Yapabilecek bir şeyim var mı ?

Alakalı mı bilmiyorum bir akrabam açık giyinen ama kuran okuyan namaz kılan oruç tutan biriydi evlenirken evlendiği aile aşırı dindar olduğu için başı örtülü gelin istediler ve bu akrabamız kapandı yapabilirim sandı eşi de ailesi gibi dindar biri değil alkol içen oruç tutmayan namaz kılmayan biri ama ailesinin haberi yok... Neyse sonuç olarak şuan kız ateist oldu... Mutlular mı? Evet :)

yani aşk her şeyi hallediyor da konu sahibi zaten aşık olup evlenmeye karşı kendi için 😅

böyle bir durum çok ama çok olası heleki bu çağda ,
tavrını merak ettim illa 20 sene değil mesela 2 3 sene sonra adam tamamen din dışı bir hayat yaşama kararı aldı
ne yapacak?
Çocuk varsa ayrılmak da çözüm değil

aynen ya öyle bir sıkıntı da var
hakkikaten konu sahibi evlenince eşinin dinle ilgili fikirlerinin değişmeyeceği garanti değil?
öyle bir durumda ne yapılır ?
Bir fikrim yok , hayatta herşey değişebiliyor o zaman ne yapılır o zaman düşünülür heralde ,sonuçta bizim bile bir yıl sonra nasıl biri olacağımiz bile kesin değil 🤷

Ay içim bayıldı. Ateist olduğuma şükrettim gerçekten 😆

Allah affetsin ama son 3 sayfa beni de baydı. Namazı var mı yok mu az mı çok mu 2 rekat mı 3 rekat mı öyle mi böyle mi derken gerçekten insanlar karşıdakini böyle didik didik ediyor mu yahu :KK51: Tabi ki karşıdakini iyice tanıyacaksın ama böyle cıncık cıncık eden biriyle de olmak istemezdim.

Bir fikrim yok , hayatta herşey değişebiliyor o zaman ne yapılır o zaman düşünülür heralde ,sonuçta bizim bile bir yıl sonra nasıl biri olacağımiz bile kesin değil 🤷
Allah affetsin ama son 3 sayfa beni de baydı. Namazı var mı yok mu az mı çok mu 2 rekat mı 3 rekat mı öyle mi böyle mi derken gerçekten insanlar karşıdakini böyle didik didik ediyor mu yahu :KK51: Tabi ki karşıdakini iyice tanıyacaksın ama böyle cıncık cıncık eden biriyle de olmak istemezdim.
Sizin cincik cincik ediyor dediğiniz şey benim için cincik cincik etmek değil işte ,değerlerimiz farklı olunca size öyle gelmesini anlayabiliyorum ama

He ya. Sultan gelin gibi bebekten alsın yetiştirsin bari dedim 😄 başka türlü nerden bulacak bu kadar kendi ailesinden biriymiş gibi.

Sizin cincik cincik ediyor dediğiniz şey benim için cincik cincik etmek değil işte ,değerlerimiz farklı olunca size öyle gelmesini anlayabiliyorum ama

Ablacığım herkesin değerleri var. Dine inanmayanların da, dindar olmayanların da değerleri var. Kimse boş değil ki. Kendimden örnek vereyim mesela, benim için dürüstlük 1 numara, ne sebeple olursun olsun yalan söyleyen biriyle asla olamam. Ama oturup eski sevgilisine ne dedi, ona ne dedi buna dedi diye de cıncık cıncık etmem anlatabildim mi, anlamak için şöylece bir bakarım iş yaparken dürüst mü, ailesine, arkadaşlarına karşı dürüst mü kaypak mı diye.
Bu kafayla gidersen zaten kimseyle olamazsın, senin kafanda kurduğun ideal gibi bir insan yok ya da her şeyi 4/4lük yapan insan diye bir şey yok. Namazı da 5 vakit yapmaz, 1 vakit yapar 2 vakit yapar mesela çok hoşlanırsın süper anlaşırsın orası da eksik kalır. Onun için önce flört et, karşı cinsi tanı, kendini tanı, sevdiğinde neyi ne kadar tolere edebilirsin bak diye bu yüzden yazdım. Karşında alışveriş listesi yok der ABDliler yani bu iş siparişle olmaz, isteklerim bunlar hepsi olsun dersen gerçekçi olmayan fikirlere saplanırsın. Umarım ne dediğimi anlatabilmişimdir.

