yemek pişirme derdi,siz nasıl yapıyorsunuz?

fitblack

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
5 Şubat 2016
6.480
9.877
Bu kadar derdin içinde bu da dert mi derseniz evet dert,cidden dert. tencere yemeği dışında yemek yemiyorum,dışarıdan vs. beslenme stilime uygun değil çünkü. ama bir salatayı bile 1 saatte yapıyorum. iyice yıkanması,sirkeli suda beklemesi,cartı curtu sürüyor.onun dışında zamanım yok,bu sene benim için çok önemli bir sene, hazırlandığım bir sınav var. anne kız yaşıyoruz ama annem yemek yapmaktan nefret ediyor.sürekli yemek konusu kavga sebebi oldu evde,tamam artık ben yapacağım dediğimde saçmalama bu sene senin için çok önemli diyor yaptırmıyor lakin kendisi de ya unutuyor ya da ben hatırlatınca girişiyor ve 80 saat sonra pişiyor yemek akşam 10'da yiyoruz. zaten bir çorba yapılınca 5 gün içeriz,öğle ve akşam yemekleri diye bir şey yok günde tek öğün. aynı yemekler muhakkak ertesi günde yenir. ama ben bunu nasıl çözeceğim? yurtta kaldığım dönem çok rahattı,saatli yemek çıkıyordu en azından. çorbası,salatası,ana yemeği her şeyi oluyordu. annem ısrar etti,daha rahat edersin sınav zamanı yanıma gel dedi. bin pişman oldum. yaşım da küçük değil,22 yaşındayım. kendisi ne yapıyor derseniz zaten 50 kilo,sadece meyve ve kuruyemişle hayatta kalır yani. benim sayemde yemek yiyor.azıcık sağlıklı besleniyor.
dediğim gibi yaşım da küçük değil,ama elim ağır. vaktim yok,kendisi yapmıyor. birilerinden beklentiye girince insan mutsuz oluyor,en iyisi artık her şeyimi kendim yapmam. ama nasıl yapacağım,nasıl hızlanırım? mesela günde 1 saatimi ayırsam sadece o gün salata,çorba ve 1 ana yemek( zor bir yemek değil,pastalar börekler vs yemiyoruz zaten,barbunya yemeği mesela ya da taze fasulye gibi) yetiştirebilir miyim?
siz nasıl hızlısınız? bazen misafirliğe gidiyorum ben şok. çalışan kadınlar bir sofra dizmiş inanamıyorum. hanımlar yardım edin.
dipnot: veganım (et yemiyorum)

Son düzenleme:
Ben 3 saatte 1 yemeği yapabiliyorum

Çözüm şöyle buldum, nasılsa yemek pişene kadar mutfaktan ayrılmıyorum
O sırada soğan doğrayıp buz dolabı poşetine koyuyorum
Eti alır almaz küçültüp koyuyorum
Kıymayı kilo alıp vaktimi ayırıp köfte yapıyorum
10 tane her poşete koyuyorum
Patates, biber, domates, patlıcan
Vakit varsa küçültüp poşet ve buzluk yapıyorum

Sebze yemekleri böylelikle pratik, ama bakliyat tüm günümü alır :KK43:

Canim bi saatte salata mi yikanir sana bu yavaslik annenden gecmis belli keske annenin yanina gelmeseydin ama neyse yesillikleri tek tek yikasan bile 2-3 dk ni alir oyle dakikalarca suyun altinda tutmana gerek yok abdest almayacaklar sonucta bi de yemek icin internetten videolara bak corba olarak mercimek sehriye corbasi gibi kolay corbalar en fazla hazirlamasi 20 dk alir diger yemeklerde oyle yani gunluk cok oyalansanda 1 saatte yaparsin gittikce daha hizli yaparsin videolara bakarak ogren zaten iki kisilik yapcagin icin daha az ugrasirsin

