Yaş farkı ve arkadaşlık

Herkese merhaba,
Uzun bir yazı olacak. Sabreden okuyan ve yorum yazan herkese teşekkürler.
İşyerimde benden 18 yaş büyük bir iş arkadaşım var. Ben 30 yaşındayım. Yaklaşık bir sene önce doğumgünümde kırmızı bir gül hediye etmesiyle aramızda bir yakınlık oluştu. Yakınlıktan kastım fiziksel bir yakınlık değil, birlikte vakit geçirme, sohbet etme, dertleşme, birlikte bir şeyler yapma vs. Aile yaşantımız, geçmiş travmalarımız, ilgi alanlarımız ortak çıktıkça aramızda fiziksel bir şeye dayanmayan bir bağ oluştu. Kendisi de birbirimize iyi geldiğimizden bahsediyordu ki benim hissiyatım da o yöndeydi. O sırada erkek arkadaşımdan ayrılmıştım, evlenmeyi düşünüyorduk, hayatımda bazı sorunlar daha vardı ve duygusal boşluktan ve galiba bir miktar 30 yaş bunalımı ve evde kaldım korkusuyla kendimi bu arkadaşımla yaşadığım duruma biraz fazla kaptırdım. Babamla yıllardır görüşmüyorum, konuyu biliyor ve bu kişi kendini bir miktar babamın yerine koyup korumacı davranmaya, bana bir miktar hayat dersi vermeye çalıştı, özellikle ilişkiler konusunda :) yine bir gün sohbet esnasında hayatına kimseyi almak istemediğinden, evlilik düşünmediğinden vs. bahsetti. Arkadaş mıyız diye sordu hatta bana. Davranışına çok bozulduğum halde öyleyiz dedim. Ertesi gün bana yine ilişkiler üzerine psikolojik temalı bir video gönderdi video zor zamanlarımızda karşımıza çıkan kişilere hissettiğimiz duygunun aşk değil bir kaçış olduğu ile ilgiliydi, videoyu bana bir mesaj olarak yolladığını düşündüm. videonun kısmen o an içinde bulunduğum durumu ifade ettiğine katılmakta birlikte, hem hayatıma bu şekilde bir otorite gibi karışmasından- iyi niyetle bile olsa- ama aslında bir önceki akşamki ilişki istemiyorum tavrından çok rahatsız olduğum için (beni evlilik meraklısı, bulduğu adamın üzerine atlayan bir kategoriye koyduğunu düşünerek) uzun ve sert bir mesaj atıp kendisinin benim babam olmadığını ve bu şekilde yönlendirmelerine ihtiyacım olmadığını, arkadaşlığımızın da belli sınırlar içinde kalması gerektiğini belirten bir mesaj yazdım. Sonra üç dört ay kadar işyerinde resmî ilişkimize devam ettik. (İşyerinde direkt olmasa da bir As üst ilişkimiz var, ben yöneticiyim) Bu arada kendisi birbirimize isim ile hitap etmemizi istemişti ama ben hem yaş farkından hem iş ilişkimizden bey hanım kalıplarını sürdürdüm. Birkaç ay sonra tekrar başbaşa olma durumumuz oldu. Attığım mesaj yüzünden üzgün olduğunu, o videoda bahsedilen durumun benimle ilgisi olduğunu düşünmediğini o nedenle göndermediğini söyledi. Kızgın olduğumu ama kızgınlığımın video ile alakalı olmadığını ama konuyu kapatmak istediğimi söyledim ve kapattık. Arkadaşlığımız devam etti. Son birkaç aydır bir kaç defa evime geldi, birlikte film izledik, yemeğe çıktık, sohbet ettik vs. Dün mesajlaşırken bir konuda takıldım ona, yaşlıyım ben dedi. Kaçırdık o zaman en güzel zamanları dedim (yaşlıyım dediği için iltifat etmeye çalışıyorum aklımca, erkek kadın farketmez arkadaşlarına çok rahat iltifat eden biriyim) Birden, hayatımda kimseyle bir mesele bir sorun yaşamak istemediğim