YENİDOĞAN “YATAK,YASTIK,DÜZ KAFA SENDROMU VE KEPÇE KULAK:)”

vexana17

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
4 Mart 2024
5
2
37
MERHABALAR HANIMLAR…
İkinci kez anne olma heyecanını yaşayan bir anne olarak yaşadığım tecrübelerden en önemli ve “ZAMANINDA”yapılması gereken önemli bilgileri yeni anne olup araştıran anneler için yazmak ve tavsiye vermek istedim ,yardımcı olabilmek için.
Annelik öyle bir şey ki ;her zaman önemli bilgileri öğrenmek ve bitmek bilmez bir yolculuğa çıkmış okyanus gibi son nefesine kadar bitmeyecek bir okul ve sorumluluk.neyse konumuza girelim hayırlı olsun bebişleriniz diyerek.:)🧿yeni doğan da yastık önerilmez yani düz yastıklar .. reflü yatağı denilen bebek yatakları bebekler için son derece önemli bir pozisyonda yatmalarını sağlayan ve kusma gibi durumlarda boğulmalarını engelleyen gerekli bir yataktırBen ilk 3 ay bebek hareketlene kadar bu yatakta uyuttum.Fakat dünya sağlık örgütünün boğulma tavsiyesine uyup güvenli uykuyu sağlarken “DÜZ KAFA SENDROMU “oluştu sürekli sırt üstü yatmaktan hemen yatış şeklini eşit saat aralıklarında bir sağ tarafa bir sol tarafa yatırarak ve düz kafa yastığı denilen ayarlanabilir yastıkalarak devam ettim.çok şükür 1 ay içinde düzeldi .4 te başladı 5.ayında düzeldi emek verirseniz sabırla düzeliyor .yastıkla düz kafa yastığı ile düzenli şekillerde yatırın.
“KEPÇEKULAK” bazen genetik bazen yatarken kulak katlanması sonucu oluşabiliyor .genetik faktörse doğuştan oluyor ve tedavisi 0 ve 3 ay için operasyon gerektirmeyen basit bir kulak aparatı ile düzeliyor.Bu aparat uyurken emzirirken yıkanırkensorun teşkil etmiyor .
Sonradan olmuşsa bizim gibi hafif asimetri bozuldu.kepçekulak bandajı aldım bunu ilk aylarda kullanın. Ki önüne geçin.faydalı olduysam ne mutlu bana teşekkür ederim ☺️

Duz kafa yastigini gunluk kac saat kullandiniz bizde sagda yatmaktan sag duzlesti biraz ayrica ben o yastiga koyunca yine sag dönüyor onu nasil engellediniz

Merhaba biran önce düzelir İNŞALLAH merak etmeyin panik yapmayın önemli olan erkenden fark edip müdahale etmek benim aldığım yastık ayarlanabiliyor yandan lastikleri var ne tarafa yatmasını istiyorsam diğer taraftaki lastiği sıkıştırıyorum ek tavsiye olarakta hangi tarafa yatmasını istiyorsanız bebeğinizi o yöne yan yatırın arkasına ve karnının önüne ince bebek yastıklarından destek yapın bu şekilde istediğiniz kadar yatabiliyor sürekli takip edin kafasını düzeldikten sonrada eşit şekilde sağ sol ve düz olacak şekilde yatırın geçecektir 💐

Ben yastığı günde en az 6 saat kullanıyorum. Ama yukarıda anlattığım gibi uygularsanız faydasını görürsünüz inş

benim de bebeğim 4 aylık ve kafasının arkası sırtüstü yatırmaktan düzleşti. Kulakları da bu sebeple biraz kepçeleşti.
Kafasını çevirmeye çalıştığımda uyanıp ağlıyor ya da kafasını tekrar düz çeviriyor. Zaten bu zamana kadar gazlı bir bebek olduğundan da uyutmak problemdi.
Doktorlar düz kafa yastığını pek önermiyorlar ama ben kullanmak istiyorum. İnternette de pek çok marka var hangisini önerirsiniz?

Benim bebegim suan 6 bucuk aylik dediginiz gibi reflu yataginda yatmaktan sag tarafinda duzlesme olustu cok hafif sol tarafi daha cikintili birde sag tarafta daha cok emzirdigim icin sanirim normal yatakta yatiyor ama normal yastik kullaniyoruz doktorumuz basini yukseltmemizi soyledi reflu nedeniyle simdi artik kendisi dönüyor yatarken ama bir fark yok duzelmesi icin gecmi kaldik

Benim de 6 aylık bebeğimde düzleşme var ve dikkat etmeye çalışıyorum en başından beri ama hala geçmedi bu aydan sonra düzelir mi 🙁

X