Tembel kardeş sorunsalı (sorunsal kelimesini bu sitede öğrendim)

Ben de anlayabiliyorum çünkü bu durumun benzerini yaşadım. Ama ben terazinin diğer tarafındaydım. Tıpkı kardeşi gibi yetiştirildim ve durumumuz kötüleşince gerçekten bunalıma girdim. Hem fiziksel hem de psikolojik olarak sağlığım bozuldu. Çalışma hayatına çok geç başladığım için şu anda çalıştığım pozisyon yaşımın pozisyonu değil. Seneler önce çok daha iyi fırsatları beğenmeyip tepmiştim, şimdi zar zor girdiğim bu işten çıkarılırım diye uykularım kaçıyor. Annem babam ve ben ancak geçinebiliyoruz. Gerçeken attan düşmüş eşeğe binmiş gibi oluyor insan. Yine de kendi ayaklarım üzerinde durmaya çalışıyorum elimden geldiğince.

Benim benden yaş olarak epey büyük bir abim var. Anne babamın gençlik dönemine denk geldiği içini biraz ekonomik sıkıntılarla büyümüş ve çalışarak kendini kurtarmış birisi. Uzakta yaşıyor ve durumu çok iyi. Aramız iyi sayılır ama kendisi hala artık maddi olmasa da manevi olarak kıskanacak bir şey bulur, örneğin annem sana istediğin yemeği pişirmiş şeklinde. Etrafındakiler şu pozisyona kardeşini sokalım dediği hale bırakın kardeşim kendi çabalasın, hazıra erişemesin diyen birisi. Konusunu okurken konu sahibinden de aynı enerjiyi aldım. Böyle bu konuyu dert edinerek kendi aile bağlarını zedeler.
Siz yine anlamissiniz durumu su an toparlamaya calisiyorsunuz. Ama bazi durumlarda ekonomik olarak batsa da insan yine borc harc devam ediyor hem cevresindekine de yuk olmaya devam ediyor. Basina ne gelirse gelsin degismiyor. Belki bu ornekte ki kardeste oyle olur bilemiyorum. Bir kadin olarak ayaklariniz ustunde durmanizi takdir ediyorum bu bazi kadinlarin da ne olursa olsun yapmadigi birsey. Abinizden yardim da bekleybilirdiniz ele gune abim para vermiyor ortada birakiyorda diyebilirdiniz burdaki kardesin demeyecegi de malum degil duzeltmeye calisilmali ama ailesini buna ikna etmeli bence. Sizim bakis acinizada saygim var yanlis anlamayin.

Kesinlikle sıkıntılı bir durum ama anne babanın tavrını konu sahibinin değiştirebileceğini sanmıyorum. Ebeveyn olarak oğullarını bu kadar destekleyerek ona zarar verdiklerini göremiyorlar. Şimdi konu sahibi ne dese bence ailenin gözüne batar. Sen karışma gibi bir durum olur.

Daha önce bir üye sizin imkanlarınız çok iyi, kardeşinize bir iş bulun yazmış konuya, konu sahibi ise reddetmiş. Bunu okuduğum için kıskandığını düşündüm. Bence gerçekten kardeşini bir işe soksa durum düzelecek. Hem anne babası rahat edecek hem de kardeşi istediği işi yapacak.
Hayır benim ona bulabileceğim işten daha iyileri ayağına geldi. Ki ilk mezuniyet yılında bende onu biryerlere sokmaya çalıştım. En azından onu ikna etmeye çalıştım. Yurtdışına taşınmadan önce TR de bir şirkette 3 yıl çalışmıştım, ve onu benim o çalıştığım firmaya sokma imkanım vardı. En azından ilk girişin olsun iş dünyasına, hiç deneyimsiz ilk işi bulmak çok zor dedim. İstemedi bir türlü. Zaman zaman gözüme çarpan iş ilanlarınıda ona atarım hep. Ama sıfır ilgi. Başka elimden bir şey gelmiyorki 🤷‍♀️ Bende Genel müdür falan değilim bir çalışanım burada. Onu nasıl nereye sokabilirim ki.. En fazla; iş arama süreçlerinde deneyimli olduğum için tavsiyeler vermekten onu yönlendirmekten başka elimden birşey gelmez