bir dönemdeyim (ben yine ilişki istemiyorum demek istedi gibi anladım) gibi bir cümle kurunca gözüm döndü. Başladım yazmaya: bunu 2. Defa yapıyorsunuz, ne demek istiyorsunuz, benim size karşı bir hayranlığım olabilir ama niyetim kütüğü sizin memlekete almak değil, haddinizi bilin artık tarzında verdim veriştirdim. (Bu arada ben bazı konularda aşırı Olgun bazı konularda aşırı çocuğumdur, kahkahalar, hoplamalar, zıplamalar, sevgimi ifade etme biçimi olarak konuşurken dokunmalar vs.) Afalladı, söylediğine göre o iş ile ilgili bir şeyden bahsetmiş ikimiz ile ilgili bir şey değilmiş. Telefonda anlaşamıyoruz mesajlaşırken, sizi yemeğe çıkartayım dedi, geldi aldı beni, rahatsız olduğum için önce nöbetçi eczaneye götürdü, sonra yemek yedik. Yemekte konuyu konuşmadık. Yemekten kalktık, ne yapacaksınız işiniz var mı dedi, Eve gideceğim dedim bindim arabaya. Yolda pek konuşmadım. Evimin önüne gelince aslında niyetim bugün sizi bende misafir etmekti rahatsızsınız geceniz tek başınıza zor geçmesin isterdim dedi. (İyi niyetli bu konuda) teşekkür ettim tam inecektim, dayanamadım açtım konuyu. Siz benim hareketlerimi yanlış yorumluyor olabilir misiniz acaba dedim. İçiniz rahatlayacaksa söyleyeyim sizi seviyorum ve benim için değerlisiniz, bu şartlarda olmasak belki çok farklı bir ilişkimiz olabilirdi ama bu şartlardayız (yaşı kastediyorum) ve arkadaşlıktan başka bir ilişkimiz olmayacak. Eğer konuşurken size dokunmam bu yorumlamaya yol açtıysa bu benim sevgimi ifade etme biçimim ve herkese karşı böyleyim dedim. Gözlerim doldu. Beni zor bir zamanımda tanıdınız ve hakkımda yanlış yargılarım kapılmanızı da anlayışla karşılıyorum fakat yanlış anlaşılmak istemiyorum, ben bundan sonra konuşurken üç kere düşünmek zorunda kalacağım sizinle, dokunsam yanlış anlaşılır mı kaygısı taşıyacağım dedim. Israrla benim düşündüğüm gibi olmadığını o cümleyi bambaşka bir şeyleri düşünüp yazdığını yanlış anlaşıldığını söyledi. Çok üstelemedim, abartmış olabilirim bunu ama bu imayı daha önce de yaptınız belki nesil farkından bu sorunları yaşıyoruz, birbirimizi yanlış anlıyoruz, belki de arkadaş olmamamız gerekiyor dedim. İlişkimizin bitmesini istemedi. Daha önce hata yapıp size karşı çok korumacı hatta baba gibi davrandım siz de bana gayet güzel haddimi bildirdiniz dedi. Ayrıca ben de size dokunmak istiyorum ama hatırlarsanız bey hanım kalıplarını sürdürmek isteyen ve bu şekilde bana sınırı çizen de sizdiniz dedi. (Bu dokunma o anlamda bir dokunma değil, ben ona dokunsam da o hiç dokunmaz hep dikkat eder) Bunu söylerken az daha elimi tutacaktı son anda kendini tuttu. Ne diyeyim abi mi dememi istersiniz daha samimi olur dedim, bozuldu. Hayır olmaz tabi dedi. Benim daha önce sizin yaşınızda bir arkadaşım olmadı İsminizle hitap edemem, rahat hissedemem, ayrıca aramızda bir iş ilişkisi de var dedim. Bu günü unutalım lütfen dedi. Kindar olduğumu da bildiği için kin tutmayın lütfen bana, sizi kırmak istemezdim dedi. Son iki gündür de mesaj atıp rahatsızlığımın nasıl olduğunu soruyor, ben de ben çok samimi ne çok resmî orta ayarda cevaplıyorum.

