Trendyol üzeriden alışveriş yaptığınızda satıcı firmalar kişisel bilgilerinizi

Bende hb nin altındaki bir firmanin elemaniyim. Hb de telefon ve mail adresleri bizlere asla verilmemekte ama bu değil ki bir sorun olduğunda müşteriye kişisel olan Instagram'dan ulaşmaya çalışayım. Hanımlar şunu anlamiyorsunuz evet cep telefonu da kişiseldir ama bir platformda cep telefonumu paylaştıysam bana sorun olduğunda bana bu numaradan ulaşabilirsiniz demişimdir. Instagram biraz daha kişisel bir platform. Trendyolun sizin zararınızı karşılaması gerekir çünkü ben bu satıcıyla iş yapmayı kabul ettiysem aracı firma bensem müşterimi korumakla mükellef olan da ben olmalıyım. Kazen abi çok geçmiş olsun iş etiği bakımından çok saygısızca bir durum..

birincisi ben hiç bir yerde Trendyol öyle yaptı böyle yaptı demedim. Trendyol kendi bünyesinde satış yapan firmalara bu durumda nasıl bir yaptırım uyguluyor tüketiciyi nasıl koruyor bunu sordum.

ikincisi Trendyol bu firma ile benim adımı soyadımı, telefonumu ve kargo adresimi paylaşıyor. Bu konuda da gizlilik anlaşması mutlaka yapıyordur. Burada gizlilik anlaşmasının satıcı firma tarafından ihlali var. Bu durumda Trendyol nasıl bir yaptırım uyguluyor yine bunu sordum veya bu konuda bir yaptırım varmı?

üçüncü konu satıcıda bu ürün yok başkasında var ve bu sefer fiyatı 800 TL pahalı eğer geçen hafta bu adamdan değil de başkasından alsaydım ürün 1.500 civarı idi bu adam yüzünden başkasından almadığım için şu anda 700-800 TL zarardayım.

Ücret iadesine gelince kredi kartımın limiti 2.000 TL 1.450TL bu çekti ve kredi kartımda 550 TL limit kaldı. Trendyol 3 ile 10 gün içinde iade yapacağına göre bu iade olana kadar yeni pompa alamıyorum değil mi? çünkü limitim yetmiyor. Bu arada paramı 3-10 gün Trendyol kullanmış oluyor. Tabii iade olana kadar ürüne zam gelmeyeceğini varsayarak zararın şimdilik 800 TL olduğunu varsayıyoruz.

Umarım konunun Trendyol ile değil politikası ile ilgili olduğunu anlatabilmişimdir.
Sizin belirttiğiniz durumu gayet net anladım. Benim anlatmak istediğim bahsi geçen her nokta online alışveriş sitelerinin tümü için geçerli. Trendyol özelinde bir durum yok. Bu arada Trendyol'dan bir çıkarım da yok 😊
Satıcıda ürün olup olmaması hiç önemli değil. Online alışveriş sitelerinde stok adeti belirtiyorlar. Eğer satıcı yalan beyanda bulunduysa bu onu ilgilendirir. Siz tüketici hakem heyeti yoluyla gördüğünüz fiyattan ve aynı satıcıdan ürünü satın alma hakkına sahipsiniz.
Para konusuna gelince de eski bir banka çalışanı olarak, Trendyol parayı işletemez. Zaten siz iptal talebi oluşturduğunuzda eğer iade ürün değilse ücret iadesi de sistemden otomatik onaylanıyor. Belirtilen süre bankanın işleyiş sürecidir. Banka inceleme yapacak ki bu sürede evet banka paranızı işliyor ve işlemde hata yoksa hesabınıza/kartınıza yatacak.
Bu gibi yüksek meblalar için Trendyol Cüzdan seçeneğini seçmenizi öneririm. Ürün iptal olduğunda otomatik cüzdana yatıyor. Tekrar kullanmak için beklemek zorunda kalmıyorsunuz. Kullanmayacaksanız kartınıza iade istiyorsunuz ve yine bekleme süreci aynı (ek süre gerekmiyor)
Eklemem gerekir ki Trendyol müşteri hizmetleriyle görüştüğünüzde gizlilik ihlali için ve ürün iptali durumu için satıcı para cezası alıyor yani evet bir yaptırım var.

Onların yaptığının aynısını onlara yaptığında da hemen üyelik iptali yapıyorlar. Ama kendileri iptal için dalavereyle kırk takla atıyorlarmış demek ki. Şimdi öğrendim.

Trendyol üzeriden alışveriş yaptığınızda satıcı firma kişisel bilgilerinizi kullanıp instagram vb sosyal medya üzerinden size ulaşsa. Bu KVKK gereği kişisel verilerin ihlali değil mi?

