Davranış Bozuklukları ÜSTÜN ZEKALI BEBEK NASIL FARKEDİLİR?

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Merhabalar, uzmanlığimi üstün yetenekli öğrenciler üzerinde yapıyorum. Anlattiklariniza bakılırsa çocuğunuz normal gelişim sergiliyor. Belirtmek isterim ki aileler üstün yetenekli çocukları olmasını memnuniyetle karşılaşmada aslında en güzeli normal gelisim sergilemesidir. Sağlıkla kalin
Merhaba , uzmanlığınızi bu alanda yaptığınız içi size danışmak istedim. 31 aylık oğlum var, 18 aylıktan beri anlaşılır ve uzun cümleler kuruyor, çok tane tane ve net konuşması var. Kelime haznesi çok geniş, 6 7 yasindaki bir çocukla akran gibi sohbet edebilir. Geometrik şekillere, dönen nesnelere çok ilgili, 12 aydan daha küçükken yapbozlari başarıyla tamamlayabiliyordu. İngilizce ve Türkçe olarak alfabenin tamamını sayabiliyor, rakamları da 60 a kdr gene İngilizce ve Türkçe olarak sayıyor. Dışarıda araba plakaları okumak en sevdiği şeylerden. Hafızası çok iyi, sürekli dün neler yapmıştık onları sırasıyla anlatır, hikaye okumaya bayılır. Canı isterse hikayenin geri kalanını daha ilgili sayfa gelmeden kendisi anlatır. Sizce ileri zeka belirtisi var mı? Varsa nasıl bir yol izlemek gerekir? Şu ana kadar normal olduğunu düşünmüştüm ancak mesajları okuyunca acaba mi dedim.

birkaç sene evvel bir arkadaş ortamında şöyle bir bilgi geçmişti:

dünyada çok büyük bir atom savaşı yaşanıyor ve bu savaş sonunda insanların %80inden fazlası öldüğü gibi kalanlarda da zeka anlamında bir gerileme oluyor. (piramitlerin yapımının bu savaş öncesinde insanların yerçekimini yenerek inşa ettikleri iddiası da var)
bizim tarihte bildiğimiz ilkçağ dönemi bu savaştan sağ kalanların yaşadığı dönemmiş. öncesine yine savaşın yarattığı büyük tahribat nedeniyle ulaşmak zormuş vs.
ancak bu etkilerden uzaklaştıkça ve genetik olarak nesiller ilerledikçe bir nesil bir öncekinden daha zeki (ve hatta dış görünüş anlamında daha güzel) oluyormuş.

bir link bulabilirsem bununla ilgili atarım. bu tez doğru mu bilmiyorum ancak gerçekten bakıldığında her nesil bir öncekinden gerçekten daha zeki. tabi ilerleyen teknolojinin olumlu etkileri de söz konusu.

eğer olay böyleyse şimdiki bebeklerin zeka anlamında daha gelişmiş olmaları aslında çok normal oluyor. ki pek çok insan kendi çocuğunda aynı özellikleri gözlemlemişse ve üstün zekanın ihtimalinin az olmasını da göz önüne alırsak diğerlerinden çok farklı biri demek için bunlar yeterli olmayabilir.

ha zeki midir ? evet zeka var ki bunları yapabiliyor. diğer çocuklardan üstün müdür ? bunu uzmanlar bilir fakat yazılanlardan anladığım kadarıyla bunu belirlemek için de birkaç sene daha beklenmesi gerekiyor.

bu arada her ana baba için çocuğu hep "en" dir. en iyi, en zeki, en yetenekli, vs.. bu duyulan sevgiden kaynaklı.
fakat bazen öyle tutumları oluyor ki çocuklarının da bilinçaltına bunları yerleştiriveriyorlar aslında o çocuk yaşıtlarından çok farklı değilken. tarafsız olmamalarını anlayabiliyorum ancak zeka düzeyi ebeveynin hevesinden bağımsız ve profesyonel şekilde belirlenip tanımlanmalı.

bunları duymak da hiçbir ebeveyni kırmamalı bence. çoğunluğun yapabildiği şeyleri kendi çocuklarımızda farklı tanımlamamamız için bir vesile olmalı hatta.

bunu yazmamın sebebi de şu, iş hayatında özellikle öyle insanlarla ve gençlerle tanıştım ki, çoğu ailesi tarafından "özel" bir çocuk olarak görülüp anlamlar yüklenerek büyütülmüş. oysa gayet olması gerektiği gibiler. fakat o algı çocukken yerleştiği için basit şeylerde dahi kendilerini "dahi" gibi görüp problem yaratabiliyorlar, dışarıdaki insanlar böyle görüp davranmadığı için.

teşbihte hata olmaz, okuyan/okuyacak hiçbir anneyi incitmeden fikirlerimi yazmak istedim sadece.

konu sahibi; yaşına uygun aktiviteler ve doğru zamanda doğru aksiyonları alarak çocuğunuzla ilgili doğru bilgiye ulaşabilirsiniz umarım.

