Yardim nasil olmali

Ne alakasi var yahu bir insana yaptiginin yanlis oldugunu soylemek kotu bisey mi ozmana burda konuda acmayalaim bir cok insan cok iyi dusunmussunuz ben suraya veriyodum ama artik boyle insanlara vermeli dedi yada cevremde yakinimda olan insanlar bile ayni seyi soyledi
Arti aptal degiliz yani muhtara gidip bana durumu olmayanlari bul su parayi yada su gida yardimini al abi dagit demeyi bizde biliyoruz ama soyle birsey var muhtar kendi akrabalarina dagitti 4 sene once hatrliyoeum ben bu olayi bu yuzden kac gunden beri diyoruzki gozunuzle gorun oyle verin

Yemek derken mesela tavuklari kizartip orta buyuklulte atiyorum veya haslama tavuk yaptim bolup atiyorum o sekilde. Malesef bulundugum cevre guvenli bir yer degil genelde aksam yemeklerim 8 i buluyor kopekler o saatte ac dolaniyor konteynir balkonum biraz ilersinde. Kopekler kediler orda toplandogi icin o tarafa dogru atiyorum
Apartman sikayetci olabilir bu durumdan. Yerinizde olsam yine de bolup atmak yerine plastik bir tabaga koyup asagi indirirdim. Aksam aksam hayvanlarin fark edemedikleri o yiyecekler ertesi gun bakteri uretmeye baslayacaktir. Hem cevre kirleniyor, hem sadece hayvanlarin degil insanlarinnsagligi icin de tehlikeli bu durum. Belki diyeceksiniz ki aksam gormese de ertesi gun yer hayvanlar. Ancak tavuk gibi gidalar cabuk bakteri uretir ve ertesi gun tuketildiginde zehirlenme yapabilir. Bu durumda niyetiniz iyi olsa da yapilan sey pek iyilik olmuyor, ertesi gun yiyen hayvanlar da ureyen salmonelladan dolayi kusma halsizlik falan olabilir, tavuk zehirlenmesinden ölebilirler. Peynir de ayni sekilde salmonella uretebilir.

Apartman sikayetci olabilir bu durumdan. Yerinizde olsam yine de bolup atmak yerine plastik bir tabaga koyup asagi indirirdim. Aksam aksam hayvanlarin fark edemedikleri o yiyecekler ertesi gun bakteri uretmeye baslayacaktir. Hem cevre kirleniyor, hem sadece hayvanlarin degil insanlarinnsagligi icin de tehlikeli bu durum. Belki diyeceksiniz ki aksam gormese de ertesi gun yer hayvanlar. Ancak tavuk gibi gidalar cabuk bakteri uretir ve ertesi gun tuketildiginde zehirlenme yapabilir. Bu durumda niyetiniz iyi olsa da yapilan sey pek iyilik olmuyor, ertesi gun yiyen hayvanlar da ureyen salmonelladan dolayi kusma halsizlik falan olabilir, tavuk zehirlenmesinden ölebilirler. Peynir de ayni sekilde salmonella uretebilir.
Malesef bulunduhum yerde herkes tavuk ve horoz besliyor cope ne atsam arkamdan kosup karistriyolar sinir oluyorum ben plastige yemek koyup indirsem alir tavuklarina horozlarina kendi hayvanlarina yedirriler inanin. Hayir zaten senin hayvanin sen besliyosun etinden yumurtasindan sutunden faydalaniyosun bari birak sokak hayvanlarida beslensin. Apartman sikayetci olamaz biliyolar alacaklari cevaplari. Gozleri doymuyor yani bunlar evde yastik altinda altin biriktirip milletin attigi copleri karistirri isine gelir evlerime alirlar yani

Ne alakasi var yahu bir insana yaptiginin yanlis oldugunu soylemek kotu bisey mi ozmana burda konuda acmayalaim bir cok insan cok iyi dusunmussunuz ben suraya veriyodum ama artik boyle insanlara vermeli dedi yada cevremde yakinimda olan insanlar bile ayni seyi soyledi
Ablacım o zaman bildiğin yere vereceksin yardımı, inanmadığın yere vermezsin olur biter.

Bu yardım konuları çok karmaşık konular ya. Ben de her zaman bireysel yapalım'cıydım. Doğal afet hallerinde fikrim değişiyor sadece.

Ama dün kapanmada kocası çalışmayacak diye hem fitre hem zekatımızı acele edip toparlayıp verdiğimiz kişinin tüm mobilyalarını değiştirdiğini, eski eşyalarını da (ki onlar da eski değil, evleneli 4 sene falan oldu) benim bir tanıdıktan (sigortalısını kendi evinde göstermeyerek yardımlarla geçinen tip o da) öğrendim. Çünkü eşyaları ona vermiş.

Yani Allah kabul etmiş midir bilmiyorum yaptığım yardımı, tekrar eder miyim, sanmıyorum. Kıskanmak değil bu arada gerçekten, keriz hissediyorum.