Olayı şöyle özetliyeyim ; Akvaryuma bir pompa siparişi verdim 1.450 TL'den başlayıp aynı ürün 3.000TL'ye kadar gidiyor. Gittim Trendyol güvencesine güvenip oradan siparişi verdim. 5 gündür ürün ortada yok sonra bir baktık ki çakallar siparişteki isim soy isimden sosyal medyadan eşime mesaj atmışlar; "siparişi tedarik edemiyoruz içinde parça eksik lütfen siparişi siz iptal edin biz iptal edersek ceza yeriz."

- sen benim kişisel bir sosyal medya hesabıma nasıl ulaşmaya kalkarsın ? Telefonum var elinde telefon et
- siparişi iptal ettim diyelim hafta sonu ne olduysa ürünün fiyatı en düşük 2.200TL olmuş arada ki 800TL zarar kime işlenecek
- Trendyol'un bu olay umurunda mı? bir mağdur gider bir mağdur gelir ...

Satıcı adam gibi esnaf olsa telefon açar 1400L modeli yok onun yerine dilerseniz size 1300L veya 1500L modelini verebilirim yada ürün yoksa elinde alırsın başka bir esnaftan zarar etmek pahasına yollarsın.... Piyasa dolandırıcı esnaf dolduğu için olan yine tüketiciye oluyor.

Burada Trendyol hakkımızı nasıl koruyor onu da anlayabilmiş değilim.... Savunmaları 3-10 gün içinde paranı geri alacaksın ya sus otur aşağı ...

Ben hepsi buradan alışveriş yapmıştım hepsi buradanın kendisi beni arayıp ürünün Tedarik edilemediğini , isterseniz iptal edeyim paranızı yatıralım dediler
Ben de o ürünü indirimden aldım o yüzden iptal etmiyorum ürünümü istiyorum dedim
gelmesi 1 aydır uzun sürer beklemeniz gerekir dediler tamam acelesi yok dedim daha sonrasında ürün bana geldi
dediğiniz gibi fiyatı da çok yükselmişti
Aradaki farkı hepsi burada mı halletti yoksa satıcı mı orasını bilmiyorum ama bana yansıtılmadı
satıcı beni aramadı
Direkt hepsi burada müşteri hizmetleri aradı

Asla iptal etmeyin, kendileri iptal ederlerse tüketici hakem heyetine başvurun. Her şekilde haklı çıkarsınız. Ben hobi olarak uğraşıyorum böyle satıcılarla, çok kazandık 😊

İşleyiş hakkında bilgi verebilir misiniz?
Bir mağazadan kıyafet alışveriş yapmıştım günler sonra arayıp sepetinizdeki bir ürün olmadığı için bütün hepsini iptal etmek zorundayız dediler tabi o tarihte aynı ürünler iki katına çıkmıştı bile
Böyle bir durumda neler yapılabilir mesela

çok şaşırdım...

asla iptal etmezdim ben şahsen... sonunda hiç bişi olmayacaksa bile iptal etmezdim....

benim sosyal medya hesabım yok.. acaba ben olsaydım nerden ulaşacaklardı evimemi geleceklerdi :KK70:

Asla iptal etmeyin, kendileri iptal ederlerse tüketici hakem heyetine başvurun. Her şekilde haklı çıkarsınız. Ben hobi olarak uğraşıyorum böyle satıcılarla, çok kazandık 😊

Katılıyorum ben de hakkım olanı hakem heyeti ile aldım birkaç kez sonuçlanması bikaç ay sürebiliyor eğer bekleyebilirseniz şikayet edin.
Bir de ürünü indirimde koyup iptal ediyorlar. O gün yoğun bir satış oluyor bir kaç gün sonra iptal ediliyor. Artık kaç günse o kadar süre parayı işletiyorlar. Sistem hataları da olabilir fakat çok net tüketici gördüğü fiyattan alır

Trendyol bi kere kredi kartımı kullanmaya kalktı, ben asla net üstünde kartımı kaybetmiyorum, o gün unutmusum, baba mesaj geldi, şu kadar harcama onayı için şifre nasil yaaa dedim, üstelik 2 defa, hemen bankami aradım, trendyolu aradım, bana bi hata olduğunu söylediler böyle bi hata nasil olabiliyor hayret

Bide siz firmaya ulaşmaya çalışın bakayım muhattap var mı 🤦🏼‍♀️ ne bilgileri oluyor firmayla ilgili ne birşey hiç sosyal medyadan ulaşan firma duymadım kontorümü yokmuş ne değişik memleket 😏

Ha bide sikayet var ıda baya ciddiye aliyorlar deneyin derim :KK66: ben hem şikayet var hemde hakem heyetiyle işimi çözdüm samsungla az uğrasmadım :KK53: hakkımı kimsede bırakmam 💪🏻

Trendyol üzeriden alışveriş yaptığınızda satıcı firma kişisel bilgilerinizi kullanıp instagram vb sosyal medya üzerinden size ulaşsa. Bu KVKK gereği kişisel verilerin ihlali değil mi?

