Yeni evliler ve ev işlerinin paylaşımı

kocamı savunan tek cümlem yok. savunacak olsam burda olmam zaten. adam kumarbaz değil hırsız değil tabii ki büyük bir problem değil orta çaplı sinir bozucu bir durum var fikir alışverişi için konuşuyorum işte. ay çevrendekilere sabır diliyorum yaaa o kadar tuhaf geldin ki bana ben uğraşamam senin tuhaf yaklaşımlarınla cevap vermeyeceğim artık.
ahahaha asıl sabrı sen kendine dile, yüzünü yıkamaya üşenen bi tiple yatağa giren sensin, senin daha çok ihtiyacın var o sabra :KK53:

Adam yüzünü yıkamıyor demişsiniz nasıl yani, sabah kalkınca ilk iş odur sonra diş fırçalanır. Yüz yıkamayan insan dişini de fırçalamıyordur bence öylece yataktan kalkıp kahvaltıya mı oturuyor :KK57:

Ev işini falan geçin önce temel temizliği öğretin diyorum adam yüz yıkamıyor :KK51:
bence boşuna yazıyoruz cherry, konu sahibinin dediğine göre bu çok büyük bir problem değilmiş :KK70: sen katlanabilir misin böyle bir şeye? buna büyük bi sorun değil diyen insanın kendisi de ondan farksızdır.

Sabahları yüzünü yıkamıyordu zar zor öğrettim... Uykudan kalkıp ilk iş yüz yıkanır bence o da bana diyor ki annem bana hiç yapmadı öğretmedi bilmiyorum ki sabah yıkanır böyle alışmışım ilk kez senden duyuyorum, çok üşeniyorum vs.. ki hala dürtüyorum bazen hadi yıka yüzünü diye.. sanki çocuk büyütüyorum. Ama uzun süre mücadele edicem sanırım mecbur her şey için yoksa kendim yap yap yap kocaya düşman olcam çünkü bazen gözüm hiçbir şey görmüyor saçını başını yolmak istiyorum :olamaz:
Sabah kalkınca yüzünü yıkamayan adama ne nasıl öğretilir bilemedim
Sanki çocuk diyirsun ama çocuk değil
Anası öğretmediyse tv demi izlemedi
Hiç mi duymadı gözünün çapagiyla dolaşıyor koca adam
Ne diyeyim bol sabır

ahahaha asıl sabrı sen kendine dile, yüzünü yıkamaya üşenen bi tiple yatağa giren sensin, senin daha çok ihtiyacın var o sabra :KK53:
nerde bi sacmalik var ordasin. hepimiz yazdik yuzunu yikamamasi daha buyuk sorun diye ama sen yok adam insan degil yok onunla ayni yataga giriyorsun bilmem ne yani neyin pesindesin? soruda kocam yuzunu yikamiyor mu demis yoksa baska bir sey mi sormus? git dikkat daginikligini baska yerde tedavi et sana sorulmayan sorulara cevap vermenin yeri burasi degil.

İkiniz de çalışıyorsunuz ama siz işten gelince üstüne yemek temizlik yapıyorsunuz. 2 işte birden çalışırmış gibi, belli ki sebebi onun erkek olması, sizin kadın olmanız. Bir kadın yemek yapmayı bilmeden evlenince hiçbir erkek ah canım deyip o kadına yemek yapmıyor . Bu kadar kendinizi kullandırmaya gönüllü olmayın.

nerde bi sacmalik var ordasin. hepimiz yazdik yuzunu yikamamasi daha buyuk sorun diye ama sen yok adam insan degil yok onunla ayni yataga giriyorsun bilmem ne yani neyin pesindesin? soruda kocam yuzunu yikamiyor mu demis yoksa baska bir sey mi sormus? git dikkat daginikligini baska yerde tedavi et sana sorulmayan sorulara cevap vermenin yeri burasi degil.
+1
Kadına acıyorum tavrı cok cocukca. Biz de onun konulara gelip sevgilisizlikten kurudun sabra ihtiyacın var cnm🤪😂🤣 yazıyor muyuz? Ayıp gerçekten.

+1
Kadına acıyorum tavrı cok cocukca. Biz de onun konulara gelip sevgilisizlikten kurudun sabra ihtiyacın var cnm🤪😂🤣 yazıyor muyuz? Ayıp gerçekten.
cidden acıtır kalbi kırılır diye demedim ama bu tavırların ve agresyonun arkasında büyük bir sevgi açlığı yatıyor gibi geldi bana da. görmezden gel opsiyonunu kullandım mecburen kabalaşmamak için.

