Ekmekler Pideler Un-Su-Maya=Ekmek

Harika,takipteyim sizi eminim çok güzel yapacaksınız,eksi mayanizi ne ile yapıyorsunuz?izlediğim videolarda nohut ile yapılıyor genelde.Aslinda ilk etapta zahmetli ama daha sonra tekrar tekrar yapmaya gerek kalmıyor,hamurunuzdan bir parça ayırıp yıllarca bile kullanabiliyorsunuz.

Ben nohutlu olanına denk gelmedim .Gördüklerimin hepsi un ve su ile yapılmış.Bende öyle deneyeceğim.Başta karışık gibi geliyor ama kafamda oturdu artık.Bakalım öldürmeden yapabilirim umarım.Aynen dediğiniz gibi yıllarca kullananlar var..

Ellerinize sağlık bende kendi ekmeğini yapanlardanım. Bunu da deneyeceğim. Dolapta mayalanması cezbetti beni. Ellerinize sağlık.

Ekmeği sıcak sıcak severiz.Bu nedenle genel olarak çoğu tarifimi mayalayıp dolaba kaldırıp sabah pişiriyorum.Sıcak sıcak ayrı bir keyif ve lezzette oluyor..

Ben biraz önce tadına baktım. 3 saatten daha az mayalandı, fazla kabarmadı o yüzden ama eşim o kadar beğendi ki, hemen bir tane hazırla hemen yarın sabaha dedi.

Şöyle yapıyorum ,sizde yapın tavsiye ederim;Mayalanmış hamuru fırına koyunca o pişerken ertesi gün yapacağım ekmeğin hamurunu hazırlayıp dolaba kaldırıyorum.Sabah kalkınca şekil verip dışarda 45 dakika daha bekletip fırına atıyorum...Hem zamandan kazanıyorum,hem yeterince mayalandığı için kabarıyor hemde sıcak ekmek yiyoruz..

Son düzenleme:
Şöyle yapıyorum ,sizde yapın tavsiye ederim;Mayalanmış hamuru fırına koyunca o pişerken ertesi gün yapacağım ekmeğin hamurunu hazırlayıp dolaba kaldırıyorum.Sabah kalkınca şekil verip dışarda 45 dakika daha bekletip fırına atıyorum...Hem zamandan kazanıyorum,hem yeterince mayalandığı için kabarıyor hemde sıcak ekmek yiyoruz..
Teşekkür ederim 🙏

IMG20200324151447.jpg

Bunlarda sütlü ekmeklerim :KK36: :KK36: :KK36: :KK36:

X