Yatırımdan Anlayan Hanımları Bekliyorum 🥰

Jigglypuff_

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
4 Mayıs 2021
552
1.197
Merhaba arkadaşlar. Eşimle bir miktar birikmişimiz var. Yatırımlık için ev almak istedik. Şuanki paramızla giriş kat orta yenilikte bir ev alabiliyoruz. Sıfır ev değil; 3-4 yıllık masrafsız evler. Alacağımız evde oturmak gibi bir amacımız yok.
Paramız kadar bir ev mi almalıyız yoksa üzerine kredi çekip daha iyi bir ev mi almalıyız? Hayatımızda hiç kredi çekmedik, kredi kartı da kullanmadık. Bu konuda çok bilgisiziz. Ben üstüne kredi çekip bir tık daha iyi bir ev alsak bile kira gelirinde çok bir oynama olmaz boşuna borca girmeyelim kafasındayım. Siz olsanız nasıl yapardınız?

Gelirinizi bilemeyiz nasıl ama ben olan para ile ekstraya girmeden alınacak evi alırdım çünkü ekonomi gidişat karışık plan yapmak sıkıntı bugün şu kadar para taksit öderiz kalan yeter gibi gözüküyor yarın o parayla herşeyin fiyatı arttığı için yetmeyebiliyor tabi bu sabit maaşlıysanız

Ben olsam elimdeki para ile bir ev alırdım.

Gelirinizi bilemeyiz nasıl ama ben olan para ile ekstraya girmeden alınacak evi alırdım çünkü ekonomi gidişat karışık plan yapmak sıkıntı bugün şu kadar para taksit öderiz kalan yeter gibi gözüküyor yarın o parayla herşeyin fiyatı arttığı için yetmeyebiliyor tabi bu sabit maaşlıysanız

Teşekkür ederim.
Ben de bu şekilde düşündüm ama etrafımızdan etkilendim sanırım. Şartları zorlamak lazım falan dedi birkaç arkadaşımız. Acaba’ya düştüm.

Kiraya koyacaksanız bence krediyle uğraşmayın elinizdeki parayla alın. Her eve kiracı çıkıyor nasılsa. Bu evin kirası ne kadar olacak?

Teşekkür ederim.
1500-1750 arası emsal evlerin kirası.

Kredi çeksek bir tık iyiye zıplasak o da olsun olsun 1800-2000 arası olur.

Teşekkür ederim.
Ben de bu şekilde düşündüm ama etrafımızdan etkilendim sanırım. Şartları zorlamak lazım falan dedi birkaç arkadaşımız. Acaba’ya düştüm.
Riske girmeyin derim, ülkenin halini görüyorsunuz zaten her geçen gün bir şey çıkıyor. Masrafsız ekstra paraya gerek kalmadan ev almak daha mantıklı.

Krediden ziyade daha pahali bir ev almak mantikli değil bence çünkü siz oturmayacaksınız. Yatırımlık evin amacı biraz da uyguna bulup kirasının çıkması bir zaman sonra.
Kredi konusuna ben sıcak bakmadığım için bir sey demek istemem. Hicbir şeyin de garantisi yok ama sanırım nakit ev alip oturmayacaksam altında tutardım ben olsam. Altın güzel yükseliyor 2019da sözlendigimde gramı 260ti ve su an 800. Altına güveniyorum sabreden kazaniyor:)

Krediden ziyade daha pahali bir ev almak mantikli değil bence çünkü siz oturmayacaksınız. Yatırımlık evin amacı biraz da uyguna bulup kirasının çıkması bir zaman sonra.
Kredi konusuna ben sıcak bakmadığım için bir sey demek istemem. Hicbir şeyin de garantisi yok ama sanırım nakit ev alip oturmayacaksam altında tutardım ben olsam. Altın güzel yükseliyor 2019da sözlendigimde gramı 260ti ve su an 800. Altına güveniyorum sabreden kazaniyor:)

Evet altın da güzel bir yatırım aracı gerçekten de. Biz evlenirken arkadaşlarımız 200 liraya çeyrek getirmişler bize. Biz şimdi 1000 lira üstüne götürüyoruz bize gülüyorlar. 😀😀
Biraz daha bi yerden gelir aksın düşüncesindeyiz o sebeple altından eve kayma yaptık.

