Davranış Bozuklukları ÜSTÜN ZEKALI BEBEK NASIL FARKEDİLİR?

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
O halede Kendi çocuğunuzla ilgilenin abartanlar ile ilgilenmeyin hanımefendi, ben burada bi sorun varsa çare bulmaya doğru yol izlemeye çalışıyorum. Çocuğum üstün zekalı diye hava atmaya çalışmıyorum, sevgiler.
Siz yol gösterin dediniz bende mesleki olarak bilgim olduğu için normal bir çocuk gelişimi olduğunu söyledim . Normal olduğunu duymak sizi neden sinirlendirdi? . burada sayfalarca anlatmışsınız 4 aylıkken yürüdü 8 aylıkken koştu 2 aylıkken konuştu sandım. Zira 6 aylıkken konuşan anne hav hav diyen bebekte gördüm 8 aylıkken yürüyen de gördüm. Mesleki olarak çok iç içeyim . Bence başka çocuklarla iç içe büyütün ve onların da aynı gelişime sahip olduğunu görün. çocuğunuzla ilişkinizi pozitif etkileyecektir. Bu kadar sinir yapmayın üstün değil dedik diye ☺️

Ustun zeka boyle bisey degil diyen bendim bu sekilde konusurken alti bos konusmamistim ben sadece bi anne degilim cocuk gelisim 2 sinif ogrencisiyim 3. Siniftan da ders aliyorum.ustun zekali bi cocuk olmasini o kadar cok istiyorsunuz ki bu ortada eger oyle olmasaydi burda verilen cevaplara bu kadar alinmazdiniz.
Ne olduğunuzu ne meslek yaptığınızı başta art niyetsizce yazacağınıza mesela merhaba ben çocuk gelişimciyim üstün zekalı böyle bi şey değil diye yaklaşımım farklı olurdu dimi? Ben Yenidoğan Yoğun Bakım hemşiresiyim bak ben söylemeden bilmiyorsun dimi? Müneccimmiş gibi davranmayın tanımadığınız bilmediğiniz insanlara ya. Üstün zekalı olmasını çok istiyomuşmuşum niyet okuyacağına yardım et edemiyosan çık git posttan bunu yapmak çok mu zor ya hasbinallah... Cevap yazmayın daha fazla!

Siz yol gösterin dediniz bende mesleki olarak bilgim olduğu için normal bir çocuk gelişimi olduğunu söyledim . Normal olduğunu duymak sizi neden sinirlendirdi? . burada sayfalarca anlatmışsınız 4 aylıkken yürüdü 8 aylıkken koştu 2 aylıkken konuştu sandım. Zira 6 aylıkken konuşan anne hav hav diyen bebekte gördüm 8 aylıkken yürüyen de gördüm. Mesleki olarak çok iç içeyim . Bence başka çocuklarla iç içe büyütün ve onların da aynı gelişime sahip olduğunu görün. çocuğunuzla ilişkinizi pozitif etkileyecektir. Bu kadar sinir yapmayın üstün değil dedik diye ☺️
Hanımefendi ne meslek yaptığınızı neden söylemeden lap diye yorum yapıyorsunuz? Normal gelişim süreci abartmayın? Nerede ne olduğunuz yazıyor gösterin bana? Ben sizin ne olduğunuzu nereden bilebilirim bi taneside sizsiniz ya. Allah Allah. Geçip tartışma anında ne mesleğe sahip olduğunuzu niye söylüyorsunuz da ilk yorumda söylemiyorsunuz? İnsanlara böyle yardım edilmez öğretmediler mi size bunu? Daha insanlara nasıl yaklaşacağını bilmiyorsunuz geçmiş mesleki bilgi diyorsunuz ya. Siz mesleki bilgilerinizi paylaşmasanızda olur rica ederim daha da yorum yapmayın bu yazımada dahil.

