Temizlik ipucları verelim mi?

seni anlıyorum çok zor geliyo bana da bazen hem çalışıp hem evle uğraşmak. allahtan benim haftasonum tatil ve eve erken geliyorum. hafta içi evi derli toplu bırakmaya özen gösteriyorum bi kere bıraktım mı toparlanması güç oluoyo. ütüyü hele bi aksatayım içinden çıkana kadar anam ağlıyo. onun için elime ne geçse hemen işinni görüp hallediyorum. biriktirince daha çok yoruluyo insan. haftasonu dizlerim kanaya kadar temizlik yaptım ama içime sindi. sadece arefe günü bi evi süpürüp toz alıp açık yerleri silerim yeter.

Toz Akarları:
Bir saç telinin yarısı kadar boya ulaşabilirler.Ortalama 60 günlük bir ömürleri vardır.Bu süreci cildimiz,yataklar,koltuklar vs.. gibi yerlerde geçirirler.Deri döküntülerini yiyen mite bunu hazmettikten kısa bir süre sonra 20 mikron genişliğinde dışkı döküyor.Bu dışkının içinde insanda astıma neden olan glikoprotein bulunuyor.

mites12.gif

ayyy ne güzel anlatmışsınız yaa süpersiniz valla kaydirigubbakcemile3
önce sakızı ağzıma atarım sonra işe başlarım zemuszemus
loc süper tavsiye ederim mutlaka alın...cam silmek içinde bimde satılan micrpfiber bezlar varya hem çok uygun hemde çok pratik vileda kovasını yarıya kadar ılık suyla doldurun 1 çay kaşığı kadar limonlu pril klasik içine atın sonra microfiber bezi kovanın içinde yıkayıp güzelce suyunu sıkıp camları silin durulama kurulama gerekmez kendi kendine kuruyor zaten hiç bişicikte kalmıyor ohh mis gibi çokta pratik en önemlisi cam kasalarını başka bir temiz bezle silin mutlaka microfiberle değil...
bu bezle aynen tozda alabilirsiniz her yer prıl prıl ve yine kurulama gerekmez bezi iyice suyunu sıkmanız lazım yalnız diğer temizlik yöntemlerini arkadaşlar çok güzel anlatmış zaten halı ve koltuklarınızı makina varsa çok kolyda eğer yoksa yine ılık suya arap subununu ertin ve silin çok güzel çıkarıyor kokusunu sevmezseniz biraz yumoş dökün oda yoksa en güzel yöntem beyaz sabunu bezle köpürtüp silmek hem parlar hem yumuşacık olur koltuklarımı aldığım yer bunu tavsiye etmişti
buz dolabının içini sarı bezlere sirkeli su yapıp silebilirsiniz hem dolabın kokusunu alır hemde güzel temizlenir temizlikte sirke çok iyidir
* Deterjanların sertleştirdiği eller, sirke ile ovulur.
* Ütülerdeki lekeler sirke ve tuzla ovularak giderilir.
* Formika eşya parlatılmak için,sirkeli bezle ovulur.

* Deri eşya parlatılmak için, sirkeli bezir yağı ile ovulur.
* Eldeki leke ve soğan kokusu sirke ile silinirse yok olur.
* Eti yumuşatmak için, pişerken içine biraz sirke dökülür.
* Makineye konan bir fincan sirke, çamaşırları yumuşatır.
* Soyulan patatesin kararmaması için, sirkeli suya konur.
* Alüminyum kaplardaki lekeler için, su ile sirke kaynatılır.
* Sigara kokusunu yok etmek için, bir tabağa sirke konur.
* Halı renklerinin daha canlı olması için, sirkeli bezle silinir.
* Çelik çatal, kaşık ve bıçaktaki lekeler, sirkeli bezle silinir.
* Sirkeli bezle silinen fırında, yağ lekeleri meydana gelmez.
* Lahana ve karnabahar haşlarken, suyun içine sirke konur.
* Peyniri korumak için, sirkeli beze sarıp buzdolabına konur.
* Bakır, pirinç ve kalay alaşımı süs eşyalarını parlatmak için, sirke, tuz ve un karışımı sürülüp 15 dakika sonra ılık su ile durulanır.
* Ahşap eşyayı temizlemek için; 1 litre su, 30 gr zeytinyağı ve 60 gr sirke karışımına batırılan bezle, eşya ovularak silinir.
* Vazodaki çiçeklerin tazeliğini korumak için, 1 litre suya 2 kaşık sirke ve 3 kaşık şeker karıştırılıp, suyuna konur.
ben çok konuştum sonr aklıma gelirse yazarım :eek:

kızlar belki işinize yarar diye söylüyorum eğer halı yıkama makinası almak istiyorsanız bende ihlas auravac var çok güzel temizliyor kovası küçük olduğu için doldur boşalt çok yapıyorum ama dün bütün halımı koltuğumu yıkadım ohh valla bi günde mis gibi oldu çalışana lazım halı yıkamaya vermek içime sinmiyor şu an indirimde peşin 160 tl çok ucuz valla alın derim kaçırmayın kısa sürer bu ucuzluk

Kış temizliğinin püf noktaları
Kış geldi ama hala evinizi gözden geçiremediniz. Tititsiniz ve eşyalarınızda en ufak bir leke dahi kalsın istemiyorsunuz. ışte bunun için size püf noktaları....