Erkek kardeşim.... 26 yaşında, bu güne kadar hiç çalışmadı. Üniversite sınavına girdiğinde iyi bir puan almıştı, tüm ortalama üniversitelere gidebileceği bir puandı. Bizimki 'yok ben o sıradan ünilerde okursam çıkınca iş bulamam' diye baskı yapıp ücretli Bilkent e gitti. Mezun oldu 3 yıldır hiç iş bakmıyordu. Anlıyorum tam o dönemde pandemi falan araya girdi, herkes sorunlar ertelenmeler yaşadı ama bu artık abartı...
Etraftan, onun için 'bir bankaya sokalım biz onu' yada 'bizim tanıdığın büyük şirketi var oraya sokalım' falan filan diye ayağına gelen işlerde oldu. Ama hepsini beğenmeyip tepti. Ne zaman konuşsam, 'abla asgari ücrete ben öyle işlerde çalışamam, ayrıca ben masa başı banka gibi işler yapamam, o verilen paraya birinin altında çalışmak için mi okudum, buna değmez' gibi yorumlar yapıyor. Ben ünide yabancı dil okudum, 3 tane anadil seviyesinde yabancı dilim var, bende asgari ücrete başladım ilk işime 5 yıl önce, başlamayan var mı? Allahaşkına biri bana desin eğer ilk maaşı asgari ücretin iki yada daha fazla katı olan var ise?????

24 saat evde yatıyor. Gece bilgisayarda gündüz uyuyor. Kaç kere konuştuk, bişeyler diyip manipüle ediyor bizide. Yok ben şöyle şöyle planlıyorum, asgari ücrete orda burda çalışmaya değmez falan diyor. Bir ay diyorki 'ben kendi şirketimi kurcam Amazon'da bişeyler alıp satıcam' ses yok sonra. Öbür ay 'ben karar verdim, önce şu akrabamızın şirketinde deneyim edinip ondan sonra ticarete atılıcam çünkü hiç deneyimim yok'.. Sonraki ay diyor ki ' Australia da bir burslu master programı buldum ben ona başvurup gideceğim'. Öbür ay 'yok ben kararımı değiştirdim Bitcoin/ Borsa ya gireceğim'. Babam bir ara borçlarından ötürü babasından kalan bir evi satmıştı, sonra bi bölümüyle borçlarını ödedi, sonra biraz bana para verdi, biraz kardeşime, sonra kendine ayırdı az bişey, kalanınıda yine kardeşime verdi 'ablanın KYK borcu yapılandırmaya girmiş, onun borcunu yatır' diye. Kardeşimde ertesi gün yatırdım borcunu abla haberin olsun dedi. Aradan 1 yıl geçti bir e-devlete bir baktım benim KYK borcum var ve x3 olmuş. Gizli gizli sordum 'kusura bakma abla o dönem param yetmedi yatıramadım, hala biriktirmeye çalışıyorum onu ödemek için' dedi. Neyimiz var neyimiz yok herşeyi bitcoin e yatırıp kaybetmiş gerizeka, bide üstüne üstlük benim borcumu büyütmüş....

Her ne ise nereden tutayım bilmiyorum. Bu çocuk benim kardeşim, 6 yaş küçük, çokta seviyorum, ve küçük bebeğim gibi görüyorum onu. Ama o 'başkasının altında çalışamam' 'ben bankada masa başı çalışamam' 'onu yapamam bunu yapamam, kabul etmiyorum' lafları artık beni çok sinirlendirmeye başladı. Bende açtım bizimkilere söyledim onların benim KYK borcumu ödemek için verdiği parayla borcu ödemediğini (bu arada ben yurtdışındayım, onlarla yaşamıyorum). Birsürü olay oldu falan. Bu seferde, İstanbula gitmiş, orada iş bakacağım diye -- olmayan iş için İstanbula taşınıyor inanabiliyor musunuz?-- . Ve bikaç gün sonra,bi çok yer ispanyolca istiyor ben kursa yazılıcam 6 aylığına demiş annemlere. Annemde, en azından çabalamaya başladı buna seviniyorum dedi. Hayatımda böyle aptalca başka birşey daha duymadım. 9k ya ev tutuyorsun İstanbulda, bide o yaşta annemlerden kurs ve geçim masrafı alacaksın çalışmadan, ne İspanyolcalı iş gördüysen ona girene kadar. ....... Sinirden gerçekten çatlıyorum.. Nasıl düzelir normale döner bu çocuk bilmiyorum.. Hiçbir fikrim yok....
Aaaa aynı benim kardeşim. Tek fark benimki 34 yaşında. Yata yata büyüdü.

Kuzenim var yaşı 50 oldu herhalde, hala aynı. Kendi derdi yetmedi bir de gitti üredi çoluğun çocuğun tasasını da yükledi insanlara. Diğer yanda kardeşi ise hayatının her anını kendi elleriyle inşa etti. Bu düzen böyledir değişmez. Siz kendi hayatınızı kurmaya bakın. Anne babanız bunu yaptığı müddetçe böyle devam edecek.