Bir üstün zekali cocuk annesi olarak soyleyebilirim ki bebeginizin yaptiklari gayet olagan seyler
Duyu acikligiyla ustun zeka farkli bi durum siz bebeginizi desteklemeye devam edin ogrenmeye en acik olduğu zamanlar bunlar

Herkese Merhaba, sorum biraz uzun olacak şimdiden kusura bakmayın. 23 aylık bir oğlum var. Çevremizde hiç akranı yok o yüzden normal hareketler mi değil mi artık kafamıza takılır oldu. Etrafımızda gören herkes aayy ne kadar akıllı, bunu nasıl biliyor gibi gibi şeyler söylüyor bizimde kafamıza takılmaya başladı. Tecrübesi olanlar vardır o yüzden burada sormak istedim duruma görede 2 yaşından sonra pedagog yardımı alacağız. 10.ayından beri eğitim setleri, yaşına uygun hikaye kitaplarıyla iç içe. Kitapları o zamandan beri çok seviyor. 3-4 aylıkken sırt üstünden yüz üstüne dönmeye, 5-6 aylıkken desteksiz oturmaya, alkış, bay bay yapmaya, 9 aylıkken öpücük atmaya öp dediğimizde öpmeye, 10 aylıkken emeklemeye, 12 aylıkken yürümeye başladı. 8 aylıkken anne dedi 9 aylıkken gel gel diyordu. 13.ayından itibaren ilginç bir şekilde döndürme, dönen şeylere karşı ilgi ortaya çıkmaya başladı. İlk yürüteçini ters çevirip tekerlerini çevirme ile başladı bu olay. Daha sonrasında oyucak arabanın tekerini çevirme, gerçek arabalarda da teker olduğunu keşfederek devam etti. 13 aylıktı gerçek arabanın tekerini çevirmeyi deniyordu. Elektronik olan her şeye haddinden fazla ilgili. Bilgisayar, Laptop, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, buzdolabı, fırın, tost makinesi, mikser, saç kurutma makinesi kısaca fişli olan her şeyi aşırı merak ediyor. 13 aylıktı fişi prize takmaya çalışıyordu. Telefonun şarj kablosunu telefona takmaya çalışıyordu. Şu an bu daha farklı boyutta tabii. Yuvarlak olan her şeyi ayırt edip onları döndürmeye çalışıyor. Süpürgeyi ters çevirip tekelerini çeviriyor. Tekerlerine sticker yapıştırıp öyle çevirip uğraşıyor. Söküyor başka yapıştırıyor. O esnalarda dalma, isme tepkisizlik yok. Etraf ile iletişime geçiyor. Göz teması çok iyi. Duygu durum değişikliklerini ayırt ediyor. Kızdığımı bildiği şeylerde ne tepki vericem diye durup gözlerimin içine bakıyor. Kitaplarda ağlayan karakterleri gösterip ağzını eliyle kapatıp ayyy yapıp üzülüyor. Bu arada söylediği kelimeleri sayılı. Yani anne, baba, dede, nennenne(anneanne), pisi, hav hav, gel, al, meme, mama. En sık ihtiyaç duyduğu şeyleri kullanıyor onlarda anne, al ve meme. Onun dışında hep işaret dili parmak. Her şeyi parmağıyla gösteriyor. Bildiği nesne ismi 300e yakın. Gerçeği ve kitaptakileri ayırt edebiliyor. Sorunca bunların hepsini sekmeden gösterebiliyor. Çok soru soruyor. Bildiği halde soruyor adını söylememiz için, yanlış söylüyoruz bilerek mesela bazen. O zaman da ısrarla sorup doğru söylememizi istiyor. Bilmediği bi şey yok ama kelimeye dökmüyor. Katarakt ameliyatı olmuştu 13 aylıkken o dönem komplikasyon gelişti ve 8 ayrı damla kullanıyordu 3 kişi birden tutup ilaçlarını damlatıyorduk. Çok ağlamaması lazımdı basınç oluşmaması için bu yüzden de ingilizce çocuk şarkılarını izledi. Zaten izledikten sonrada kelimeleri kullanmamaya başladı. Şu an gözü iyi bu yüzden de artık yabancı dil çocuk şarkıları açmıyorum. Açıkcası yuvarlak nesnelere karşı olan ilgisi bizi çok şaşırtıyor. Tencere kapağını alıp içine bi şeyler koyup(mandal, balon, çorap, sticker, pipet, kurdela gibi gibi) çeviriyor sonra alkış yapıyor ve alkış yapmamızı talep ediyor ısrarla alkışlayalım istiyor. Oda da ben yoksam bi oyuncağı eğer yatağın üzerinde ve kendinden uzaktaysa çarşafı çekerek kendine doğru çekmeyi tercih ediyor ben yanındaysam işaret edip benden istiyor. Çekmecede kaseleri dağıtıyor tek tek yere indiriyor sonra tek tek toplamıyor üst üste koyup yerine kaldırmaya çalışıyor. Bensiz hiç bi şey yapmıyor hala kucağımda yemek yapıyorum. Bir yere gittiğimizde de beni göz hizasında tutuyor. Anneannesiyle veya dedesiyle bensiz durabiliyor sıkıntı çıkarmıyor. Ama yabancılar ona dokunsun istemiyor. Son 1 aydır kim ona istemediği bi şey yaparak ağlatsa yanıma gelip bana işaret edip ağlatanı gösteriyor. Mesela babası severken ısırmış canını yakmış ve ağlamasına sebeb olmuş noldu oğlum neden ağlıyosun diye sorduğumda babasını işaret ederek onun ağlattığını şikayet ediyor. Roket, Helikopter, uçak, tır, otobüs bunları çok seviyor. Bir roketin uzaya fırlatılış videosunu defalarca ve dikkatle izliyor. Hayvan belgesellerini çok seviyor. Taklit becerisi var bebeğe mama yedir dediğimde yediriyor, sar sar makara şarkısını duyunca hemen hareketlerini yapıyor. Bir şeyi saklıyor sonra bize başını sallayarak soruyor nerde diye bizde nerde nerde dediğimizde çıkarıp gösteriyor. Bu ara sayılara ve alfabeye merak sarmış durumda rakamları ve alfabeyi gösterip duruyor bana. Soruyor söyle diye. Markete gittiğimizde elektronik eşyaları gösteriyor ona vermemizi istiyor açıp kurcalamak istiyor. Bi de hep büyüklerle iletişim kurmak istiyor yani akran olan çocukları izlemeyi tercih ediyor iletişime geçmiyor ama ondan büyüklerle oturup oynuyor büyük insanlarıda seviyor. Defter kalem verdiğimde daireler çizip duruyor. 20 aylıktı 100-150 mt uzaklıktan eline evin anahtarını verip hadi bizi eve götür dediğimizde evin kapısına kadar gelebilmişti. Halbuki kapının önüne kadar araçla geliyoruz hep. Çocuk gelişimci bi arkadaş okursa bu yazımı veya üstün zekalı bebek sahibi anneler, cevaplarını esirgemesinler şimdiden teşekkürler 🌺
İkizlerim 12 aylık olacak Çarşamba günü. Yaşına kadar olan yazdıklarınızi kızımda hemen hemen aynı zamanlamada yaptı. İlk adım arkadaşıni geçen ay kullanmaya başladı ilk kullandığı anda duvara gelen arabayı geri çekip duvardan kurtarıp yoluna devam etti. Oğlum ağlardı gelin engel çıktı kurtarın diye 😅 artık o da problemini Kendi çözüyor. Üstün zekalı değilde özel çocuklarım olduğunun farkındayım özellikle kızım için bunu diyebilirim algısı çok açık bir bebek. Söylediklerimi anlıyor iki aydan fazladır üzerini giydirince yardım ediyor elini ver diyorum mesela sonra oyuncağı diğer eline al diyordum alıyor kolunu veriyordu. Oğlumla kızım arasında iki hafta falan oynuyor önce kızım yapıyor sonra oğlum yapıyor ama kızım başka bir enerji veriyor. Zeka testini yaptırmayı düşünüyorum.