Vitrinlerde uzun süre duran kristal bardaklarınız için, en iyi temizleme yöntemi, karbonatlı su içinde biraz bekletip yıkamanızdır.
ınce cam bardakları yıkamak için, aniden sıcak suyun altına koymanız, çatlamalarına neden olabilir. Ocağın üzerinde soğuk su dolu kabın içine koyup, suyun ısınmasını bekleyin. Daha sonra temizleyin. Böylelikle olası ihtimale karşı, çatlamalarını engellemiş olursunuz. *Kavanozların içindekiler bittikten sonra, sakın atmayın. Kareli veya çiçekli bir kumaş alarak, kapak altlarına örtü yapabilir ve oldukça gösterişli bir kavanoz setine, zaman içinde sahip olabilirsiniz.
Şurup kutularının içinden çıkan kaşıklar, baharatlarınız için ideal ölçü kaşıkları olabilir.
Bayat ekmekleri elinizle un ufak edip, buzdolabı poşetinin içine biraz tuz serperek koyunuz. Derin dondurucunuzda uzun süre kalabilir. Köfte yapacağınız zaman ekmeğiniz hazır olacaktır.
Duvardan duvara halı kaplı bir eviniz varsa, leke olduğu zaman kesinlikle kendiniz silmeye çalışmayın. Özel yıkama makinanız yoksa veya özel leke çıkartma ilacınız, başınız daha büyük derde girecek ve leke yayılacaktır.
Aile büyüklerinizden eski resimleri alıp, güzel çerçevelerde kullanabilirsiniz. Hafif sararmış, eskimiş resimler, şimdi salonları süslüyor ve anılarımızı canlandırıyor.
Resim çektireceğiniz zaman, siyah-beyaz çektirip, küçük çerçevelere yerleştirebilirsiniz. Daha sade ve hoş duracaktır.
Sandıklarınızı; sehpa, kitaplık, bar ve daha bir çok amaçlı kullanacağınızı unutmayın. Eskimiş ve yıpranmış olmaları, sizi bu düşünceden vazgeçirmesin. Verniklenir veya patine boya ile değişik bir hale getirilir.
Bitmeye yüz tutmuş bazı mumlarınızı benmari usulü ile eritip, değişik renklerde mumlar yapabilirsiniz.
Sinmiş balık veya sigara kokularından, tütsülerle kurtulabilirsiniz. Hem koku gidecek, hem de mistik bir atmosfer sağlayacaksınız. Alışık değilseniz, ağır kokulu tütsülerden kaçınmalısınız.
Banyonuzda yarım kalan veya bitmeye yüz tutmuş hoş kokulu sabunlarınızı, bıçak yardımı ile veya rendeleyerek ayrı bir kapta tutabilirsiniz. Görüntüsü hoş olacak ve güzel bir koku banyonuzdan yayılacaktır.
ıster havlu, ister masa örtülerinizi canlandırın. Kenarlarına dantel örün veya hazır satılan dantel kenarlardan alıp diktirin.
Aynı renkten değil, uyumlu renklerden evinizde ufak değişiklikler yapın. *Ara sıra eskicileri gezin. Hiç ummadığınız, ama hoşunuza gidecek bir obje karşınıza çıkabilir. Fırsatı kaçırmadan değerlendirebilirsiniz.

çamaşır deterjanı bulaşıkları süper parlatıyor. önce inanmamıştım denedim ve çok şaşırdım. sizde deneyin özellikle bardak kaşık çatal ve fırından çıkmış zor lekelere çok iyi geliyor. bide lavaboları acayip parlatıyor çamaşır deterjanı.

