Üst kat komşum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Sade frappe

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
26 Şubat 2019
4.290
6.260
Hanımlar merhaba 🖐 daha önceden burda birçok insan komşusuyla ilgili sorunlarını yazdı, benimkisi de bunun başka bir çeşiti.

Şöyle ki; benim salonumun bir kısmı üst kat komşumun balkonuna denk geliyor ve o balkonunu her yıkadığında benim evimin içine çatıdan su damlıyor. Bunu bildikleri halde balkon yıkamaya devam ettikleri gibi isterseniz polis çağırabilirsiniz şeklinde de çözüm önerisinde bulunuyorlar. Polisi aradığımızda bizi zabıtaya yönlendiriyorlar. Zabıta ise özel mülkiyet olduğu için buna karşı bir müdahalede bulunamayacaklalrından en fazla gelip uyarıda bulanabileceklerinden bunun da hiç bir hüküm getirmeyeceğinden bahsediyorlar. Istersek C.başsavcılığına şikayette bulunabilecegimizi söylüyorlar. Benimse merak ettiğim konu şu; cumhr. Baş Sav.'na şikayet ettigimiz zaman bu şikayetle bir yere varabilir miyiz? Dava sonuçlanana kadar ben aynı tavrımla zarar vermeye devam edicem dese diyebilir sanıyorum. Bu arada sigortadan gelinip bakıldı ve bize ödenecek olan tutarı onlara yansıtacaklarını söylediler fakat eğer onun da sigortasi varsa cezayı zaten sigortası ödeyecek oldugundan bu onun için caydırıcılığı olan bir sonuç da doğurmayacaktır diye düşünüyorum.

Yoruma açık bir konu olduğunun farkındayım. Aranizda "sikayet edildiği taktirde tabi ki bir daha yapamazlar, edemezler" diyecekleriniz olacaktır. Ama kanunun işleyiş şekli çoğu zaman bizlerin mantığıyla örtüşmeyebiliyor maalesef. O yüzden aranızda konu hakkında kesin bilgiye sahip olan kimseler varsa konu ile ilgili yönlendirme yapabilirlerse cok memnun olurum gercekten. Belki aranızda kendi veya bir tanıdığının başına bu ve bunun gibi bir olay gelmiştir ve bir şekilde çözüm bulmuşlarınız vardır. Oturup konuluşup çözülebilecek bir durum değil maalesef. Benim balkonum istedigim gibi yıkarım, polis cagirabilirsin, umrumda olmaz tavrina sahip insanlar söz konusu. Yönetici ile konuş derseniz de zaten 5 dairelik bir bina herkes kendi kendini yönetiyo da diyebiliriz.

Şöyle ki bu insanlardan gerçekten çok sıkıldım. O veya bu konularda devamlı bir huzursuzluk yaratma pesindeler. Sikayet edildigi taktirde ne bileyim bu sefer işi inada bindirip yıkama işini hergün de yapabilirler. Ki kendisiyle dün konuşmaya calistigimda "bundan sonra hergun yikayacagim" seklinde de bir tavir takindi. Yani işin ozeti huzursuzluk icin her seyi yapabilicek yaratilişta insanlarla muhattabız. Yeni dogmus bebegim var, eşimin işleri çok yoğun... eğer bunun icin bir caba sarf edeceksem cabamin bir yere varma ihtimalinin olup olmadığını merak ediyorum.

Ayrıca söz konusu olan insanlar ve biz mülk sahibiyiz. Hani kiracı olsalar oy çokluğuyla yollama hakkın olabilir belki ama şuan öyle bir durum da yok.

Düzenleme: çatı derken evimin tavanını kast ettim yanlış belirtmişim. Çatımızla ilgili bir sorun yok ustalar defalarca geldiler zaten yeni bir durumda degil bu 3 yıllık geçmışi var. 3 yıldır aynı sorun bir türlı çözülemedi. En sonunda komşunun balkon giderinde sıkıntı olabilecegi soylendi fakat ona da kendileri yanaşmıyorlar.

Onun balkonunun üzeri kapalı, ve etrafi camla cevrili yani yagmurda karda balkonuna su dolup akma gibi durum gercekleşmiyor. Yagmur ve karlarda hiç bir sıkıntı yaşamıyoruz. Sıkıntı yaşadığımız tek durum onların balkonu yıkadığı zamanlar. Gidet borusuna bakıldı ve boruların sağlam olduguna kanaat getirildi. Balkon derz dolguları veya giderleriyle ilgili bir sıkıntı olabilecegini soyluyor ustalar ama kendileri de balkonlarina girilip teşhis konulmasına mani oluyorlar.

Güncelleme: eşim avukatla görüştü pzt günü davayı açıyoruz. En azindan dava sonuclanana kadar yikamamasi icin tedbir koydurtmayı dusunuyoruz umarım etkili olur.

