Wir lernen deutsch / Almanca

hayırlı olsun sınavınoz.. umarım güzel bir sonuç alırsınız. b1 sınavına mı girdiniz. ve ne kadar süredir çalışıyordunuz bu sınava
Kızlar selam :KK37:
Ben tekrar çalışmaya başladım:spor:
Ich bringe zum Geburstag einen Kuchen mit/ Zum Geburstag bringe ich heute einen Kuchen mit/ Heute bringe ich einen Kuchen zum Geburstag mit/ Einen Kuchen bringe ich heute zum Geburstag mit

Bu üstteki cümleler serisinde vurgu amaçlı yerler değiştiriliyor sanırım değil mi?
Kızlar bendeki kitap übung üzerine, bunların konu anlatımı ne diye geçer acaba?
Ich bedanke mich ihre Hilfe:KK68:

hayırlı olsun sınavınoz.. umarım güzel bir sonuç alırsınız. b1 sınavına mı girdiniz. ve ne kadar süredir çalışıyordunuz bu sınava
Teşekkür ederim, sınavdan iyi bir dereceyle geçtim. A2 ye girmiştim ben, hazırlanma süremle ilgili ne söylesem yalan olur:/ 3 yıldır sıfırdan kendi kendime öğrenmeye çalıştım Almanca’yı..sınava da son bir ay iki çocuktan geceleri fırsat buldukça çalıştım.

Sen Almanya’da mı yaşıyorsun Selenay:KK37:
Ben eşimin işinden dolayı bir yıl daha burdayım ama uzayabilme ihtimali var. Kendim de iş bulup çalışmak istiyorum ama:/ nasıl işte:/
A2 belgesini aldım ama onunla da sadece yaşlı bakımı için eleman aldıklarını gördüm. Şimdi online eğitimle B1 belgesi alsam kısa vadede iş seçeneklerimi nasıl genişletebilirim diye 🤔düşünüyorum
Senin bu konuda bir fikrin var mı🙏
Bir de “ich habe ein Vater” mı “ich habe einen Vater” mı? ..hangisi doğru, hangi konuya giriyor bunlar🙏🙏

Sen Almanya’da mı yaşıyorsun Selenay:KK37:
Ben eşimin işinden dolayı bir yıl daha burdayım ama uzayabilme ihtimali var. Kendim de iş bulup çalışmak istiyorum ama:/ nasıl işte:/
A2 belgesini aldım ama onunla da sadece yaşlı bakımı için eleman aldıklarını gördüm. Şimdi online eğitimle B1 belgesi alsam kısa vadede iş seçeneklerimi nasıl genişletebilirim diye 🤔düşünüyorum
Senin bu konuda bir fikrin var mı🙏
Bir de “ich habe ein Vater” mı “ich habe einen Vater” mı? ..hangisi doğru, hangi konuya giriyor bunlar🙏🙏
Hayır canım İsviçrede yaşıyorum, 4 resmi dilden Fransızca ve Almanca konuşulan bölgede yaşamaktayım.
Evet a2 ile hasta bakımı işinde çalışılabilir, Almanyada bu mümkün fakat ne kadar ilgileniyorsun bilmem canım ama maaşlar çok vasat. Ama eğer hasta bakımı ile başlar zamanla dilinide geliştirim Nurse Studium, yani Hemşire olabilirsin veya saglik sektöründe pek cok alanda okuyabilirsin.Merak ettiğin birşey varsa özel mesaj atabilirsin detaylı anlatırım.😊
B1 belgesi tabiki çok iyi bir seviye. Ama belirtmek isterim ki iyi bir işte çalışmak istiyorsan yada Türkiyedeki diplomanı burda denkleştirmek vs gibi niyetlerin varsa B2 seviyesini hedeflemelisin.
Örneğin, Restaurant mutfakta, otel, temizlik vs gibi işlerde a2-b1 çok kolay iş edinebilirsin. Hasta bakımında da çok talep oldugundan yine aynı şekilde b1 yeterli olucaktır.