Evet altın da güzel bir yatırım aracı gerçekten de. Biz evlenirken arkadaşlarımız 200 liraya çeyrek getirmişler bize. Biz şimdi 1000 lira üstüne götürüyoruz bize gülüyorlar. 😀😀
Biraz daha bi yerden gelir aksın düşüncesindeyiz o sebeple altından eve kayma yaptık.
Ne kadar incesiniz genelde altın yaptiklarim bana altın takmadı:) bende sizin gibi düşünüyorum ne olursa olsun var bekar arkadaşlarım altın takan bende onlara aynısını yapmalıyım diye düşünürüm.
Evet evin öyle bir güzelligi oluyor ve ev fiyatları da artıyor yıllar icinde. Insan kendini güvende hissediyor bir de. Altın eskimez ev eskir ama bizim kültürde tam bir yatırım aracıdır. Bende olsam isterdim sanirim belki ev fiyatına gelemediği için altin da beklemek bana kolay geliyordur.
Bence yatırımlık ev için fazla masrafa girmeyin derim, elinizdekiyle alın o zaman😊

Ne kadar incesiniz genelde altın yaptiklarim bana altın takmadı:) bende sizin gibi düşünüyorum ne olursa olsun var bekar arkadaşlarım altın takan bende onlara aynısını yapmalıyım diye düşünürüm.
Evet evin öyle bir güzelligi oluyor ve ev fiyatları da artıyor yıllar icinde. Insan kendini güvende hissediyor bir de. Altın eskimez ev eskir ama bizim kültürde tam bir yatırım aracıdır. Bende olsam isterdim sanirim belki ev fiyatını gelemediği için altin da beklemek bana kolay geliyordur.
Bence yatırımlık ev için fazla masrafa girmeyin derim, elinizdekiyle alın o zaman😊

Çok teşekkür ederim, elimizden geldiğince geleni götürmek için uğraşıyoruz. 🤲🏻 🥰
Ben hem borçtan korktuğum için hem de yatırımlık olduğu için eldeki paramızla alalım diyordum ama birkaç arkadaşımız şartları zorlamadıktan sonra yatırımın ne amacı var falan dediler biraz zorlayın kendinizi borç ödeyin dediler, hep aklımızı karıştırdılar.

Alınan ev arsa tapulu mu, krediye uygun mu bunlar da önemli. Evi Satarken kredi alınamadığı için alıcı bulmak zor oluyor.

Teşekkür ederim.
Arsa tapulu evlere bakmıyoruz. Biz kredisiz alsak da ha deyince satabilmemiz için kredi çekilebilir evlere baktık hep.

400bin liramız var. Evi de bu kadarlık evler baktık hep. 395lik olur, 410luk olur.
enflasyonist ortamlarda ne kadar çok borclanirsaniz o kadar iyidir. şu an konut kredileri yuksek olsada hic korkmayin, her halukarda enflasyon bunun uzerinde olacak. kredi kullandiktan sonra faizler düşerse yapilandirisiniz, (faizler düştüğü an evin fiyatida firlayacak) şu an enflasyon en az %60 dolatisiyla tl den hemen çıkıp bir mala yatırın, paraniz eriyo. yani yukardaki yazdıklarımı özetlersek : krediyle ev alip nakit paranizla altin alın. 200 kira oranına uygun evlere bakın. kıranın üzerine her ay bir miktar altin satip odeyin. 3-4 yil sonra artik kira odemenize esit olacak.

enflasyonist ortamlarda ne kadar çok borclanirsaniz o kadar iyidir. şu an konut kredileri yuksek olsada hic korkmayin, her halukarda enflasyon bunun uzerinde olacak. kredi kullandiktan sonra faizler düşerse yapilandirisiniz, (faizler düştüğü an evin fiyatida firlayacak) şu an enflasyon en az %60 dolatisiyla tl den hemen çıkıp bir mala yatırın, paraniz eriyo. yani yukardaki yazdıklarımı özetlersek : krediyle ev alip nakit paranizla altin alın. 200 kira oranına uygun evlere bakın. kıranın üzerine her ay bir miktar altin satip odeyin. 3-4 yil sonra artik kira odemenize esit olacak.

Teşekkür ederim.
Oovv bambaşka bir fikir.
Biz çok sığız bu konuda onu anladım. 😀

Mesajı iki kere okudum anlayabilmek için. Eşime de aynen ileteceğim. 😻 Ben hiç anlamıyorum. ☹️

Ev fiyatları artıyor evet, ama altın veya döviz olarak baktığınızda aynı kalıyor. Paranız altındaysa bir süre daha kalsın derim ben. Benim eşim hep dövizle para kazandığı için ev fiyatlarını hep dövize veya altına çevirip hesaplamak gibi bir huy edindik. Öyle bakınca ev fiyatları artmıyor. kiracıda, kiracının iyi olacağıda garanti değil, evin masraf çıkarma gibi riski var, içinde oturmayacaksanız nakitte kalmaktan yanayımdır hep.

Kat mülkiyetli olmasına özen gösterin, iskanı alınmamışsa ucuz oluyor, insanlar genelde ona kanıyor. Kredi çekmeden elinizdekiyle alın derim.

X