Benim sorum ise şu: sizce bu şartlarda bir arkadaşlık (gerçek anlamda arkadaşlık, flört etmiyoruz) sürebilir mi, sürmeli mi? Bu kişinin niyeti gerçekten bir arkadaşlık mı yoksa farklı bir anlam aramalı mıyım? Hislerimin hayranlık olduğuna eminim ama ileride bunun aşka dönüşmesinden korkuyorum. Bu durumda ne yapmalıyım.

Çok teşekkürler.
Cinsel ilişki yaşadınız mı?

Bana adam da sizden hoşlanıyor ancak yaş farkından dolayı açılamıyor sizi de kaybetmemek icin arkadas gibi davranıyor gibi geldi.Keza aslında siz de hoslanıyorsunuz ancak siz de onu kaybetmek istemiyorsunuz.Baya baya yakın arkadas gibi davranıp hala en ufak bir şeyde siz diye konuşmanız veya iletisimsizlik problemleri yasamanızı anlayamadım.Baktıgınız zaman iki arkadasın hatta sevgilinin vakit geçirmesi değer vermesi gibi emareler var ama araya cekilen güçlü bir sınır da var.İki taraf da kaçamak davranıyor.Yaş farkı arkadaslıga engel değil bence,ikiniz de yetişkinsiniz.20ye 38 olsa acaba derdim ancak 30-48.İkiniz de olgunsunuz,sevgili eş de olunabilir.Bilemedim bana normal geldi icinizden geldigi gibi yasayın

buna benzer bir ilişkim oldu yaş farkımız da 17 idi. başta hayranlık vardı siz ya da abi diyordum bir süre sonra birbirimize aşık olduk çok güzel duygular yaşadık ama sonu olmadı içimde hiç yaşanmasa mıydı düşüncesi var hala. Muhtemelen sizin ilişkiniz de devam ederse arkadaşlıktan öte bir boyuta geçecek. Sizi bilmem de bence karşı taraf boş değil.eğer bu kişiyle gelecek görmüyorsanız da duygusal yakınlaşma olmadan bitirmenizi tavsiye ederim.

Sinirlari net cizmezseniz, yasayabileceginiz en kotu durum olusur ki adina friendzone diyoruz. Ya yas farkini kabul edip bu iliskiyi baslatin, ya hayranligi da unutup tamamen is iliskisi odakli devam edin. Cekim olan bir iliskide arkadaslik olmaz. Uzun vadede de friendzone'a dusersiniz.

Yas farki konusunda; 20 yasinda olsaydiniz 38 yasinda bir adamla hayir derdim. 30-48 sikinti degil benim icin. 1 evetle ugurluyorum. 😁

Cok yapmacık geldi bana bu tavirlar ya ikinizinde. İş yerindeki yerinizle, disardaki yerinizi kariştiriyorsunuz heralde birlikte calistiginiz için.
Sizli bizli konuştuğum insanla aramda mesafe vardir ve siz diye hitap ettiğim insana devamli "dokunarak" konuşmazdim, o şekilde konuşulmaz cunku.
Evde evde film izleyecek kadar samimi olup sinirlenince de "haddinizi biliniz" şeklinde hemen resmiyete dönmeniz filan, asiri bir kasilma var iki tarafta da. 😂😂😂😂

Burda garip olan birseyler var ya da garip olan benim bilemedim. Ama adam sizi doğru anlamiş gibi gorunuyor disardan okuyunca bile. 🙄 Cunku tutarli degilsiniz.
Sadece bana da garip gelmemis demek ki. Arkadas oldugum kisiyle sizli bizli konususamam ben. Bu cok tuhaf. Isteki resmiyeti disaridada surdurmek isterken aslinda iki taraf da birbirine arkadasiz diyor ama arkadaslik samimiyeti de yok. Sanki iki taraf da istemiyor gibi gozukup aslinda istiyor. Diger taraf evlilik ya da uzun sureli bir iliski istemiyor, zaten bunu soylemis. Bosluk dolduruyor ya da anı yasiyor. Arkadaslik boyle olmaz ki. Iki taraf da fazlaca kasılıyor. Adina arkadaslik denilen bu sey arkadaslik degil, o kesin. Ne biliyim ben boyle kasıla kasila arkadaslik adi altinda gorusmeye devam edemezdim. Evet biraz aci cekerdim belki ama bu sekilde de belirsizlikle yasamak insani da yorar.

