Yapabilecek bir şeyim var mı ?

Eğitim farkı dolayısı ile muhattao olduğumuz çevrenin çok farklı olması beni düşündürüyor doğrusu ,dediğiniz gibi çok güzel hasletleri olan ama ticaret ile uğraşan birini söylemişlerdi görüşmedim dahi belki de çok iyi anlasacaktik bilmiyorum ama bu konu da sorunlu geliyor bana

Rabbim huzurunuzu daim etsin teşekkürler yazdığınız için ,boyle hikayeler insanı mutlu ediyor

evlilik yapılması için evlilik yapılmaz ki arkadaşım. yapılsa da sonu hüsran olur. Bu sebeple önceden şunu düşünür ve şuna inanırdım . '' Birini görmeden yapamıyorsan onsuz bir gün bile geçirmek istemiyorsan evlilik yapılmalıdır.'' dedim. Son yılda ise sadece bunla olmaz evlilik Allah rızası için yapılırı ekledim kendime.

demem o ki hem sevdiğini bekle. hem Allahın rızası için evlenmeyi amaç edin kendine. Ego için evlilik yapılırsa elde patlar çünkü.. Çok yakışıklı, çok seviyorum, çok şu, çok bu değil de.

Varoluş amacımız ne? Sınanmak ve sürecimiz tamamlanıncaya kadar Sınavda kalmak. insanlar bunu unuttuğu için eş ile sınanıyor. Burada da örneklerini görüyoruz her gün. Kendisine Rabbini değil eşini Rab edindiği için çocuğunu Rab edindiği için her şeye rağmen bitiremeyenler... gibi

burada sorunun cevabı şu : Peki sınavımı hangisi ile doğru geçiririm? Kimle kuracağım evlilik beni Allah'a yakınlaştırır? sınavımda doğru tepkileri nasıl verebilirim? Her gün lanet ettirecek birisi olacaksa hiç olmasın evlilik.

bu sebeple terapiler değil.. Allah'ım bana hayırlısını hayırlı zamanda ver duası çok kıymetli. Kalbinde biri varsa eğer kalbindekini hayırlı etsin duası veya.
Gerçekten Allah çok büyük hep kullarının yanında. Yalnızca kulları göremiyor hepsi bu.

Evlilik yapmak için evlilik diye nerde yazdım ama dediğiniz herşeye katılıyorum ,Allah rızası için yaptığımız herşey ,zaten haramdan uzak durup evlilik istemek de hele ki bu dönem de bu amaca hizmet ediyor

her şey tamam da terapilere neden giydirdiniz o kısmı anlayamadim

ve Allah aşırılığı sevmez. aşırı istek vs . Ölçülülük hayatımızda oturtulması gereken bir kavram. sonra sana neler vaad edecek..

Dünyalık şeylerden hiç birini aşırı istememek... Aşırı sevmemek... Hep bir ölçü.
Neyi istiyorsak sınavımızı seçmiş oluyoruz çünkü .

Rabbim huzurunuzu daim etsin teşekkürler yazdığınız için ,boyle hikayeler insanı mutlu ediyor
Amin Tesekkur ederim. Bekar kardeslerime her zaman dua ederim Allah iyilerle karsılastırsın herkesi inş.Gercekten acele etmeyin icinize herseyiyle cok sinsin. Sadece evlenmek yanlız kalmamak icin evlenmeyin. Duymussunuzdur evlilik ya bu dunyada cenneti ya da cehennemi yasatır diye bu cok dogru. Evli olmanında bekar olmanında zor yanları var muhim olan bu zorlukları sevgiyle asabilmek. Zorlukla beraber bir kolaylık vardır buyuruyor Rabbimiz bunu sıkca tefekkür edin derim.

Evlilik yapmak için evlilik diye nerde yazdım ama dediğiniz herşeye katılıyorum ,Allah rızası için yaptığımız herşey ,zaten haramdan uzak durup evlilik istemek de hele ki bu dönem de bu amaca hizmet ediyor
yazmadın da konuyu bağlamak adına öyle başlamışım yazdığın için değil :)

her şey tamam da terapilere neden giydirdiniz o kısmı anlayamadim
terapilere giydirmedim kendim de terapistim.

Terapi yeterli kalmaz demek istediğim şey. Çünkü danışanlarımda da bunu görüyorum. Gerçekten yeterli değil inanç yoksa. bir yere kadar götürüyor terapi.

terapilere giydirmedim kendim de terapistim.

