Üst kat komşum beni çıldırtmak üzere!

Amiin insallah 🙏 Bizimkiler suriyeli değildi, artik polislerde bıkmış ama öyle bir ceza gelmeliki, komşular korksunlar ses yapamasınlar.

10 yıllık kredi çekmiştik rahat rahat ödeyelim diye, 4 yılda nasil kapattigimizi bilemedik borcu. Zaten sonra hemen sattık. Peki kiraya çıkamaz misiniz?

Çok okudum ettim, kızlar da yardımcı oldu sağolsunlar, tek yol hukuki mücadele. Kanunların çoğu dahi kiracıyı koruyor daha mağdur ve suistimale açık konumda diye. Suriyeli olunca bu kiracı nasıl bir kanun işleyecek hiçbir fikrim yok. Eşim avukat edinecek yakında.
Kredi şartlarımız oldukça ağır, eşimin kendi iş yeri var maaşlı düzen olsa en azından geleni gideni sabit hesaplayabiliriz ancak böyle bir durum yok. Kiracı bulabilirsek evimize bir şekilde ayarlayacağız artık durumumuzu, epeydir hem satılık hem kiralık olarak ilanlar veriyoruz afişler asıyoruz. Ancak tık çıkmıyor, canımız daha çok sıkılıyor.
Evimiz olsun diye kaç debelendik, tam oldu derken yine kira yolları gözüktü...

Çok okudum ettim, kızlar da yardımcı oldu sağolsunlar, tek yol hukuki mücadele. Kanunların çoğu dahi kiracıyı koruyor daha mağdur ve suistimale açık konumda diye. Suriyeli olunca bu kiracı nasıl bir kanun işleyecek hiçbir fikrim yok. Eşim avukat edinecek yakında.
Kredi şartlarımız oldukça ağır, eşimin kendi iş yeri var maaşlı düzen olsa en azından geleni gideni sabit hesaplayabiliriz ancak böyle bir durum yok. Kiracı bulabilirsek evimize bir şekilde ayarlayacağız artık durumumuzu, epeydir hem satılık hem kiralık olarak ilanlar veriyoruz afişler asıyoruz. Ancak tık çıkmıyor, canımız daha çok sıkılıyor.
Evimiz olsun diye kaç debelendik, tam oldu derken yine kira yolları gözüktü...
Sizi o kadar iyi anliyorum ki, her karışında emeğim var eski evimin.. ne hayallerle almıştık ama olmadi. Çok uzun bir süreç olacağı için hukuki yolları tercih etmedik. Birde apartmanda bize şahit olacak kimseyi bulamadik. Herkes sırt çevirdi. Sürekli şikayet ettiğimiz icinde bizi mahkemeye vermekle tehdit ettiler 🙄 satilmamasinin sebebi nedir acaba? Emlakçıya verdiniz mi birde oyle deneyin isterseniz

Hakkınızda hayırlısı olsun inşallah, kötü insanlarla uğraşmak zor

İnşallah kendiliğinden giderler de kurtulursunuz.
Evi krediyle aldıysanız bankanın sigortası vardır, bankayı arayıp dosya açtırın. Gelip evin zararını hesaplasınlar, tamir etsinler. Parayı üst katın ev sahibinden ya da kiracısından isterler avukat masraflarıyla birlikte. Canları yanarsa belki dikkatli kullanırlar.
(Üst kattan tavanım aktı, evin sigortasını çağırdık, eğer yaparsak dosya avukat masrafıyla binlerce lira tutar banka bunu üst kattan ister dediler, biz de tekrarı olursa o zaman isteyelim diyip dosyayı kapattırdık, haberleri yok ama tekrar olursa olacak.)

Sizi o kadar iyi anliyorum ki, her karışında emeğim var eski evimin.. ne hayallerle almıştık ama olmadi. Çok uzun bir süreç olacağı için hukuki yolları tercih etmedik. Birde apartmanda bize şahit olacak kimseyi bulamadik. Herkes sırt çevirdi. Sürekli şikayet ettiğimiz icinde bizi mahkemeye vermekle tehdit ettiler 🙄 satilmamasinin sebebi nedir acaba? Emlakçıya verdiniz mi birde oyle deneyin isterseniz