Bebeginizin yaptiklari gayet normal ustun zeka cok farkli birsey ve ustun zekali cocugu egitmek cok zor iyi biseymi ustun cocuga sahip olmak bence degil en iyisi normal olsun.cok sukur bebeginiz de gayet akilli bi bebek
Acikcasi bence cok zor bi durum asla yas grubuyla anlasamiyor sürekli yeni seyler keşfediyor okul ortaminda ozellikle cok sikinti yasiyor hem kendisini hem ogretmenini zor duruma sokuyor aslinda bi nevi diger cocuklarin ogrenmesinide olumsuz etkiliyor biz Bilsem den destek aliyoruz ayni zamanda pedagog destegi cok arkadaş canlisi olmasina ragmen arkadas edinemiyor anlasamiyor kisacasi cook zor bir surec bir yandanda ona yetişebilmek icin kendimizi gelistirmeye çalışıyoruz her halükarda zor yani

Benim çevremdeki çocukların hepsi böyle artık yeni neslin maşşallahı var 💙 üstün zekalı çok başka bir şey oluyor diye biliyorum.
Hep o içtiğimiz folik asitlerden 😅😅bende de ikiz var kızım cin gibi oğlum ona göre daha normal de o da açılmaya başladı. Eşime bu çocukları güzel islemessek olmaz dedim gülüyor. Gerçekten nesil acayip 🧿

