Yontulmamis koca

Yani işte onun da kilit noktası bir insanı tanıyıp da evlenmek. Yanlış anlamayın her şey sizin hatanız demiyorum ama zorla evlendirilmediyseniz bu adamı eş olarak seçen, iki evlat sahibi olan, bu evliliği yılladır sürdüren de sizsiniz.
Evet malesef benim. Keşke zamanı geri alabilsek yada şimdiki aklımız 20li yaşların başında olsa:KK43:

Yalnız boşanma olursa çocukların babayı ziyaret hakkı gelirse ne olacak? Bu adam küçüğü büyüğün başına atarsa olacak? Kaza çıksa ne olacak? Onları geçtim anne hastalanırsa ne olacak, biz iki güne hayır diyoruz çocuklar o zaman nasıl duracak?

Bir boşanma davasının riskine girmektense çocuk bakımı neden kıymetlidir bir ders alması gerekiyor acilen.

Cezalandırma ifadesini yanlış buluyorum, ceza suça karşı verilir. Bir babanın doğurmaktan sorumlu olduğu bir bebeğe imkanı dahilinde bakması ceza değildir, yapması gereken bir sorumluluktur. Evet anne yapı itibariyle çok daha dominant oluyor ama babalar acil durumda destek vermek zorunda.

Öyle diyorsunuz da anneler olmadigi zaman rahat film izleyemedi/oyun oynayamadi diye cocuklari öldüren adamlar var dünyada. Adama cocuk bakimi ögreteceksen bu ortadan kaybolmakla degil is vererek yapilir. Ha ondan sonra yine tekmeyi bassin. Ben cocuk bakimindan bi haber adama cocuk ne diye emanet edeyim. Bi tanesi daha iki yasinda. Cezalandirma kelimesini yalnis anladiniz ayrica. Babaya ders vereyim diye evi terk ederseniz orda adama ceza veriyorsunuz dersini alsin diye, ama asil olan yine cocuklara oluyor. Böyle al basinin caresine bak meselesini cocuklar olmadan yapsin. Ama ortada cocuk varsa ikiside yetiskinler gibi cözüm yollari arayacak

Yer sofrasına serilen sofra örtüsü sofra bezi diyoruz biz.
Çok şükür onu bıraktı artık onu peçete ve ıslak mendille tanıştırdım

Ya güzel kardesim ben sok ben iptal :ruh: bu hangi magrada büyüdü. Kusura bakma ama sana da üzülüyorum. Cok yorucu böyle insanlar

Sabriniza hayran kaldım ben olsam ipleri kopma noktasına getirmiştim. Yetiştirme tarzınin elbette ki etkisi vardır ama bence bu adam annesinden hiç ayrı kalmamış her istediğine ulaşmış şimdide hayattan zevk alacak bişeyi yok. Vicdan merhamet konusunda kızlara da katılıyorum. Benimde eşim en küçük her istediği olmuş annesi sizin kayınvalideniz gibi yaşlı herşeyi ayağına getirir ama evde ben ona bu rahatlığı vermedigim için karantinada kalkıp benimle temizlik yapar lütfen sizde eşinizin mecbur olacağı şeyleri (geç kalmış da olsanız) yaptırın herşeyi ayağına getirmeyin bırakın acıkınca kendi yemeğini ısıtıp yesin hastayım diyip utusunu yapmayın çamaşırini yıkamayın yinede Allah yardımcıniz olsun
Aksine annesinden çok ayrı kalmış okul vs sebeplerden başkalarının yanında büyümüş misafir olarak kaldığı evlerde kimse müdahale edememiş.
Tabi ailesiyle yaşadığı zamanlarda olmuş ama o donemlerde de kimse birsey dememiş.
Yardım ediyor dediğim gibi ettiği zaman çok söyleniyor. Yada baştan savma yapıyor. Insan yardım istedigine binlerce kez pişman oluyor.
Ona gore ben sürekli ona emir veriyorum.
Mesela mutfağa giderken sunuda goturumusun yada gelirken şunu getirmisin demek ona köle muamelesi yapmak.