çamaşır deterjanı bulaşıkları süper parlatıyor. önce inanmamıştım denedim ve çok şaşırdım. sizde deneyin özellikle bardak kaşık çatal ve fırından çıkmış zor lekelere çok iyi geliyor. bide lavaboları acayip parlatıyor çamaşır deterjanı.

ama adı üstünde o çamaşırlar için.. sağlık açısından problem oluşturmasın sonra...

evi süpürürken cok tozlu yerleri cekmke icin süpürgenın ucuna ince ya da kalın farketmez corap gecirerek cekın.. tozlar daha iyi gelir süpürgeye.

demetcim bende ay da bi kez kaşıklarımı omo ile kaynatırım çok temiz olur ve parlatır
ayrıca bardaklarımda yıkarım bununla ne leke ne iz süper olur
sağlık çaıısna gelinirse
ben kaynattıktan sonra yıkayıp tekrar suya bırakıyorum koku felan kalmasın die
bilgilerinize kızlarr

kızlar buzdolabım da bi koku var iğrenç kokuyo bişeler bozulmadı da ama bu koku nerden geldi anlamadım
sirkeyle sildim
karbonatla sildim
süt koydum dolaba
kahve ve prinç koydum
mangal kömürü koydum
ve pudraladım
amaaa koku geçmedi
sizin bi öneriniz varmıııı ???

kızlar buzdolabım da bi koku var iğrenç kokuyo bişeler bozulmadı da ama bu koku nerden geldi anlamadım
sirkeyle sildim
karbonatla sildim
süt koydum dolaba
kahve ve prinç koydum
mangal kömürü koydum
ve pudraladım
amaaa koku geçmedi
sizin bi öneriniz varmıııı ???

bi keresinde benim dolabımda et kalmıştı kokmuştu. ama nasıl bir koku.. bu yazdıklarını denedim çıkmadı. meğer etin suyu havalandırma deliğine akmış, onu çıkarttık temizledik ve bitti.

merhaba arkadaşlar ne güzel konu açmışsınız çok hoşuma gitti temizlik yöntemleriniz bende yarın temizlik yapacağım haftalık temizlik tabi

canım buzdolabındaki koku için bi çay tabağına 2 3 paket vailyayı dök
dolabın alt rafına koyy
inşllh işe yararopuyorumnanaktan

Ankastre ürünlerinizin temizliği için Almanya'dan gelen bir ürün var.Adı Öko-Stein. Mutfaktai özellikle kireç ve yağ çözücü gücü nedeni ile ankastre ürünlerde,seramik-cam ocak ve fırın üstlerinde,lavabolarda,mobilyalarda,banyoda, ve tuvaletlerde,armatürlerde,kristal,plastik yüzeylerde,pencere ve camlarda radyatörlerde,bakır,pirinç,çinko,emaye, altın, gümüş,cilalı tahtalarda kullanabiliyorsunuz. Duşakabinlerde,camlarda su lekesi bırakmıyor. Bu ürün için yedimetalurji yazın. oradan sipariş verebiliyorsunuz. Yüzde yüz doğal maddeden yapılıyor. Zehir barındırmıyor.

Bir ara tv de bi doktor bulaşık makinesinde yıkanan
bulaşıkların üzerinde göremediğimiz deterjan artıklarının
insan sağlığı açısından çok zararlı olduğunu
ve bunu engellemek için yıkanan bulaşıkların
işi bitince çıkarıp ılık su doldurulmuş bi kapta
sirkeli suda durulanmasını önermişti :nazar:
ama ben çok uğraştırıcı olduğunu düşündüğüm için bulaşık makinesinin parlatıcı gözüne direk elma sirkesi koyuyorum :ecrin_bebek: ve koku filan kesinlikle olmuyor

bende deterjan bölmesine biraz da sirke koyuyorm,o yüzden içim rahat oluyo cnm..sirke mikropları da kırıyo hem.

arkadaşlar slm uzuuunca bir zaman topigime ugrayamadım.pc bozuktu yeni bilgiler paylaşıcaz inşallah,öpüldünüz.

Ankastre ürünlerinizin temizliği için Almanya'dan gelen bir ürün var.Adı Öko-Stein. Mutfaktai özellikle kireç ve yağ çözücü gücü nedeni ile ankastre ürünlerde,seramik-cam ocak ve fırın üstlerinde,lavabolarda,mobilyalarda,banyoda, ve tuvaletlerde,armatürlerde,kristal,plastik yüzeylerde,pencere ve camlarda radyatörlerde,bakır,pirinç,çinko,emaye, altın, gümüş,cilalı tahtalarda kullanabiliyorsunuz. Duşakabinlerde,camlarda su lekesi bırakmıyor. Bu ürün için yedimetalurji yazın. oradan sipariş verebiliyorsunuz. Yüzde yüz doğal maddeden yapılıyor. Zehir barındırmıyor.

reklam mı yapmış ne

Evet temızlık yapmanın sonu incilmiş bir bel sadece başını çevirebilen bir gövde temızlık sevdası bana ağır patladı arkadaşlar aman dikkat çok kötüyüm ve benım aklım hala evde ))))

X