Universite sorunu :((

skyrose

Guru
Kayıtlı Üye
8 Mart 2011
1.854
2.477
Kizlar merhaba. Moralim cok bozuk konusmaya ihtiyacim var. Ben Ingiltere'de universite okuyorum 1. siniftayim. Okudugum bolumu hic sevmiyorum Uluslararasi Ticaret Yonetimi okuyorum ekonomi, finans, muhasebe, matematik gibi dersler var ve ben sayisalda basarili olan biri degilim. Aslinda Sosyoloji okumayi cok istemistim lisede de o derste cok basariliydim ama is imkani diger bolume gore daha az oldugu icin Uluslararasi Ticaret'i sectim. Toplam 12 dersim var 1. seneyi gecmek sinif tekrari yapmamak icin en fazla 3-4 tanesinden kalma hakkim var hatta bazen 6 ya da izin veriyorlar. Tabi ilk sinavlarda basarili olamazsam 2. kez girme sansim var agustosta.

Ilk donem 6 ders gordum eylul-aralik arasi. sadece 3'unden gectim. ikinci donem yine 6 dersin 3'unden gectigimi tahmin ediyorum sinavlarim yeni bitti. Toplam 12 dersin 6 sindan kalmis olucam yani. Sanirim agustosta sinavlara tekrar girmeme izin verirler ki benim icin cok iyi olur Turkiye'de olucam motivasyonum yuksek olur 2 ay boyunca cok iyi calisip hazirlanirim ama cok korkuyorum ya sinif tekrari yaptirirlarsa diye. Istedigim gibi basarili olamadim bu sene cunku okudugum bolumu sevmiyorum , ailevi sorunlar yasadik maddi manevi bu bana yansidi, evden uzaktim yurtta kaliyordum 5 er kisilik odalarda yurt arkadaslarim pek kafa dengi degildi hepsi ayni ulkedendi ve beni disladilar biraz, ilk sene oldugu icin alismakta zorluk cektim ilk gunler surekli agliyordum eve gitmek istiyordum, cok fazla arkadas cevrem yoktu, sevgilim Turkiye'de onu cok ozluyorum 9 aydir gorusemiyoruz kisin Turkiye'ye gitmek onu gormek istedim ama olmadi, son zamanlar derslere girmemeye basladim hicbisey yapmak gelmiyordu icimden, bide butun sene kilo sorunum var bunu kafama takip durdum ben bu takintiyi kafamdan atamiyorum zaten eski konularimda da var 40 kilo verdim hala kilolu oldugumu dusunuyorum zayiflamaya calisiyorum boyum 1.60 kilom 55) Daha bircok sey var ama baslica sebepler bunlar.

Kisacasi butun bunlarin sonucunda derslerimin yarisindan gectim yarisindan kaldim simdi sinavlara tekrar girmeme izin verilir mi yoksa sinif tekrari mi yaparim bilmiyorum. Sinavlara tekrar girersem kesinlikle gececegimden eminim ama sinif tekrari yapmam gerekirse universiteyi birakmayi dusunuyorum. Cunku mutlu olmadigim yerde yapamiyorum. Bu seneyi zor bitirdim bir an once o yurt ortamindan kurtulmak icin. Ikinci senem de son senem diye teselli ediyordum kendimi ama 1 . sinifi tekrar okumam gerekirse kararliyim birakicam universiteyi. Burda TESOL diye bi sinav var sanirim tam bilmiyorum ama ingilizce ogretmenligi diplomasi aliniyor. bu sekilde de Turkiye'de is bulabilir miyim cunku ilerde orda yasamak istiyorum. evet universiteyi bitirmemis olmak buyuk bi eksik ama sinif tekrari yapmak istemiyorum cok zoruma gidiyor bugune kadar hic boyle degildim basarili olmaya aliskinim ben hayatim boyunca hep oyleydim :KK43: sinifta kalicam dusuncesi bile psikolojimi alt ust ediyor. Burda okumak cidden cok zor Turkiye'ye yatay gecis yapiyim istiyorum ailem izin vermiyor, gecemezsem okulu birakirim diyorum yuzleri asiliyor benim ne dusundugum ne hissettigimi kimse anlamiyor :KK43: Cevremde derdimi anlatabilecegim kimse de yok buraya yazmak istedim bana bi yol gosterir misiniz ne yapacagimi bilmiyorum :KK43: Biraz uzun oldu okudugunuz icin tesekkur ederim.

