yalvarırım yardım edin

deryaemrah

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
15 Mayıs 2007
12
0
40
ben normal doğum yaptım ama doğumum çok zor olduğu için panik atak gibi bişeye yakalndım kısacası piskolojim alt üst oldu hep içimde bi sıkıntı var. heran ölcekmişim gibi gelio. dr a gittim ama emzirdiğim için ilaç yazamadı. sanki herşşey bitmiş gibi hiçbişeyden mutlu olamıorum.bebeğimi bile doğru dürüst sevemedim ilgilenemedim.doğum sonrası depresyonu olabilirmiş.40 ımız yarın çıkacak nolur bana yardım edin.ne yapmak lazım

Çok geçmiş olsun ilk önce ve Allah sizlere bağışlasın yavrunuzu bende yakında doğum yapacağım beni korkuttun biraz açıkçası. Bilmiyorum durumunuzu ama yanında kalan birisi varmı eşin dışında sevdiğin birisi kardeşin vs.. onların çok yardımı oluyor ve dışarıya çık bırakabileceğin biri varsa yarım saat bir saat bile arada çıksan yeter diye düşünüyorum.

çok saol korkutmak istemezdim ama işte.herkeste olmaz tabi bu durum ben çok zor doğum geçirdiğim için belkide.evde yalnız kalmak bile beni korkutuo artık

ben normal doğum yaptım ama doğumum çok zor olduğu için panik atak gibi bişeye yakalndım kısacası piskolojim alt üst oldu hep içimde bi sıkıntı var. heran ölcekmişim gibi gelio. dr a gittim ama emzirdiğim için ilaç yazamadı. sanki herşşey bitmiş gibi hiçbişeyden mutlu olamıorum.bebeğimi bile doğru dürüst sevemedim ilgilenemedim.doğum sonrası depresyonu olabilirmiş.40 ımız yarın çıkacak nolur bana yardım edin.ne yapmak lazım

deryacım gözün aydın bebeğin analı babalı büyüsün herşey bitmedi canım ağrılar bitti bende normal doğum yapmıştım ilk günlerde atamadım üstümden ama bebekle ilgilen iyi gelir unutursun zamanla korkulacak bişey deil :teselli:

öncelikle geçmiş olsun ve gözün aydın ne yazıkki her normal doğum kolay olmuyor ve mutlaka zor olanlarda brir hasar bırakıyor işte neyseki bebeğinde sağ salim kurtulmuşsunuz canım. Benim yengemde normal doğum yaptı ve atardamarını patlattılar bir oğlu var tekrar hamile kaldı ama bebekler 3 aylıkken kalpleri durdu kürtaj sezeryan riskliydi hayatı için suni sancıyla düşüremediler ve sonunda hayatını riske atarak vakumla çektiler neyseki yegem iyi ama bilinçsiz dr lar uyarmadılar tekrar hamile kalırken ve şimdi bir daha bebek yaparsan masada kalırsın dediler. Bu olayı beterin beteri var diye seni rahatlatmak için anlattım herşeyi bir kenara bırak sen ve bebeğin sağlıklı ise şükret ve kendini toparla canım hayat devam ediyor...

:nazar:Sevgili deryacım,şu an seni benden iyi anlayan birisi olamaz herhalde.Çünkü senin sıkıntılarının aynısı yani panik atak ve hamilelik sonnrası depresyonu bendede var .Bende babacığımın ani vefatı,doğumumda bazı aksiliklerin olması ve hareketli bir hayattan sonra evde oturmak zorunda kalmam sonucu oluştu,bu panik atak.(Bu arada doğum yapacak arkadaşları korkutmayalım bu olay herkesin başına gelmez tabiki)İnsan kendiniçokçaresiz hissediyor,yanlız çözüm yine bizde.Aynı sorunu yaşayan insanlarla konuşmak,o sıkıntı geldiğinde başka bir şeyle ilgilenmek,kitap okumak,müzik dinlemek iyi geliyor.Umarım kısa zamanda atlatırız ,çünkü bebişlerimizin bize çok ihtiyacı var.Burada birbirimizle konuşalım,dertleşelim.Bence bu bize iyi gelecek.Sevgilerimle

