Tembel kardeş sorunsalı (sorunsal kelimesini bu sitede öğrendim)

Öyle öyle.. Benim ailemin KYK borcum için verdiği parayı ödemediğini 1 yıl sonra farkettiğimde sordum param yetmedi, hala biriktiriyorum dedi. Oysaki bu 1 yılda kaç kez çeşmeye antalyaya istanbula tatile gitti. Aslında 1 tatil parasıyla bile benim o ödenmemiş borcumu verebilirdi. Bide ne paran yetmiyo gerizeka, zaten o para benimdi o an o dakika kyk ya koyman gerekiyodu, sanki senin cebinden çıktı
Ya annemde babamda bana açıp açık şikayetleniyor. Arkadaşım ben 3000km uzaktayım onlara, telefonlarımı çoğunluka açmaz, açsada uzun konuşmaz adam kapatır. Ne yapacağımı bilmiyorum. Ailemin şikayetlendikleri şeylere destek veriyorum, hak veriyorum, yol gösteriyorum, fikir veriyorum. Para vermeyin, sadece önüne bir tabak yemek koyun diyorum. Konuşun onla çalışması gerektiğini söyleyin diyorum. Ama benim kardeş çok manipülatif gerçekten. Yine alıyor alacağını nasılsa onlardan, bide yumuşatıyro onları.. öbür gün bana yine; eh tatile gitti.. falan filan diyorlar

kardeşinizin bir versiyonu biz de damat olarak var.valla 20 yıla yaklaşıyor 3 yıl anca çalıştı.hep başkalarından geçinir yaşar gider.kardeşinize bir dur demelisiniz.kıyamadıkça sonu bizim damat gibi olacak.önce kendi ailesini sömürmüş 20 yıldır da eşinin ailesini sömürüyor.
Ailelerin, dur demeyi bilmesi lazım... 2 ay aç kalınca çalışmaya mecbur kalınca aslında anlarlar hayatı. Yada evlenmeleri reddedilse o dönem. Bu çok tehlikeli çok çok. Doğacak çocuklara yazık

Ailelerin, dur demeyi bilmesi lazım... 2 ay aç kalınca çalışmaya mecbur kalınca aslında anlarlar hayatı. Yada evlenmeleri reddedilse o dönem. Bu çok tehlikeli çok çok. Doğacak çocuklara yazık
var 2 çocuğu biri lisede.e ne yapacak?onlar iş sahibi olduğunda da onların sırtından geçinecek.

var 2 çocuğu biri lisede.e ne yapacak?onlar iş sahibi olduğunda da onların sırtından geçinecek.
öyle... benim babamda ömrü boyunca 7 yıl çalıştı. Emekli olduğunda yaşı 42 idi. Kızım üniversitede bir küçük oğlum var demedi. Emekli oldum dedi oturdu çalışmadı. İnsan ailesinden ne görürse o

Bilemiyorum. Benim ne zorluklar çektiğimi biliyordur diye umuyorum. Burada ricayla minnetlede işler yürümez ben ona referans olamam hiçbiryere, işe yaramaz
Siz çok masumsunuz. Türkiye de çalışmayan İspanya da çalışır mı zannediyorsunuz ? Başta bir yere girer iyi kötü bir ay çalışır çıkar evde ben ii arıyorum diye tembel tembel yaşar. Sizi kullanır , evinizi paranızı hayatınızı kullanır

Sanmıyorum şimdilik öyle birşey ortada yok :/ daha ne işi var, ne birikimi var nede askerliğini yaptı. Öyle bir şey ortaya çıksada ailecek razı gelmeyiz
Yarın öbür gün evlenmek isterse sorumluluk almak isteyebilir diye umut ettim de bu yüzden sormuştum.

ayni kaderi yasiyoruz ben de yurtdisindayim yillardir 3 yildir da calisiyorum kardesim zorla 2 yillik bitirdi aslinda diplomasi fena bir alanda degil. Sizinkinin sansi tabi bayagi yuksekmis. Türkiyede zamaninda zannediyorum 2013 yilinda Bogazici isletme mezunu arkadasim KPMG de 1500 tl ye imza atmisti, suan 31 yasinda ve cok cok iyi kazaniyor dediginiz gibi nerede okursaniz okuyun saha tecrübesi olmayan insana zaten Türkiye de asgari ücret veriliyor. Bizim aile isimiz var cok da iyi kazandiriyor ama kardesim beyefendi onun basinda bile durmaya tenezzül etmiyor 25 yasinda bedelli yapti geldi, dünya umru degil afedersiniz iciyor, siciyor. Zamanla da kimsenin saygi duymayacagi biri olacagini biliyorum. Ailenizde cok ilginc 9K lik ev tutmak, ispanyolca kursuna yollamak... tembel insan tembeldir iyi yine Bilkent i bitirebilmis benim bu cins bir kuzenim var Odtü ye derece ile girdi, ayni boyle bahanelerle bikbik ailesini yedi bitirdi bir de alkolik oldu 33 yasinda evde oyun bagimlisi ve gunde 5 lt sarap iciyor. Türkiye nin sayili muhendislerinden biri olabilecek adamin hali iste.. cocuga her istedigini vermek malesef iyi degil. ve ben suna da inaniyorum cidden hamur meselesi. Ben gerekirse temizlige giderim ve hic gocunmam kardesim iki gün parasiz kalsa sinir krizi gecirir. yapabileceginiz hicbi sey yok sinir koyun mutlaka. asla da yaniniza gelmesin. aile de olsa böyle insanlarla araniza mesafe koymak zorundasiniz malesef ki. ilan falan atiyormussunuz ama Türkiye de vakit nakit demek firmalar da sorar oglum iiki yildir napiyorsun neden basvurmadin diye? 24 yas benim yasadigim ulkede meslege baslamak icin hic gec degil ama Türkiye de sorarlar yani iki yil naptin kocum diye

Aynı 26 yaşında bir erkek kardeşi olan hafta sonu ablasına eğlenmeye gitmeye abla beni al diye yalvaran başka çocuk oğlan konusu daha var, okuyun.