Kizlar merhaba. Moralim cok bozuk konusmaya ihtiyacim var. Ben Ingiltere'de universite okuyorum 1. siniftayim. Okudugum bolumu hic sevmiyorum Uluslararasi Ticaret Yonetimi okuyorum ekonomi, finans, muhasebe, matematik gibi dersler var ve ben sayisalda basarili olan biri degilim. Aslinda Sosyoloji okumayi cok istemistim lisede de o derste cok basariliydim ama is imkani diger bolume gore daha az oldugu icin Uluslararasi Ticaret'i sectim. Toplam 12 dersim var 1. seneyi gecmek sinif tekrari yapmamak icin en fazla 3-4 tanesinden kalma hakkim var hatta bazen 6 ya da izin veriyorlar. Tabi ilk sinavlarda basarili olamazsam 2. kez girme sansim var agustosta.

Ilk donem 6 ders gordum eylul-aralik arasi. sadece 3'unden gectim. ikinci donem yine 6 dersin 3'unden gectigimi tahmin ediyorum sinavlarim yeni bitti. Toplam 12 dersin 6 sindan kalmis olucam yani. Sanirim agustosta sinavlara tekrar girmeme izin verirler ki benim icin cok iyi olur Turkiye'de olucam motivasyonum yuksek olur 2 ay boyunca cok iyi calisip hazirlanirim ama cok korkuyorum ya sinif tekrari yaptirirlarsa diye. Istedigim gibi basarili olamadim bu sene cunku okudugum bolumu sevmiyorum , ailevi sorunlar yasadik maddi manevi bu bana yansidi, evden uzaktim yurtta kaliyordum 5 er kisilik odalarda yurt arkadaslarim pek kafa dengi degildi hepsi ayni ulkedendi ve beni disladilar biraz, ilk sene oldugu icin alismakta zorluk cektim ilk gunler surekli agliyordum eve gitmek istiyordum, cok fazla arkadas cevrem yoktu, sevgilim Turkiye'de onu cok ozluyorum 9 aydir gorusemiyoruz kisin Turkiye'ye gitmek onu gormek istedim ama olmadi, son zamanlar derslere girmemeye basladim hicbisey yapmak gelmiyordu icimden, bide butun sene kilo sorunum var bunu kafama takip durdum ben bu takintiyi kafamdan atamiyorum zaten eski konularimda da var 40 kilo verdim hala kilolu oldugumu dusunuyorum zayiflamaya calisiyorum boyum 1.60 kilom 55) Daha bircok sey var ama baslica sebepler bunlar.

