Ev almak bu kadar mı zor?

kısıtlı peşinatla gerçekten çok yıpratıcı bir süreç...Kredi aylık ödeme miktarları çok fazla. Elbette ev almak ilerisi için iyi bir yatırım ama şu anda bizi çok sıkıntıya sokacak çünkü borçlar da fazla. Birikim yapıp peşinatı da arttırma durumumuz pek yok, birikim yapsam yapsam 200-300 tl atarım kenara ayda yani, ev fiyatları da yerinde saymıyor...Bilmiyorum ne olacak, hakkımızda hayırlısı.

Bence elinizdeki parayı vadeli hesaba koyun hiç yoktan iyidir. Bizim ayda 350 tl para geliyor bankadan.

Bu aralar acaba 100bin tl lik arabamı alsak diyorum yatırım amaçlı.Borca girdimmi mecbur ödenir bitincede en azından peşinatımız artar diye düşünüyorum.

Bence elinizdeki parayı vadeli hesaba koyun hiç yoktan iyidir. Bizim ayda 350 tl para geliyor bankadan.

Bu aralar acaba 100bin tl lik arabamı alsak diyorum yatırım amaçlı.Borca girdimmi mecbur ödenir bitincede en azından peşinatımız artar diye düşünüyorum.

Arabanın ihtiyaç olarak alınmasını çok mantıklı buluyorum ama asla bir yatırım aracı değil bence.

Valla hem 6 bin tl maaş girerken eve, hem çok harcıyorken yiyip içip geziyorken, hem boşa ihtiyacınız yokken ihtiyaç kredisi almışken burada konu açıp ev almak zor demeyin yani rica edeceğim hakaret gibi oluyor sizin yarı maaşınız alıp da ev kredisi ödeyenlere. 500 binlik ev almayıverin zaten o çok para yani varsın işinize çok yakın olmasın varsın çok iyi muhitte ya da çok çok lüks bir evde oturmayın kendi eviniz olsun yeter.

Zaten halihazırda 1.250 kira veriyorsunuz üzerine 1.000 daha koysanız rahatça kredi ödersiniz kenarınıza da 4 bin para kalır yani bu parayla nasıl geçinemeyeceksiniz ki. Birde 40 bin gibi bir paranız var önden verebileceğiniz. Hayat şartlarınızdan fedakarlık yapmazsınız mal mülk sahibi olamazsınız.

Valla hem 6 bin tl maaş girerken eve, hem çok harcıyorken yiyip içip geziyorken, hem boşa ihtiyacınız yokken ihtiyaç kredisi almışken burada konu açıp ev almak zor demeyin yani rica edeceğim hakaret gibi oluyor sizin yarı maaşınız alıp da ev kredisi ödeyenlere. 500 binlik ev almayıverin zaten o çok para yani varsın işinize çok yakın olmasın varsın çok iyi muhitte ya da çok çok lüks bir evde oturmayın kendi eviniz olsun yeter.

Zaten halihazırda 1.250 kira veriyorsunuz üzerine 1.000 daha koysanız rahatça kredi ödersiniz kenarınıza da 4 bin para kalır yani bu parayla nasıl geçinemeyeceksiniz ki. Birde 40 bin gibi bir paranız var önden verebileceğiniz. Hayat şartlarınızdan fedakarlık yapmazsınız mal mülk sahibi olamazsınız.
+1
Yari degil de 3te 1iyle ev kredisi oduyoruz =)

Bence çok riskli.
Mesela topraktan bi eve girmeyi deneyin pesinati ona verin İstanbul da nasıl olur bilmiyorum ama 40bini peşinat verirsiniz aylik bin lira falan taksit öder gibi para ödersiniz ev bitince de geriye kalan parayi kredi çekip odersiniz.
Ya da elinizde ki 40bin lirayi direk borç kapamaya yatırın.Burs kredi herhangi bi borç varsa hepsini kapatın onlar aradan çıksın zaten banka paranin tamamını veriyormus.Borç aradan çıktığında ev işine atılmak daha mantıklı olur

Bence çok riskli.
Mesela topraktan bi eve girmeyi deneyin pesinati ona verin İstanbul da nasıl olur bilmiyorum ama 40bini peşinat verirsiniz aylik bin lira falan taksit öder gibi para ödersiniz ev bitince de geriye kalan parayi kredi çekip odersiniz.
Ya da elinizde ki 40bin lirayi direk borç kapamaya yatırın.Burs kredi herhangi bi borç varsa hepsini kapatın onlar aradan çıksın zaten banka paranin tamamını veriyormus.Borç aradan çıktığında ev işine atılmak daha mantıklı olur

topraktan eve girme olayına güvenemem malum burası türkiye. çok çok iyi araştırmadan müteahhitlere firmalara güven olmaz. bazen aklımdan geçirmiyor değilim elimizdeki paranın tamamıyla borcumuzu kapatıp ona göre yolumuzu mu çizsek diye, o da bir fikir tabii.

borçlarımız olduğu kısmını atlıyorsun ama. 6bin tl gelir kimine göre çok iyidir kimine göre normal, hatta az. herkesin yaşam standardı, lüks anlayışı farklıdır. benim konum hakaret gibi geliyorsa onu öyle algılayan kişinin sorunudur. Kaç kez yazdım gelire takılıp da nasıl geçinemiyor ev alamıyorsunuz denmesin diye sebeplerimi. 40 bin tl peşinat da İstanbul'da ne yazık ki oturulabilir iyi muhitten ev almak için çok da yeterli bir meblağ değil.