Üstün çocuklar bu Yaşta anlaşılmaz ben de eğitim okudum ve çocuğum da sizinkine çok benzer hareketler sergiliyor. Artık bambaşka bir nesil yetişiyor çocuklar eskiden çok farklı olarak doğuştan Zeki oluyorlar :) bazıları çok çabuk kavrıyor ve daha Zeki olabiliyor sizin çocuğunuz da öyle sanırım televizyon tablet telefondan uzaksa onun sayesinde bence

birkaç sene evvel bir arkadaş ortamında şöyle bir bilgi geçmişti:

dünyada çok büyük bir atom savaşı yaşanıyor ve bu savaş sonunda insanların %80inden fazlası öldüğü gibi kalanlarda da zeka anlamında bir gerileme oluyor. (piramitlerin yapımının bu savaş öncesinde insanların yerçekimini yenerek inşa ettikleri iddiası da var)
bizim tarihte bildiğimiz ilkçağ dönemi bu savaştan sağ kalanların yaşadığı dönemmiş. öncesine yine savaşın yarattığı büyük tahribat nedeniyle ulaşmak zormuş vs.
ancak bu etkilerden uzaklaştıkça ve genetik olarak nesiller ilerledikçe bir nesil bir öncekinden daha zeki (ve hatta dış görünüş anlamında daha güzel) oluyormuş.

bir link bulabilirsem bununla ilgili atarım. bu tez doğru mu bilmiyorum ancak gerçekten bakıldığında her nesil bir öncekinden gerçekten daha zeki. tabi ilerleyen teknolojinin olumlu etkileri de söz konusu.

eğer olay böyleyse şimdiki bebeklerin zeka anlamında daha gelişmiş olmaları aslında çok normal oluyor. ki pek çok insan kendi çocuğunda aynı özellikleri gözlemlemişse ve üstün zekanın ihtimalinin az olmasını da göz önüne alırsak diğerlerinden çok farklı biri demek için bunlar yeterli olmayabilir.

ha zeki midir ? evet zeka var ki bunları yapabiliyor. diğer çocuklardan üstün müdür ? bunu uzmanlar bilir fakat yazılanlardan anladığım kadarıyla bunu belirlemek için de birkaç sene daha beklenmesi gerekiyor.

bu arada her ana baba için çocuğu hep "en" dir. en iyi, en zeki, en yetenekli, vs.. bu duyulan sevgiden kaynaklı.
fakat bazen öyle tutumları oluyor ki çocuklarının da bilinçaltına bunları yerleştiriveriyorlar aslında o çocuk yaşıtlarından çok farklı değilken. tarafsız olmamalarını anlayabiliyorum ancak zeka düzeyi ebeveynin hevesinden bağımsız ve profesyonel şekilde belirlenip tanımlanmalı.

bunları duymak da hiçbir ebeveyni kırmamalı bence. çoğunluğun yapabildiği şeyleri kendi çocuklarımızda farklı tanımlamamamız için bir vesile olmalı hatta.

bunu yazmamın sebebi de şu, iş hayatında özellikle öyle insanlarla ve gençlerle tanıştım ki, çoğu ailesi tarafından "özel" bir çocuk olarak görülüp anlamlar yüklenerek büyütülmüş. oysa gayet olması gerektiği gibiler. fakat o algı çocukken yerleştiği için basit şeylerde dahi kendilerini "dahi" gibi görüp problem yaratabiliyorlar, dışarıdaki insanlar böyle görüp davranmadığı için.

teşbihte hata olmaz, okuyan/okuyacak hiçbir anneyi incitmeden fikirlerimi yazmak istedim sadece.