DERYA unutma ki sen artık bir annesin.Kötü bir olay yaşamış olabilirsin,ama hepsi geçti,hepsi bitti.Şu an yaşadıkların çok normal,bak 40 ında çıkmış,herşey bitti,hadi geçmiş olsun.SİYAH SÜTÜ OKU BENCE

Allah yardımcın olsun canım, inşallah çok yakında bu durumu atlatırsın çünkü minik yavrunun sana ihtiyacı var. senin için dua edicem, ben de bu hafta doğum yapıcam ve normal doğum olacak bi aksilik çıkmazsa tabiiki,yalnız olmadığını ve senin gibi bir sürü insanın benzer şeyleri yaşadığını düşün bence bu seni biraz rahatlatacaktır. senin için dua edicem...

Aman aman...daha fazla korkma,.. herşey çok normal Allah korusun sabır versin, bol bol dua et...zamanla kendiliğinden atlatıvereceksin inş.., yeterki kendine fazla yüklenme... tam da bu konuda elif şafakın siyah süt adlı kitabının seni de rahatlatacağını umarım...

Lohusa Depresyonu Olabilir Canim
Eger Imkanin Varsa Bir Psikologa Gorun Derim
Allah Yar Ve Yardimcin Olsun
Gule Gule Buyut Bebisini

selam canim
oncelikle hemen hemen herkes ayni seyleri yasiyor,bu dogum sonrasi depresyon zor bi dogum ve yeni dogan bebeginin zorluklari belki uykusuz geceler seni biraz yipratmis olabilir,ALLAH bebisini bagislasin anali babali buyut canim,bende 25 saat sanci cektim bide ustune sezeryan oldum daha coooooooook olaylar yasadim,surekli nefes aliyormu diye kontrol eder oldum bebisimi,kocama kiziyordum niye uyuyorsun diye adamcagiz 6 da kalkip ise gidiyordu gece ancak 4-5 saat uyuyabiliyordu,benim yanimda kimsem yoktu hamileligimde cok sorunlu gecti bebisimizi kaybetme riski yasadim deneyimli bir anne olarak sana tavsiyem icini ferah tutmaya calis,bu aralar biraz yorulacaksin eeeeeeee bosuna annelerin ayaginin altinda degil cennet,
canim bak simdi bebisin uyudugunda sende yat uyu dinlen buna ihtiyacin var,bol bol papatya ic canim sinirlerini sakinlestirir,bebisinle disari cik erken felan deme al cik komsuna git markete git dolas gel,kitap oku bebisini kucagina al ona sarkilar mirildan,bu gunlerin hayaliyle yasamadinmi hamileliginde dogsa bir bebegim onunla neguzel gunlerimiz olacak diye hayal etmedinmi iste o gunlerin zamani geldi,buyudugunde neler yapacaginizi hayal et ve her anin tadini cikarmaya calis cunku inan o kadar cabuk buyuyorki,bu gunlerin tanini cikar kotu dusunceleri sil kafandan bebisinle konus ona kitap oku ben bunlarla atlattim canim kendine ve bebisine iyi bak benim icin op lutfen

canim gecmiş olsun bende 28 eylulde anne oldum sana yardım edecek tek kişi var oda eşin birlikte üstesinden geleceksin senin yerınde olsan fazla sorun yapmazdim çünkü senden cok o masum bebegin etkileniyor

Bence doğum sonrası depresyon..

Bende de vardı ama ben çok çabuk atlattım yani benimki doğumdan sonra 20 gün kadar sürdü ve geçti..

Bilirim o duyguyu berbat birşey, hiçbirşeyden memnun olmuyorsun hatta bebeğin olduğuna bile sevinmiyorsun nedense..Sürekli ağlamak istiyorsun,herşey gözünde büyüyor, herşey zor geliyor bebekle ilgilenmek bile istemiyorsun.. (Benimki böyle birşeydi)

Arkadaşım bu ciddi bir sorun.Benimki devam etseydi mutlaka doktora digecektim ama dediğim gibi doğumdan sonra 20-25 gün kadar sürdü bu durumum sonra normale döndüm ben de anlamadım .Şimdi düşününce kızıyorum kendime o 20 günü kendime neden zehir ettim diye ama insanın elinde olan birşey değil..

