Tüp bebek tedavi sonucu yaşadıklarım

Aysecelik4343

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
14 Şubat 2024
30
8
31
Herkese merhaba. Bugün itibariyle 23+4 haftalık gebeyim. Genç kızlığımda endometriozis nedeniyle uzun yıllar tedavi gördüm. Evlendikten sonra da 2 yıl istememe rağmen gebe kalamadım. Tüp bebek tedavisi sonucu ilk seferde gebe kaldım. 2 adet 5. Gün embriyosu transfer edildi. Tek embriyo tutunabildi. Ayrıntılı ultrasona kadar herşey yolundaydı. Tüm tarama testleri temiz gelmişti. Ayrıntılı ultrasonda bebeğin kalbinde çok ciddi bir anomali görüldü (truncus arteriozis?) sonrasında çocuk kardiyolojide truncus+vsd tanısı konuldu ve gebelik sonlandırma teklif edildi. Uzun araştırmalar sonucunda istanbulda ameliyat olan hastalara ulaştım ve bir umut oldu bana. İstanbula geldim dün konseyde tam tanı koyamayıp truncus veya pulmoner atrezi olduğunu söylediler tam teşhis olmadan genetik başka sıkıntıları da olabileceği söylenip amniyosentez sonrası tekrar konsey görüşmesine çağırıldım. Kendimi o kadar çaresiz hissediyorum ki bu bebek benim sanki tüm hayallerimdi. Hayatım bir anda değişti hangi bir hastalığına üzüleceğimi şaşırdım sonlandırmamak için uğraşıyorum ama ona iyilik mi kötülük mü yaptığımı bile bilmiyorum. Bir annenin en çaresiz kaldığı zamanlarmış meğer. Şansı varsa ameliyat ettirmek ve bu msjı gören herkesten hayırlı dualar isterim…

Çok geçmiş olsun, şifa olsun inşallah, ikili ve üçlü test yaptırmış mıydın? Ne zaman teşhis koyuldu

Çok teşekkür ederim. İkili ve üçlü tarama testi yerine yurt dışına giden gen tarama testi (nipt) testi yaptırmıştım temiz gelmişti sonucu.

Teşhis de 10 gün önce ayrıntılı ultrasonda konuldu aslında tam koyulamadı bile şu anda başakşehir çam sakura hastanesi tarafından takipliyim amniyosentez tarihini bekliyorum

Teşhis de 10 gün önce ayrıntılı ultrasonda konuldu aslında tam koyulamadı bile şu anda başakşehir çam sakura hastanesi tarafından takipliyim amniyosentez tarihini bekliyorum
genetik bir durum değil demekki, birden fazla doktora gidin, çok büyümüş bebek aldırmak çok zor :KK43:

O testte çıkmayan sendromlar da olabiliyormuş amniyosentez zorunlu tutuldu yaptırmazsam bir konsey kararım da olmayacak. Konsey kararı olmadan hastanede doğum da yapamazsın dediler ameliyat şansı olsun diye mecbur kaldım. Çok büyük her gün karnımda hareketlerini ve tekmelerini hissediyorum. Ama doktorlar bir sürü ameliyat olması gerek, çok uzun süre yoğun bakımda kalabilir hem kendini hem de çocuğu çok yorarsın diyorlar. Diyorum ya çok çaresizim. 3 doktor gezdim şimdiye kadar başka da birilerine ulaşamadım zaten çoğu yer siz büyük hastaneye gidin diyor ben bu ameliyatı yapabilirim diyen bile olmadı şimdiye kadar bir tek istanbulda

O testte çıkmayan sendromlar da olabiliyormuş amniyosentez zorunlu tutuldu yaptırmazsam bir konsey kararım da olmayacak. Konsey kararı olmadan hastanede doğum da yapamazsın dediler ameliyat şansı olsun diye mecbur kaldım. Çok büyük her gün karnımda hareketlerini ve tekmelerini hissediyorum. Ama doktorlar bir sürü ameliyat olması gerek, çok uzun süre yoğun bakımda kalabilir hem kendini hem de çocuğu çok yorarsın diyorlar. Diyorum ya çok çaresizim. 3 doktor gezdim şimdiye kadar başka da birilerine ulaşamadım zaten çoğu yer siz büyük hastaneye gidin diyor ben bu ameliyatı yapabilirim diyen bile olmadı şimdiye kadar bir tek istanbulda
çok çok üzüldüm, elden ne gelir bilmiyorum, yok mu acaba bu durumu yaşayıp atlatan, başka bir sorun var mı bebekte, sadece kalp rahatsızlığı mı

Başka bildiğimiz yok diğer organları sağlam gözüküyor ultrasonda. Zeka olarak bir sıkıntısı var mı bilemiyoruz amniyosentez sonucunda çıkar diyorlar. Buraya yaşayan varsa diye yazmak istedim ama şimdilik benim durumumda kimse yok gibi duruyor. Dualarınızı beklerim 🙏🏻

Başka bildiğimiz yok diğer organları sağlam gözüküyor ultrasonda. Zeka olarak bir sıkıntısı var mı bilemiyoruz amniyosentez sonucunda çıkar diyorlar. Buraya yaşayan varsa diye yazmak istedim ama şimdilik benim durumumda kimse yok gibi duruyor. Dualarınızı beklerim 🙏🏻
duarım sizinle, umarım her şey iyi ilerler, amniyosentez ne zaman çıkacak haber var mı?

Çok teşekkürler. 1-2 haftaya kadar ön test tam sonuç 1-2 ayı buluyormuş. Çocuğum da o zamana kadar aksilik olmazsa iyice büyüyecek zaten. Allah dermansız dert vermesin kimseye

Çok teşekkürler. 1-2 haftaya kadar ön test tam sonuç 1-2 ayı buluyormuş. Çocuğum da o zamana kadar aksilik olmazsa iyice büyüyecek zaten. Allah dermansız dert vermesin kimseye
İnşallah temiz gelir bütün sonuçlar, 1-2 ay sonra çok büyümüş olacak, doğduğunda ameliyatla hallolacak bir durumdur umarım 🤲🏻🙏🏻

X