konu sahibi; yaşına uygun aktiviteler ve doğru zamanda doğru aksiyonları alarak çocuğunuzla ilgili doğru bilgiye ulaşabilirsiniz umarım.
evet, folik asit bebeleri bu nesil :KK70: bilinçsiz ekran maruziyeti çeşitli sorunlara neden olsa da kendi çocuğum ve çevremdeki çocuklarda gözlemlediğim kadarıyla sınırlı sürede izletilen eğitsel içerikli videoların beyin gelişimine katkısı oluyor. oğlumun alfabe, renkler, hayvanlar vs bilgisi orda pekişti. kısa animasyonlar izliyor mesela daha ilgili sahne gelmeden şimdi köpekçik gelecek vs diyor. video izlemiyorken de olay örgüsünden bahsediyoruz nolmuştu orda vs diye. bu anlamda çok katkısı oldu. bizim zamanımızda bu kadar imkan yoktu elbette. bu nesil hem şanslı hem şanssız aslında. hem her türlü imkana sahipler hem de bilinçli yönlendirilmedikleri takdirde, teknolojiyi doğru kullanmadıkları takdirde dikkat eksikliği, uyaran eksikliği ya da fiziksel rahatsızlıklar yaşayabilirler.

evet, folik asit bebeleri bu nesil :KK70: bilinçsiz ekran maruziyeti çeşitli sorunlara neden olsa da kendi çocuğum ve çevremdeki çocuklarda gözlemlediğim kadarıyla sınırlı sürede izletilen eğitsel içerikli videoların beyin gelişimine katkısı oluyor. oğlumun alfabe, renkler, hayvanlar vs bilgisi orda pekişti. kısa animasyonlar izliyor mesela daha ilgili sahne gelmeden şimdi köpekçik gelecek vs diyor. video izlemiyorken de olay örgüsünden bahsediyoruz nolmuştu orda vs diye. bu anlamda çok katkısı oldu. bizim zamanımızda bu kadar imkan yoktu elbette. bu nesil hem şanslı hem şanssız aslında. hem her türlü imkana sahipler hem de bilinçli yönlendirilmedikleri takdirde, teknolojiyi doğru kullanmadıkları takdirde dikkat eksikliği, uyaran eksikliği ya da fiziksel rahatsızlıklar yaşayabilirler.

evet bir de eskiden çocukların üzerine bu kadar düşülmüyormuş sanırım. ki özellikle anadolu da ortalama 7-8 kardeş içerisinde kardeşler birbirileri ile oynayıp ilgilenerek büyüyorlarmış.
şimdi anne babaların yaklaşımı çok farklı.
eskiden, hatta bizim zamanımızda bile oyuncak da çok yoktu.
öyle aman motor becerisi için bu, bilmem ne becerisi için şu gibi ayrımlar da pek yoktu.
zaten bağ-bahçe imkanı olanlar oralarda doğal ortamda düşe kalka öğreniyordu. şehirde olanlar da sokakta oynayarak.
şimdi psikolojinin bilim olarak önemsenmesiyle birlikte her çocuk yaşına göre sendromlar, oyunlar ve oyuncaklar anlatılıyor.
asla yanlış demiyorum. anlatmak istediğim insanlar ve çevre bilinçlendikçe o ortama doğan çocuklar da ona göre uyumlanıyor.

Merhaba , uzmanlığınızi bu alanda yaptığınız içi size danışmak istedim. 31 aylık oğlum var, 18 aylıktan beri anlaşılır ve uzun cümleler kuruyor, çok tane tane ve net konuşması var. Kelime haznesi çok geniş, 6 7 yasindaki bir çocukla akran gibi sohbet edebilir. Geometrik şekillere, dönen nesnelere çok ilgili, 12 aydan daha küçükken yapbozlari başarıyla tamamlayabiliyordu. İngilizce ve Türkçe olarak alfabenin tamamını sayabiliyor, rakamları da 60 a kdr gene İngilizce ve Türkçe olarak sayıyor. Dışarıda araba plakaları okumak en sevdiği şeylerden. Hafızası çok iyi, sürekli dün neler yapmıştık onları sırasıyla anlatır, hikaye okumaya bayılır. Canı isterse hikayenin geri kalanını daha ilgili sayfa gelmeden kendisi anlatır. Sizce ileri zeka belirtisi var mı? Varsa nasıl bir yol izlemek gerekir? Şu ana kadar normal olduğunu düşünmüştüm ancak mesajları okuyunca acaba mi dedim.