Ev işini falan geçin önce temel temizliği öğretin diyorum adam yüz yıkamıyor :KK51:
yıkamıyordu, aklına eserse yıkıyordu ancak iş aynı yatağı paylaşmak olunca alıştı kişisel temizliği açısından sorun yaşamıyoruz, çok geç yattıysa üşeniyor bazen onu da söylüyorum yapıyor. o yüzden oraya değinmedim konunun başında zaten, çünkü böyle bi problem yok, örnek gösaterdim bak böyle böyleydi ancak böyle düzeldi diye. Diğer problemlerim hakkında ise farklı fikirler aldım zaten göremediğim şeyler varmış işe yarayacağını umuyorum. bu kadar.

Konuştuk ve hak vererek kabul etti, nitekim yapmıyor da değil sadece söyletiyor ve geciktiriyor yani masadaki boş tabak şişe falan ancak 2-3 tane olacak o zaman kaldırıp atacak ya da makineye koyacak, o da benim göz<üme batıyor.. Ya da asılacak çamaşırları söyleyeceksin, bulaşıkları çıkarıp dizmesini söyleyeceksin falan. Anlaştık sanıyordum ama meğer detaylıca konuşmak gerekiyormuş. Bir de evet maalesef annesi falan iş yaptırmamış oğullarına ki kendi de süper titiz düzenli biri değil maalesef ki. Biraz da görerek öğreniyor insan işte.

O zaman kendinizi yıpratmaya boşuna, bazı şeyleri görmezden gelmeyi öğrenmeniz gerekiyor , evlilik böyle birsey , o ev ikinizin evi sadece sizin değil
Mesela bizde yemekleri eşim yapar , sonra etrafı da toplar ama lavaboyu hep pis bırakır, ben de başlarda sinir oluyordum ama baktım adamı rahatsız etmiyor o görüntü bende kendim temizlemeye başladım
Mesela bulasik makinesini boşaltır yerlere şu damlar , arkasından ben girer yeri silerim , sizin de kendinizi eğitmeni lazim , bazı şeyleri gormeyiverin

:KK19::KK200: Merhaba hanımlaaar,
Bir sorundan muzdaribim ki bazen sinirden deliye döndürüyor beni :KK48: Yeni evliyim, 1 ay falan olacak, biraz da titiz biriyim, aslında bence "olması gerektiği kadar" ama bence işte... İstiyorum ki tezgahta kirli tabak olmasın makineye koyulsun, haftada 1 ev süpürülsün silinsin, çamaşırlar yıkansın... Öyle derinlemesine şeyler değil de evin derli toplu görünmesine yetecek kadar. Bunların hepsini yapıyorum, çalıştığım halde akşam eve gelip yemek yapıyorum mutfağı topluyorum falan. Ama gel gelelim benim adam bi şey yer paketini ortalıkta bırakır, tabakta yedikleri ortalıkta gezer, atıyorum soda açar kapağını lavabonun içine atar gider... Yani hem çalışıyor olmak hem de üstüne yemek yapıyor vs olmak ayrı bir de kocamın çerini çöpünü topluyorum :KK12: Laf edince de sen hemen kalksın ortalıktan istiyorsun ben zaten kaldırcam sen her şey hemen olsun istiyorsun diyor ama çöp, boş paket, boş tabak ortada durur mu? İşin bitince kaldırılması lazım değil mi? Çamaşır yıkanır, asılacak artık gözüme batıyor yani söylemeden asla yapmıyor, hadi ben asayım o toplasın dediğimde topluyor dünya kadar şeyi katlayıp yerleştirmek bana kalıyor yaa gözün görüyor işte yaparken yardım etsene... Ama yoook illa söyleyeceksin ki yapınca da elinin ucuyla yapıyor. Yemek hazırlarken sen de salatayı yap diyorum yapıyor ama mutfak savaş alanına dönüyor bi salata yapacak her yer her yerde :olamaz: Kıyafetlerini çıkarır komidinin üstüne atar... Dağınık işte :KK43:

Siz bu işleri nasıl hallettiniz? Yani bi düzen sağlanabiliyor mu yola geliyor mu bu erkekler? Söyleye söyleye yaptırsam zamanla alışır mı? Ne yapmam gerek inan bilmiyorum, durumdan rahatsız olan ben olduğum için haliyle meseleyi benim çözmem gerekiyor o yüzden tecrübesi olanlara soruyorum. Bu normal bir erkek davranışımı bilmiyorum çünkü büyürken evimizde erkek yoktu hiçbir erkekle yaşamadım. Nasıl düzeltirim? Mesela ortalıkta bıraktığı şeylere göz mü yumayım kaldırmasını mı bekleyeyim içim sıkıla sıkıla? Nasıl başlarsa öyle gider biliyorum bu yüzden arkasını toplamaya alıştırmak istemiyorum.
valla biz çocuktan evvel birimiz süpürür arkadan diğerimiz paspas yapar birimiz mutfağı temizler diğeri toz alır birimiz banyoyu yıkar :KK70: ne kadar güzel günlerdi çocuk oldu birimiz çocuğu oyalıyor diğerimiz temizliği bebek olunca ev hergün süpürülmeye başladı erkekler öyle söyleye söyleye yapıyorlar bende tabağını makineye at çamaşırlar bitmiş asar mısın yada ortada tabak görünce bu tabak neden burda diye söyleniyorum hep bir ikaz durumu oluyo

Ben eşime en azından benim kadar toplu olmayı maalesef ki alıştıramadım. Ama bir süre sonra cidden düzen oturuyor. Mesela hem yemek hem temizlik yapınca bende gergin oluyorum yemeği benden iyi yapıyor yemek işi onda oluyor. Ben o sırada günlük lavabo yıkama camasır katlama vs hallediyorum. Günde bir kez robot çalıştırıyoruz ama ben yemek bulaşığını toplarken sende burayı süpürür müsün diyorum dikey süpürge işe yarıyor baya normal süpürgeyi açmaya üşeniyorduk onu hallediyor. Misafir geleceği zamanda ne yapayım diyor mutfaktan istediğim verimi alamadığım için onu kıyafet toplama ve süpürme işlerine veriyorum :KK70:

Şu arkasında çöpünü bırakan insanları asla anlamıyorum.
Eli ayağı tutan her insan bilir ki soda kapağı çöpe atılır.

Yabancı ülkelerdeki gibi kağıt şuraya, sebze atığı buraya diye ayrıştırılan çöpleri torunlarımız bile göremeyecek sanırım.
annemin evinde öyle atıyoruz
kendi evim de öyle
hepsini ya geri dönüşüm işçilerine ayrı ayrı veriyoruz ya da konteynere kendim götürüyorum, benim yaşağıdığğım yerde konteynerlar ayrı ayrı

konu sahibi
evli değilim
erkek arkadaşım 15 senedir kendi başına yaşıyor
ha süper titiz insan değildir ama en azından biliyor ki ev işi nankör, ev kendi kendine toplanmıyor. benim evime gelir (ben onun evine gitmiyorum) evin düzenini öğrendi, birlikte yapıyoruz. öğrenmeye istekli olması bir de senin üzmek yormak istememesi lazım. ben evden çalışıyorum, ev dağınık olsa benim psikolojim bozulur. bizim ortak evimiz olsa tabii onun da düzenine saygı duymam lazımdı ama o kendi ortak evimiz bile olsaydı benim düzenime uyacağını iddia ediyor (ben titizmişim bir de benim eşyam çokmuş (ki doğru) bir de ben daha fazla önem veriyorum bu şeylere, o yüzden makul olan böylesiymiş).

bu arada kendi erkek kardeşim 3-4-5 kadının olduğu evlerde büyüdü.
ama benden daha titizdir.
evde biz varken mutfağa girmez (tek olunca yapıyor) ama evde havluları filan o kirliye atar, giyinirken çok titizdir, kıyafetlerini ters çevirir ceplerini boşaltır renklerine göre sepete atar, salonda kanepede uyusa sabah kanepe örtüsünü makineye atar yıkar, akşama serer, buzdolabını düzeltir, genel olarak depo dolapları seçer toparlar (bunların ayrıntı işini ben yapıyorum, annem biraz dağınıktır dolap konusunda), çöpünü bırakmaz ortada, evde tüm alışverisi o yapar. annemlerin evde iş bölümü böyle..buna mukabil aynı evde babam bir iş yapmaz mesela. babadan görmedi. bizde erkek kıymetlidir de..o bizden gördü biraz, biraz da kendi karakteri.

daha 1 aylıkmışsınız nasıl alışırsa öyle gidecek.
ama güzellikle
ama siz de yapmayın evi şey götürsün
bi şekilde yola getirmeye çalışın derim ileride çok pişman olursunuz

Evlenmeden önce konusmadiniz mi bunları? Adamın nasıl olduğunu bilerek almadınız mı?
Evlenmeden önce ben eşime söylemiştim, yemek yapmam , temizlik yapmam , tüm sorumluluklar ikimizin diye , o da ben yaparım demisti , kabul etmese de evlenmezdim
Bu saatten sonra değiştiremezsiniz adamı, belli ki anasının prensiyle evlenmissiniz
ben evlenmeyi düşünmüyorum
ama evlensemde yemek yapmam kusura bakma diyorum
o da sen seni biliyorum kendini parçalarsın diyor -evet, tam olarak öyleyim.
ama ben yaparım olmazsa dışarıdan yeriz, o da olmazsa yumurta kırar yeriz diyor-allahtan ki yemek yapar, yumurta da yer sorun etmez, uçmuyor, atmıyor yani
ama benim yine de evlilik çoook gözümde büyüyen bir şey
tüm bunlar konuşulmuş olsa da başka başka şeyler var
var da var

konu sahibi hiç mi konuşmadınız bunları?