Kuzenim var yaşı 50 oldu herhalde, hala aynı. Kendi derdi yetmedi bir de gitti üredi çoluğun çocuğun tasasını da yükledi insanlara. Diğer yanda kardeşi ise hayatının her anını kendi elleriyle inşa etti. Bu düzen böyledir değişmez. Siz kendi hayatınızı kurmaya bakın. Anne babanız bunu yaptığı müddetçe böyle devam edecek.
Filolog89 Filolog89 bakin bu ornekteki gibi insnlarda var siz oyle degilmissiniz degisim gostermissiniz.

Hayır benim ona bulabileceğim işten daha iyileri ayağına geldi. Ki ilk mezuniyet yılında bende onu biryerlere sokmaya çalıştım. En azından onu ikna etmeye çalıştım. Yurtdışına taşınmadan önce TR de bir şirkette 3 yıl çalışmıştım, ve onu benim o çalıştığım firmaya sokma imkanım vardı. En azından ilk girişin olsun iş dünyasına, hiç deneyimsiz ilk işi bulmak çok zor dedim. İstemedi bir türlü. Zaman zaman gözüme çarpan iş ilanlarınıda ona atarım hep. Ama sıfır ilgi. Başka elimden bir şey gelmiyorki 🤷‍♀️ Bende Genel müdür falan değilim bir çalışanım burada. Onu nasıl nereye sokabilirim ki.. En fazla; iş arama süreçlerinde deneyimli olduğum için tavsiyeler vermekten onu yönlendirmekten başka elimden birşey gelmez
Kardeşiniz evlenmeyi düşünüyor mu?

Teşekkür ederim. Örnekteki kişiye de pes demek lazım bir de evlenmiş düzen kurmadan. Hadi eski ekonomik koşulları dert etmemiş de acaba nasıl sosyalleşiyor. Ben ayrı eve çıkamadığım için boynum bükük geziyorum.
Herkes ayri eve cikacak diye bir durum yok belliki evli de degilsiniz. Bekarken ayni evde kalmak dert edilecek birsey degil boynunuz bukuk kalmasin.

9 bine ev tutulursa elbette asgari ücretli işe girmez ve bunu da emek sömürüsü olarak görür. Siz hayatınıza bakın bence. Bu iş böyle gelmiş böyle gider, ta ki para suyunu çekip gözler size çevrilene dek. O zaman da ne yapacağınıza karar verirsiniz.

Bende de var aynindan adam erken emekliligim var o yanmasin diye ise giremem diyordu yasi da 24 tu ozamanlar 😂😂😂
Calis desen calismaz, konussan sacmalar bi halt olmaz bu tarz heriflerden anca ver yesin. Bi de utopik sacmalasin.
Aradan 5 yil gecti hala calismiyor yeyip icip geziyor. Sene de 2 kez tatile gidiyor kiz arkadasiyla. Babasi araba alinca biniyor. Boyle bi cesit parazit turu gibi. Hic ugrasmayin her konuda herkes suclu dur kendinde zerre suc yoktur bu tiplerin.

Bende de var aynindan adam erken emekliligim var o yanmasin diye ise giremem diyordu yasi da 24 tu ozamanlar 😂😂😂
Calis desen calismaz, konussan sacmalar bi halt olmaz bu tarz heriflerden anca ver yesin. Bi de utopik sacmalasin.
Aradan 5 yil gecti hala calismiyor yeyip icip geziyor. Sene de 2 kez tatile gidiyor kiz arkadasiyla. Babasi araba alinca biniyor. Boyle bi cesit parazit turu gibi. Hic ugrasmayin her konuda herkes suclu dur kendinde zerre suc yoktur bu tiplerin.
:KK43: Hay allahım ya. Ne olacak bunlar anlamadım ki. Nasıl özenmiyorlar para kazanmaya anlamıyorum. Burada ebeveynin hatası bariz ama. Bide paranın hiçbir değeri yok çocuğa resmen. Ben tr de çalışırken o zamanki evime LED tv almıştım iyi bir modelinden ve en büyüğünden, çok kullanmak nasip olmadı sonra yurtdışına taşındım. Aileminde evindeki televizyon iyiydi, bende onu kardeşime hediye etmeye karar verdim gitmeden önce, o zamanlar öğrenci evi vardı tek yaşıyordu. Neyse 3-5 ay sonra mezun oldu, evi kapatmaya karar verdi bir süreliğine, televizyonuda arkadaşına bir süreliğine kullanması için vermiş. Şimdi televizyon 4 yıldır ortada yok. 2 yıl önce falan bizimkilerin televizyonu bozulmuştuda, onu getir dedim, 'tamam tamam isterim arkadaşımdan getiririm' dedi dedi isteyemedi. Hayret bişi ya. Ben oysa ki ne para biriktirip almıştım o televizyonu, şimdi kim bilir kimin evinde. Bi insan bu kadarda vurdum duymaz olunmaz ki.

