Terapi süreci sonrası

Daha faydalı olursun valla 😂 kankalık tadında koçluk cidden böyle bisey açılsa giden olurdu diye düşünüyorum
Ahaha ama bi süre sonra Karsı taraf bildiğini okursa, senin agzını kırcam artk moduna geçilir cok tehlikeli😂

Merhaba hanımlar, daha önceki konumu ekliyorum. Toksik ilişki ve sonrası...
Bu konu ve daha önce yaşadığım olumsuz durumlardan dolayı terapi almaya başladım 2 sene öncede yaklaşık 4 ay kadar terapi aldım.
Şu an 2 seans yaptık. Değersizlik duygum baskın fakat daha önce terapi almama rağmen hala anlayamıyorum. Kendini değerli hissedince artık manipüle olmayacaksın, seni aşağılayan biri olduğunda kendini koruyacaksın vs. gibi olumlu etkileri olacak dedi terapistim fakat bana nasıl bir güncelleme gelecek de eski hatalarımı yapmayacağım hala anlayamıyorum.

Terapiye bana göre oldukça yüksek bir bütçe ayırdım daha önceki terapistimin yaklaşık 3 katı şu an seans ücreti ister istemez sorguluyorum ya işe yaramazsa terapiler de. Artık eski halimden çok yoruldum tek çarem terapi almaktı fakat o da nasıl işe yarayacak hala anlamıyorum. Evet terapide bazı farkındalıklar kazanıyorsun neyi neden yaptığını anlıyorsun ama ben bunları terapiye gitmeden öncede biliuordum . En basiti terapiye gitmeden önce buraya konu açtıoğımda herkes zaten bende değersizlik duygumun baskın olduğunu söyledi. Şu an hayatımdan memnunum, mutluyum sevdiğim şeyleri yapıyorum ama ben zaten ilişki dışında genel olarak böyleydim. Terapi sadece kendim için bir şey yapmış olduğum, sorunum için bir adım atmış olduğum için beni mutlu ediyor. Şu an olumlu bir etkisini görmediğim için acaba başka bir terapistte mi araştırsam diye düşünmeye başladım. Tek umudum terapilerdi fakat hala olumlu bir etkisi olmadığını görünce umudum yavaş yavaş azalıyor gibi.

Seans sonrası düşünüyorum bende düşünce olarak çok bir değişiklik yok gibi. Terapide nasıl kendimi değerli hissedip eski hatalarımı yapmayacağım.
Daha önce terapi alıp kendinde olumlu gelişme gözlemleyenler ya da bilgisi olanlar yardımcı olabilirse çok sevinirim.

Not: Bunları önümüzdeki hafta terapistimle de paylaşacapım.
İlk zamanlar iyi geliyor terapi sonra başa sarıyorsun siz sorgulama evresindesiniz ben de öyleydim terapi sonrası kendimi hiç iyi hissetmiyordum devamlı ağlıyordum falan.Şimdi zaten ara verdim.Ama çok güçsüz hissediyorum kendimi tekrar baslicam Allah kimseyi böyle çaresiz hissettirmesin.

2 yıldır belli aralıklarla gidiyorum günlük olarak yaşadığım sıkıntılarımla ilgili fikir alıyorum bana çok iyi geldi gerçek beni bulmama yardım etti terapistim hayatımdaki değerlerimi farkettim sayamadığım birçok artı sağladı imkanınız varsa gidin.

Size dinazor eti nasıldır diye sorsam cevap verebilir misiniz? Hayır. Hiç deneyimlememişsiniz çünkü. Sağlıklı iyilik hali "aa artık hiç kötü hissim yok, hep iyi hissediyorum" değildir. İyi kötü bütün duygu durumlarını bir potada sağlıklı eritebilmektir.

Şu an kafanızda oturmayan bir şey var ve sizi çok strese sokmuş. Bence buradan başlayın.
Anı yaşayabilmenin tadını çıkarmayı öğrenmeye çalışabilirsiniz mesela. "An"da kalamadığımızda geçmiş geleceğe dönüşümlü olarak takılıyoruz. Siz de sürekli gelecekteki iyilik halinizi düşünüyorsunuz durmadan. Belki de çocukluktan beri süregelen ve hiç deneyimlemediğiniz "an da kalabilmeyi" öğrenmeye çalışıyorsunuz. Bunu terapistinizle paylaşın. Üzerine konuşun. Sonra değişim için sabredin ve bekleyin. Ben davranışların duygular üzerindeki etkisinin büyük olduğunu düşünüyorum.

Şimdi size hiç bilmediğiniz bir eti ilerde tadacaksınız desem sürekli kafanızda döner "tavuk gibidir, belki inek gibidir ya da kuzu gibidir." Bildiğiniz bir tada benzetmeye çalışırsınız. Bunu düşünmek insanca ama sürekli durmadan düşünmek hayat kalitenizi etkiler maalesef. Zaten terapilere de bu durumlarla başa çıkabilmeyi öğrenmek için gidiyoruz bence.

Tadınca göreceksiniz. Sadece anlık olarak aynı etin tadını benzetmek gibi "işe yarayacak mı? nasıl hissedeceğim?" sorularının sizde oluşturduğu kaygıdan kaçmamaya çalışın. Yeni bir şey deneyimliyorsunuz ve gayet sağlıklı bu akılda olan soru işaretleri. Kendinize zaman tanıyın.

Size dinazor eti nasıldır diye sorsam cevap verebilir misiniz? Hayır. Hiç deneyimlememişsiniz çünkü. Sağlıklı iyilik hali "aa artık hiç kötü hissim yok, hep iyi hissediyorum" değildir. İyi kötü bütün duygu durumlarını bir potada sağlıklı eritebilmektir.

Şu an kafanızda oturmayan bir şey var ve sizi çok strese sokmuş. Bence buradan başlayın.
Anı yaşayabilmenin tadını çıkarmayı öğrenmeye çalışabilirsiniz mesela. "An"da kalamadığımızda geçmiş geleceğe dönüşümlü olarak takılıyoruz. Siz de sürekli gelecekteki iyilik halinizi düşünüyorsunuz durmadan. Belki de çocukluktan beri süregelen ve hiç deneyimlemediğiniz "an da kalabilmeyi" öğrenmeye çalışıyorsunuz. Bunu terapistinizle paylaşın. Üzerine konuşun. Sonra değişim için sabredin ve bekleyin. Ben davranışların duygular üzerindeki etkisinin büyük olduğunu düşünüyorum.

Şimdi size hiç bilmediğiniz bir eti ilerde tadacaksınız desem sürekli kafanızda döner "tavuk gibidir, belki inek gibidir ya da kuzu gibidir." Bildiğiniz bir tada benzetmeye çalışırsınız. Bunu düşünmek insanca ama sürekli durmadan düşünmek hayat kalitenizi etkiler maalesef. Zaten terapilere de bu durumlarla başa çıkabilmeyi öğrenmek için gidiyoruz bence.

Tadınca göreceksiniz. Sadece anlık olarak aynı etin tadını benzetmek gibi "işe yarayacak mı? nasıl hissedeceğim?" sorularının sizde oluşturduğu kaygıdan kaçmamaya çalışın. Yeni bir şey deneyimliyorsunuz ve gayet sağlıklı bu akılda olan soru işaretleri. Kendinize zaman tanıyın.
Çok teşekkür ederim yorumunuz için. Nokta atışı gibi oldu. An'da kalmayı öğrenmem gerek. Burada yazılanları da bu hafta terapistimle görüştüğümde paylaşıp üzerine konuşacağım.

X