İkizlerim 12 aylık olacak Çarşamba günü. Yaşına kadar olan yazdıklarınızi kızımda hemen hemen aynı zamanlamada yaptı. İlk adım arkadaşıni geçen ay kullanmaya başladı ilk kullandığı anda duvara gelen arabayı geri çekip duvardan kurtarıp yoluna devam etti. Oğlum ağlardı gelin engel çıktı kurtarın diye 😅 artık o da problemini Kendi çözüyor. Üstün zekalı değilde özel çocuklarım olduğunun farkındayım özellikle kızım için bunu diyebilirim algısı çok açık bir bebek. Söylediklerimi anlıyor iki aydan fazladır üzerini giydirince yardım ediyor elini ver diyorum mesela sonra oyuncağı diğer eline al diyordum alıyor kolunu veriyordu. Oğlumla kızım arasında iki hafta falan oynuyor önce kızım yapıyor sonra oğlum yapıyor ama kızım başka bir enerji veriyor. Zeka testini yaptırmayı düşünüyorum.
Kıyafet giyerken bi oyuncağını diğer eline alıp anneye giyinmede yardım etme 11.ayından beri var oğlumda. Sizde bebeklerinizin üzerine düşün tabii, sağlıkla büyüsünler

Acikcasi bence cok zor bi durum asla yas grubuyla anlasamiyor sürekli yeni seyler keşfediyor okul ortaminda ozellikle cok sikinti yasiyor hem kendisini hem ogretmenini zor duruma sokuyor aslinda bi nevi diger cocuklarin ogrenmesinide olumsuz etkiliyor biz Bilsem den destek aliyoruz ayni zamanda pedagog destegi cok arkadaş canlisi olmasina ragmen arkadas edinemiyor anlasamiyor kisacasi cook zor bir surec bir yandanda ona yetişebilmek icin kendimizi gelistirmeye çalışıyoruz her halükarda zor yani
Teşekkür ederim paylaştığınız bilgiler için tedirgin olduğum nokta buydu benimde, yavrunuz sağlıkla büyüsün.

Benim oğlumdan tek farkı benimki çok iyi konuşuyordu o aylarda,bir yaşında konuşmaya başlamış neredeyse hiç eveleyip gevelemeden uzun cümleler kurup sohbet ediyordu. Biz düzenli olarak pedegoga gidiyorduk, bize özel bir çocuğunuz var, ne kadar emek verirseniz karşılığını fazlasıyla alırsınız demişti, öyle de oldu şükürler olsun. Teste tabi tutmak istediler biz istemedik, şuan 7 yaşında ve testi şimdi yaptıracaz
ben anlattıklarınızda ekstrem birşey görmedim oğlumla kıyasladığımda
Allah bağışlasın bu arada
Maşallah konuşmasına yavrucugun 🧿🧿

Bebeginizin yaptiklari gayet normal ustun zeka cok farkli birsey ve ustun zekali cocugu egitmek cok zor iyi biseymi ustun cocuga sahip olmak bence degil en iyisi normal olsun.cok sukur bebeginiz de gayet akilli bi bebek
Öğretmen bulmak çok zor mesela onu eğitecek büyük bir şehirde yaşamıyorsaniz. Öyle iller var ki bu çocuklara yönelik eğitim kurumu yok. Bilsem bu noktada çok güzel ama dediğiniz üstük zekalı ayrı bir boyut.

Kıyafet giyerken bi oyuncağını diğer eline alıp anneye giyinmede yardım etme 11.ayından beri var oğlumda. Sizde bebeklerinizin üzerine düşün tabii, sağlıkla büyüsünler
Amin canım teşekkür ederim. İşe ara verdim onlar için 1 yıldır evdeyim. 1 yıl daha çalışmayacagim . aşırı yıprandım ama hem ikiz oldukları için hem de kendim yanlarında olmak istiyorum. 2022 Eylül ayı ile inşallah dönüş yapacağım. Bu zamanın bebeklerinin algılari biraz daha fazla açık. Senin oğlun benim kızımda olan şeyler bundan. Ben öğretmenim sınıf öğretmeniyim. Bebeklerim ilk çocuklarım. Ve daha önce bebek büyüme süreci izlenim edinmedim. Okumaya çalıyorum ,ay ay gelişim özelliklerini takip ediyorum. Umarım onların gelişimi için doğru yollar izleriz. Kolay gelsin hepimize 🤲