Hakkınızda hayırlısı olsun inşallah, kötü insanlarla uğraşmak zor
Aynı dertten muzdaribiz, taşınmadan önce eşim çok araştırdı sordu soruşturdu, ancak sakınan göze çöp battı. Özenle titizlikle yaptırdık, aldık. Tam sefasını süreriz derken beteriyle sınandık. Hukuki süreç dediğiniz gibi çok uzun biz de yanaşmıyorduk ancak başka çözüm kalmadı. En son ev sahibi numara değiştirdi. Kendisine evin haricinden manevi tazminat davası açmayı düşünüyoruz, çünkü eşimle kaç aydır psikolojimiz perişan.
Bizim apartmanda herkes şikayetçi üst katımdan, ancak iş elin altına taş koymaya gelince kimse yok. Herkes söyleniyor, gelin imza toplayalım dava açılsın dendiğinde herkes "beni karıştırma, dava mava uğraştırma" diyor. Resmen işgüzarlık.
Emlakçıda da var ev, satışı zor çünkü apartmandakiler fiti sokuyor. Onlardan birşey duymasalar üst katın çocukları 24 saat koşuyor evin içinde, bir gelen gürültülü dedi gitti, bir gelen duvarın yama yama dökülmüş halini gördü rutubet var olmaz dedi, biz görücü getirdik asansör kapısından suriyelilerle karşılaştık, bizi iteleye iteleye bizden önce 5 kişi bindiler yallah yallah diyerek. Emlakçı bile dedi satmanız çok zor yukarınızdakiyle diye.
Çaresizlikten sürekli beddua ederken buluyorum kendimi, allah da onları çaresiz bıraksın ne diyeyim.

Son düzenleyen: Moderatör:
polisi arasanız? belki o zaman biraz duzeltirler davranislarini.

Tıpatıp aynı şeyleri yaşadık. Hepsini bir kefeye koymuyorun ama geneli maalesef böyle. Çoğunun 5, 6 tane çocuğu oluyor. Gündüz uyuyup gece sabaha kadar oturup ses yapıyorlar. Balkonuma çamaşır sererdim üstüne su dökerek cam silmeye kalkarlardı. Tekrar yikamak zorunda kalırdım. Çocuklar hep aşağı tükürürlerdi. Bir keresinde bir tanesi altına pislediği pantolonunu camdan aşağı atmış, oda bizim balkon demirine takılmış kalmış. Bu ne diye baktımki görmez olsaydım. Eğitim yok, kültür yok. Güzellikle laf anlatamıyorsun. Bizim bina olduğu gibi şikayetciydi. Biz sorunu şu şekilde çözdük. Binadaki bütün dairelerden onları çıkartmak için imza topladık. Bunu ev sahibine bildirdik. Dava açacağimızi söyledik. Ev sahibi bir ay içinde çıkardı çok şükür kurtulduk.

hiç üzülme. hukukla bu işi çözeceksin. üst katın sahibi kadın neden susuyor, neden o evi tahliye ettirmiyor.
cevap para sevdası yüzünden. peki sen ihtar çekip sonra zararlarının tazmini için dava açınca en az yirmi bin lira tahsil edince (çatı parası, boya badana,evin değer kaybı, dava masrafı, avukat parası....) ne olacak :) evet tahmin ettiğin gibi parası gidecek ve canı yanacak. ödemez ise üst kat onun evi değil mi. yasal olarak tapusuna haciz koydurup sattırır senin avukat. bekleme hemen avukata git. hala tahliye ettirmedi mi. hemen bir dava daha gitti yine yirmi bin lirası. oh olsun.

sen üst kattakilerle kibarlıkla baş edemezsin. sana attıkları çöpleri toplayıp kapılarına bırakmakla bunlar utanmaz, değişmez. umurlarında değil. gürültü yapsan rahatsız olmazlar. rica etsen dinlemezler. çözüm hukuk.

o evi bu haliyle kimse almaz/kiralamaz.biz ev bakarken ilk sorumuz üst katta kim yaşıyor oluyordu. komşular cevap verince alıcı da vazgeçer. kiraladın diyelim iki ay sonra kiracı kaçar. kalıcı çözüm hukuk. hemen bu hafta bu işi hallet. dişli avukat bul işi hızla çözümlesin. sonra da misler gibi çatıyı yaptırır yeni evinde güle güle oturursun.

Genelleme yapmayayım ama bir çoğu aşırı rahat, vurdumduymazlar, isterseniz ırkçılık deyin ama bunun adı cahillik, eğitimsizlik. Yolda karşıdan karşıya geçerken bile asla sağa sola bakmak yok, çocuğunu tutmak yok. Apartmanımız da şuan yok çok şükür, sanırım bu şekilde bir aile olsaydı barınamazlardı.