Evlenmeden önce mutlaka birlikte yaşamak gerekiyor diyorum, en azından beraberce tatile gitmek bir arada kalmak gerek, iyice bakmak gerek.

Adam yüzünü yıkamıyor demişsiniz nasıl yani, sabah kalkınca ilk iş odur sonra diş fırçalanır. Yüz yıkamayan insan dişini de fırçalamıyordur bence öylece yataktan kalkıp kahvaltıya mı oturuyor :KK57:
yaa bendeki modelde
ne yaptın hayatım bugün diye telefonda konuşurken
duş aldım kahve yaptım diye başlıyor ama

hayatım onları her gün yapıyorsun...o kadar da anlatmasan mı?
demiyorum tabi

annemin evinde öyle atıyoruz
kendi evim de öyle
hepsini ya geri dönüşüm işçilerine ayrı ayrı veriyoruz ya da konteynere kendim götürüyorum, benim yaşağıdığğım yerde konteynerlar ayrı ayrı

konu sahibi
evli değilim
erkek arkadaşım 15 senedir kendi başına yaşıyor
ha süper titiz insan değildir ama en azından biliyor ki ev işi nankör, ev kendi kendine toplanmıyor. benim evime gelir (ben onun evine gitmiyorum) evin düzenini öğrendi, birlikte yapıyoruz. öğrenmeye istekli olması bir de senin üzmek yormak istememesi lazım. ben evden çalışıyorum, ev dağınık olsa benim psikolojim bozulur. bizim ortak evimiz olsa tabii onun da düzenine saygı duymam lazımdı ama o kendi ortak evimiz bile olsaydı benim düzenime uyacağını iddia ediyor (ben titizmişim bir de benim eşyam çokmuş (ki doğru) bir de ben daha fazla önem veriyorum bu şeylere, o yüzden makul olan böylesiymiş).

bu arada kendi erkek kardeşim 3-4-5 kadının olduğu evlerde büyüdü.
ama benden daha titizdir.
evde biz varken mutfağa girmez (tek olunca yapıyor) ama evde havluları filan o kirliye atar, giyinirken çok titizdir, kıyafetlerini ters çevirir ceplerini boşaltır renklerine göre sepete atar, salonda kanepede uyusa sabah kanepe örtüsünü makineye atar yıkar, akşama serer, buzdolabını düzeltir, genel olarak depo dolapları seçer toparlar (bunların ayrıntı işini ben yapıyorum, annem biraz dağınıktır dolap konusunda), çöpünü bırakmaz ortada, evde tüm alışverisi o yapar. annemlerin evde iş bölümü böyle..buna mukabil aynı evde babam bir iş yapmaz mesela. babadan görmedi. bizde erkek kıymetlidir de..o bizden gördü biraz, biraz da kendi karakteri.

daha 1 aylıkmışsınız nasıl alışırsa öyle gidecek.
ama güzellikle
ama siz de yapmayın evi şey götürsün
bi şekilde yola getirmeye çalışın derim ileride çok pişman olursunuz
Biz de cam,kağıt,plastik,pil,yağ vs. ayrı atarız. Ben çok önem veririm bu işlere.

Evde çok titiz değiliz ama atık iyi yönetilir bizim evde.