buna benzer bir ilişkim oldu yaş farkımız da 17 idi. başta hayranlık vardı siz ya da abi diyordum bir süre sonra birbirimize aşık olduk çok güzel duygular yaşadık ama sonu olmadı içimde hiç yaşanmasa mıydı düşüncesi var hala. Muhtemelen sizin ilişkiniz de devam ederse arkadaşlıktan öte bir boyuta geçecek. Sizi bilmem de bence karşı taraf boş değil.eğer bu kişiyle gelecek görmüyorsanız da duygusal yakınlaşma olmadan bitirmenizi tavsiye ederim.
Karsi taraf evlilik dusunmedigini soylemis. Ancak arkadaslik adi altinda bir tık ileri goturup birliktelik istiyor gibi. Cunku aradaki sizli bizli konusmalardan rahatsiz. Zaten o konusma tarzi da tuhaf da. Abi denmesini de istemiyor. Yani aslinda diyor ki beraber olalim ama benden bir gelecek bekleme. Bunu net soyleyemeyip sanki arkadasiz ayagina yatiyor. Cunku dostane babacan tavirlarla girismis once olaya. Konu sahibinin zayif yonlerini kullaniyor gibi. Kirilma noktasini bekliyor sanki. Konu sahibinin eninde sonunda duygularina kapilacagini ve hayir diyemeyecegini biliyor bence. Kizimizin iyice kendini kaptirmasini bekliyor bence. Ben adami iyi niyetli gormedim.

Adam evlilik düşünmüyorum ilerde olursa da yaşıtım biriyle olur demiş... demek adam sizin arkadaşlığınızı,sohbetinizi seviyor... art niyetle bakarsak da siz galiba yöneticisiniz o yüzden sizden kayırma beklentisiyle arkadaş kalmak istiyor da olabilir.

Karsi taraf evlilik dusunmedigini soylemis. Ancak arkadaslik adi altinda bir tık ileri goturup birliktelik istiyor gibi. Cunku aradaki sizli bizli konusmalardan rahatsiz. Zaten o konusma tarzi da tuhaf da. Abi denmesini de istemiyor. Yani aslinda diyor ki beraber olalim ama benden bir gelecek bekleme. Bunu net soyleyemeyip sanki arkadasiz ayagina yatiyor. Cunku dostane babacan tavirlarla girismis once olaya. Konu sahibinin zayif yonlerini kullaniyor gibi. Kirilma noktasini bekliyor sanki. Konu sahibinin eninde sonunda duygularina kapilacagini ve hayir diyemeyecegini biliyor bence. Kizimizin iyice kendini kaptirmasini bekliyor bence. Ben adami iyi niyetli gormedim.

Okuduğum en benim düşünceme yakın yorum, sağolun. Zayıf noktalarımı birkaç defa yakalamaya çalıştı, müsaade etmedim. Yani hafif manipülasyon girişimleri oldu, iletişim tarzını benimkine çevirme, hobilerimi hobileri gibi gösterme vs. yemedim diyelim. Babalık tavrı da bunlardan bir tanesi. Geçen gün kuzeninin evlenmeyip kendisini hayvanlara adadığını söyledi. Siz bu genellemeleri çok yapıyorsunuz her çocuk sahibi olmayan kadın kendini hayvanlara vermiyor her babasız kadın da şefkat arayışı içinde olmuyor, yapmayın bu kadar genellemeyi dedim. Bozuldu yine. Ben gardımı indirmeye karar verdim. Gardımı indirmiş gibi davranacağım. Hareketlerini özgürce yapabilmesi için. Ancak o zaman görebileceğim çünkü ne kadar ileri gidebileceğini, gerçek maksadını. Arkadaşlıksa ne ala, demek ki ben totomdan anlamışım derim, saygım çoğalır. İleri giderse de hani biz arkadaştık der geçerim. 🤪 okuyan arkadaşlardan bazısı akıllı ol, iyi niyetli değil demişler. merak etmesinler, zayıf yönlerimin farkında olduğum için manipüle edilmem imkansız değil ama zor. Kendimi adı sanı olmayan takılmalık ilişkiye de aşkımdan ölsem sokmadım bu zamana kadar. Öyle akışına bırakan bir insan değilim. Kadını yorar çünkü bu ilişkiler en azından beni yoruyor.

Başından bir evlilik geçmiş ve aylar önce yaptığı ve beni kızdıran konuşmasında evlilik düşünmüyorum düşünürsem de ileride yaşıtım birini düşünürüm demişti :) ben de bu ne ya aklınca bana mesaj mı veriyor bu diye kızmıştım. Aramızdaki ilişkiyi hep arkadaşlık olarak nitelendiren de o. Yani koşa koşa geleceğini sanmıyorum.
O halde sadece arkadaş kalın çünkü adam sınırı en baştan koymuş.
Sizin yapabileceğiniz pek bir şey yok.
Eğer adamın fikri değişirse size adım atar herhalde.