Biz yaptık :) bahsettiğiniz mühitin civarından 240 bine arakat aldık.biraz küçük ama her ay başkasına para ödemekten iyidir.mis gibi kendi evimizde oturuyoruz.hemde yakında bebişimiz olcak inşallah.ben çalışmıyorum.aylık kredi ödememiz 2500tl. Biraz harcamalarımızdan ödün versek bişey olmaz dedik.hem yatırımlık hem oturumluk aldık.eğer kirada devam etseydik bebeğime oda yapamayacaktım fakat şimdi kendi evim istediğimi yapabiliyorum.

ben de bebek sahibi olmadan ev meselesini halletmek istiyorum ama ev alırsak ödemelerimiz çok artacağı için, bir de borçlar da varken çocuk büyütmek çok daha zor olur aslında...aşağı tükürsem sakal yukarı tükürsem bıyık...

Çok şükür bizim gelirimiz 8 bin civarı
Biz sıfırdan başlamıştık
Yani evlendikten bayağı sonra maaşlarımız böyle oldu
O arada borca bir araba aldık onun borcu bittiği ayda ev
Biz büyük bir yerde yaşamıyoruz 135 bine evi aldık
Araba ve altınları mi sattık
Geriye kalan kısım borç
Aylık 5 bin borç ödüyoruz
Bakalım bu aydan sonra 6 bin ödemeye baslayacagiz
Sizin söylediğiniz miktarlarda ev beni de korkuturdu ama paranizla borçlarınızi ödeyip
Yada araba alıp bir yatırım yapabilirsiniz

topraktan eve girme olayına güvenemem malum burası türkiye. çok çok iyi araştırmadan müteahhitlere firmalara güven olmaz. bazen aklımdan geçirmiyor değilim elimizdeki paranın tamamıyla borcumuzu kapatıp ona göre yolumuzu mu çizsek diye, o da bir fikir tabii.
Aslında topraktan girmek baya mantıklı şu donemde ama iyi araştırmak lazım dediğiniz gibi.

hangi bankadan 350 geliyor acaba?

kaç tl koyuyorsunuz? o yüzden mi o kadar çok

Iki onerim olacak
40 bine gayet de orta halli bir araba alınabilir
Ya da ev kredisine girin ama kendiniz oturun aylik 2800 kredi demek iki kira odemek demek eger altinda kalkariz dersen bu daha mantikli

Oturmayacagin eve masraf yapma, kiracilarla ugrasma derim (ben de kiraciyim ama insanlar cesit çeşit ve hor kullanan kiraci cok)
Borclar daha ne kadar sürecek? Ona göre de bir odeme plani yapabilirsiniz mesela 40bin degil de 20 bin koyarsin peşin olarak kalan nakitle de ogrenim kredisi borcunu falan kapatirsin maasindan ne kadar cok elinde kalirsa kârdır, o zaman istediğin gibi ödemeyi esnetebilirsin de
Bir de gezmeden ya da ekstra harcamalardan da kisman gerekebilir
Haftada bir disarida yiyorsan mesela, ayda bir yaparsin ama yine de tamamen zevklerinden ödün vermezsin

Bu en büyük avantaj. Ankarada en kötü semtlerde bile bu miktara ev yok. Ya da ben baya piyasadan habersizim.
Benim bulundugum yerde 80m2 2+1 ev 100 bin civarinda ama ben evden önce araba düşünüyorum evi ileride evlenince esimle.de alabilirim daha cok gezmek ve hayatimi yasamak istiyorim artık, okurken yapamadiklarimi simdi yapayim derdindeyim

Iki onerim olacak
40 bine gayet de orta halli bir araba alınabilir
Ya da ev kredisine girin ama kendiniz oturun aylik 2800 kredi demek iki kira odemek demek eger altinda kalkariz dersen bu daha mantikli

Oturmayacagin eve masraf yapma, kiracilarla ugrasma derim (ben de kiraciyim ama insanlar cesit çeşit ve hor kullanan kiraci cok)
Borclar daha ne kadar sürecek? Ona göre de bir odeme plani yapabilirsiniz mesela 40bin degil de 20 bin koyarsin peşin olarak kalan nakitle de ogrenim kredisi borcunu falan kapatirsin maasindan ne kadar cok elinde kalirsa kârdır, o zaman istediğin gibi ödemeyi esnetebilirsin de
Bir de gezmeden ya da ekstra harcamalardan da kisman gerekebilir
Haftada bir disarida yiyorsan mesela, ayda bir yaparsin ama yine de tamamen zevklerinden ödün vermezsin

Once borclari kapatmaya karar verdik.hic arabamiz da olmadi.biraz onun keyfini de yaşamak istiyoruz acikcasi. Ev isini erteledik gibi su anda.

Evin ödemesi aslında çok degil ben de ev aldım tek maaş ödediğim taksit maaşımın yarısına yakındı ve kira vs de veriyordum. İlk zamanlar ödedim eve kiracı girdi ödememin bi kısmını karsılıyordu. Ayrıca ben para biriktirdim son sene kapattım borcumu sizde öyle yapabilirsiniz. 10 sene çok uzun süre gibi görünüyor ama inanın geçiyor. Benimde aklıma çok olumsuz ihtimaller geldi ya ödeyemezsem filan gibi çok şükür hem rahat ödedim tabi tam maaş gibi degil ama olsun evim oldu. Bence alın ev yatırımdır zarar etmezsiniz. Ayrıca bebeğiniz olsa da çok sorun degil ilk bebekken çok masrafı olmaz ilerde asıl masraf başlıyor. 230 bin kiracı alın o evi toplu bir para gibi düşünün ilerde satar oturabileceğiniz bir ev alırsınız.

X