Kisacasi butun bunlarin sonucunda derslerimin yarisindan gectim yarisindan kaldim simdi sinavlara tekrar girmeme izin verilir mi yoksa sinif tekrari mi yaparim bilmiyorum. Sinavlara tekrar girersem kesinlikle gececegimden eminim ama sinif tekrari yapmam gerekirse universiteyi birakmayi dusunuyorum. Cunku mutlu olmadigim yerde yapamiyorum. Bu seneyi zor bitirdim bir an once o yurt ortamindan kurtulmak icin. Ikinci senem de son senem diye teselli ediyordum kendimi ama 1 . sinifi tekrar okumam gerekirse kararliyim birakicam universiteyi. Burda TESOL diye bi sinav var sanirim tam bilmiyorum ama ingilizce ogretmenligi diplomasi aliniyor. bu sekilde de Turkiye'de is bulabilir miyim cunku ilerde orda yasamak istiyorum. evet universiteyi bitirmemis olmak buyuk bi eksik ama sinif tekrari yapmak istemiyorum cok zoruma gidiyor bugune kadar hic boyle degildim basarili olmaya aliskinim ben hayatim boyunca hep oyleydim :KK43: sinifta kalicam dusuncesi bile psikolojimi alt ust ediyor. Burda okumak cidden cok zor Turkiye'ye yatay gecis yapiyim istiyorum ailem izin vermiyor, gecemezsem okulu birakirim diyorum yuzleri asiliyor benim ne dusundugum ne hissettigimi kimse anlamiyor :KK43: Cevremde derdimi anlatabilecegim kimse de yok buraya yazmak istedim bana bi yol gosterir misiniz ne yapacagimi bilmiyorum :KK43: Biraz uzun oldu okudugunuz icin tesekkur ederim.

canım öncelikle istemediğin bir bölümde okuman başlı başına sorun
bu nedenle çokda kafana takma bak yolunu çizmissin
sınıf tekrarı gerekirse başka alternatiflerde var aklında
bu nedenle kendini bunaltacağına hayırlısı olsun deyip sonuçları bir gör
:KK49:

canım öncelikle istemediğin bir bölümde okuman başlı başına sorun
bu nedenle çokda kafana takma bak yolunu çizmissin
sınıf tekrarı gerekirse başka alternatiflerde var aklında
bu nedenle kendini bunaltacağına hayırlısı olsun deyip sonuçları bir gör
:KK49:

Evet kesinlikle haklisiniz istemedigim bi bolumu okuyorum cocuklugumdan beri ogretmen olmak istiyordum ben ama ailem ogretmenler is bulamiyor gibi sozlerle beni engellediler. Hayirlisi olsun onlari da uzmek istemiyorum umarim universiteyi birakmak zorunda kalmam :KK43: ama kalirsam da dediginiz gibi baska fikirlerim var ailemi memnun etmesede.

Kizlar bi kac saat once universiteyi aradim 6 tane kaldigim dersle 2. sinifa gecme sansim yokmus 4 ten fazla dersten kaldigin icin tekrar sinava da giremezmisim sinif tekrari yapmam gerekiyormus :KK43: ben yine o yurtta kalmayi goze alamiyorum mutlu olmadigim yerde yapamiyorum evde ailem kardeslerim oldugu halde bile bunaliyorum ki orda tek basimayim yalnizim kimse yok . sinif tekrari yapsam da bisey degismeyecek . simdi ailem beni sucluyor hep eve geldin yurtta kalmadin derslerini ihmal ettin diyorlar cok kotuyum psikolojim bozuldu. Aklima sadece Turkiye'ye yatay gecis yapip orda mutlu oldugun yerde hayatima devam etmek geliyor. Ailemi ikna edebilirsem tabi. Ama elimden geleni yapicam ikna etmek icin artik burda kalmak istemiyorum cok bile dayandim :KK43: Beni cok sucluyorlar kendilerini benim yerime koysalar beni anlarlar ama yapmiyorlar sadece sucluyorlar :KK14:

Sen de uyum sagla o zaman, diger kizin yaptigini yap.

Ben tek kelime dilini konusmadigim sadece Ingilizce yle geldigim ulkede tutundum, cevre edindim. Sen Ingilizce konusulan bir yerdesin, yat kalk dua et. Ben de senin durumundaydim, yalniz yasadim, duvarlar ustume geldi, geri donmeyi dusundum......kendin icin ayakta kalmali, kendin icin guclu olmalisin. Kimse yoksa bile kendin icin kendin varsin, bu senin icin yeterli olmali.

Arkadas bul, disari cik, sevgili bul. Arkanda biraktigin hayata bakarak yasayamazsin, bugunu yasamalisin.

