Tukenmislik sendromu

Türkiye'deki psikolog ücretlerini biliyorum ve size yaptığı işleri çok beğendiğim oldukça deneyimli bir psikoloğun(isim vermem etik olmaz) muayne ücretini söyleyeyim : 300 tl

İlk hafta tanılama görüşmesi+haftada 1 seans terapi alsanız 5 seanstan 1500 tl yapar.

Sağlığınız için bu para ne ki ? Üstelik zamanla siz yol katettikçe seanslar azalır ve maddi yükünüz hafifler.

Burnunuz kırılsa şekli bozguna uğrasa ve bu durum günlük yaşam kalitenizi düşürse her türlü parayı verirsiniz değil mi ? Öyle düşünün.

Önce işe ruhla başlayın ruhu huzurlu olmayan hiçbir yerde huzur bulamaz. Mutluluğu dışarda arıyoruz iyi bir iş bol para aşk vs. önce ruh sonra mutluluk. Peki bu kadar kaosun içinde huzuru nasıl bulacağız asıl soru bu. O da içimizde. Etrafınıza iyi bakın bu hayata ne için geldiğimiz hayatın ne kdar kısa ve anlamsız olduğu. Bize öğretilen öğretilerin ne kdar boş olduğu. Bunların farkına vardığınızda mutluluğun kaynağının içimizde olduğunu göreceksin ve etrafındaki mucizeleri görmeye başlayacaksın. Önce kendini sev. Mutlu olmak için başka insanlara ihtiyacın yok. Dışarı çık spor yap kendin bir şeyler yapmaya çalış kilo verdikçe hem daha sağlıklı hem zinde olursun bu da seni motive eder. Ama bunu kendin için yap. Psikologların işe yaradığını düşünmüyorum ben. Sana tavsiyem kendine dön herşey orada gizli. Enerji, değişim, tasavvuf bu konularda araştırma yap faydasını göreceksin. Sonra buraya yazarsın ne gibi etkisi oldugunu :)

Çok moralim bozuk dokuluyorum sanki düşüp ölücem

Bu durumda destek almak disinda hic bir yol yok. Maddiyati bahane etmeyin, sizin önceliginiz bu olmali suan.
Aslinda cok uyguna da bulabilirsiniz. Ama cok pahali bile olsa ölüyorum derken erteleme sansiniz yok.

Siz düşünün bakalım ev almış kredi öde ben ve geçimini saglayip ayakta durmaya çalışan biri bu paraları verebilir mi

Kamu spotu niteliginde olsun; herhangi bir saglik sorununda kenarda duran 3 5 bin liraniz olmadan, veya maaslardan 300 500 lira kalmayacak, ölüyorum derken terapiye gitmeye butce ayiramayacak sekilde ev alinmamali. Kirada oturmak dunyanin sonu degil. Insan hayat sartlarini yukseltmek icin calisir. Sizinki cok baska bisey olmus.

Buradan terapi almanız şart mı? Bazı üniversitelerin psikoterapi merkezleri var; ODTÜ, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi gibi. Burada verilen psikoterapiler süpervizyon ile yapılıyor; yani size terapi hizmeti veren kişi kendi hocasına sorarak onun gözetimi altında size bu hizmeti sağlıyor. Hem de çok daha uygun fiyatlı, bazıları seans başı 60-70 lira gibi. Buraları araştırabilirsiniz. Terapi size iyilik hali kazandırmak için var; daha da stres altına girecekseniz zaten fayda göremezsiniz.

Konusahibi, baska bir topikten cok faydali bir mesaj aldim geldim size.
Nerede yasadiginizi bilmiyorum ama bu merkezlerden var midir acaba ilinizde?

Bu durumda destek almak disinda hic bir yol yok. Maddiyati bahane etmeyin, sizin önceliginiz bu olmali suan.
Aslinda cok uyguna da bulabilirsiniz. Ama cok pahali bile olsa ölüyorum derken erteleme sansiniz yok.