Çocuğunuzun uzun cumleler kurması, sayılarla ilişkisi ve hikayelerin devamini getiriyor olması gelişimi ileride seyrediyor gibi görünüyor fakat bu bilgilerle kesin ve net konuşmak çok manasız olur. Çünkü bu sizin çocuğunuzla ilgilenmenizin sonucu da oluşmuş olabilir Üstün yetenekli diye bahsettiğimiz bireyler çeşitli alanlarda gelişim gösterebilir kimisi sanat kimisi sözel kimisi sayısal kimisi bellekte iyidir. Ki üstün zeka bunlardan biridir. Ayrı olarak çocuğunuzda sosyal iletişim problemi var mı buna bakmalısınız. Çocuk ismine tepki veriyor mu göz kontağı nasıl akranlarıyla iletiismi nasıl? Empati duygusu var mı? Duygu durumlardan anlıyor mu? Dönen seylere ilgisi var diye çocuğa otizm demek asla doğru değil fakat otizmle beraber üstün zeka puanına rastlanabilir. Fakat tüm bunların üstünde çocuğunuzu çocuk psikiyatrisine götürmekte fayda görüyorum. Bunun yanı sıra henüz 30 aylık bir coucuga direk üstün zeka tanısıda koyulmuyor belirtmek isterim. Eğer böyle bir durum varsa özel yeteneği bulunup ileride eğitim hayatına bilsem'de devam etmesi doğru olacaktır. Aksi halde normal gelişim gosteren çocukların arasında kaybolup gidebilir ya da düşük performans sergileyebilir. Sevgiler 🌸

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim oğlumdan tek farkı benimki çok iyi konuşuyordu o aylarda,bir yaşında konuşmaya başlamış neredeyse hiç eveleyip gevelemeden uzun cümleler kurup sohbet ediyordu. Biz düzenli olarak pedegoga gidiyorduk, bize özel bir çocuğunuz var, ne kadar emek verirseniz karşılığını fazlasıyla alırsınız demişti, öyle de oldu şükürler olsun. Teste tabi tutmak istediler biz istemedik, şuan 7 yaşında ve testi şimdi yaptıracaz
ben anlattıklarınızda ekstrem birşey görmedim oğlumla kıyasladığımda
Allah bağışlasın bu arada
Benim ooğlumda 6 aylıkken bilinçli bir şekilde anne demişti ve 11 aylıkken aydede diyordu babası 1 kere söylemişti. 1bucuk yaşında bize masal anlatıyordu.hicbir pedagog a gitmedik bize normal geldi davranışları.tabi masalı bizden çok dinledi o yüzden de masal anlatıyordu 1 yaşında birçok kelime söylüyordu yani bizimki gelişim dönemlerine uygun davraniyordu

Merhaba postunuzu görünce yazmak istedim benim oğlum 3 yaş 1 aylık 2.5 yaşında konuşmadığı için eğitim almaya başladık duyu bütünleme floor time vs.Ergoterapistimizle 3 ay geçirdik ve oğlumda üstün zeka potansiyelinin olduğunu söyledi.Bizde ki farklılıklar şöyle kayıt hafızası çok iyi bir odadayken herhangi bit şeyi çevresine bakmadan nerede olduğunu bilerek aramadan buluyor (bu üstün zeka işaretiymiş) Sağ el baskınlığı var normalde 4 yaşına kadar iki eli beraber kullanırlarmış fakat oğlum hep sağ eşini kullanıyor, en önemlisi sembolik oyunları 6 yaş gibi oyun oynuyor oyunlarında sembolik faktörler zirve yapmış durumda çok güzel oyun kuruyor ve hayali arkadaşı var üstün zekalı çocuklarda hayali arkadaş genel olarak vardır.Akademik olarakta kitapları ezberliyor sanırım ikinci defa gösterdiğim bir soruyu 1 sn içinde cevaplıyor.ve bu tür çocuklarda ince motor becerileri çok iyidir ergoterapistimizden öğrendiklerim bunlar.Normal olmasını tercih ederim 6 yaşında teste girecek eğer üstün zekalı bir çocuk ise ailelerin ekstra dikkatli olması gerekiyor.Sosyal olarak zayıf kalıyorlar ve akran zorbalıpına uğrama ihtimalleri çok yüksek.

Merhaba. Üstün zeka ile ilgili okuduğum her konuda yorumcularda anlamsız bir hırs ve linç isteği var. Anneye ada ada ada diyen bebeği matematik problemi çözüyor gibi anlatmış muamelesi yapmak zorunda bir kesim diğer anne nedense. Okurken sizin adınıza ben bunaldım, canınızı sıkan yorumları görmezden gelin enerji emiyorlar. Ben sizi anlıyorum şüpheleriniz var ve üstünüze düşen neyse anne baba olarak yapmak istediğiniz için tanı konmasını, en azından durumun yorumlanmasıni önemsiyorsunuz. Ama en zeki en eşsiz çocuk benim çocuğum demişsiniz gibi tepkiler geliyor.

