Yapabilir miyim ki ?(kedi)

Tombulkedi

Üye
Kayıtlı Üye
4 Temmuz 2022
426
625
29
Adımdan da anlaşılacağı üzere kedileri çok seviyorum ve bu gün bir kurumda bakılan birkaç kediye rastladım birkaç ay sonra doğaya bırakılmak zorundalarmis kurumda da şu an yoğunluk olmadığı için bakılıyormus. İçim gitti.
Ama sorun şu ki biz 40 metrekare 1+1 bir evde yaşıyoruz 3 kişi. Ben eşim ve oğlum. Salonda ya oğlum ya da eşim yatıyor çoğunlukla. Oğlum benimle yatmayı hala bırakamadı. Bu kadar küçük bir evde bir de kediyi sığdırabilir miyiz ? Gündüz yoğun olduğumuz için (ben ders çalışıyorum eşim de işinde çalışıyor) gece kedinin yaptığı takirti tukurtu birşeyleri düşürme falan olup uykumuzdan feragat eder hale gelir miyiz ki ? Yani tüm bunlar beni düşündürüyor ama çok da istiyorum. 3 aylık falan. Bir gün büyük eve geçince muhakkak 2 kedim olacak. Ama şimdiden de bişey olmaz derseniz düşünebilirim

Komik gelebilir ama sırf kediler yüzünden 3+1 ev almak istedim.benim 2 kedim ve 2 kuşum vardı malesef bir kuşum dün akşam öldü.şimdi 1+1 e kedi almanız bence sizin içinde kedi içinde iyi olmaz.öncelikle oğlunuzun ve sizin bir yatak odası olması gerekir.kediler yılda 2 kere aşırı tüy döküyor ve o zaman hem yatak odası hemde mutfağa almamak en iyisi çünkü tüyler heryere yapışıyor.kedilerin ıvır zıvır eşyası çok oluyor yatak tuvalet mama su kabı tırmalama tahtası gibi bunlara 1+1de yer bulmak zor.son olarak arada koşup oynamaya ihtiyaçları var ve gerekli alan olmayacaktır malesef.en azından 2+1e geçtiğiniz zaman düşünün derim sonuçta çocuğa oda lazım olacak ve geçeceksiniz.

Biraz daha detaylandırabilir misiniz rica etsem 🙏
mesela kediler doğası gereği evde beslense bile avlanma oluyor iç güdülerinde bir anda deli gibi koşuyorlar oyuncakları avlamaya çalışıyorlar. Bir çocuk gibi düşünün onunda oyun alanı olması gerekiyor evin içinde bide yavru alacaksınız anladığım kadarıyla yavru kediler daha oyuncu oluyor yaş ilerledikçe duruluyorlar yani günün her saati sessiz sakin oturup uyumuyorlar birde insanlar gibi karakterleri var sizin kedinin karakterini bilemem benim kedim 2 yaşında hala çocuk gibi hoplayıp zıplıyor koşuyor dağıtıyor hayvan sahiplenmek müthiş bir şey ama kendi hayatından çok ödün vermen gerekiyor. Kedim geçen gün evin her yerine işedi mesela hayatta yaptığı bir şey değildir ama hasta olmuş yaptı böyle kaçamakları olabiliyor.

Tatile çıktığınızda falan ona gelip bakabilecek birisi var mı etrafınızda?

Adımdan da anlaşılacağı üzere kedileri çok seviyorum ve bu gün bir kurumda bakılan birkaç kediye rastladım birkaç ay sonra doğaya bırakılmak zorundalarmis kurumda da şu an yoğunluk olmadığı için bakılıyormus. İçim gitti.
Ama sorun şu ki biz 40 metrekare 1+1 bir evde yaşıyoruz 3 kişi. Ben eşim ve oğlum. Salonda ya oğlum ya da eşim yatıyor çoğunlukla. Oğlum benimle yatmayı hala bırakamadı. Bu kadar küçük bir evde bir de kediyi sığdırabilir miyiz ? Gündüz yoğun olduğumuz için (ben ders çalışıyorum eşim de işinde çalışıyor) gece kedinin yaptığı takirti tukurtu birşeyleri düşürme falan olup uykumuzdan feragat eder hale gelir miyiz ki ? Yani tüm bunlar beni düşündürüyor ama çok da istiyorum. 3 aylık falan. Bir gün büyük eve geçince muhakkak 2 kedim olacak. Ama şimdiden de bişey olmaz derseniz düşünebilirim
Kedilerin doğaya salinmasi diye bi şey yok çünkü ortada doğa yok, oyle icgudusel avlanip beslenme durumlari ortadan kalkti evcillestirdigimiz icin. Ormana mi atacaklar ayrica dogaya salmak ne demek bunu sormanizi tavsiye ederim, ormanda acliktan ölen hayvanlarin midelerinden cakil taslari yapraklar çıkıyor. Hayvan sahiplenmek büyük sorumluluktur kafanizda acabalar olmadan sabiplenirseniz cok daha iyi olur,eviniz de uygun degilmis.

sizi rahatsiz edecek taraflarini degil de onu rahat huzurlu saglikli hissettirecek taraflarini düşündüğünüzde hayvan sahiplenmenizi oneriyorum cunku sevmekle bakabilmek apayri seyler(20 yillik hayvan kurtarmaciyim).