Kamu spotu niteliginde olsun; herhangi bir saglik sorununda kenarda duran 3 5 bin liraniz olmadan, veya maaslardan 300 500 lira kalmayacak, ölüyorum derken terapiye gitmeye butce ayiramayacak sekilde ev alinmamali. Kirada oturmak dunyanin sonu degil. Insan hayat sartlarini yukseltmek icin calisir. Sizinki cok baska bisey olmus.
Konu sahibi kredisi bitince araba alıp onun kredisine girmeyi planlıyormuş.

Söyleyecek söz bitti bence.

Konu sahibi kredisi bitince araba alıp onun kredisine girmeyi planlıyormuş.

Söyleyecek söz bitti bence.

Kendim tukendikten, ölüyorum dedikten sonra evim arabam olsa ne olur ya?

Neyse hayirlisi olsun. Benim anlamayacagim bir yasam sekli, ama o böyle devam etmeyi tercih etmisse simdi ne diyelim🤦‍♀️

evet ben de en temel travmamı bilerek yaptım. zaten duyguya nasıl gireceksiniz nasıl yoğunlaştırıp kendinizi affedip suçlamaktan vazgeçeceksiniz onları anlatıyor. tabii ki siz bilirsniz sadece önermek istedim.

teşekkür ederim ☺️ Dün biraz baktım ama detaylı olarak inceleyemedim mutlaka bakacağım 🤗

psikologlar her hafta gelin demiyor ki çok istisna bir durum yoksa, ne sıklıkla gelmek istersiniz diye soruyorlar. benim gücüm ayda bire yeter derseniz ona göre planlama yapıyorlar. ben ilk yardım almaya başladığımda tükenmişlik sendromu teşhisi kondu bana uzman tarafından. o zamanlar 10 günde bir gittim, süreç ilerleyince psikoloğum 2 haftada 1 e indirelim, artık bu kadar sık görüşmemize gerek yok dedi. online seansları da düşünün.

bi arkadaş yazmış endokrin bölümüne gidin diye, kilonuz kritik aşamayı geçmiş, mutlaka gidin bencede. şu an kalbinizde sorun çıksa param yok diye doktora gitmeyecek misiniz? benzer şeyi yaşıyorsunuz şu an ruhunuz yaralı, iyi etmek için elinizden geleni yapmalısınız. keşke işe yarasa ama durumunuzu, kitapların, seminerlerin veya sosyal medya gönderilerinin çözebileceğine inanmıyorum. çok pahalıya seminer veren meşhur kişilerden biri üniversiteden arkadaşım, nasıl paragöz bir yalancı olduğunu çok net biliyorum. o yüzden sosyal medyadaki bu tarz kişilere zerre güvenmem ben. adım atmayı geciktirdiğinizde sorunların hem fiziksel hem psikolojik büyüme hızı kar topu gibi oluyor maalesef.
Kiloda kritik asama nedir merak ettim mesela kac kiloda geçmiş oldu

Kiloda kritik asama nedir merak ettim mesela kac kiloda geçmiş oldu
Vki’ye göre ideal kilosu 61, ideal kilosunun üst sınırı 67. 67 kilodan sonra kritik aşamayı geçmiş oluyor. 20 kilo fazlası var. Bu kilo uzun vadede beraberinde kalp damar hastalıkları, diabet, karaciğer yağlanmasını getirecek.