Ne bireysel, ne kuruluş vs. Vallahi güvenmiyorum ben kimselere artık.

Önceki sayfalarda vardı, bagajını doldurmayı düşünüyor diye bir tanım vardı. Bundan sonra o insan olacağım ben.

Kizlar merhaba. Bastan soyluyeyim konu kesinlikle dini degildir dine baglamayin lutfen banlanmak istemiyorum gelen yorumlara ihtiyacim var.konum ne siyasi ne dinidir.
Simdi son gunlerde insanlarin bazilari yardim aliyor ssksi olan birde sskli calismayan bazilari mecburiyetten bazilari zamaninda yapmamis orasiyla ilgilenmeyelim yardim aliyor bazi insanlar. Dusunmekten basima agrilar giriyor 7 kisi intihar etti aglayarak. Biri catidan atladi digeri basina sıktı digeri gururunu hice saydi cocuk gibi agladi. Bunlar bizim babamizda olabilirdi. Ama ustlerinden baslarindan anlasildigi gibi gariban babalariydi. Belki yardim aldilar hane basina olan. Ama faturalar yemek krediler kartlar. Belki bizlerin kredileri var kartlari var ama onlarim oda yoktur. Olmasin insana fatura yeter yemek bogaz derdi yeter.yardim alan yettirebilen varsa ne mutlu olanlara isterkmki kimse zorda kalmasin gozum yok.benim tuzum kuru degil ama borcum varmi sorsaniz yok. Cuzi rakam veriyorum tel faturasi kucuk bir kredi. Geri kalan rahasizligim var kenarda biriktiriyorum lazim olacak. (Onemli ama milletin aç olmasindan daha degil) simdi bana her ay yatan 1.500 gibi bir rakam var. Bu ay bin liram artiyo. Yakinim dediki gel onu kuran kursu var oraya verelim dua alirsin. Kendisine saglam para kaliyor.(cok yakinim) duaya herzman ihtiyac var. Simdi ben bununla laf dalaşi yapmak istemiyorum.babam annem para sizin naparsaniz yapin diyolar. Bende diyoeumki tamam dua lazim ama kurani evde bende okuyorim. Gel gariban bulalim iki uc aile ne kurtarsak kâr faturalarini odeyelim birimiz digerimizde gida yardimi yapalim. Yok illa diyor parayi onlara verecegim sevap. Lan gerizekali dedim ama beynime kan sicradi ben sana evde okurum yeterki milletin karni doysun dedim arrik. Yok benim az paramla sanki cok param varmis gibi dusunuyorum ne yapayim ne edeyim o gidip saglam eline kalan parayi vercek. Allahim affetsin ama ben yanlis dusunuyosam gunahim buyuk. Kizlar siz soyleyin o versin parasini tamam onemli degil onu geciyorum. Ben biseyler yapacagim ama sizde yapin diye konu actim.yalvariyorim gordugunuz bir ailenin durumu olanlar 1 faturasini odeyin. Bir hazir corba olsa verin 2 ekmek alin verin. Ben inaniyorum bu bize kat kat gelir. Gelmesini gectm kimse aclikla sinnamasi. Kendi evletlarinizi dusunun ailelerinizi. Damlaya damlaya göl olur atlatiriz insallah🤲🎈
Düşünceniz çok güzel size katılıyorum, bende mutfak masrafı vb olarak karşılamayı düşünüyorm, elinizden ne geliyorsa yapın ziya bu dönem maaşlı olanları demiyorm diğer askeri ücretle geçinenler ve hiç geçim kaynağı olmayanlar pandemiden en fazla zarar görenler .. Herķes biseyler yapmalı insanlar çıldırma noktasına geldi

Evet yapılıyor ama çok çok az diye biliyorum oda orada kantinde vs anca yeter yetmez. Çarşıya vs çıkarlar harçlığı olmaz ne biliyim kuzenimdeki olay gibi biletiydi vs parası olsun. Hatta bu olayda o çocuğu tesadüfen görmüştük yemin töreninde herkes ailesine koşunca bir köşede duran birini gördük o ara kuzenimde gördü bizle tanıştırdı annemde durur mu hemen sarıldı terini falan sildi. Sonradan anlatınca ağlamıştık çok zor ya ağlıcam 😭😭
Ben de ağladım bunu okuyunca.
Allah bu delikanlının bahtını açık etsin inşallah.
Kardeşim avukat kısa dönem er olarak askerlik yaptı.
Cebinde çay parası olmayan erler var diyordu.
Bence imkansızlıklar içinde askerlik yapmaya çalışan bu gençlere yardım etmek çok güzel bir düşünce.