Merhaba,15 aydır bir kediyle yaşıyoruz,daha önce bir deneyimim olmadı o yüzden genelleme yaparak konuşamıycam.
Evimiz 110 m2 ve aslında bir kedinin bundan daha fazlasına ihtiyacı var.,onunla alakalı tek üzüntüm sağladıgım imkanı yetersiz bulmam.
Doğası gereği yaptığı davranışlar dar alanda yaralanmasına sebep olabiliyor.
Mama ve su kapları ,yatagı ,oyuncakları ,tuvaleti bunlar içinde ciddi bir alan gerekli.
Gece problem yasamıyoruz çünkü genelde bizimle yatıp bizimle kalkıyor,geceleri maması suyu bitmemişse evde bir kedi olduğunu fark etmeyiz.Onlar bittiğinde tıpkı bir bebek gibi düşünün ihtiyaçları karsılanana kadar homurdanıyor :)
Bizim ki tekir,tekirler diğer cinslere göre biraz daha cevval ve oyuncu oluyorlar,eğer anahtarla kilitlemediysek kapısını açamadıgı herhangi bir alan yok.Hatta pencereleri açmak için çok ciddi bir efor sarfediyor,bugün yarın açar diye çocuk kilidi taktık.
Bayramda tatile gidicez ve bizimle gelmek durumunda daha önce hiç yalnız kalmadığı ve bakacak kimse olmadıgı için evde bırakma sansım yok.
Evdeki eşyalar zarar görmedi desem yalan olur sandalyelerim çöp oldu tüllerim delik deşik ama evde bir kediyle yaşarken bunlar öngörebilmek lazım biz sorun etmiyoruz.
Bugün olsa yeniden sahiplenirmiyim dersek evet sahiplenirim çünkü şahane bir ev arkadası,tanıdıgım bir çok insandan daha yüksek duygusal zekaya sahip,çok aşığız birbirimize.
Ama zor ,Allahtan bir mani olmazsa 15 yıl civarı sürecek bir yol arkadaslıgı bu,eve alıştırıp olmadı atarım sokağa yada sahiplendiririm birine diyecek bir şey değil duyguları var,nasıl ki çocuğum için böyle seyler düşünmüyorsam kedim içinde düşünmem.
Kedilerin doğaya salinmasi diye bi şey yok çünkü ortada doğa yok, oyle icgudusel avlanip beslenme durumlari ortadan kalkti evcillestirdigimiz icin. Ormana mi atacaklar ayrica dogaya salmak ne demek bunu sormanizi tavsiye ederim, ormanda acliktan ölen hayvanlarin midelerinden cakil taslari yapraklar çıkıyor.

Birde bu durum var malesef,doğaya bırakmaktan kasıt sokağa salmak yada beslenme imkanı olmayan bir yere terk etmek umarım değildir.

40 metre karede 3 kişi bile yaşanmaz, eşyalarla vs iyicede daralmiştir orda kedi bakilmaz.
Evde hayvan koşmak istiyor disari cikmiyorsa özellikle eziyet hayvana kutu gibi hapis hayati. Bizim evimiz de yayla gibi değil ama kedinin kosturduğu biraz alan var.
Minnacik alanda enejisini atip koşamadikca yaramazlik yapmaya, geceleri miyavlamaya başlayacak ki kediler gece aktif canlilar bizim ki bile bazen gecenin 2sinde 3unde deli gibi koşuyor bagiriyor uyaniyorum bazen.

Bu kedisi olan insanlar da kedinin herşeyi mükemmel olmadıkça bakılmasın istiyorlar. Oyuncak mi aliyormuşum hee evet oyuncak diye alıyorum kediyi 😏 iyi tamam mükemmel şartlar sunamadikca almayalım eve de sokakta doğada falan yaşasın (yani yasayamasin) kediler.
Çocuk gibi falan değil kimse kusura bakmasın ben kediye bakarak bir iyilik işlemek istedim istiyorum ; cocugumla kıyaslanamaz.
Bir kediye bakmak için de illa çocuğum kadar sevmek zorunda da olmamaliyim standartları abartıp insanları iyilik yapmaktan sogutmayin burayı binlerce insan okuyor.
Daha önce de 10 yıl bir kedim vardı çocukken. Evimizin standartları da yüksek değildi ama evimiz genişti.
Sadece sorum küçük evde olur mu idi ? Olmaz alan dar diyenler oldu. Teşekkürler