Mrb.adeta tükenmiş gibi hissediyorum kendimi 39 yaşındayım kandemir kilo aldım 1.65 boya 85 kg oldum vücudum ağırlaştı uyku abnesi oldu bende sanki nefes alamıyor gibi birden sıçrayarak kalmıyorum sonra yataktan çok yorgun kalkıyorum şimdi kalktim ama o kadar yorgunum ki kahvaltıyı zar zor hazırladım ekmek yok eşim kapısında ekmek almaya gitsin diye bekliyorum beynime sanki balyoz yemiş gibiyim sanki böyle beynim ağırlaşmış gibi sanki beynimi tasiyamiyorum zihnim açık değil vücudum hantal belki de 39 yaşına geldim organlarım bile yoruldu ne bilim karaciger bağırsaklar vs vs ağırlık var üzerimde çok fazla çamaşır katlamaya toplamaya üşeniyorum
Calisiyorum iste memurum işteki insanlardan biktim severek gitmiyorum ise moral bozuklukların var o kadar çok şey var ki anlatamadığım birde erken menapoz
Çok moralim bozuk dokuluyorum sanki düşüp ölücem
Benim gibi olan var mı Is yerinde güçlü olmaya calisiyorum güzel giyinip makyaj yapıp çıkıyorum güçlü görünmeye calisiyorum ama sanki omuzlarım çöktü adeta
Is yerine uğraşan çeşit çeşit insan var
Derdimi kimseye anlatamıyorum
Içim çok dolu bedenim yorgun bu hayat ile savaşmaktan yoruldum çok yoruldum
Inanın tüm bunları yaşarken psikologları dinliyorum hepsini hepsini merak etmeyin birebir girmek istesen çok pahalılar
Son zamanda barış m. Diye biri var taraz bulma vs çözme videoları i izliyorum kitapları ni aldım okucam
Ama nerden başlıcam bilmiyorum
Hassas yapıda bir insanım
Insanların belkı de bakamayacağı şeyleri takıyorum
Yada biri bana laf çaktiginda ben ona gerekli cevabı veremiyorum içimde kalıyor
Mesela biri yanindakiyle konuşurken sen yanlız oturuyorsun yanında o an konuşacak biri yok diğeri yanindakiyle konuşurken sana laf çakıyor felan sen aynı şeyi yapamiyorsun içinde kalıyor seni uzuyor seni sıkıyor bu durum gereksiz bir insanlar için kendini üzüyorsun
Ama diyorsun ki neden ben insanlara gerekli cevabı verip te icimdekini küsüp dışarı atamıyorum neden öfkem içinde kalıyor belkide beni yoran hasta eden bu
Bu yaz izin alıp tatile çıksanız keşke, iyi gelirdi diye düşünüyorm, hepimiz çok yorulduk ve tükendik bu pamdemi sürecinde...

Bence psikologa değil psikiyatriye gidin. ağir depresyon geciriyor gibisinuz ve bunlar icin ilaclar var.

Iyi bir psikiyatır bulun ve verdiği ilaclari duzenli kullanın ilac kullanmaktan cekinmeyin. nasil midemiz bulaninca ilac kullanıyoruz iyiledmek icin ruhumuzda hasta olabiliyor bu cok normal.

Bu yazdıklarınizda o kadar haklısınız ki... Ben de yıllardır antidepresan kullandım ve psikologa da gittim, ancak çok net anlıyorum ki çözüm değil. 31 yaşındayım modern tıbba asla inanmıyorum. Elden geldiğince tıbbı nebevi, fıtrat ilmine dair videolar izleyip bilgilenmeye çabalıyorum. Günümüz tıbbı maalesef şeytanilerin tekelinde ve ne yazık ki bilim adı altında halka kakalıyorlar. Elbette namuslu bilim insanlarını, doktorları tenzih ediyorum.
2021'de hala bu zihniyetin var olduğunu görmek beni çok üzdü, yazık.

konu sahibi ilk mesajında boyunu ve kilosunu yazmış. vücut kitle endeksi 30 un üstünde çıkıyor. 24 ü geçmemesi gerekir. bununla ilgili bir sürü bilgi var heryerde.özellikle bana sormanızın bir sebebi var mı?
Yoo ozel bi sebeb yok kendim de kilolarla savastıgım icin ilgimi cekti

İş yerinde mutlu değilsiniz sorun burada zaten. Mutlu olmadığınız için yük oluyor size. Umursamamaya çalışın insanları çünkü cevap verince daha çok canınız sıkılacak enerjinizi kendinize saklayın. Cevap vermek istiyorsanız esprili bir şekilde verin. Ortam gerilince daha çekilmez bir hal alır siz de dalganızı geçin, gülün...

Herkesin zihniyeti kendine işte bu yüzden saygı duymak çok elzem hanımefendicim

X