Benim oğlumunda yuvarlak olan şeylere ilgisi fazla yani yuvarlak olan her şeyi dönebilir diye bağdaştırıp inceliyor oyuncakları amacına uygun oynuyor ama daha çok parçalara ayırıyor. Bir kaç harfin ne olduğunu öğrendi mesela sorunca gösteriyor 5e kadarda sayı biliyor görünce gösterip ona sormamızı istiyor. Defterede mesela bildiğimiz daire çiziyor o da bi özellikmiş üstün zekalı bebeklerde... otizmli çocuklarda isme tepki sıfır, taklit becerisi sıfır ve işaret parmağını kullanamama oluyormuş bunlar var mı sizde mesela mış gibi oyunlar yapabiliyor mu bazı seslere aşırı tepki gösteriyor mu mesela
Benim oğlum Teker hastası dedemiz de şoför ve araba hastası. Eşimin babası, baba diyorum sana çekti galiba. Bebek arabasında kafayı eğip bakar. İndiririm koskoca ikiz bebek arabasını ters yatırıp çeviriyor zor alıyorum önünden. İlk adım arkadaşı arabasını daha çok dediğin gibi kullanıyor. Öyle sevimli oluyor ki park yatağını araba gibi altına giriyor. Baba sanayi de iş bak diyorum araba ustası olacak oğlum diyorum. 😅

Bu arada İşte zeka zaten göstermediğiniz halde sorunu kendi kendine çözmesi olmuyor mu bu yaş aralığı için söylüyorum. Bizde de gördüğü bi şey değil bu arada. Birde hayali bi arkadaşı var odada yalnızken sürekli konuşuyormuş gibi yapıp işaret ederek bi şeyler gösteriyor birine. 24.ayıbı doldurunca zaten gözü için pedagog yardımı alacaktık bu durumunuda paylaşacağım tekrardan durum güncellemesi yaparım
Monolog diyoruz o yaş aralığı çocuklarında oluyor. Biraz daha büyüyünce toplu monolog dönemi gelecek. Yani yaşıtları ile aynı ortamda birbirini dinlemeden diğeri onu dinliyormus gibi konuşacak. Çocuk büyütmedim daha önce ve görmedim de teorik olarak üniversitesi de eğitimini aldık. 🤗

Benim kızım 7.5 yaşında ve 2-3-4 yaşındayken yaşadığı bazı şeyleri anlatıyor..iz bırakacak olaylar da değil..bu konular üzerine hiç de konuşmadık..bende nasıl hatırlıyor diye düşünüyorum.
Yazdığınızı okuyunca aklıma yaşadığım bir olay geldi. Ben bir yaşındayken annem kulağımı deldirip altın küpe takmıştı. Komşuya gitmiştik. Böyle mahalle kültürü olan bir yer. Kapının önünde otururken iki çocuk gelip kulağımdaki küpeleri çıkarıp gittiler. Annem çok üzülmüştü. Biz o mahalleden taşındık. Aradan 2 sene geçtikten sonra aynı mahalleye aynı komşuya misafirliğe gittik. Yolda yürürken ben iki çocuk gösterip anne küpelerimi bu çocuklar aldı dedim. Annem çocukları durdurup evlerine gittik. Çocukların annesinden özür dileyip “biliyorum kızım küçük ama 2 yıl önce küpeleri çalındı. Biz de bir daha bahsini açmadık. Sizin çocukları görünce durup dururken böyle bir şey söyledi. Acaba çocuklarınız hiç eve altın küpe getirdi mi?” dedi. Kadın şok olmuş. Çünkü gerçekten de çocuklar eve küpe getirmiş, kadın da saklamış küpeleri. Getirdi küpeleri verdi bize. Ben hala bazen bir şeyler hatırlarım. Anneme sorarım. Annem hatırlaman imkansız dese de doğru olduğunu söyler. Böyle değişik bir hafızam var. Kötü yanı ise yaşadığım çoğu travmayı, evde olan kavgaları, başıma gelen kötü şeyleri hep hatırlarım ve hayatımı kötü etkiler. Bir kaç kez ağır depresyon yaşadım. Belki çocuğunuzda da aynı durum vardır. O yüzden yanında çok dikkat edin.