Bu adam destek vermez. Şimdiye kadar vermediyse böyle oyunlarla hiç vermez. Boşanırsa da ya çocukları görmez ya alıp annesine ablasına baktırır.

İnanın kendisi bakmasa annesine/ablasına bıraksa şükür diyeceğim, en azından kendi sınırlarını biliyor derim.
Evet yılın babasını(!) görüyoruz burada. 🤦‍♀️

Konu sahibi boşanmaya henüz hazır olmadığı için önerilerimi sundum, koca bir bahaneyle işin biraz ucundan tutsa toparlanacaklar da bakalım o koca adım atacak mı? 🙄

Öncelikle hepinize sağlıklı mutlu huzurlu yıllar diliyorum.
Konuyu çok uzatmadan derdimi anlatmaya çalışacağım.
Malum bu hafta 3gun tatil vardı. Eşim evdeydi. Cuma gunu kendisine hic birsey demedim. Aksama kadar kafasına göre takıldı. Yattı uyudu tv izledi yaklaşık 5 6 saat kulakligini takip telefondan film izledi. Tamam dinlensin dedim.
Ertesi gün saat 3 e kadar yine aynı. Telefonun sarji yokken tv ,sarj dolunca telefon başladı bu yine.
Ben 3 den sonra dedim ki sen çocuğa bak ben yemek yapayım. Bu arada kulaklık hala kulağında. Telefonu bıraktı tamam dedi. Kızıma da dedim ki sende bu arada ödevlerini yap bitir nasıl olsa kardeşinle baban ilgilenecek.
Bebek bu arada 21 aylık. Pıtı pıtı hiç durmuyor yerinde.
Ben odadan çıkana kadar oynuyormuş gibi yaptı. Ben odadan çıkar çıkmaz kızımı çağırdı gel Kardeşine bak diye.
Neyse dedim işimi hızli yaparım. Ben çocuğa bakarım kız da odevlerini yapar.
Mutfağa girince malum şunu da yapayım bunu da yapayım bir kaç yemek yaptım. Bu arada kızım geldi mutfağa. Babam uyuyor çocuk durmuyor diye.
Bende odaya gittim bu arada ufaklık da kucagimda.
Aynı anda kaç tane iş yapacağım. Bi yarım saatlik isim kaldı biraz idare et dedim. O da kıza bağırdı niye Kardeşine bakmiyirsun diye.
Içimden sabır diye diye gittim mutfağa. Işleri mi tamamladım. Bu arada ufaklık 50 kere geldi mutfağa bacağima yapışıyor. Durmuyor. Dedim ki burada kalın biraz burada oynat. Isim bitmek üzere.
Orada telefon izleyemeyecek ya yok illa ben salona götüreceğim.
Neyse öyle böyle yemeği yaptım.
Içeri geldim yine kulaklık kulağında kızım çocuğa bakıyor bu yine film izliyor.
Çocuk ne ödev yapmış ne kitap okumuş.
Işaret ediyorum. Yemek yiyecegiz gel mutfağa diye.
Neyse kulakligini çıkarttım dedim ki yemek yieylim. Benden ne istiyorsun dedi.
Çocuğu iki dakika tut sofrayı hazirlayayim dedim. Geldi bu mutfağa elinde telefon. Çocuk ziril ziril ağlıyor. Fırın açık ocakta yemek var. Kendini yakması an meselesi
Bende sinirlendim çektim elinden telefonu ve kulakligi yeter artık yemek yiyeceğiz sen hala telefonla uğraşıyorsun. Çocuk fırına gidiyor ocağa gidiyor kendini yaksa daha mı iyi. Yemekten sonra da izleyenilirsin. Niye bu kadar her şeyi abartiyorsun dedim.