Ben 3 saatte 1 yemeği yapabiliyorum

Çözüm şöyle buldum, nasılsa yemek pişene kadar mutfaktan ayrılmıyorum
O sırada soğan doğrayıp buz dolabı poşetine koyuyorum
Eti alır almaz küçültüp koyuyorum
Kıymayı kilo alıp vaktimi ayırıp köfte yapıyorum
10 tane her poşete koyuyorum
Patates, biber, domates, patlıcan
Vakit varsa küçültüp poşet ve buzluk yapıyorum

Sebze yemekleri böylelikle pratik, ama bakliyat tüm günümü alır :KK43:
yaa siz de benim gibisiniz! 3 saat net bulur bir yemeği yapmam. tv'de yarışmalar olurdu şok olarak izlerdim. yine bahane diyebilirsiniz ama bizim buzluk ağzına kadar dolu. aslında bir dondurucu alsak çok güzel olur cidden. şeyi sormak istiyorum,vitaminleri ölüyor mu o şekilde? ya da tadında değişiklik oluyor mu? mesela ben geçen yaz taze fasulye koydum buzluğa. sonra kışın yerken çok zorlandık,bitsin diye uğraştık resmen. değişik bir kokusu ve tadı vardı

Salata yapraklarını ben alır almaz sirkeli suda bekletiyorum sonra salata kurutucusunda kurutup dolaba öyle koyuyorum. Her gün salata yaprağı yıkamakla uğraşmıyorum yani. Yemek yaparken de çok meşakkatli yemekler seçmiyorum, genelde fırın yemekleri çok yaparım. O pişerken çorbamı ya da salatamı yaparım.

Canim bi saatte salata mi yikanir sana bu yavaslik annenden gecmis belli keske annenin yanina gelmeseydin ama neyse yesillikleri tek tek yikasan bile 2-3 dk ni alir oyle dakikalarca suyun altinda tutmana gerek yok abdest almayacaklar sonucta bi de yemek icin internetten videolara bak corba olarak mercimek sehriye corbasi gibi kolay corbalar en fazla hazirlamasi 20 dk alir diger yemeklerde oyle yani gunluk cok oyalansanda 1 saatte yaparsin gittikce daha hizli yaparsin videolara bakarak ogren zaten iki kisilik yapcagin icin daha az ugrasirsin
ay çok güldüm :KK70:
ya şimdi ben salataya çiğ ıspanak falan da katıyorum. tozu toprağı çok oluyor,ıspanak yıkamak en büyük derdim zaten.aslında haklısınız ya çok gözümde büyütüyorum,1 ay içinde hızlanırım değil mi

yaa siz de benim gibisiniz! 3 saat net bulur bir yemeği yapmam. tv'de yarışmalar olurdu şok olarak izlerdim. yine bahane diyebilirsiniz ama bizim buzluk ağzına kadar dolu. aslında bir dondurucu alsak çok güzel olur cidden. şeyi sormak istiyorum,vitaminleri ölüyor mu o şekilde? ya da tadında değişiklik oluyor mu? mesela ben geçen yaz taze fasulye koydum buzluğa. sonra kışın yerken çok zorlandık,bitsin diye uğraştık resmen. değişik bir kokusu ve tadı vardı
Ben yalnız yaşıyorum
Buzlunun kendime kadar.
Taze fasulyeyi kılçıkları açıklandıktan sonra kaynar suya attım, 3 dk sonra çıkarıp buzlu suya aktardım.
Kağıt havluyla suyunu çekip derhal poşetle buzlğa koydum.

Vitamin bilemem gari
Karnım doyuyor ve hala ölmedim
Eksik enzimler de YÖK:))

düdüklü fobim var benim :olamaz: zaten beceriksizim yüzümde patlatırım onu. geceden ıslatıp erkenden pişiririm zaten ama benim sorunum yemeklerin pişme süresi değil. benim elimin ağırlığı.
Elinin ağirligi pratik yaparak cözülür bende cok agir yapardim cunku devamli yapilinca zamanla daha pratiklestim. :KK66:

ya şimdi ben salataya çiğ ıspanak falan da katıyorum. tozu toprağı çok oluyor,ıspanak yıkamak en büyük derdim zaten.aslında haklısınız ya çok gözümde büyütüyorum,1 ay içinde hızlanırım değil mi

Ben hazır ayıklanmış ıspanak tercih ediyorum paketli olanlardan, gayet güzel onlar tozu çamuru da yok.