Ich habe ein Vater doğru değil bu şekilde kullanmadım hiç.
Ich habe einen Vater doğru ve bu konu Akkusativ-Dativ konulari. Haben fiili her zaman Akkusativ ile kullanılır.
-ich habe heute einen Termin
-ich habe einen Vater, eine Mutter und einen Bruder
Vs vs

Hayır canım İsviçrede yaşıyorum, 4 resmi dilden Fransızca ve Almanca konuşulan bölgede yaşamaktayım.
Evet a2 ile hasta bakımı işinde çalışılabilir, Almanyada bu mümkün fakat ne kadar ilgileniyorsun bilmem canım ama maaşlar çok vasat. Ama eğer hasta bakımı ile başlar zamanla dilinide geliştirim Nurse Studium, yani Hemşire olabilirsin veya saglik sektöründe pek cok alanda okuyabilirsin.Merak ettiğin birşey varsa özel mesaj atabilirsin detaylı anlatırım.😊
B1 belgesi tabiki çok iyi bir seviye. Ama belirtmek isterim ki iyi bir işte çalışmak istiyorsan yada Türkiyedeki diplomanı burda denkleştirmek vs gibi niyetlerin varsa B2 seviyesini hedeflemelisin.
Örneğin, Restaurant mutfakta, otel, temizlik vs gibi işlerde a2-b1 çok kolay iş edinebilirsin. Hasta bakımında da çok talep oldugundan yine aynı şekilde b1 yeterli olucaktır.

Ich habe ein Vater doğru değil bu şekilde kullanmadım hiç.
Ich habe einen Vater doğru ve bu konu Akkusativ-Dativ konulari. Haben fiili her zaman Akkusativ ile kullanılır.
-ich habe heute einen Termin
-ich habe einen Vater, eine Mutter und einen Bruder
Vs vs
Çok teşekkür ederim verdiğin bütün bilgiler için🥰🥰🥰 iş olayı çok meşakkatli, uzun süreli burda kalmam da mümkün değil..iki de küçük çocuk var zaten..bakalım😌

Günaydın🌸 Almanya’da kalamayacağım bir ya da iki yıldan fazla. Çocuklar 3 buçuk ve 1 yaşlarına yakınlar.
Almanya da 3 yaşına gelene kadar bebek annenin annelik izni var çalışmak zorunda değilsiniz. job center a bağlı oluyorsunuz. belli bir gelirin altındaysanuz job center size ödeme yapıyor . tutarın ne kadar olduğu konusunda bilgim yok ama

Muzmus Muzmus lluvia87 lluvia87 Madamoisellee Madamoisellee kızlar merhaba, nasılsınız:KK37:

ben yine yeniden Almanca için yollardayım. Son durumum A2 sertifikası almıştım. Şimdi onu B2 yapmak istiyorum. Çoook çok azmetsem ne kadar sürer sizce?
Kendi başıma çalışacağım, kursa gitme imkanım yok gibi:/

Muzmus Muzmus lluvia87 lluvia87 Madamoisellee Madamoisellee kızlar merhaba, nasılsınız:KK37:

ben yine yeniden Almanca için yollardayım. Son durumum A2 sertifikası almıştım. Şimdi onu B2 yapmak istiyorum. Çoook çok azmetsem ne kadar sürer sizce?
Kendi başıma çalışacağım, kursa gitme imkanım yok gibi:/
Merhaba, tamamen azmine bağlı. Ama dürüst olmak gerekirse zorlar baya. Şöyleki zaten grammeri öğrenirsin kuralları vs ezberlersin. Aynı şekilde artikeller ve onların Akkusativ, Dativ vs gibi durumlarda nasil degistigini de ezberlersin. Fakat konusma pratikle oturan birşey oldugu için konuşulmadığı ülkede yaşayıp öğrenmen hakikaten zor. Tabiki imkansız değil ama, B2 demek artık Almanyada çalışabilirsn demek. Anadil seviyesinden bir seviye düşük demek. Buda gerçekten pratikle oturuyor.