Benim 4 yaşında kızım üstün zekalı, üstün zeka da tabii ki derece derece kiyaslamak doğru değil ama fikir almak istediğiniz için kıyas yapayim. 300 kadar nesne biliyor diyorsunuz ya benim kızım 14 aylıkken 120 bilinçli kelimeyle konuşuyordu, 15 aylıkken iki kelimeli cümle kurmaya başladı. Düşünmek, farketmek, hissetmek, merak etmek gibi soyut kelimeleri 18 aylikken kullanıyordu. 19 aylıkken metroda her durakta camdan tabela takip edip bana annecim burda ne yaziyor diye soruyordu. 21 aylik kadarken durak anonslarinin ne olduğunu sordu, anlattim ve sonraki seferlerde Inecegimiz durağı bekledi tabela ve anons takibi yaparak. 2 yaşında oturduğumuz civarda park gibi dondurmacimiz gibi market gibi cok uğradığımız ya da sevdiği yerleri otomobille onunden geçerken tanıyıp söylüyordu ki oturduğu yerden dışarıyı yeterince görmesi mümkün değil, binaların üst kısmına bakarak söylüyor bunu. Şu an 3 boyutlu resim çiziyor. Ama mesela 4 yaşında hala 20ye kadar sayamaz, hala bebek gibi koşuyor, kaba motor beceriler zayif. Tuvalet eğitiminde beni çok zorladı inadıyla. Zeka alanı da karakter de çok önemli anlayacağınız.

Ben de kızımı kitaplarla erkenden tanıştirdım, çok ilgilendik. Sizin bebeğiniz üstün olsaydı bu kadar ilgiyle daha şaşırtıcı bir gelişim gösterirdi diye tahmin ediyorum. Ama normalse bile özel bir mekanik ilgisi olabilir, bir zeka bölümünde üstün olabilir. Ya da parlaktır.

Benim size tavsiyem üstün zekaymis gibi merakını beslemeye devam edin yeterli, test falan kimse uğraşmak istemiyor çünkü çocuğa tanı konsa bile tanıya yönelik özel eğitimi 4 yaşından önce alamayacak. Ama ille de ben bu konuyu netleştirmek ve adımlarımı ona gore belirlemek istiyorum derseniz gelişim testi uygulatin özel bir yerde, tabi zeka testi olmayacak ama gelişim yaşı akranlarindan öndeyse çocuk üstün olabilir çıkarımı yapmak mumkun olabilir.
Benim oğlum 34 aylık, bende üstün zekalı olduğunu düşünüyorum. Hangi testi yaptırmam gerekiyor, Hangi doktora gideceğim. birde Devlet hastaneleri yapıyormu bu testleri yardımcı olabilirmisiniz. Bu konularda hiç bilgim yok.

Biz hiç göstermedik mesela 19 aylıkken küçük leğenin içerisine ufak havuz topu koyup leğene eliyle ivme vererek topun içinde dönmesini sağlıyordu. 21 aylıktı ve yine göstermediğimiz bi şeydi sandalyeyi banyoya taşıyıp üzerine çıkıp el yıkamak istiyordu. Görsel hafızası çok iyi bir gördüğünü asla unutmuyor. 9 gün önce anneannesi yerde davul fırında yemek pişirmiş biz gelince davul fırını kaldırdı yerden. Davul fırınlar çalıştırıldıkları yüzeyde bir müddet ısısını koruyorlar biliyorsunuzdur. Annem Oğluma bak burası sıcak sakın elleme oğlum tamam mı diyip elini yere dokunarak göstermiş bak elim yanıyor sıcak diye, oğlumda kontrol etmiş eliyle sıcak olduğunu görmüş. Dün annemlerdeydik 1 saat kadar vakit geçtikten sonra oğlum birden kalkıp davul fırını gördüğü yere gidip halıyı kaldırıp sıcak mı diye kontrol etti bunlarda normal gelişim süreci mi mesela attım gitti gibi şeyleride yemiyor asla
konunun basindan beri anlattiginiz seylerin bir cogunu her cocuk yapiyor zaten, bir ay ileri iki ay geri olur ama yapar bunlar normal seyler.
ha ustun zekamidir onu bilemem

X