Bir sorundan muzdaribim ki bazen sinirden deliye döndürüyor beni :KK48: Yeni evliyim, 1 ay falan olacak, biraz da titiz biriyim, aslında bence "olması gerektiği kadar" ama bence işte... İstiyorum ki tezgahta kirli tabak olmasın makineye koyulsun, haftada 1 ev süpürülsün silinsin, çamaşırlar yıkansın... Öyle derinlemesine şeyler değil de evin derli toplu görünmesine yetecek kadar. Bunların hepsini yapıyorum, çalıştığım halde akşam eve gelip yemek yapıyorum mutfağı topluyorum falan. Ama gel gelelim benim adam bi şey yer paketini ortalıkta bırakır, tabakta yedikleri ortalıkta gezer, atıyorum soda açar kapağını lavabonun içine atar gider... Yani hem çalışıyor olmak hem de üstüne yemek yapıyor vs olmak ayrı bir de kocamın çerini çöpünü topluyorum :KK12: Laf edince de sen hemen kalksın ortalıktan istiyorsun ben zaten kaldırcam sen her şey hemen olsun istiyorsun diyor ama çöp, boş paket, boş tabak ortada durur mu? İşin bitince kaldırılması lazım değil mi? Çamaşır yıkanır, asılacak artık gözüme batıyor yani söylemeden asla yapmıyor, hadi ben asayım o toplasın dediğimde topluyor dünya kadar şeyi katlayıp yerleştirmek bana kalıyor yaa gözün görüyor işte yaparken yardım etsene... Ama yoook illa söyleyeceksin ki yapınca da elinin ucuyla yapıyor. Yemek hazırlarken sen de salatayı yap diyorum yapıyor ama mutfak savaş alanına dönüyor bi salata yapacak her yer her yerde :olamaz: Kıyafetlerini çıkarır komidinin üstüne atar... Dağınık işte :KK43:

Siz bu işleri nasıl hallettiniz? Yani bi düzen sağlanabiliyor mu yola geliyor mu bu erkekler? Söyleye söyleye yaptırsam zamanla alışır mı? Ne yapmam gerek inan bilmiyorum, durumdan rahatsız olan ben olduğum için haliyle meseleyi benim çözmem gerekiyor o yüzden tecrübesi olanlara soruyorum. Bu normal bir erkek davranışımı bilmiyorum çünkü büyürken evimizde erkek yoktu hiçbir erkekle yaşamadım. Nasıl düzeltirim? Mesela ortalıkta bıraktığı şeylere göz mü yumayım kaldırmasını mı bekleyeyim içim sıkıla sıkıla? Nasıl başlarsa öyle gider biliyorum bu yüzden arkasını toplamaya alıştırmak istemiyorum.
Normal bir erkek davranışı değil. Bence kuralları net konuşun diye düşünüyorum.

ogrenmemis olabilir, benim esim ev isi yapiyordu evlendigimizde, bazi seyleri de ben ogrettim. ben ev isini yonetmeyi seviyorum, mesela ben bulasiklari yikarken ona camasirlari as ya da etrafi supur diyorum. o da yapiyor.

Vallahi istemem yapmasin kocam sadece kocam değil erkeklere genel olarak güvenim yok temiz yapamıyorlar üstün körü yapabildiğim kadar kendim yaparım yapamadigimada düşünmem 🙈

Düzeleceğini zannetmiyorum ben maalesef. Babam da ev işlerine zerre yardım etmeyen biri. Bir şey rica ettiğinde bile şikayet ede ede yapardı. Annem yıllardır bıktı artık. Ben anneme robot süpürge aldım en azından yükü azalsın diye. Bir de yardımcı biri ile anlaşmayı düşünüyorum haftalık temizlik için bir gün gitsin annemlere.

Biz eşim ile bu konuda bir sorun yaşamıyoruz. Hatta belki ona aşık olma sebeplerimden en büyüğü sorumluluk sahibi ve merhametli biri olması olabilir.
Buzdolabımıza günlük yapılacakları yazıyoruz. Sonra gün içinde hallediyoruz. Zaten ben yardım kelimesini de sevmiyorum. Niye yardım? O ev ikimizin ise sorumluluk da ikimizindir.

Kesinlikle karakter ve yetişme tarzı. Bir de Allahın işine bakın ki genelde dağınık birii ile titiz biri evlenir hep böyle şaşmaz. Ben dağınık biriyim..canım istemiyorsa oda dağınik olsun yatarım bi iş yapmam işten gelir önce yemek yer dinlenirim ev işi kaçmıyor ya. Yaptını yaparım da iş için kendimi üzmem çok fazla.eşim tam tersine aşırı düzenli..işten gelir yorgunluktan ölse de bi evi toparlar. Mutfakta havlunun yamuk durması onu rahatsız eder bi tane bardak durabilir tezgahta bana göre dağınık degik ev ama eşim rahatsız olur.
Ailesi de böyle..düzenli.
Mesela ben de kendim gibi biriyle evlensem halimiz nice olurdu..
Siz soyley3ceksiniz uyaracaksınız zamanla alışır. Tabi asiriya da gitmeyin sonra kalp kırıklıkları uzaklasirsinzi..
Bir de evliigne hoşgeldiniz evlilik boyle bir şey. Aynı evde yaşamak bi miktar zor..evliliğin ilk yili alışma süreci daha da zor bana göre.

X