Buda anlamsızca içime oturmuş bişey, burda dursun 😂

Sizde sorunsal yerine sorun kelimesini kullanın.valla bende bu sitede gördüm sorunsali.sanki bu.kelimeden önce derdimizi anlatamiyorduk

:KK43: Hay allahım ya. Ne olacak bunlar anlamadım ki. Nasıl özenmiyorlar para kazanmaya anlamıyorum. Burada ebeveynin hatası bariz ama. Bide paranın hiçbir değeri yok çocuğa resmen. Ben tr de çalışırken o zamanki evime LED tv almıştım iyi bir modelinden ve en büyüğünden, çok kullanmak nasip olmadı sonra yurtdışına taşındım. Aileminde evindeki televizyon iyiydi, bende onu kardeşime hediye etmeye karar verdim gitmeden önce, o zamanlar öğrenci evi vardı tek yaşıyordu. Neyse 3-5 ay sonra mezun oldu, evi kapatmaya karar verdi bir süreliğine, televizyonuda arkadaşına bir süreliğine kullanması için vermiş. Şimdi televizyon 4 yıldır ortada yok. 2 yıl önce falan bizimkilerin televizyonu bozulmuştuda, onu getir dedim, 'tamam tamam isterim arkadaşımdan getiririm' dedi dedi isteyemedi. Hayret bişi ya. Ben oysa ki ne para biriktirip almıştım o televizyonu, şimdi kim bilir kimin evinde. Bi insan bu kadarda vurdum duymaz olunmaz ki.

Buda anlamsızca içime oturmuş bişey, burda dursun 😂
Bizimki de ayni ne malina ne parasina sahip cikar. Isim olsun duzenim olsun asla demez. Kiz arki da ayni bir kilo domates yeter bize bir hafta biz evlenicez kafasindalar. Ben bu son seri de zihinsel bi sikinti var diye dusunuyorum. Ozgurluk diye ziplayip yoo ben calisamam hayallerim var diyerek yasiyolar. En son egede bir kasabada bir cafe isletip direk emekli hayati yasamak istiyorlardi. Iyi dedim umarim yaparsiniz

Sizde sorunsal yerine sorun kelimesini kullanın.valla bende bu sitede gördüm sorunsali.sanki bu.kelimeden önce derdimizi anlatamiyorduk
he ya sorunsal kelimesi nerden geliyo allahaşkına? Banada bu siteden geçti. Sorun ile sorunsal arasında ki fark ne? Bian sorunsal doğru herhalde ben bilmiyomuşum diye düşündüm kulağıma o kadar normal geldi ki

Bizimki de ayni ne malina ne parasina sahip cikar. Isim olsun duzenim olsun asla demez. Kiz arki da ayni bir kilo domates yeter bize bir hafta biz evlenicez kafasindalar. Ben bu son seri de zihinsel bi sikinti var diye dusunuyorum. Ozgurluk diye ziplayip yoo ben calisamam hayallerim var diyerek yasiyolar. En son egede bir kasabada bir cafe isletip direk emekli hayati yasamak istiyorlardi. Iyi dedim umarim yaparsiniz
haydaaaa, al birini vur ötekine, ikisinde de akıl yok. Müge anlıya çıkcam valla

Öyle öyle.. Benim ailemin KYK borcum için verdiği parayı ödemediğini 1 yıl sonra farkettiğimde sordum param yetmedi, hala biriktiriyorum dedi. Oysaki bu 1 yılda kaç kez çeşmeye antalyaya istanbula tatile gitti. Aslında 1 tatil parasıyla bile benim o ödenmemiş borcumu verebilirdi. Bide ne paran yetmiyo gerizeka, zaten o para benimdi o an o dakika kyk ya koyman gerekiyodu, sanki senin cebinden çıktı

Öyle öyle.. Benim ailemin KYK borcum için verdiği parayı ödemediğini 1 yıl sonra farkettiğimde sordum param yetmedi, hala biriktiriyorum dedi. Oysaki bu 1 yılda kaç kez çeşmeye antalyaya istanbula tatile gitti. Aslında 1 tatil parasıyla bile benim o ödenmemiş borcumu verebilirdi. Bide ne paran yetmiyo gerizeka, zaten o para benimdi o an o dakika kyk ya koyman gerekiyodu, sanki senin cebinden çıktı
kardeşinizin bir versiyonu biz de damat olarak var.valla 20 yıla yaklaşıyor 3 yıl anca çalıştı.hep başkalarından geçinir yaşar gider.kardeşinize bir dur demelisiniz.kıyamadıkça sonu bizim damat gibi olacak.önce kendi ailesini sömürmüş 20 yıldır da eşinin ailesini sömürüyor.

inşallah siz ve aileniz para vermezse (benim ailemin yaptığı gibi), ne yapıp ne yapayacaklarının farkına varırlar muhtemelen.

X