Apartman sakinleri her konuda çok disiplinliler, ses konusundan tutun kapının önünde ayakkabı bırakmamaya kadar, ama teyzemin tam üst katında Suriyeliler oturuyor birebir bahsettiğiniz şeyleri anlatmışlardı hatta evi tazyikli suyla yıkayarak temizlediklerini söylemişti..:KK14:

Sahit olmasam inanmazdim ama bire bir yasadım.
Kayinvalidemin yalovada ufak bi evi var arada gidip sehirden kacmak için.
Orayi su bastı. Yukariya ciktik tam dediginiz gibi ev diz boyu su ama hic birsey olmamis gibi devam ediyorlar hayatlarına.
Suriyeli mi bilemem ama orta dogulu işte.
Ev sahibini, emlakciyi herkesi aradilar, telefonlarini kirdilar, kapilarina dayandilar, çözüm yok..

Balkona su dökülebilir isterse hergün döker Ama Aşağılık zarar görmemeli bence sizin evde sorun var
Sizce tek sorun bu mu?
Balkondan su dokmesi kendi balkonunu yikamasi degil, asagiya su dökmesi anladigim kadariyla. Kendi balkonunu yikayinca asagiya su akmasi tamir edilebilir birsey. Konudaki diger sorunlari da okudunuz mu

Kızlar güncelleme yapayım;
Yakın zamanda balkona havuz kurdular.leğen mi koydular yoksa şişme çocuk havuzumu bilmiyorum. Ama 4 çocuk sabahtan öğlene bağıra bağıra çimiyorlar balkonda. Balkon giderlerine bağlı borudan su şakır şakır balkonumuza ve üstümüze yağıyor. Söyledik, bu sefer arka balkonda yapmaya başladılar aynısını. Zabıtayı çağırdık, gelmeleri çok sıkıntılı ve geç oldu ama yine de ceza yazılmış yukarıya.

Kıyamet koptu bunun üstüne, suriyeli kadın 5. çocuğuna hamileymiş ayılma bayılma numaraları ile cezayı yememeye çalıştılar ancak olan oldu. Bu sefer iş artık düşmanlığa bindi, gece gündüz evin içinde eşya çekip güm güm ağır birşeyler vuruyorlar. Sabah 10 akiam 11-12'ye kadar sürüyor bazen gürültüler. Kadın takunya giyiyor evde şak şak şak geziyor evde sürekli. Eskiden su, pislik, ufak tefek çocuk topuğu sesleri gelirdi artık dayanılmaz halde ev gürültüsü geliyor. Bazen çocukları balkonlardan sarkıp aymeeerr aymeeer diye arapça bişeyler söyleyip karşı balkonlara bağırıyorlar sürekli. Çok bariz bilerek yaptıkları o cezadan sonra. Sizce ne yapmalyım bu gürültüler için? Gürültü için zabıta çağırsam zabıta pat diye gelmiyor saatler sonra geliyor bazen. Elimde ses kayıtları var gürültülerinin, zabıta geldiğinde bunlardan ses çıkmıyorsa bile kayıtları dinleyip gürültüden ceza kestirebilir miyim? ya da sizce ne yapmalı nereye gitmeliyim?

Kızlar güncelleme yapayım;
Yakın zamanda balkona havuz kurdular.leğen mi koydular yoksa şişme çocuk havuzumu bilmiyorum. Ama 4 çocuk sabahtan öğlene bağıra bağıra çimiyorlar balkonda. Balkon giderlerine bağlı borudan su şakır şakır balkonumuza ve üstümüze yağıyor. Söyledik, bu sefer arka balkonda yapmaya başladılar aynısını. Zabıtayı çağırdık, gelmeleri çok sıkıntılı ve geç oldu ama yine de ceza yazılmış yukarıya.