Anne babayla konuşup evden atacaksınız. Kesin parayı şutlayın dışarıda kalsın arkadaşında kimse çekmeyeceği için eninde sonunda işe girer. milletin çocuğu burssuz okuyor, okurken çalışıyor son iki sene stajlarla geçirip sonra işe hemen başlıyor. Sizin ki tam parazit olarak hayatına devam edecek. Evleri de satar bu yer.

Bir de azar evlenmek ister yaş 26 çünkü o zaman da siz yardım edersiniz. Evleri elde ne var ne yok satıp sonra size sıkıntı olmayacağı ne malum?
evet o kardeş benim kardeşim. tüm para ilişkimi kestim. şimdi benimle konuşmuyor ama ayaklarını üstünde duracak umarım.

ikiside 😬 Annem duygusal olarak destek veriyor oğlumda oğlum diye. Babamda ben hastayım ne gelirim varsa o yönetsin diye düm banka hesaplarının yönetimini ona verdi
Size parayı yatırdım diye yalan söyleyip, sizi şu anda ×3 borç içinde bırakan kişiye mi hesap yönetimini verdi?

Nasıl bir akıl tutulması yaşıyor aileniz anlamadim. Siz bu durumu söylediğinizde bile nasıl bir şeyler değişmedi? Yalan söylemiş bariz ve parayı yemiş.

Bu hareketleri durumu kötü ailelerde birileri yapınca soylenmedik şey kalmıyor, sizinkilerin parasının daha çok olması yaptığını şeyin çalmak olmasını değiştirmiyor.

Hayatta her şeyi ailesi ile yapan insandan afedersiniz ama hiç bir halt olmuyor işte. Bilkent e bile ücretli gitmiş aile vermiş yine parayı. Çoğu kişi o okulun kalitesi ile yine ücretli gitse de değişiyor ama yani çok tehlikeli sular bunlar.

Acil destek çekilmeli.

ayni kaderi yasiyoruz ben de yurtdisindayim yillardir 3 yildir da calisiyorum kardesim zorla 2 yillik bitirdi aslinda diplomasi fena bir alanda degil. Sizinkinin sansi tabi bayagi yuksekmis. Türkiyede zamaninda zannediyorum 2013 yilinda Bogazici isletme mezunu arkadasim KPMG de 1500 tl ye imza atmisti, suan 31 yasinda ve cok cok iyi kazaniyor dediginiz gibi nerede okursaniz okuyun saha tecrübesi olmayan insana zaten Türkiye de asgari ücret veriliyor. Bizim aile isimiz var cok da iyi kazandiriyor ama kardesim beyefendi onun basinda bile durmaya tenezzül etmiyor 25 yasinda bedelli yapti geldi, dünya umru degil afedersiniz iciyor, siciyor. Zamanla da kimsenin saygi duymayacagi biri olacagini biliyorum. Ailenizde cok ilginc 9K lik ev tutmak, ispanyolca kursuna yollamak... tembel insan tembeldir iyi yine Bilkent i bitirebilmis benim bu cins bir kuzenim var Odtü ye derece ile girdi, ayni boyle bahanelerle bikbik ailesini yedi bitirdi bir de alkolik oldu 33 yasinda evde oyun bagimlisi ve gunde 5 lt sarap iciyor. Türkiye nin sayili muhendislerinden biri olabilecek adamin hali iste.. cocuga her istedigini vermek malesef iyi degil. ve ben suna da inaniyorum cidden hamur meselesi. Ben gerekirse temizlige giderim ve hic gocunmam kardesim iki gün parasiz kalsa sinir krizi gecirir. yapabileceginiz hicbi sey yok sinir koyun mutlaka. asla da yaniniza gelmesin. aile de olsa böyle insanlarla araniza mesafe koymak zorundasiniz malesef ki. ilan falan atiyormussunuz ama Türkiye de vakit nakit demek firmalar da sorar oglum iiki yildir napiyorsun neden basvurmadin diye? 24 yas benim yasadigim ulkede meslege baslamak icin hic gec degil ama Türkiye de sorarlar yani iki yil naptin kocum diye
Ay beni nasıl iyi anlamışsınız.

2 yıl önce ODTÜ den mezun olan kuzenim KPMG de 4k ya işe girdi, bide kız okuduğu süre boyunca büyük firmalarda staj yaptı, ingilizcesi inanılmaz seviyede, yurdışında bir çok organizasyona falan katıldı okurken falan. Stajları dolayısıyla deneyimsizde sayılmaz. Yanlış hatırlamıyorsam o zaman asgari ücret 3.5k falandı. Yani öyle büyük bir firma olmasına rağmen yok paraya başladı işe ve hiç gocunmadı. Şimdi New York ta lüks biryerde yaşayıp KPMG nin oradaki ofisine transfer. Ama gelde hem benim hem etrafımızın örneklerinden olması gerekeni kardeşime anlat. Herşeyi küçümsüyor. Hırsı sıfır. Bide ne staj yaptı ne bir yerde bir deneyim edindi. Resmi mail yazmayı bile bilmiyor, adamlar bu çocuğu niye asgarinin x2 yada x3 üne işe alsın? Anlatamıyorumki.

X