Yazdığınızı okuyunca aklıma yaşadığım bir olay geldi. Ben bir yaşındayken annem kulağımı deldirip altın küpe takmıştı. Komşuya gitmiştik. Böyle mahalle kültürü olan bir yer. Kapının önünde otururken iki çocuk gelip kulağımdaki küpeleri çıkarıp gittiler. Annem çok üzülmüştü. Biz o mahalleden taşındık. Aradan 2 sene geçtikten sonra aynı mahalleye aynı komşuya misafirliğe gittik. Yolda yürürken ben iki çocuk gösterip anne küpelerimi bu çocuklar aldı dedim. Annem çocukları durdurup evlerine gittik. Çocukların annesinden özür dileyip “biliyorum kızım küçük ama 2 yıl önce küpeleri çalındı. Biz de bir daha bahsini açmadık. Sizin çocukları görünce durup dururken böyle bir şey söyledi. Acaba çocuklarınız hiç eve altın küpe getirdi mi?” dedi. Kadın şok olmuş. Çünkü gerçekten de çocuklar eve küpe getirmiş, kadın da saklamış küpeleri. Getirdi küpeleri verdi bize. Ben hala bazen bir şeyler hatırlarım. Anneme sorarım. Annem hatırlaman imkansız dese de doğru olduğunu söyler. Böyle değişik bir hafızam var. Kötü yanı ise yaşadığım çoğu travmayı, evde olan kavgaları, başıma gelen kötü şeyleri hep hatırlarım ve hayatımı kötü etkiler. Bir kaç kez ağır depresyon yaşadım. Belki çocuğunuzda da aynı durum vardır. O yüzden yanında çok dikkat edin.
Bende de sendeki durum var. Hatırlıyorum imkanı olmayacak şeyleri. Böyle gözümün önünde kesit gibi mesela ilk bisikletimi almaya gittiğimiz yolu hatırlıyorum yolda yürürken ayaklarım gözümün önünde. Söyledim anneme on yıl. önce evet akşam gittik dedi doğru ordan gittik.

Bende de sendeki durum var. Hatırlıyorum imkanı olmayacak şeyleri. Böyle gözümün önünde kesit gibi mesela ilk bisikletimi almaya gittiğimiz yolu hatırlıyorum yolda yürürken ayaklarım gözümün önünde. Söyledim anneme on yıl. önce evet akşam gittik dedi doğru ordan gittik.
Ben psikoloğa gittiğimde bu durumu sormuştum. Çok nadir olabiliyor demişti. Ama işte mesela benim bir yaşıma kadar bir çok şeyi hatırlamam çok tuhaf geliyor. Çok da zor benim için. Travma dolu bir çocukluk geçirdim. İçlerinden bazı anılar var ki beni gerçekten fazla üzüyor. Keşke silinseler hepsi. 😔

Annelerin gennelde ilk çocuklarında yaşadığı çocuğum dahi sendromuna yakalanmışsınız
Benim küçük kuzenlerim de bunların hepsini yapıyor o dönemlerde bazı şeyler söylüyorlar nasıl billdiğine şaşırıyoruz bence normal şeyler çok hızlı öğrendikleri dönem
Çocuğum çok zeki deyip çocuktan fazla beklentilere girmeyin ileriki dönemlerde yada çevrede anlatmayın çocuk üzerinde gereksiz baskı oluşturursunuz

Amin canım teşekkür ederim. İşe ara verdim onlar için 1 yıldır evdeyim. 1 yıl daha çalışmayacagim . aşırı yıprandım ama hem ikiz oldukları için hem de kendim yanlarında olmak istiyorum. 2022 Eylül ayı ile inşallah dönüş yapacağım. Bu zamanın bebeklerinin algılari biraz daha fazla açık. Senin oğlun benim kızımda olan şeyler bundan. Ben öğretmenim sınıf öğretmeniyim. Bebeklerim ilk çocuklarım. Ve daha önce bebek büyüme süreci izlenim edinmedim. Okumaya çalıyorum ,ay ay gelişim özelliklerini takip ediyorum. Umarım onların gelişimi için doğru yollar izleriz. Kolay gelsin hepimize 🤲
İyi dileklerniz için çok sağolun hocam rabbim evlatlarımızı bizlere bağışlasın💐🙏🏻

Annelerin gennelde ilk çocuklarında yaşadığı çocuğum dahi sendromuna yakalanmışsınız
Benim küçük kuzenlerim de bunların hepsini yapıyor o dönemlerde bazı şeyler söylüyorlar nasıl billdiğine şaşırıyoruz bence normal şeyler çok hızlı öğrendikleri dönem
Çocuğum çok zeki deyip çocuktan fazla beklentilere girmeyin ileriki dönemlerde yada çevrede anlatmayın çocuk üzerinde gereksiz baskı oluşturursunuz
Çok şükür her şeyin bilincindeyiz anne baba olarak. Öneriniz için sağolun.

X