uçak korkusu derdi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Antidepresana alışkın değilseniz ilk kullanımda işe yaramaz. Vücudun alışma süreci var ona. Uçak yolculuğu için de ilaca başlanmaz.
Pasiflora falan da hiç bir işe yaramıyor.

Size alkol tavsiye edebilirim. Gerçekten rahatlatır..
alkol kullanmıyorum. bir de ciddi fobi derecesinde korkusu olanlara alkol de islemiyor sanirim. eksi sözlükteki ucak korkusu yenme basliginda yazıyordu.

tamamen yenen ve nasil yendigi ile ilgili bilgi verene denk gelmedim. biraz baris muslu hakkinda girdi var ama reklam mi emin olamadim. adam hic güven vermedi bana çünkü.

thy nin ucak korkusu icin 2 gunluk egitimi var ama o da ise yarar mi bilmiyorum..hem cok pahali hem de daha cok teknik kismiyla ilgili bir egitim sanki. ucagin ne kadar guvenli oldugunu bilmek benim korkumu gecirmez cunku korkumun kaynagi o degil.

pasiflora yazilmis o baslikta ama hic denemedim. bir kez gittigim doktor ters etki yapabilir dedigi icin hoc o tarz seyler kullanmadim

Kalkarken ve inerken eskiden benim içimde de bir gariplik oluyordu ama eşim uçakçı olunca tavsiyeleri sonrasında bu korkumuzu yendik :KK51:

Genelde kalkarken ve inerken biraz heyecanlandırır, kalkarken kendinizi evinizin kanepesinde hayal edin, gözünüzü kapatın ve alakasız şeyler düşünün. Ağzı ve kulağı meşgul etmek de geçici bir çare olabilir. İnmeye yakınken de genelde biramı içiyorum, kafam çok yerinde olmuyor, sonra bir bakıyorum inmişiz :))

Şaka maka durum çok kötüyse sakinleştirici alın. Durum psikolojik olsa da ilaç içme psikolojisi seni daha rahat ettirebilir.

Uçaklar da güvenilir arkadaşlar, çok da şey yapmayın :)

Aynen sizin gibi cok korkan bir arkadasim vardi isyerinde,beraber seyahate gittigimizde beni de cok yorardi aman dusecez aman sallandik bilmem ne diye.
Birkac pilot gosterdim,hani su sosyal medyada cok populer olanlardan,sonrasinda kosa kosa biniyordu ucaga allahim ne guzel adamdir kimbilir diye :KK66:

Aynen sizin gibi cok korkan bir arkadasim vardi isyerinde,beraber seyahate gittigimizde beni de cok yorardi aman dusecez aman sallandik bilmem ne diye.
Birkac pilot gosterdim,hani su sosyal medyada cok populer olanlardan,sonrasinda kosa kosa biniyordu ucaga allahim ne guzel adamdir kimbilir diye :KK66:
:KK70::KK70:

Ben ilk bindiğimde yanımdaki adamın elini tırmıklamıştım kedi misali. Bu arada adamı hiç tanımam bile. Antalya-İstanbul arası uçuyordum. Adamın elini gören kedi tarafından saldırıya uğradığını düşünürdü. Gidene kadar yani 🤦🏼‍♀️Korkumun şiddetini burdan anlayın.
Sonraki bindiklerimde telefonum ve kulaklığımı hiç ayırmadım yanımdan müzik açıp gözlerimi kapatarak bindim hep. 100 ve üzeri uçağa binmişimdir. Hala bile bir türbülansta yanımda kim varsa 😂😂
İşin özü mecburiyette yani uçak kadar kolayı yok. Otobüste mahvoluyorum o yüzden el mecbur uçağa biniyorum hala.
Size tavsiyem sakinleştirici, 1 adet gözbandı, 1 adet kulaklık ve son ses müzik. Hayırlı yolculuklar 🛫 Uçmayan kalmasın 🙈