Son düzenleme:
Ablacığım herkesin değerleri var. Dine inanmayanların da, dindar olmayanların da değerleri var. Kimse boş değil ki. Kendimden örnek vereyim mesela, benim için dürüstlük 1 numara, ne sebeple olursun olsun yalan söyleyen biriyle asla olamam. Ama oturup eski sevgilisine ne dedi, ona ne dedi buna dedi diye de cıncık cıncık etmem anlatabildim mi, anlamak için şöylece bir bakarım iş yaparken dürüst mü, ailesine, arkadaşlarına karşı dürüst mü kaypak mı diye.
Bu kafayla gidersen zaten kimseyle olamazsın, senin kafanda kurduğun ideal gibi bir insan yok ya da her şeyi 4/4lük yapan insan diye bir şey yok. Namazı da 5 vakit yapmaz, 1 vakit yapar 2 vakit yapar mesela çok hoşlanırsın süper anlaşırsın orası da eksik kalır. Onun için önce flört et, karşı cinsi tanı, kendini tanı, sevdiğinde neyi ne kadar tolere edebilirsin bak yazdım.
Değerlerinizin olmadığını söylemedim ,farklı değerlerimiz oldugunu söyledim öncelikle..
Dört dörtlük insan aramiyorum ,ben de degilim öyle insan da yoktur heralde
Namazın öyle pazarlığı da olmaz bu arada ,iki vakit namaz diye bir şey yoktur yani
Allah herkesin gönlüne göre versin inşallah ,ama saydığım şeyler dört dörtlük insana eş değil ,asgari olmak zorunda olan şeyler

Değerlerinizin olmadığını söylemedim ,farklı değerlerimiz oldugunu söyledim öncelikle..
Dört dörtlük insan aramiyorum ,ben de degilim öyle insan da yoktur heralde
Namazın öyle pazarlığı da olmaz bu arada ,iki vakit namaz diye bir şey yoktur yani
Allah herkesin gönlüne göre versin inşallah ,ama saydığım şeyler dört dörtlük insana eş değil ,asgari olmak zorunda olan şeyler

Bol şans dilerim o zaman konu sahibesi, umarım kafandaki gibi birine kavuşursun.

Dediğiniz gibi bu da olmasa da olur ya da bunu da tolere ederim dememiz gereken şeyler olacak elbette ,ama bunu dini emirler için söylemek pek kolay değil
Ne için diyebilirim mesela ben okumayı severim karşımdaki de öyle olsa da kitap yorumlasak beraber ama okumasa da olabilir veya tatil yapmayi çok sevmem o çok sever eşlik ederim vs

Dediğiniz gibi bu da olmasa da olur ya da bunu da tolere ederim dememiz gereken şeyler olacak elbette ,ama bunu dini emirler için söylemek pek kolay değil
Ne için diyebilirim mesela ben okumayı severim karşımdaki de öyle olsa da kitap yorumlasak beraber ama okumasa da olabilir veya tatil yapmayi çok sevmem o çok sever eşlik ederim vs
ama siz misafir olayına kadar takıyorsunuz mesela
tolere edebilirim dediğiniz şeyler çok az değil mi sizce de 🤔

ama siz misafir olayına kadar takıyorsunuz mesela
tolere edebilirim dediğiniz şeyler çok az değil mi sizce de 🤔
Bu tolere etmek değil de değerlerimden ödün vermek olur (misafir olayında karşı tarafi kabul etseydim ),hayatım boyunca yalnis bulduğum bir şeyi biri için devam ettiremem sanırım
Şeyi bile düşündüm ben doğru bulduğum gibi davransam onlar takılsa kendilerince ,ama hoş gelmiyor düşününce hatta onlarca kendilerine yapılan ayıp bile belki
Aslında başta doktor olsun en az ben kadar fiziksel olarak hoş olsun,spor yapsın felan demedigim için ödun verecek pek bir şey gelmiyor şuan aklıma ,baştan çok şey istemiyorum bence

Ya cherry cıncık etmek değil aslında, değerlerle ilgili bir konu . Kanı sahibinin istediği profilde namaz konusu önemli oluyor, direkt şartı bu olan çok insan var . Tanımanın koşulu olan şeyler

Ay içim bayıldı. Ateist olduğuma şükrettim gerçekten 😆

Asla amacım polemik yaratmak değil ama "ateist biri şükretmez, şükretmek için bir tanrıya inanıyor olmanız" lazım.