Son düzenleme:
tamir ettirelemeyecek bir şey mi bu? orada sızıntı yapan bir yer var demek ki. tesisatla ilgili bir sorun değil. usta çağırdınız mı hiç? tesisat kaynaklı durumlarda dava açıp tamir ettirebilirsiniz ama sorunun ne olduğunu bulmanız için usta çağırıp baktırın. üst kattan kaynaklıysa dava açabiliyorsunuz.

Bu arada sigortadan gelinip bakıldı ve bize ödenecek olan tutarı onlara yansıtacaklarını söylediler fakat eğer onun da sigortasi varsa cezayı zaten sigortası ödeyecek oldugundan bu onun için caydırıcılığı olan bir sonuç da doğurmayacaktır diye düşünüyorum.
Tamam işte iki taraf da ücret ödemeden bu sorun çözülecekse komşuyla konuşup yaptırın hemen.

Hanımlar merhaba 🖐 daha önceden burda birçok insan komşusuyla ilgili sorunlarını yazdı, benimkisi de bunun başka bir çeşiti.

Şöyle ki; benim salonumun bir kısmı üst kat komşumun balkonuna denk geliyor ve o balkonunu her yıkadığında benim evimin içine çatıdan su damlıyor. Bunu bildikleri halde balkon yıkamaya devam ettikleri gibi isterseniz polis çağırabilirsiniz şeklinde de çözüm önerisinde bulunuyorlar. Polisi aradığımızda bizi zabıtaya yönlendiriyorlar. Zabıta ise özel mülkiyet olduğu için buna karşı bir müdahalede bulunamayacaklalrından en fazla gelip uyarıda bulanabileceklerinden bunun da hiç bir hüküm getirmeyeceğinden bahsediyorlar. Istersek C.başsavcılığına şikayette bulunabilecegimizi söylüyorlar. Benimse merak ettiğim konu şu; cumhr. Baş Sav.'na şikayet ettigimiz zaman bu şikayetle bir yere varabilir miyiz? Dava sonuçlanana kadar ben aynı tavrımla zarar vermeye devam edicem dese diyebilir sanıyorum. Bu arada sigortadan gelinip bakıldı ve bize ödenecek olan tutarı onlara yansıtacaklarını söylediler fakat eğer onun da sigortasi varsa cezayı zaten sigortası ödeyecek oldugundan bu onun için caydırıcılığı olan bir sonuç da doğurmayacaktır diye düşünüyorum.

Yoruma açık bir konu olduğunun farkındayım. Aranizda "sikayet edildiği taktirde tabi ki bir daha yapamazlar, edemezler" diyecekleriniz olacaktır. Ama kanunun işleyiş şekli çoğu zaman bizlerin mantığıyla örtüşmeyebiliyor maalesef. O yüzden aranızda konu hakkında kesin bilgiye sahip olan kimseler varsa konu ile ilgili yönlendirme yapabilirlerse cok memnun olurum gercekten. Belki aranızda kendi veya bir tanıdığının başına bu ve bunun gibi bir olay gelmiştir ve bir şekilde çözüm bulmuşlarınız vardır. Oturup konuluşup çözülebilecek bir durum değil maalesef. Benim balkonum istedigim gibi yıkarım, polis cagirabilirsin, umrumda olmaz tavrina sahip insanlar söz konusu. Yönetici ile konuş derseniz de zaten 5 dairelik bir bina herkes kendi kendini yönetiyo da diyebiliriz.

Şöyle ki bu insanlardan gerçekten çok sıkıldım. O veya bu konularda devamlı bir huzursuzluk yaratma pesindeler. Sikayet edildigi taktirde ne bileyim bu sefer işi inada bindirip yıkama işini hergün de yapabilirler. Ki kendisiyle dün konuşmaya calistigimda "bundan sonra hergun yikayacagim" seklinde de bir tavir takindi. Yani işin ozeti huzursuzluk icin her seyi yapabilicek yaratilişta insanlarla muhattabız. Yeni dogmus bebegim var, eşimin işleri çok yoğun... eğer bunun icin bir caba sarf edeceksem cabamin bir yere varma ihtimalinin olup olmadığını merak ediyorum.

Ayrıca söz konusu olan insanlar ve biz mülk sahibiyiz. Hani kiracı olsalar oy çokluğuyla yollama hakkın olabilir belki ama şuan öyle bir durum da yok.
Şaka gibi ya balkonunu süpür bide sil tamam niye insanları rahatsız ede ede balkon yıkanır bu nasıl düşüncesizlik nasıl bencillik boşuna dememişler ev alma komşu al diye

Sıkıntılı olan yer neden tamir ettirilemiyor? Sigorta gelip bakmış, ücreti onlar veya sigortaları karşılayacak ee sorun nedir? Siz sorun gidince bile hiç balkon yıkamasın mi istiyorsunuz?

komşunuz garipmiş ama kimseye balkonunu yıkama denilemez. çözüm bulmaya yanaşmaması sıkıntı.
çatıyı yaptırmanız gerekiyor tüm bina olarak, çatıdan su akıyor demişsiniz.
yani şikayet ederek çözebileceğiniz bir şey değil bu, balkonu kirlenir ve yıkar, nesini şikayet edebilirsiniz ki. ha balkonunda kendisinden kaynaklı bir arıza vardır, su o nedenle akıyordur ve yaptırmıyordur, o zaman haklı olursunuz.
önce neden su akıyor onu bulun ve ona göre davranın.