Ben de ağladım bunu okuyunca.
Allah bu delikanlının bahtını açık etsin inşallah.
Kardeşim avukat kısa dönem er olarak askerlik yaptı.
Cebinde çay parası olmayan erler var diyordu.
Bence imkansızlıklar içinde askerlik yapmaya çalışan bu gençlere yardım etmek çok güzel bir düşünce.
Dimi çünkü devletin verdiği para erlere çok çok az yok gibi bir şey gerçekten cebinde para olmayıp çarşıya çıksa canı bir şey çekse bir ihtiyacı olsa alamaz ya :KK43: Bazıları bu yüzden çarşıya bile çıkmıyormuş. İnşallah elimizden geldiği kadar fazla fazla erlere yardım ederiz

Düşünceniz çok güzel size katılıyorum, bende mutfak masrafı vb olarak karşılamayı düşünüyorm, elinizden ne geliyorsa yapın ziya bu dönem maaşlı olanları demiyorm diğer askeri ücretle geçinenler ve hiç geçim kaynağı olmayanlar pandemiden en fazla zarar görenler .. Herķes biseyler yapmalı insanlar çıldırma noktasına geldi
Evet bende kesinlikle gida yardimi ve fatura odemeyi destekliyorum insallah ya ne guzel olur her durumu olan bir duskune 2 oiset gida 1 fatura odeyecek yahu bisey degil aslinda😭

Bu yardım konuları çok karmaşık konular ya. Ben de her zaman bireysel yapalım'cıydım. Doğal afet hallerinde fikrim değişiyor sadece.

Ama dün kapanmada kocası çalışmayacak diye hem fitre hem zekatımızı acele edip toparlayıp verdiğimiz kişinin tüm mobilyalarını değiştirdiğini, eski eşyalarını da (ki onlar da eski değil, evleneli 4 sene falan oldu) benim bir tanıdıktan (sigortalısını kendi evinde göstermeyerek yardımlarla geçinen tip o da) öğrendim. Çünkü eşyaları ona vermiş.

Yani Allah kabul etmiş midir bilmiyorum yaptığım yardımı, tekrar eder miyim, sanmıyorum. Kıskanmak değil bu arada gerçekten, keriz hissediyorum.

Ne bireysel, ne kuruluş vs. Vallahi güvenmiyorum ben kimselere artık.

Önceki sayfalarda vardı, bagajını doldurmayı düşünüyor diye bir tanım vardı. Bundan sonra o insan olacağım ben.
Simdi fitre ve zekat yeni evlkenene falan dusmez. Once yakinlarinda olur akraba vs dul olur yetim oksuz onlara duser. Siz yeteri kadar aratsrmassiniz cok uzgunum. Ben bu konuda dikkatliyim neden derseniz asla su kafada degilim vereyimde o beni kandirsada ben gorevimi yaptim Allah bilir demek istemiyorum fakirin hakkini yiyor ben yine o cakali doyurdim ama yanda fakir yine ac yine agliyor. Sizden ricam pes etmeyin ama gozlemleyin. 🤲

Yardım edeceksen önce kendi yakınından başlamak lazım derler , aile - akraba -konu komşu- mahalle diye uzaklaşmak gerekiyor aslında ama ben de çoğu zaman zekatımızı , sadakamızı hep öğrencilerime harcarım . Dönem başında çantası olmayan , forması yırtılan , ne bileyim kalemliğinde kalemi olmayan öğrencilerime eksiklerini alırım . Bazen gücüm yeterse onları yemekhaneye kaydettiririm . Bazen etüt merkezine yazdırırım vs vs . Ben ayrıca sağlığımın sadakasını da gönüllü işlerle vermeye çalışırım . Mesela Kızılay yakında bayramlık dağıtacak , koli hazırlanacak , taşınacak derken orda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum. Ama eskisi kadar Kızılay’a da maddi bağış yapmıyorum ne yalan söyleyeyim. Bazı haberlerden dolayı.
Allah affetsin ama ben de vakıf, kurs , dernek vs hiç yardım etmek istemem . Çünkü paranın nereye gittiğini bilmiyorum sonuçta.
Bana cennet kokulu öğrencilerim yetiyor ☺️
Kendim yazmış gibi hissettim. Ben de en yakından başlamayı uygun görürüm. Ama öyle güzel bir mesleğim var ki yardım ettiğimde hiç şüphe duymuyorum. Öğrencilerimiz maddi yönden pek şanslı değil bizim de. O yüzden yardım için en doğru adres çocuklarımız oluyor. Bazen rehber öğretmen aracılığıyla para yardımı,bazen kıyafet bazen harçlık. Kafam rahat oluyor. Nereye gittiğini biliyorum.

Kendim yazmış gibi hissettim. Ben de en yakından başlamayı uygun görürüm. Ama öyle güzel bir mesleğim var ki yardım ettiğimde hiç şüphe duymuyorum. Öğrencilerimiz maddi yönden pek şanslı değil bizim de. O yüzden yardım için en doğru adres çocuklarımız oluyor. Bazen rehber öğretmen aracılığıyla para yardımı,bazen kıyafet bazen harçlık. Kafam rahat oluyor. Nereye gittiğini biliyorum.
:KK19: :KK200:

X