Kıyamet koptu bunun üstüne, suriyeli kadın 5. çocuğuna hamileymiş ayılma bayılma numaraları ile cezayı yememeye çalıştılar ancak olan oldu. Bu sefer iş artık düşmanlığa bindi, gece gündüz evin içinde eşya çekip güm güm ağır birşeyler vuruyorlar. Sabah 10 akiam 11-12'ye kadar sürüyor bazen gürültüler. Kadın takunya giyiyor evde şak şak şak geziyor evde sürekli. Eskiden su, pislik, ufak tefek çocuk topuğu sesleri gelirdi artık dayanılmaz halde ev gürültüsü geliyor. Bazen çocukları balkonlardan sarkıp aymeeerr aymeeer diye arapça bişeyler söyleyip karşı balkonlara bağırıyorlar sürekli. Çok bariz bilerek yaptıkları o cezadan sonra. Sizce ne yapmalyım bu gürültüler için? Gürültü için zabıta çağırsam zabıta pat diye gelmiyor saatler sonra geliyor bazen. Elimde ses kayıtları var gürültülerinin, zabıta geldiğinde bunlardan ses çıkmıyorsa bile kayıtları dinleyip gürültüden ceza kestirebilir miyim? ya da sizce ne yapmalı nereye gitmeliyim?
Binada imza toplayın derim. Bizde de aynı problem mevcut, hatta aile "çıkmayacağım" diyip işi yokuşa sürdü. Bizde bi avukat yardımıyla dilekçe yazıp imza toplayacağız.

Genelleme yapmayayım ama bir çoğu aşırı rahat, vurdumduymazlar, isterseniz ırkçılık deyin ama bunun adı cahillik, eğitimsizlik. Yolda karşıdan karşıya geçerken bile asla sağa sola bakmak yok, çocuğunu tutmak yok. Apartmanımız da şuan yok çok şükür, sanırım bu şekilde bir aile olsaydı barınamazlardı.

Apartman sakinleri her konuda çok disiplinliler, ses konusundan tutun kapının önünde ayakkabı bırakmamaya kadar, ama teyzemin tam üst katında Suriyeliler oturuyor birebir bahsettiğiniz şeyleri anlatmışlardı hatta evi tazyikli suyla yıkayarak temizlediklerini söylemişti..:KK14:
Bana da isteyen ırkçı desin ama size katılıyorum. Mesela bugün bir yere gidecektim otobüse bindim, 3 suriyeli kadın kucaklarda 2 küçük çocuk, yanlarında 4 tane 3 4 yaşlarında çocuk. Onlar koltuktan koltuğa konuşuyorlar, çocuklar koltuklarda at koşturuyor. Dönüp arkaya bakan yok. Otobüse bebeğiyle bir kadın bindi, çocuklar yüzünden oturmadı ayakta bekledi. Önemli olan kendi konforları, diğer insanlar rahatsız oluyor mu olmuyor mu bakmıyor çoğu.

3 4 hoparlör al bagla tavana ac sesi. Cin olmis adam çarpıyorla tiplere gel hele daha neler yazarim da neyse. .
Cok sinir oldum. Kesinlikle yap bunu kendi evin sen mi cikacaksin sığıntı gibi mi yaşayacağız

Binada imza toplayın derim. Bizde de aynı problem mevcut, hatta aile "çıkmayacağım" diyip işi yokuşa sürdü. Bizde bi avukat yardımıyla dilekçe yazıp imza toplayacağız.
Bir de suriyeli olunca işler daha da zorlaşıyor. İnanılmaz yalan söylüyorlar, sanki çocuk var kaşılarında aklınız almaz. Biz gürültü yapmayız evimizde eşya yok diyorlar. ama gece gündüz duyuyorum ben bir odadan ötekine bunlar eşya sürüklerken. Balkonumuza su akıttıklarında onların borusundan suyu akarken görüyorum benim katıma, şakır şakır onların giderinden su iniyor, bana hala diyor ki benden değil yukarı kattan. Gözümün içine baka baka aptal yerine koyuyoprlar.

3 4 hoparlör al bagla tavana ac sesi. Cin olmis adam çarpıyorla tiplere gel hele daha neler yazarim da neyse. .
Cok sinir oldum. Kesinlikle yap bunu kendi evin sen mi cikacaksin sığıntı gibi mi yaşayacağız
aklıma gelmedi değil valla, ancak haklıyken haksız duruma düşme durumu olur diye düşündüm. Mutlaka o ses binaya dağılır başka komşuları da rahatsız eder. Zaten inanılmaz dramatikler ve sürekli yalan söyleyip kendilerini acındırıyorlar. Bizden ses çıkmaz, bizden su akmaz diye. Ben hoparlör açsam bakın gürültüyü onlar yapıyor diye bizi hedef gösterirler diğer komşulara.

X