Adam evlilik düşünmüyorum ilerde olursa da yaşıtım biriyle olur demiş... demek adam sizin arkadaşlığınızı,sohbetinizi seviyor... art niyetle bakarsak da siz galiba yöneticisiniz o yüzden sizden kayırma beklentisiyle arkadaş kalmak istiyor da olabilir.

Yok, öyle bir beklentisi olmasına imkan yok. Benim kayırmama ihtiyacı da yok iş anlamında.

O halde sadece arkadaş kalın çünkü adam sınırı en baştan koymuş.
Sizin yapabileceğiniz pek bir şey yok.
Eğer adamın fikri değişirse size adım atar herhalde.

Niyetim arkadaş kalabilmek zaten o yaşta bir insanla evlilik yapmak kendime haksızlık yapmak olur biraz ilerisini de düşünmek lazım. Yapacak bir şeyim yok evet ama kafam karışıyor ve neyin ne olduğunu, niyetini tam olarak öğrenmeye ihtiyacım var.

Değişik geldi bana tavırlarınız, yani kafa karıştırıcı. Birlikte bu kadar vakit geçiriyorsunuz ama sizli bizli konuşuyorsunuz. Sevgili olmak istiyor musunuz, istemiyor musunuz? Yani eğer arkadaşlıksa da çok yorucu değil mi? Ben bu kadar yorucu arkadaşlıklar istemem hayatımda, zaten hayat hiçbir şey yapmasan da kolay değil, bir de böyle dert alamam başıma.

Yaşı ve deneyimi dolayısıyla üst gibi davranmıyorum çünkü. Odama gelirse masamdan kalkar masamın önündeki misafirlere ayrılmış karşılıklı sandalyelere geçerim o da karşıma geçer öyle konuşuruz

Bunu eski müdürüm de yapardı, kendisi benden hem yaşça hem deneyim olarak büyüktü. Ama fikirlerime değer verir, bir çok konuda istişare ederdik.

Niyetim arkadaş kalabilmek zaten o yaşta bir insanla evlilik yapmak kendime haksızlık yapmak olur biraz ilerisini de düşünmek lazım. Yapacak bir şeyim yok evet ama kafam karışıyor ve neyin ne olduğunu, niyetini tam olarak öğrenmeye ihtiyacım var.
Madem öyle hiç kurcalamayın.
İşte ast üst, dışarıda iki iyi arkadaş olarak devam edin.
Gelecek düşünmediğiniz insanla ilişki/aşk yaşamak size sadece acı verir.

Değişik geldi bana tavırlarınız, yani kafa karıştırıcı. Birlikte bu kadar vakit geçiriyorsunuz ama sizli bizli konuşuyorsunuz. Sevgili olmak istiyor musunuz, istemiyor musunuz? Yani eğer arkadaşlıksa da çok yorucu değil mi? Ben bu kadar yorucu arkadaşlıklar istemem hayatımda, zaten hayat hiçbir şey yapmasan da kolay değil, bir de böyle dert alamam başıma.

Beni de yorduğu için yazdım ya buraya 😂 sevgili olduğum insanlar genelde uzun vadede ilişki kurmayı planladığım, evlilik’e dönüşebilecek ilişkiler kurabileceğim insanlar oluyor. Bu insanın böyle bir beklentisi yok söylediği kadarıyla. Beklentisi olsa da uzun vadede böyle bir evliliğin beni mutlu etme ihtimali zayıf, kendimi biliyorum. Ama hayat tabi ihtimaller dahilinde her şey olabilir, büyük konuşmamak lazım. Eğer niyeti bahsettiği gibi arkadaşlıksa bir süre sonra benim de kafa karışıklığım geçecek, bir miktar sınır koyarız, sen ben diye hitap ederiz yine yemeğe çıkarız, sohbetimizi ederiz ama hastayım diye evine gidip benimle ilgilenmesini istemem. Yani bana ölüp bitmiyormuş diye kaybetmeyi çok isteyeceğim bir insan değil, kafamı açıyor ve verdiği tavsiyeler gerçekten yaşıtlarımdan alabileceklerimin üzerinde. Bana davranışı hanzoca değil, nazik anlayışlı düşünceli. Bu nedenle çat diye kestirip atamıyorum, atmosfere salamıyorum 😂

X