Ya ateist nedir bilmiyorsunuz ya da ateist değilsiniz. Şikayet edilmişsiniz dini paylaşım diye bende bu dini değil dinsizlik paylaşımı diye şikayeti red ettim ama size de bir şeylere şükrediyorsanız inancınız gereği artık şükretmeyin diye de size bilgi vermek istedim.

Boşuna cevap vermeyin ben size vermeyeceğim sizi şikayet edene cevap verdim aslında. Oraya bu kadar uzun cevap sığmadı...

Asla amacım polemik yaratmak değil ama "ateist biri şükretmez, şükretmek için bir tanrıya inanıyor olmanız" lazım.

Ya ateist nedir bilmiyorsunuz ya da ateist değilsiniz. Şikayet edilmişsiniz dini paylaşım diye bende bu dini değil dinsizlik paylaşımı diye şikayeti red ettim ama size de bir şeylere şükrediyorsanız inancınız gereği artık şükretmeyin diye de size bilgi vermek istedim.

Boşuna cevap vermeyin ben size vermeyeceğim sizi şikayet edene cevap verdim aslında. Oraya bu kadar uzun cevap sığmadı...
Şükür edebilir illaha bir teist olması gerekmiyor. Evrene edebilir veya farklı bir şey.

Ya gerçekten herkesi cahil mi zannediyorsunuz yoksa bilerek mi kızdırmaya çalışıyorsunuz bilemiyorum ama şuradaki en bilgisiz insan bile şunu bilir. Burda ben çıkıp size bakın ironi nedir bunu bile bilmiyorsanız gelip de insanların içinde rezil olmayın yazayım diye mi yazıyorsunuz? Buyurun siz de ayy ben ironiyi biliyorum diyeceksiniz. Sonra o zaman ben de arife tarif gerekmez diyeyim.

Ben de sizin gibi düşünüyorum konu sahibi.Hiç de mantıksız değil. Yani namaz kılmak ,sigara, alkol ilk sorulması gerekenler
Hiç olmazsa yarın doğacak çocuklarınıza fiili örnek olmasını istemeniz en doğal hakkınız.Ama düşünüyorum da bir çocuk annesiyle daha çok vakit geçirmek ister onun için belki daha az nöbet tutabileceğiniz bir bölümü tercih edebilirsiniz.
Ben dini bir çevrede yaşıyorum namaz da kılınır haremlik selamlığa da dikkat edilir ev işine vs de yardım ederler ama malesef bir doktora eğitim vs olarak denk biri tanımıyorum.
Yoksa ayarlanabilirdi.

Ayrıca bu belli bir yaşın üstündeki erkeklerin mansplaining yaparak kendilerini önemli görme hissini anlamakla beraber, dışarıdan çok komik göründüğünüzü de belirtmek isterim. Öyle kadınlar günü kutlayıp bir gün sonra karşıdaki kadını eğitimini bile bilmeden kendince aşağılamaya çalışmakla olmuyor. Kadınları bu kadar salak görüyorsanız burada çok mutsuz olmalısınız.

Ben de sizin gibi düşünüyorum konu sahibi.Hiç de mantıksız değil. Yani namaz kılmak ,sigara, alkol ilk sorulması gerekenler
Hiç olmazsa yarın doğacak çocuklarınıza fiili örnek olmasını istemeniz en doğal hakkınız.Ama düşünüyorum da bir çocuk annesiyle daha çok vakit geçirmek ister onun için belki daha az nöbet tutabileceğiniz bir bölümü tercih edebilirsiniz.
Ben dini bir çevrede yaşıyorum namaz da kılınır haremlik selamlığa da dikkat edilir ev işine vs de yardım ederler ama malesef bir doktora eğitim vs olarak denk biri tanımıyorum.
Yoksa ayarlanabilirdi.
Evet çocuğa fiili örnek olmak çok önemli bir konu ,bu da eşlerin bu konuda uyumlu olmasını gerektiren başka bir konu gerçekten
Belirli bir yaştan sonra tabiki ama cocukla gecirilecek vaktin miktarından ziyade kaliteli olması bana daha kıymetli geliyor ,yani kalitesi ile telafi edilebilir bence
Gönül isterdi evet hem vakit çok olsun hem kaliteli olsun ama o zaman da bu kadar kıymetli bir mesleği yapmam mümkün olmayacaktı ,ben hangi alanda mesleğim için daha faydalı olurum diye dusunmek istiyorum şuan en azindan

X