Çocukların taciz iddiası doğru mudur?

• Evet, doğrudur.

OY: 119 100,0%
  • Hayır, fantezidir.

OY: 0 0,0%

• Ankete Katılan
    119
Tam da bu yüzden soruyorum.

Hastalarının ifadelerini çarpıtıp gerçekleri gizleyen ve kendi deneyimlerini genel geçer doğruymuş gibi sunan Freud neden hala popüler?
Peki o zaman niye Freud'u öne SİZ sürdünüz? Başlığı bile Freud'a göre(?) açan sizsiniz. Önce Freud'u savundunuz övdünüz şimdi de yeriyorsunuz. Amacınız ne sizin? Çocuk tacizi ile ilgili yardım almaya mı geldiniz ,psikoloji tartışmaya mı?

İsteyen istediğini diyebilir; şurada Türkiye'nin en ücra köşesinde koltuğumuzda oturduğumuz yerde bile seneler sonra adıyla-icraatıyla adamı konuşabiliyorsak, bırakın da başarısı tamamen tartışmaya açık olmasın. Kendisi bir hasta olarak, bazı noktaları çok güzel ayıklamayı başarmış biri, ha tasvip etmediğim çok açıklaması da mevcut, vaktinde hastalar üzerinde yaptığı morfin denemeleri de buna dahil ve fakat bunu tartışabilmek için biraz daha fazlası gerekiyor.
Sıkıntı şu;
Pekçok görüşü yanlışlandığı ya da geçerliliğini yitirdiği halde, neden onun fikirlerini çürütenleri değil de Freud'u dikkate alıyoruz?
Doğru fikirler bizi çözüme ulaştırır yanlışlar değil.

Peki o zaman niye Freud'u öne SİZ sürdünüz? Başlığı bile Freud'a göre(?) açan sizsiniz. Önce Freud'u savundunuz övdünüz şimdi de yeriyorsunuz. Amacınız ne sizin? Çocuk tacizi ile ilgili yardım almaya mı geldiniz psikoloji tartışmaya mı?
Popüler bölümde psikoloji tartışmaya :)
Bu kadar sert çıkışacak birşey yok yahu.
Relax.

Sıkıntı şu;
Pekçok görüşü yanlışlandığı ya da geçerliliğini yitirdiği halde, neden onun fikirlerini çürütenleri değil de Freud'u dikkate alıyoruz?
Doğru olduğunu mu düşünüyorsun?

İnsanın aklına ilk olarak ne geliyor fantezi denince? Hoş bir şey mi çocuk taciziyle fantezi kelimesinin aynı cümle içinde durması? Onun yerine, hayal ürünü mü denilemez miydi?
Herkesin aklina fantazi gelmiyor olabilir mi? Beni rahatsiz etmedi mesela, sizin akliniza geldigi gibi dusunmedim icerigi anladim cunku kelimenin anlamini biliyorum.
Herkesi kendiniz gibi sanmamalisiniz

Freud, kendini Darvin ve Kopernik’e eşdeğer bir bilim adamı olarak sunmayı sevse de dünya görüşü ve idealleri dar, kanıtlama ve akıl yürütme yöntemi, kendinden hareket edip kendini referans göstermekten başka bir şey olmayan bir düşünür olmaktan öteye gidememiştir. Eysenck için Freud’un psikiyatriye en büyük katkısı onu 50 yıl geriye atmaktır diyor öğrencilerinden biri.
İnsanların en hassas noktaları inançları, tabu olarak gördükleri cinsellikleri ve akıl sağlıklarıdir. Siz cinsellikle ilgili radikal aciklamalar yapar psikolojik saptamalarda bulunursanız kendinizi büyük bilim adamlari ile birlikte anabilirsiniz. Yöntemleri yanlıştır belki ama psikoloji çok hassas bir alan.

Sıkıntı şu;

Belki yanlış olduğunu söyleyenler yanlıştır ?
Psikoloji fizik değil ki direk olarak ''yanlış'' diyebilesiniz.Her insanın beyni,düşünme şekli bambaşka.Freud'un yanlışları elbette vardır,ama bu doğruları olmadığı anlamına gelmiyor işte.

Kabul edilmeli ki, hala freud geçmişe gömülemeyen araştırmacı.
Ölümünün üstünden 70 sene geçti nerdeyse hala tartışılabilir vaziyette.
Demekki eleştirselerde mükemmel bir yer edinmiş.
Ha bu arada bende çoğu düşüncesini sağlıklı bulmayanlardanım.
Evet ben de sağlıklı bulmuyorum ama ciddi anlamda hala eleştirileri var. Ciddi anlamda meşgul etti kuramlarıyla :-) bu da bir başarı.

Freud karısına kızıp cinselliği tamamen terkediyor.
Aynı zamanda kokain bağımlısı ve kokainin faydaları üzerine kitap yazacak kadar kokain savunucusu.

Bu dönemde rüyaların verdiği mesajlara odaklanmaya karar veriyor.

Her sabah uyandığında bir gece önce gördüğü rüyaları kaydetti ve rüyasında gördüğü şeyler için serbest çağrışımı uyguladı.