40 metre karede 3 kişi bile yaşanmaz, eşyalarla vs iyicede daralmiştir orda kedi bakilmaz.
Evde hayvan koşmak istiyor disari cikmiyorsa özellikle eziyet hayvana kutu gibi hapis hayati. Bizim evimiz de yayla gibi değil ama kedinin kosturduğu biraz alan var.
Minnacik alanda enejisini atip koşamadikca yaramazlik yapmaya, geceleri miyavlamaya başlayacak ki kediler gece aktif canlilar bizim ki bile bazen gecenin 2sinde 3unde deli gibi koşuyor bagiriyor uyaniyorum bazen.
Çok teşekkürler merak ettiğim buydu. Daha önce kedi baktım ama köy yeriydi dışarı çıkıp geri geliyordu burada mümkün değil. Bu yüzden bakmama kararı aldım

Bu kedisi olan insanlar da kedinin herşeyi mükemmel olmadıkça bakılmasın istiyorlar. Oyuncak mi aliyormuşum hee evet oyuncak diye alıyorum kediyi 😏 iyi tamam mükemmel şartlar sunamadikca almayalım eve de sokakta doğada falan yaşasın (yani yasayamasin) kediler.
Çocuk gibi falan değil kimse kusura bakmasın ben kediye bakarak bir iyilik işlemek istedim istiyorum ; cocugumla kıyaslanamaz.
Bir kediye bakmak için de illa çocuğum kadar sevmek zorunda da olmamaliyim standartları abartıp insanları iyilik yapmaktan sogutmayin burayı binlerce insan okuyor.
Daha önce de 10 yıl bir kedim vardı çocukken. Evimizin standartları da yüksek değildi ama evimiz genişti.
Sadece sorum küçük evde olur mu idi ? Olmaz alan dar diyenler oldu. Teşekkürler
Fikir soruyorsunuz,saygı çercevesinde fikirlerimizi yazıyoruz,ne bu celal?

kedide siz de rahat edemezsiniz. bir kere kumunu koymak için bir yer olması gerek ki kediler tuvaletini yaparken çevresinde insan istemez. bizim kızımız bağırırdı eskaza denk gelsek tuvaleti sırasında. sonra gece yarısı tatlı şapşallıkları oluyor :) bir gece poşete girip yuvarlanmak suretiyle öyle bir ses çıkartmıştı ki tüm ev halkı sıçrayarak uyanmıştık :) bunu başkası yapsa kızarım ama ona kıyamazdım :) geceleri genelde benle uyurdu ama ara ara uyurken gelip kontrol ederdi uyuyormuyum diye :KK70: yüzümün dibindeki nefesine uyanırdım :KK70: ya da sıkıldığı zaman uyandırıp oynamak isterdi :) saat vs kavramı yok. kapalı kapıları sevmezler her yere girip çıkmalılar :)

Merhaba,15 aydır bir kediyle yaşıyoruz,daha önce bir deneyimim olmadı o yüzden genelleme yaparak konuşamıycam.
Evimiz 110 m2 ve aslında bir kedinin bundan daha fazlasına ihtiyacı var.,onunla alakalı tek üzüntüm sağladıgım imkanı yetersiz bulmam.
Doğası gereği yaptığı davranışlar dar alanda yaralanmasına sebep olabiliyor.
Mama ve su kapları ,yatagı ,oyuncakları ,tuvaleti bunlar içinde ciddi bir alan gerekli.
Gece problem yasamıyoruz çünkü genelde bizimle yatıp bizimle kalkıyor,geceleri maması suyu bitmemişse evde bir kedi olduğunu fark etmeyiz.Onlar bittiğinde tıpkı bir bebek gibi düşünün ihtiyaçları karsılanana kadar homurdanıyor :)
Bizim ki tekir,tekirler diğer cinslere göre biraz daha cevval ve oyuncu oluyorlar,eğer anahtarla kilitlemediysek kapısını açamadıgı herhangi bir alan yok.Hatta pencereleri açmak için çok ciddi bir efor sarfediyor,bugün yarın açar diye çocuk kilidi taktık.
Bayramda tatile gidicez ve bizimle gelmek durumunda daha önce hiç yalnız kalmadığı ve bakacak kimse olmadıgı için evde bırakma sansım yok.
Evdeki eşyalar zarar görmedi desem yalan olur sandalyelerim çöp oldu tüllerim delik deşik ama evde bir kediyle yaşarken bunlar öngörebilmek lazım biz sorun etmiyoruz.
Bugün olsa yeniden sahiplenirmiyim dersek evet sahiplenirim çünkü şahane bir ev arkadası,tanıdıgım bir çok insandan daha yüksek duygusal zekaya sahip,çok aşığız birbirimize.
Ama zor ,Allahtan bir mani olmazsa 15 yıl civarı sürecek bir yol arkadaslıgı bu,eve alıştırıp olmadı atarım sokağa yada sahiplendiririm birine diyecek bir şey değil duyguları var,nasıl ki çocuğum için böyle seyler düşünmüyorsam kedim içinde düşünmem.

Birde bu durum var malesef,doğaya bırakmaktan kasıt sokağa salmak yada beslenme imkanı olmayan bir yere terk etmek umarım değildir.
Doğadan kasıt sokak tabiki neresi olacak bu ekonomik krizde insanlar kendilerine bakamıyor zannetmiyorum bi kedi oteline falan vereceklerine doğa dedi ben sokak anladım.

X