Terapi yeterli kalmaz demek istediğim şey. Çünkü danışanlarımda da bunu görüyorum. Gerçekten yeterli değil inanç yoksa. bir yere kadar götürüyor terapi.
terapi ve inanç ne alaka ?
siz psikoloji mezunu musunuz?
danışmanlarınizi dine göre mı seçiyorsunuz?

terapi ve inanç ne alaka ?
siz psikoloji mezunu musunuz?
danışmanlarınizi dine göre mı seçiyorsunuz?

Tabi ki hayır. ona göre seçmiyorum. Neden tepkiselleşiyorsunuz? Bu bana göre bir tavsiye. Uyar veya uymaz. okuduğum için destek içeren yorum yazmak istedim. Amacım kimseyi yargılamak değil. Meyli o yöndeyse o rahatlatır diyorum. Herkesin beslendiği kaynak vardır. Farklıdır. Ben de buradan besleniyorum. Soruyu soran da sanırım buradan besleniyor. Yoksa inançsız birine hadi gel bak inanmadan olmaz demiyorum :)

Evet psikoloji mezunuyum. Ama tek mesleğim o değil.

Haramlardan sakınmak için dahi olsa çok istemek uygun değil demek istiyorsunuz sanırim, bunu basarirsam ben de daha huzurlu olucagim ama zorlanıyorum bu konuda ..

Haramlardan sakınmak için dahi olsa çok istemek uygun değil demek istiyorsunuz sanırim, bunu basarirsam ben de daha huzurlu olucagim ama zorlanıyorum bu konuda ..
Evet ama insanız tabi zorlanıyoruz. umarım yapabilirsin aşabilirsin.

Niyetin öyle güzel ki. 2 evlilik yaptım. birincisi egosal, işte hep isteklerle. İkincisi hem sevgi aşk hem Allah rızası için. O kadar fark oldu ki. Bunu öğrenmenin bedeli oldu belki ama öğretti hayat :)
sen ne güzel daha önden canın yanmadan böyle temiz güzel bir niyetin var. Allah en hayırlılarını versin inşallah.

Bence direk evlilik kafasını bir kenara bırakın böyle hissettirirseniz karşı cins o elektriği alıp kaçıyorlar. Siz haber salmış siniz bunun yanında sosyalleşe bilirseniz ben aday bulacağınızı inanıyorum.

Namaz kılmayabilir ama sinemaya gidemem pjffhjkl gerçekten dini hassasiyet mi geleneksel namus hassasiyeti mi bu ? Namaz bin küsur kere geçiyor Kuranda heerrrr şeyden önce dikkat edilmesi gereken şey bu bir dindar için.
Ay bi de kendinizi matah bisey yapmış gibi anlatmissiniz.
Kız daha 26 yaşında kriterlerini düşürecek seviyede değil.

Anladığım kadarıyla
Ne zaman karşıma çıkacak bay doğru ve onu bulmak için ne yapmam gerekiyor diye soruyorsun

O kadar dolambaçlı anlatmışsın ki
Öncelikle net ol ve ne istediğini bil
Sonrasında ise sabırlı ol ve zamana bırak
Hayatı da kabullen

Hiç evlenmeyebilirsin
25 de de evlenebilirsin
40 yasında da evlenebilirsin

Şu an buna takılmak yerine
İşin gücün var
Maaşın var
Gez toz hayatını yaşa
Kafana çok takma
İlla ki zamanı gelince olur

Namaz onemsiz demedim kriter olmasın dedim. Cunku inanclı olupta namaz kılmayan zilyon tane insan var. Belki inancı olan insani olarak cok iyi durust aile kavramına onem veren biri cıkacak karsısına ama namazı eksik olacak. Belki de bu arkadas o kisinin namazına vesile olacak. Benim eşim namaz kılıyordu ama yasadıgı bazı sıkıntılardan sonra namazı bıraktı mesela. Namaz kılmaması onunla Allah arasında birsey. Ha o zaman da kılmasaydı ben eşimle yine devam ederdim cunku kişilik olarak tamamen uyumluyduk. Bir cift arasında en onemli sey belkide bu. Aynı dili konusmak ve enerjinin tutması.. Sırf namaz kılıyor diye evlenecek kişi gozuyle bakmak yanlıs. Belki kufurlu belki siddet yanlısı belkide aldatma meyillidir bilemeyiz. Evlilik icin bambaska kriterler onemlidir ilk etapta diyorum.Sinema olayına gelince sinemaya karsı degilim sıkca da gideriz eşimle. Flort doneminde gitmemeyi tercih ettim sadece cunku malum ortamda yakınlasma ihtimali oldukça yuksek. Benim bekarken dikkat ettigim nokta kimseyle bir hikayem olmadan eşimin her anlamda ilkim olmasıydı Rabbime de hamdolsun dualarım kabul oldu.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…