:KK70::KK70::KK70:otobüsteyim. Tutamadım kendimi sesli güldüm. Öksürmeye çevirmeye çalıştım iyice batırdım. Ssn çok yaşa e mi :KK68:b

Benim kadar korkan var mıdır ki
Asla cam tarafına oturmam kızları oturturum
Abdestli binerim
İnene kadar resmen hatim indiririm
Çoğu zaman da oruç olurum
Düşerse düşsün kızlarım yanımda bende hem oruç hem abdestli komple cennete gideriz diye avutuyorum kendimi 😂
hahaha sesli güldüm bu arada bende çok korkarım ama oruç kısmı aklıma gelmedi:halay::halay:

Yani uzun vadede psikoterapi öneririm ben, fobileri aşmada çok yardımı dokunuyor bazı psikoterapi türlerinin özellikle. Ancak yakın zamanda bir uçuş varsa Passiflora adlı sakinleştirici bir bitkisel şurup var, tam olarak ilaç sayılmaz o yüzden adını yazıyorum. Uçağa binmeden 1 saat önce ondan bir ölçek alırsanız daha rahat edebilirsiniz, kısa vadeli bir çözüm tabi bu. Ben olsaydım bir an evvel kalıcı bir çözüm arayışına girerdim.

8-10 kere binmeme rağmen hala korku var bende de.. Öyle abartılı bir korku değil ama uçak iniş yapana kadar içim içimi yiyor. Bir on kere daha da binsem geçmez bence..

Yani uzun vadede psikoterapi öneririm ben, fobileri aşmada çok yardımı dokunuyor bazı psikoterapi türlerinin özellikle. Ancak yakın zamanda bir uçuş varsa Passiflora adlı sakinleştirici bir bitkisel şurup var, tam olarak ilaç sayılmaz o yüzden adını yazıyorum. Uçağa binmeden 1 saat önce ondan bir ölçek alırsanız daha rahat edebilirsiniz, kısa vadeli bir çözüm tabi bu. Ben olsaydım bir an evvel kalıcı bir çözüm arayışına girerdim.

benim de niyetim kalici cozume ulasmak. cunku korkmaktan korkar hale geldim su an. bir cesaret alip bilet alicam ama kendime hakim olamamaktan korkuyorum. son yolculugumdan sonra asla demistim.

ilk yolculuk haziranda. ona gerekirse otobusle de giderim. cocuklari ayri ucakla yollayip. psikoterapi mesela kimden nerden bunu bilmiyorum. her psikoterapi yapan bunu basarir mi. deneme yanilma yontemiyle mi bulmaliyim yoksa.

Bende de var bu korku.9 kez bindim ve her bindiğimde arttı da arttı ve son binisimde dedimki bir daha asla binmem.Ama aşmam lazım gezmek görmek istiyorum uzak ülkeleri keşke kendiliğinden geçse ya.Ben mesela tam kalkacagı sırada yaptığı hızdan dolayı çok korkuyorum.En son bindiğimde oturduğum yerden kalkıp uçaktaki herkese bakmıştım eşim rahatsız olmuşki" ne bakıyorsun insanlara "demişti.Ve kendimi" ya yaşlı çok mu az mı ona bakıyorum" diye saçmalarken bulmuştum.Esim ne alaka yaşlı diye sorduğunda eger yaşlı çoksa kalkmadan inecegim kesin onların eceli gelmistir gencecik yaşımda ölmek istemiyorum felan demistim pardon sacmalamıştım.Fobi insanda ne akıl bırakıyor ne mantık.offf gene korktum ya düşüncesi bile kalp carpintisi yapiyor.

benim de niyetim kalici cozume ulasmak. cunku korkmaktan korkar hale geldim su an. bir cesaret alip bilet alicam ama kendime hakim olamamaktan korkuyorum. son yolculugumdan sonra asla demistim.

ilk yolculuk haziranda. ona gerekirse otobusle de giderim. cocuklari ayri ucakla yollayip. psikoterapi mesela kimden nerden bunu bilmiyorum. her psikoterapi yapan bunu basarir mi. deneme yanilma yontemiyle mi bulmaliyim yoksa.