Mutlaka doktora görün. Bebeğine de faydan olmaz bu durumda.

gecmis olsun canim allah acil sifalar versin.emzirdigin icin ilac alamiyormusun benim sana tavsiyem bol bol dua et Ayetel-kürsi, Felak suresi ve Nas suresi hic ihmal etmeden hergün oku yatarken is yaparken vs...

Allah yardimcin olsun

merhabe ben bugün üye oldum daha yeni yani seni anlayabiliyorum bende 5.5 ay oldu doğum yapalı benimde 1 kızım var bence atlatmışsın unutmaya çalış bendede 40ım çıkana kadar budurum olmuştu kendimi çok kötü hissetmiştim resmen psiklojim bozulmuştu ama sonra atlattım çünkü bolbol gezdim çocuğumla birlikte kendime daha fazla vakit ayırmaya başlayınca unuttum yani tabi benim durumum senden çokçok farklı çünkü ben sezaryanla doğumyaptım benim problemim doğumdan sonrasıyla alakalı bebeğim çok huysuzdu sürekli ağlıyor du yani şimdi rahatım dediğim dışarı çık gez sevdiklerinle ol çocuğunu bıraka bileceğin yer vardır umarım yoksa onuda götürebilirsin ben yaptım ve iyiyim budurumu daha fazla uzatma bnece daha kötü olabilirsin

merhabe ben bugün üye oldum daha yeni yani seni anlayabiliyorum bende 5.5 ay oldu doğum yapalı benimde 1 kızım var bence atlatmışsın unutmaya çalış bendede 40ım çıkana kadar budurum olmuştu kendimi çok kötü hissetmiştim resmen psiklojim bozulmuştu ama sonra atlattım çünkü bolbol gezdim çocuğumla birlikte kendime daha fazla vakit ayırmaya başlayınca unuttum yani tabi benim durumum senden çokçok farklı çünkü ben sezaryanla doğumyaptım benim problemim doğumdan sonrasıyla alakalı bebeğim çok huysuzdu sürekli ağlıyor du yani şimdi rahatım dediğim dışarı çık gez sevdiklerinle ol çocuğunu bıraka bileceğin yer vardır umarım yoksa onuda götürebilirsin ben yaptım ve iyiyim budurumu daha fazla uzatma bnece daha kötü olabilirsin

merhaba canım
oncelıkle Allah analı babalı saglıkla buyutun
Artık kendıne gelmelısın.gectı bıttı.hersey yolunda bunu sende bılıyorsun su an lohusasın ve cok onemlı
sutun ıcınde bebegın ıcınde senın ıcınde esın ıcınde
hayatını artık daha guzel yasayacagın bı cocugun var
en kısa zamanda atlatman gerekıyor bunu sen ıstersen baasarabılırsın ancak
canının acısına degdımı bunu dusun bebegının masumıyetıne bakarak
kesınlıkle degdı degılmıııııı?
:)

canım benim kıyamam sana.... öncelikle bebeğini güle güle büyüt....ama canım korkma bende aynı şeyleri yaşadım boğulacak gibi oluyodum nefesim yetmiyodu... odadan odaya geçemiyodum....korkuyodum... ve ağlama kırizlerine giriyodum.. dr. banada emzirdiğimden dolayı ilaç yazmamıştı ... sora annemler hep okudular....dua.... baş ucuma kuran koydular.... halk arasında losalık korkusu deniyomuş bazılarınınki biraz geçe kadar sürüyormuş benim ki 3 ay kadar sürdü gece bile korkuyodum o yüzden odaya tv. getirttim ses olsun diye....gece yalnız wc ye bile gidemiyodum....evde yalnız hele hiç kalamıyodum canım ...... geçici hepsi inan... benim arkadaşım bebeğini bille gömek istemedi emzirmeyi bile reddetti... ben halime şükrettim o zaman....canım inan geçecek sen dualarını eksik etme .... üzerindede.. cevşen gibi bi dua taşı kalben inan rahatlıcaksın... tekrar geçmiş olsun cenım benim...