Olayı şöyle özetliyeyim ; Akvaryuma bir pompa siparişi verdim 1.450 TL'den başlayıp aynı ürün 3.000TL'ye kadar gidiyor. Gittim Trendyol güvencesine güvenip oradan siparişi verdim. 5 gündür ürün ortada yok sonra bir baktık ki çakallar siparişteki isim soy isimden sosyal medyadan eşime mesaj atmışlar; "siparişi tedarik edemiyoruz içinde parça eksik lütfen siparişi siz iptal edin biz iptal edersek ceza yeriz."

- sen benim kişisel bir sosyal medya hesabıma nasıl ulaşmaya kalkarsın ? Telefonum var elinde telefon et
- siparişi iptal ettim diyelim hafta sonu ne olduysa ürünün fiyatı en düşük 2.200TL olmuş arada ki 800TL zarar kime işlenecek

Satıcı adam gibi esnaf olsa telefon açar 1400L modeli yok onun yerine dilerseniz size 1300L veya 1500L modelini verebilirim yada ürün yoksa elinde alırsın başka bir esnaftan zarar etmek pahasına yollarsın.... Piyasa dolandırıcı esnaf dolduğu için olan yine tüketiciye oluyor.

Burada Trendyol hakkımızı nasıl koruyor onu da anlayabilmiş değilim.... Savunmaları 3-10 gün içinde paranı geri alacaksın ya sus otur aşağı ...
Acaba mesaj atarsa delil olarak kullanırsınız diye mi böyle yaptılar?
Hepsi burada dan bir siparişim iptal edildi ama 150 liralık hediye çeki verdiler onun yerine. Trendyol dan da iptal edildi ürün tedarik edilemiyor diye ama hiçbişey yapmadılar.

Zamanında HB da mağazacılık yapmıştım. Müşterilere kutu içinde teşekkür notu iletmek bile kişisel iletişime geçmek sayılıyordu ve mağaza kapatılabiliyordu. Hb için konuşayım, bir ürünü mağaza tedarik edemezse başka bir mağazaya sipariş aktarılıyor. Arada eğer fiyat farkı varsa tedarik edemeyen mağaza bu ekstra parayı ödüyor. Sizin cebinizden bir ek para çıkmıyor yani. ayrıca sık değişen fiyatlardan ötürü de satış yapmayı istemiyor bazen mağazalar. Tavsiyem iade oluşturmayın bir dahaki sefere. Ayrıca instagramdan ulaşmak açıkça kvkk ihlalidir. Bu konuda takibat başlatabilirsiniz

Merhaba trendyolda satis yapiyorum bende sizin numaranizi saticilar goremiyor, ama size sosyal medyadan ulasmasi ceza sebebi urunu tedarik edememesi de ceza sebebi sikayetci olabilirsiniz .

Ben de hepsiburadadan yastık almıştım. Ürün geldi, içine sünger tıkmışlar bildiğin. Geri göndermekle uğraşmadim. Ama olumsuz yorum yaptım haliyle. Sonra satıcı bana ulaştı bildiğin çıkıştı ve yorumu düzeltin lütfen, yenisini gönderelim dedi. Kabul etmedim ve yorumum da olduğu gibi duruyor.

Bana da ulaştınız daha önce. Ben iade talebi oluşturdum, whatsappdan yazarak "efendim trendyoldan aldığınız ürün için iade talebi oluşturmuşsunuz, bir sorun mu var" diye sordular. Trendyol kurallarını biliyorlar. Bana hiç etik gelmediği gibi, benim telefon numaramı görmeleri de etik gelmiyor. Gerek var mı?

Ayrıca bir çok üründe farklı renk göndermelerinden çok sıkıldım. Ellerinde yok iptal etmemek adına bana farklı ürün gönderiyorlar. İadeyle uğraşmayacağınızı da tahmin ediyorlar. Çok ahlaksızca bir ticaret şekli.

Bu kadar buyuk sirketlerin bu kadar amator is yapmasi cok gulunc. Ellerinde mailin adresin telefonun illa vardir, ordan degilde neden instagram? Hic olmazsa sms sistemi cok mu zor mesela?

TY hic sevmiyorum hatta nefret ediyorum bile diyebilirim.. sebebide herkese ama herkese butun unlu
Unsuz herkese ve fenomenlere vs reklam vermesidir. Bir ara o kadar bunalticiydi ki bu durum.. hangi sosyal agi kullansan karsindaydi tv dersen yine oyle.. reklam iyi birsey ama..bu kadar reklam veren bir sirketin ciddi ciddi problemleri vardir bana gore.

Umarim parani kisa
Surede geri gonderirlerde daha fazla magdur etmezler sizi..

En iyisi Real alışveriş 🤦 Zorda kalmadıkca başvurmam 🤭

X