Merhaba, tamamen azmine bağlı. Ama dürüst olmak gerekirse zorlar baya. Şöyleki zaten grammeri öğrenirsin kuralları vs ezberlersin. Aynı şekilde artikeller ve onların Akkusativ, Dativ vs gibi durumlarda nasil degistigini de ezberlersin. Fakat konusma pratikle oturan birşey oldugu için konuşulmadığı ülkede yaşayıp öğrenmen hakikaten zor. Tabiki imkansız değil ama, B2 demek artık Almanyada çalışabilirsn demek. Anadil seviyesinden bir seviye düşük demek. Buda gerçekten pratikle oturuyor.
Sağol selenay, ben Almanya’dayım bu arada..bi yandan iş de bakıyorum. Umarım şartlarıma uygun bişey bulurum🙏

Kızlar selam, nasılsınız? Nasıl gidiyor hayat? Umarım herşey yolundadır:dua:

Ben Tr.den bir hocayla mentörlük usulü Almanca öğrenmeye devam ediyorum.

Takıldığım yerlerde sizlerin yardımını rica ediyorum:dua::dua::dua::dua:

lluvia87 lluvia87 Madamoisellee Madamoisellee Muzmus Muzmus suzn suzn
Merhaba. Teşekkür ederim, iyiyim.☺️ Sen nasılsın?

Herhangi bir sorun var ise herzaman yazabilirsin.🤗

Merhaba. Teşekkür ederim, iyiyim.☺️ Sen nasılsın?

Herhangi bir sorun var ise herzaman yazabilirsin.🤗
Çok teşekkür ederim Selenay🙏🙏🙏
Firma-1000 Mitarbeiter-rezession..kelimeleriyle cümle kurmam gerek..rezession yaşadı demek istedim ama sözlük farklı bir kelime çıkardı..

Die Firma mit 1000 Mitarbeiterin..1000 çalışanı olan firma rezesyon yaşadı nasıl derim🙏🙏

Çok teşekkür ederim Selenay🙏🙏🙏
Firma-1000 Mitarbeiter-rezession..kelimeleriyle cümle kurmam gerek..rezession yaşadı demek istedim ama sözlük farklı bir kelime çıkardı..

Die Firma mit 1000 Mitarbeiterin..1000 çalışanı olan firma rezesyon yaşadı nasıl derim🙏🙏
Şimdi eğer sadece bu şekilde bi cümle kurman gerekirse;
Die Firma, die 1000 Mitarbeiter hat, hat eine Rezession bekommen/gekriegt.

Bunu sadece bir cümle olarak mı kullanman gerkeiyor yoksa uzun bi paragrafamı ayarlaman gerekiyor. Tek cümleyse tamam ama paragraf ile kullanacaksan bir sürü şekilde yazabiliriz

Şimdi eğer sadece bu şekilde bi cümle kurman gerekirse;
Die Firma, die 1000 Mitarbeiter hat, hat eine Rezession bekommen/gekriegt.

Bunu sadece bir cümle olarak mı kullanman gerkeiyor yoksa uzun bi paragrafamı ayarlaman gerekiyor. Tek cümleyse tamam ama paragraf ile kullanacaksan bir sürü şekilde yazabiliriz
sadece cümle..çok teşekkürler:KK200:sözlükte çok sıkıntlı doğru fiili, kelimeyi yerleştirmek:/

sadece cümle..çok teşekkürler:KK200:sözlükte çok sıkıntlı doğru fiili, kelimeyi yerleştirmek:/
Evet onu bende yaşıyorum hala. Sürekli türkçeye cevirmemeye calıs, sana tek tavsiyem.

Bazen almancada bazı fiiller türkçeye çevirdğimizde farklı anlamda karşımıza cıkıyor ve bizler türkçedeki anlamıyla cümle kurmaya calısıyoruz. O yüzden çoğu zaman hatalı oluyor

X