Bolumunden mutsuzsan bolumunu degistir ama okulunu birakma. Pekcok gencin gitmeye can attigi bir yerde ve okuldasin farkinda misin? Bu firsatlari tepersen ilerde donup baktiginda ne aptalmisim diyeceksin, cok pisman olursun, lutfen okulunu birakmak gibi bir hataya dusme.

Beni dinle bence, sizlanip mizmizlanacagina, basarisizligina bahaneler uretecegine cozum bul. Orada kendine guzel bir hayat kur.

Son düzenleme:
Ailen seni suclamiyor, iyi olani yapmani istiyor ve haklilar, ve bunu oyle disaridan bakan bir goz olarak degil, seninle hemen hemen ayni seyleri yasayan biri olarak soyluyorum, ikinci yilim bu yurtdisindayim ve senin yaptigin ayni hatayi yaparak Turkiye'ye donusume gun sayiyorum, iste yanlis burada basliyor... Eger orda ki hayatini kabullenmezsen, o hayat daha da izdiraba donusuyor, ben artik kabullendim, hem burasi hem de donus icin planlarimi yapiyorum ama buradan da keyif almaya calisiyorum, Ingiltere'nin o havasi da bunaltmis seni belli :) Demem o ki, o okulu birakma iki yil disini sikabilirsin ama eger birakirsan omur boyu pisman olursun, bolum gecisi yap en kotu...
Ustelik kac dersle nasil kalindigini nasil ders gecildigini basta bilmen, ogrenmen, sorman lazimdi...Bitince ve derslerin yarisindan kalinca aaa kaliniyormus bana cok mantikli gelmedi, sanki ona bahane ariyor gibi bir halin var, bizi de degil de once kendini kandirma...Onceden gittigi icin daha kolay uyum saglar haklisin, ben 26 yasinda geldim buraya cevre edindim, ustelik dil egitimim almancaydi, aman aman hatri sayilir bir ingilizcem de yoktu...
Orayi sevmeye calis, sadece iki yil, ama gun sayma, yapman gerekenleri dusun, iyi yanlarini dusun, keyif alacagin bir seyler yap, zorla, kir seytanin bacagini, sonra da bitince ne istersen yaparsin...
Daraldiginda ben gucluyum ve en iyisiyim de, digerleri yapiyorsa ben alasini yaparim de, buna inan ve cidden oyle, bak basarili bir ogrenciydim simdi boyle oldum diyorsun, aglanip sizlanmayi birakirsan, yolunu bulup birakip Turkiye'ye donsem diye cirpinmazsan eski basarili gunlerin pesi sira gelir...
Zor biliyorum, kolay degil ama sadece yapman gereken bu oyle dusun sadece bu, ve gercekten cok guzel isler bulabilecegin bir bolum, sikayet edersen basarisizliklar pesi sira gelir...
Unutma senden iyi kimse sana yardim edemez, kendini ayaga kaldiracak olan da sensin, sizlanip dibe vurmana sebep olacakta...

Senin yerinde olup İngiltere'de eğitim almayı hayal ediyorum ama seni anlıyorum :) ben Türkiye'de olmama rağmen okulu ilk kazandığımda çok zorlanmıştım. Okuduğum okul çoğu kişinin hayali olan bir okul olduğu halde, 'bırakıcam okulu nefret ediyorum 'diyodum ki hala bitmedi ama alıştım artık güzel bir ortamım var. Sana tavsiyem Zorla biraz kendini, bi şekilde bitecek o okul, eğer ayrılırsan ilerde pişman olabilirsin. Ya da tekrar sınava gir bişi yap başka bölüme geç ama okulu bırakma sakın.

Ben gercekten yapamiyorum burda. Bu seneyi bile zor bitirdim. Turkiye'de okumak istiyorum evet burda okusam cok daha iyi olur benim icin ama Turkiye'de okulumu bitirip burda 1 sene master yapabilirim en azindan.

X