Psikoterapide kişinin eğitimi de önemli, kurduğunuz terapötik bağ da önemli. Tabi ki her kendine psikoloğum/psikiyatristim diyen aynı donanımda olmayacaktır. Sosyoloji mezunu hatta fizik mezunu olup klinik psikoloji yüksek lisansı yapıp kendine psikolog diyen var. Önceden biraz araştırma yapabilirsiniz, kişinin lisansının psikoloji ya da tıp olmasına dikkat edin. Terapi eğitimlerine bakın, nerelerden almış, kaç saat almış? 2-3 günlük eğitimlerini yazanları tercih etmeyin. Bilişsel davranışçı terapinin faydasını görebilirsiniz, fobilerde özellikle iyidir. Şema terapi de uygun olabilir.

ciddi ucak korkum var. iki kez bindim. ikisinde de kotu oldum bir daha asla binmem dedim. bana kalsa yurtdisina bile otobusle gidebilirim.

2. binisimde karayoluyla gittiğimiz kotu yolculuk sonrasi binmek zorunda kaldim. hamileydim ve yanimda oglum vardi. onlar icin kendimi zorlarim korkmadan binerim diye dusundum. surekli kendimi telkin ettim. ama yok ucakta cok kotu oldum yine. karnimda kasildi baya.

benim sorunum dusmesi yada ölümle ilgili degil. dolayisiyla en guvenli arac cumlesi bana yeterli olmuyor.

hatta havayla ilgili simülasyonlarda da kotu oluyorum ben. onda da neticede bisi olmadigini bıliyorum ama o havada olma hissi beni cok rahatsiz ediyor.

karada olmak kendimi guvende hissettiriyor heralde. acik deniz yolculugunda falan da o sekilde kotu hissederim heralde. bogazi gecerken sıkıntım yok ama daha uzun yolculuklarda denizde de sorun olur heralde.

neyse benim sorunum su an ucak. bunu yenmek istiyorim. bunun beni engellemesini istemiyorum. yazin bir yere gidecegiz. yurtdisina da gitmek istiyorum. cocuklar olmasa ben gene kara yolunu denerdim hersekil ama ...

bunu ciddi anlamda yenen, profesyonel destek alan var mi. biraz internette arastirdim ama tam bir sonuç bulamadim. yani thy nin baris muslunun vs bunun icin calismalari varmis onlari gordim ama gercekten cozum bulan var mi onu bulamadim.
Bende çok korkuyorum ama 6-7 kere bindim. Kendimi kasmaktan başım çatlıyo. Sürekli uçağı dinliyorum. Annem sakinleştirici alıyo binerken sorun yaşamıyo.

Şehirler arasını saymazsak, İlk sayılabilecek uçak yolculuğumu 14 saatlik bir seyahatle yaptım ve inişte aşırı yorgun, uykusuz ve uçaktaki havalandırmaların etkisiyle aşırı baş ağrılıydım. Bu ondört saatin başlangıcında baktım millet kafasına battaniyesini çektiği gibi fosur fosur uyuyor , meğer kas gevşetici, uyku ilacı alıp uyuyorlarmış , bazıları yemek saatinde bile kalkmıyor, bayılmış gibiler :)
Siz de doktorunuza danışıp , bu tarz ilaçlardan kullanırsanız, olumlu etki eder insallah
Zaten kısa bir yolculuk ise hiç dert edinmenize bile değmez, göz açıp kapayıncaya kadar geçer
Kötü düşünceleri de aklınızda silmeye çalışın. Uçak kazaları karada yaşanan kazalardan kat kat daha düşük bir oran neticede. Bu bile insanı rahatlatmaya yetiyor
Kolaylıklar diliyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X