Yeni hamile olanlar beraber kilo takibi yapalim mi?

İki haftadır sağlıklı beslenince ben de sapıttım bugün. Sabah kahvaltımı ne güzel yapmıştım. Öğlen 15 erik, 3 kayısı yedim. Yetmedi iki kare kaşarlı tost yedim. Ekmekle de tavuk sote yedim. Bulgur pilavını yemedim.bir de sütlü irmik tatlısı yedim🙈 Tek tesellim yemek yemem 17.00 da bitti. Bu çılgınlığa son vermiş oldum erkenden. Tabi karnım çok şişti rahatsız etti baya beni. Böyle saçma sapan geçiştirme gibi olan yemekler yiyince sinir oluyorum kendime. Neyse bugün düzgün yicem söz veriyorum kendime ✌🏻

Bende dün saçmaladım biraz
Kahvaltı 2 haşlanmış yumurta peynir zeytin börek domates salatalık ballı su
Ara ceviz badem süt muz
Ara kahve 1 paket kremalı burçak bisküvi börek fındık ceviz 3-4 arası yedim
Acikinca 8 gibi yoğurt yedim
11 gibi de 1 mısır yedim😑
Akşam yemeği yok mu? Dün cozutanlarda biz 😅😅

Alıntı
Gebeliğin 24-25.Haftalarına kadar toplam kilo alımının 4-5 kg. kadar olacağı, bununla birlikte ilerleyen haftalarda yarım kilodan fazla alınmaması önerilir. Gebeliğin başlamasından itibaren haftada yarım kilo alan anne adayının 40. Hafta da toplam kilo alımının 20 kg. ye ulaşması beklenir.
Hamileliği süresince 12.5 kilo almış, normal zamanında ve 3400 gram ağırlığında bir bebek doğurmuş anne adayının aldığı kilolarının dağılımı yaklaşık olarak (tahmini) şöyledir;

- Bebek; 3400 gram

- Artan yağ depoları: 3500 gram

- Amnios sıvısı 0.8 litre : 800 gram

- Kan hacmi artışı: 1450 gram

- Meme dokusu gelişimi: 400 gram

- Uterus (rahim) : 900 gram

- Plasenta : 600 gram

- Dokular arası sıvı artışı: 1450 gram

Alıntı devam

- "Gebeliği boyunca normal sınırlar içinde kilo almış ve normal ölçülerde bebek doğurmuş bir anne, doğumhaneden taburcu olurken gebelik öncesi ağırlığının ortalama 4.5 kilo fazlasıyla taburcu olur." denir.

- Bununla birlikte hamilelik süresinde fazla kilo alan kadınlar doğum sonrasında o kadar kilo kaybederler. Yalnız doğum sayısının artması hamilelik sonrasında kalan kilo miktarını artırır. Yani diğer bir değişle ard arda doğum yapan kadınlar doğumdan sonra normal istatistik verileri içerisine girmezler.

F8E212A6-4A3D-4998-B899-1F173326D8E9.jpeg

Kahvaltı: 1 haşlanmış yumurta,3 çeri,3 salatalık,tuzlu peynir,bir sürü zeytin (sayamadim🙈) ,bir lokma ekmek,çok az tereyağı ve beyaz peynir
Ara: 8 erik
Ara:2 top dondurma
Akşam: 1 kase tarhana,1 tabak imambayıldı,yoğurtlu kabak
Ara: 5 kayısı,3 malta eriği ve çilek olucak.

Nasıl dikkat etmeliyiz ben çalışıyorum sabah kalkınca 07.30 bir yumurta bir dilim ekmek, saat 9.30 bir tane kefir 11.30 bir tane elma 12.30 salata domates bir dilim peynir zeytin iki dilim ekmek yiyorum.
Öğlen 14.00 gibi bir avuç ceviz fındık
16:00 da küçük ayra ya da muz
17:30 aksan yemeği evde yani protein ya da sebze öyle hamur felan yemeyiz biz mutlaka
19:00 bir Türk kahvesi ve lokum
21:00 gibi meyve ya da dondurma
Ay yazarken yoruldum sanırım çok yiyorum 😂😂😂

X