Rüyaların araştırılması yoluyla Freud kendi babasına yönelik hatırı sayılır bir düşmanlık hissetti. Annesine yönelik cinsel arzularını ilk defa hatırladı ve en büyük ablasına yönelik hissettiği cinsel arzularını rüyasında gördü. Bilinçdışının yoğun bir araştırması, teorisinin temelini oluşturdu. Sonunda psikanalitik sistemimin büyük bir kısmını, kendi nörotik epizotlarını ve çocukluk yaşantılarını analiz ederek formüle etti.

Kokain ve cinsel perhiz birleşince gördüğü rüyalardan ortaya attığı fikirlerinin ne kadar sağlıklı ve doğrulanabilir olduğu meçhul.
Bazı kaynaklarda Freud'un eşi ve eşinin kız kardeşiyle birlikte yaşarken aralarında kimi cinsel yakınlaşmalar olduğu da yazıyordu.

Freud'un çocuklar için kastettiği fanteziler için sanırım id'in bilinçaltındaki etkileri denebilir. Ödipal kompleks de fallik dönemde ortaya çıkan ve bastırılarak yaş alırken sindirilen bir durum ona göre.
Annesinden nefret eden Jung bu teoriyi reddetmiş zamanında ama onun da annesiyle somut çatışmaları varmış örneğin.

Sıkıntı şu;

Hangi fikri dikkate alacağınız sizin kendi akıl mukayesenizle ilintili.
Ayrıca konu psikoloji olunca fikir çürütmek de kolay olmuyor. Bugün kullanılmayan ve ilkel bulunan lobotomi yöntemi, dönemi öncesine göre insancıl bir çığırdı vakti zamanında ve bilim ödülü de aldı; şimdiyse kulağa korkunç geliyor çünkü haplarımız-iğnelerimiz var. :) Freud'u salt kendi zamanı ile bu zaman içinde kıyaslayamazsınız, öncesine baktığınızda adam bir basamak yukarı taşıdı dönemini.

Peki o zaman niye Freud'u öne SİZ sürdünüz? Başlığı bile Freud'a göre(?) açan sizsiniz. Önce Freud'u savundunuz övdünüz şimdi de yeriyorsunuz. Amacınız ne sizin? Çocuk tacizi ile ilgili yardım almaya mı geldiniz ,psikoloji tartışmaya mı?
18 yaşındayken ben de senin gibiydim. Sonra üniversitede ufkumu açtım.
Fantezi İngilizceden gelen bir sözcük ve İngilizcede bizimki gibi kulağa keskin gelen bir anlamı yok

Bazı kaynaklarda Freud'un eşi ve eşinin kız kardeşiyle birlikte yaşarken aralarında kimi cinsel yakınlaşmalar olduğu da yazıyordu.

Freud'un çocuklar için kastettiği fanteziler için sanırım id'in bilinçaltındaki etkileri denebilir. Ödipal kompleks de fallik dönemde ortaya çıkan ve bastırılarak yaş alırken sindirilen bir durum ona göre.
Annesinden nefret eden Jung bu teoriyi reddetmiş zamanında ama onun da annesiyle somut çatışmaları varmış örneğin.
Aynen zaten Freud' a göre çocuklar büyüyene kadar sadece id ile yönlendiriliyorlar. Zamanla ego ortaya çıkıyor, id' i bastırmak için. Aslında bazı yaklaşımlarını beğeniyorum, tutarlı olanlar var. Ama karşıt eleştiriler çok haklı. Her şeyi ama her şeyi bilinçaltı ve cinsellik ile açıklamaya çalışıyor ki bu da konu sahibinin bahsettiği gibi kendi sorunlu hayatından kaynaklanıyor.

Normal bir kuram gibi bahsedilmesi bie görüş olarak anlatılması bilgi açısından iyi olabilir. Ama salt doğru olarak kabul edilmesi yanlış olan.

Demek ki Nobel de pek sağlıklı değil :p

Nobel yada herhangi bir popüler olan ödül, yarışma hiç biri sağlıklı değildir.
Eurovision, müzik ödülleri, golden globe, oscar, ve daha ne varsa hepsi bir amaç güder.
Kimi zaman politik, kimi zaman toplumu değiştirme, kimi zaman toplumda kabul görmeyen şeyleri kabul ettirme, kimi zaman sosyal sorumluluk...
gerçekten çığır açan, başarısı yadsınamayan kişiler yada ürünler hariç. O da 10 yılda 1 falan çıkıyor sanırım...

Her şeyi ama her şeyi bilinçaltı ve cinsellik ile açıklamaya çalışıyor ki bu da konu sahibinin bahsettiği gibi kendi sorunlu hayatından kaynaklanıyor.

Ben aslında bunu anlamlı buluyorum.Yani cinselliğin temel olmasını.Zira doğanın,genlerimizin temeli bu,DNA'nın devam etmesi.En küçük canlıdan en büyüğüne DNA sürekli ilerlemek istiyor.Yani üremek.İnsanoğlu için de bu cinsellikle oluyor.
Muhakkak ki yanlışları var veya uç örnekleri,ama genel hatlarıyla bu şekilde açıklamasının bence tek sebebi kendi çocukluğu değil.

X