Sorunuzun cevabı olur mu bilmiyorum ama üst kattan sızan su sebebiyle oluşan hasarı fotoğraflayın, su sızıntısının sebebi tespit edilmemişse, tespiti edilmesini, sorunun giderilmesini, zararınız karşılığı maddi manevi tazminat istediğinizi belirterek sulh hukuk mahkemesinde dava açabiliyormuşsunuz.

Emsal bir karar buldum faydası olabilir.

Balkonun üstü kapalı mı ?

Eğer açıksa kar ve yağmur yağdığında da akar.

Elle uğraşmak zor bilirim
Kapalö. Yagmur veya karda akmiyor sadece o yikadiginda akiyor
Bunlarla uğraşmak yerine çatıyı tamir ettirmek daha kolay değil mi?
Catidan kaynakli olundugu dusunuldu zaten ilk catiyla ilgili hersey yapildi. Acildi bakildi, yikinti dokuntu oldu balkonum ama defalarca gelinip bakildi herhamgi bir sorun bulunulamadi. Zaten sikinti catida olsaydi yagmur, kar vs yagdiginda da akardi ama akmiyor. Sadece kendisi balkonu yikadiginda akiyor. Ustalar kişinin balkonun giderinde sıkıntı olabilecegini soyluyorlar ama bakilmasina izin vermiyor kendisi.

bence burada sorun komşuda değil. evet tutumu, tavrı yanlış. bunun çözümü bana ne benim balkonum, istediğim gibi yıkarım git polis çağır tarzı değildir asla. ama üst katında ne olursa olsun sizin salona su sızmaması lazım. ortada tamirlik bir problem var. adamın balkon yıkamaması da çözüm değil. tut ki çok fena yağmur yağıyor, adamın balkonu göle döndü, bu durumda sizin daireye yine su sızacak. bu sızıntının asıl kaynağını bir ustadan öğrenip ona göre hareket etmeniz lazım. usta gelsin baksın, sorunu bulsun. eğer sorun üst kat komşunuzdan kaynaklıysa (bir açık, kaçak gibi bişey varsa) o zaman tamiri onun sorumluluğuna girer, güzellikle konuşmaktan anlamıyorsa o zaman dava yoluna gidersiniz.

komşunuz garipmiş ama kimseye balkonunu yıkama denilemez. çözüm bulmaya yanaşmaması sıkıntı.
çatıyı yaptırmanız gerekiyor tüm bina olarak, çatıdan su akıyor demişsiniz.
yani şikayet ederek çözebileceğiniz bir şey değil bu, balkonu kirlenir ve yıkar, nesini şikayet edebilirsiniz ki. ha balkonunda kendisinden kaynaklı bir arıza vardır, su o nedenle akıyordur ve yaptırmıyordur, o zaman haklı olursunuz.
önce neden su akıyor onu bulun ve ona göre davranın.
Cati derken salon tavanım demek istemedim

Sorunun çözülmesi için usta getirdigimizde onun balkonuna bakilmasi gerekiyor ama izin vermiyor kendisi. Özel alana tecavüz sayarım giremezsiniz diyor.
Hasta mi bu kişi ciddiyim sorunu ne ki baktirmiyor? Ne biçim insanlar var bu ülkede ya inanamıyorum her gün okuduğum, duyduğum şeylerden bıktım ya

Kapalö. Yagmur veya karda akmiyor sadece o yikadiginda akiyor

Catidan kaynakli olundugu dusunuldu zaten ilk catiyla ilgili hersey yapildi. Acildi bakildi, yikinti dokuntu oldu balkonum ama defalarca gelinip bakildi herhamgi bir sorun bulunulamadi. Zaten sikinti catida olsaydi yagmur, kar vs yagdiginda da akardi ama akmiyor. Sadece kendisi balkonu yikadiginda akiyor. Ustalar kişinin balkonun giderinde sıkıntı olabilecegini soyluyorlar ama bakilmasina izin vermiyor kendisi.
Ama bu çok saçma değil mi? Yağmur da o kişinin giderinden gidiyor sonucta? Anlayamadim tam o yüzden.

Evinin balkonunun bakılmasını kabul etmemesi cok saçma değil mi ?
Tartışma mı oldu aranızda ?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X