Gebelik Sonrası Depresyon

Bebeğinizi kucağınıza almak için 9 ay beklediniz. Uzun, zor ve zahmetli hamilelik sürecinde, hep bu anı düşlediniz. Minik bebeğiniz doğacak, kucağınıza alacaksınız, kokusunu duyacak, öpmeye kıyamayacaksınız. Tam da hayal ettiğiniz gibi oldu. Ama sanki hayal edilmeyen bir şeyler var gibi... Mutlu olmanız gereken bu günlerde içinizde kötü bir his: sıkılıyorsunuz, ağlamak istiyorsunuz, gözleriniz sık sık doluyor, biri bir şey söylese hüngür hüngür ağlayacaksınız. Kendinizi şaşkın ve çaresiz hissediyorsunuz ama neden böyle olduğunu da tahmin edemiyorsunuz. Bende mi bir gariplik var diye düşünüyorsunuz? Bu sık sık hissettiğiniz yorgunluk, sanki minik bebeğinize bir şey olacakmış gibi garip düşünceler, acaba yeterince bakamıyor muyum? sorusunun aklınızdan hiç silinmemesi... Şimdilik endişelenmeyin. Çünkü normal bir süreç yaşıyorsunuz.

Doğum sonrası Hüzün sık yaşanan bir durum

Bu kaygıların, sıkıntıların yeni doğum yapmış annelerin başına geldiğini bilmelisiniz. Bilimsel adıyla "Doğum Sonrası Hüzün"ü yaşamaktasınız.

Yeni bir bebekle baş başa kalmak, ona bakmak, yeni doğum yapmış anneleri tedirgin eder. Aylardır beklediği bebek yanı başındadır ama başka bir varlıktır; miniciktir, konuşamamakta, istediğini anlatama-makta, belki de ağlamaktadır. Onu emzirmek, temizlemek, altını açmak, gazını çıkarmak... Hayatınızda bambaşka bir sayfa açılmıştır artık. Anneliğin ilk adımlarını atmakta, onunla yaşamayı öğrenmeye başlamaktasınızdır.

Bu değişikliklerin yanı sıra hamilelik sırasında değişen hormonlar, beden yapısının tekrar yeni bir değişime uğraması, annelerin ilk günlerinde farklı duygular yaşamasına neden oluyor.

Duygularınız değişim göstermektedir. Genel olarak doğum sonrası 2 ile 4 gün arasında bu farklılığı hissedebilirsiniz. Şiddeti ve yoğun olduğu dönem 48 saattir. "Niye ben?" diye düşünmenize gerek yok. Çünkü doğum yapan kadınların % 50-80`inde görülüyor. Anne bu süreçte, anne adaylığından anneliğe geçişin tedirginliğini yaşamaktadır. Belirtileri; ağlamaklı bir yüz görünümü, sık sık ağlama, hafif yorgunluk, sıkıntı hissi, konsantrasyon eksikliği, uyku bozukluğu, çocuğu ve kendi sağlığı hakkında aşırı endişe etmek şeklinde görülüyor. Bu belirtiler geçici bile olsa, bu dönemde annenin çevresindeki sevdikleri tarafından desteklenmesi gerekiyor. Elbette ilk desteleyecek kişi, baba. Bebek bakımında annenin güvendiği anneanne ya da teyzeler de bu hüznün geçişinde yardımcı olacak kişilerden.

Doğum Sonrası Hüzün genel olarak 10-15 gün içinde azalarak son buluyor

Uzmanlar ilk adetini erken yaşta görmüş ve normal adetlerini kısa gören ve gerginlik yaşayan kadınlarda, ayrıca hamilelik sırasında geçirilen anksiyete ve depresif duygu durumu bulunuyorsa, doğum sonrası hüzün riskinin arttığını belirtiyorlar.

arkadaşlar çok saolun o kitabıda mutlaka alıcam şuan allaha şükür iyiyim
piskolog a gitttim. 2 ilaç verdi.biri sabah biride akam 10 da yutacam.1 haftada kendine gelmeye başlarsın dedi.1,5 ay tedavim var.anlıcanız doğum sonrası depresyonuymuş.benim gibi olanlara allah şifa versin. doğum yapmayanlarda korkmasın herkeste olmuyo.

X