Salata yapraklarını ben alır almaz sirkeli suda bekletiyorum sonra salata kurutucusunda kurutup dolaba öyle koyuyorum. Her gün salata yaprağı yıkamakla uğraşmıyorum yani. Yemek yaparken de çok meşakkatli yemekler seçmiyorum, genelde fırın yemekleri çok yaparım. O pişerken çorbamı ya da salatamı yaparım.
salata kurucusunu ben de aldım,ama beceremedim. dandik mi aldım acaba :/ elle çevrilen değil mi,benimkiler nedense kurumadı

Bizim kapıdan girip yemekleri pişirip yiyip sofradan kalkmamız bir saat

Tamam arada 15 yaş var da annen benden büyüktür yani

Sırlarımdan birincisi

Az yaparsan çabuk pişer

İkincisi düdüklü tencere

Üçüncüsü fırın

Örneğin et kavurup pilav yapman yarım saat sürer ocaklar tek göz değil ki aynı anda pişer

Bu arada salata da yapar ayran da yaparsın ben pilav vs yoksa çiğ köfte vs de yapıyorum yanına

Çelik tencereyi ısıt içine su damlayınca buharlaşmasın yuvarlak olup dönsün

Tencerenin tabanını kaplayacak kadar et koy cossss diyecek altını kapat

Sesi kesilince kısık Ateş'te pişir şutunu salıp çeksin oldu bitti

Pilav için yağı koy şehriyeyi kavur bu arada su kaynasın kettle ya da çaydanlıkta
Şehriye kavrulunca koy pirinçti örneğin bir bardak iki bardak da su az tuz orta Ateş'te 10-12 dakika şutu bitene kadar pişir kapat altını 10 dakika beklet sonra karıştır pilav hazır yarım saat sürmez

Siralama onemli salata malzemelerini sirkeli suya koyun beklesin,pirinc islatin beklesin,sogan kavurun yemeginizi yapin koyun kenara o piserken salata malzemelerini dograyin sonra pilav bitti maksimum yarim saat.

Ben yalnız yaşıyorum
Buzlunun kendime kadar.
Taze fasulyeyi kılçıkları açıklandıktan sonra kaynar suya attım, 3 dk sonra çıkarıp buzlu suya aktardım.
Kağıt havluyla suyunu çekip derhal poşetle buzlğa koydum.

Vitamin bilemem gari
Karnım doyuyor ve hala ölmedim
Eksik enzimler de YÖK:))
ben kaynar suya atmadım acaba ondan mı.
benim için vitaminler önemli,ben ölebiliyorum çünkü :KK70: denedim gördüm,bütün saçlarım döküldü bir ara. zor durdurdum resmen

Sabahtan koy suya madem çok titizsin

Arada git gel suyunu değiştir

En son süzgece al at dolaba

Akşama da doğra

Havuç turp salatası yap kabukları soyuyor ve rendeliyorsun üstüne limon yağ tuz ya da yoğurt ikisi de olur

Kış salatası hem de yıkama derdi yok

siz yurtdışında mı yaşıyorsunuz? ben türkiye'de hiç göremedim çünkü,hangi marketlerde var? bir de paketli ya içine bi'şey katılıyor mu ekstra?

Yoo Türkiyedeyim, büyük marketlerde mevcut yani her gittiğim markette görüyorum, Migros, Metro, Çağdaş hepsinde var. İçine bir şey katılmıyor bildiğiniz ayıklanmış ıspanak yaprakları. Salata kurutucum benim de çevirmeli sizin niye ıslak kaldı bilemedim, benim de aldığım çok pahalı bir marka değil ama işimi görüyor.

X