Vay sen misin bunu diyen. Neymiş ben karsiliksiz iş yapmiyormusum. Bi yemek yaptım diye ondan iş bekliyormusum. Ben iş yapıyorum diye onun dinlenmesi zoruma gidiyirmus. Istiyormusum ki ben oturmayinca o da oturmasin dinlenmesin diye dusunuyormusum. Derken biz birbirimize girdük. Bu hakaret etti salak salak konuşma vs o ne soylediyse bende kendisine iade ettim.
Sofrayı hazırladım. Bu sadece kendine ayran doldurdu. Bende dedim ki işte sen böylesin. Senin onca yaptigina rağmen ben senin önüne yemek koyuyorum ama sen kinin yüzünden bir bardak ayran dolduramiyorsun. Aferin sana çok güzel öğretmişler dedim. Bu iyice zivanadan çıktı ayran bardağıni lavaboya firlatti neymiş ben onun ailesine laf ediyormusum ikide bir. Sana boyle mi ogrettiler deyinve yani aileisni suclamisim.Falan filan. Daha da senin pisirdigini yemem filan söylendi bağırdı çağırdı kapıları carpti gitti.
Tam gece 23.30 a kadar telefondan film izledi. Ve dün yine gece yarısına kadar kulakligini takip yine film izledi.
Bizle yemek yemedi.
Yemediği yemek umrumda bile değil zaten.
Ama bu kadar sorumsuz olması beni deli ediyor. Bir işe yardım et diyorum o kadar söyleniyor ki. Burnumdan getiryor.
Çocukla oynuyorum 2 3 saat biraz da sen oyna sana da ihtiyacı var diyorum oynama diyor.
Yemek yok diyorum yapma diyor. Ne yiyecegiz diyorum gerek yok bugunde yemeyelim diyor.
Çocuk odevini yapamamis diyorum eşşek kadar oldu bu konuyu daha bilmiyor mu diyor.
Ya artık gerçekten bıktım. Güzellik le konuşuyorum bak çocuklar sen onlarla olgilendigin zaman ne kadar mutlu oluyorlar anne sevgisi kadar babaya da ihtiyaçları var diyorum. Bir kulagindan giriyor diğerinden çıkıyor. Artık çok yoruldum. Çok bunaldım
Annesi 75 yaşında hala ayağına su getiriyor ağzına yemek sokuyor.
Bir kere olsun o öyle olmaz dememişler. Hiç bir yanlısıni uyarmamislar.
Bekliyor ki bende aynisini yapayım. Ben kendisine ben senin dadin degilim karinim diyorum. Çocuklarla kendini kiyasliyir neymiş onlara meyvesini soyuyormusum ona yapmiyorumuusm çünkü ben o kadar kiskaancmisim ki onun yedigini kiskaniuormuusm.
Özür dilerim karışık yazmış olabilirim.
Bana ne kadar odun ne kadar öküz olduğunu tekrar hatırlatmayın bunu gayet iyi biliyorum.
Bunun bir çözümü var mı lütfen bana onu söyleyin. O benim pes etmemi bekliyor sürekli söylenerek burnumdan getirerek. Şu güne kadar direndim ama artık savaşacak gücüm kalmadı.
Ben kendi şahsi yaptiklarini artık düzeltmek istemiyorum ama çocuklara örnek olacağı konular da en azından kendine çeki düzen verse.
Ama yapmıyor 1 gün yapıyor 3 gün burnumdan getiriyor.
Ben bir erkek annesi olarak 21 aylık oğluma bezini çöpe atmasını oyuncaklarini toplamasini çoraplarını kirlileri sepete atmayı sofra kurmayı ogretiyorum . Aynı şekilde kızıma da sorumluluk veriyorum. Çünkü asla kaynanam gibi bir anne olmak istemiyorum.
Ama bu yontulmamis adam için ne yapabilirim bilmiyorum.
Kızınıza kızdığında ya sabır çekmeyeceksiniz mesela. Çocuk bakmak onun görevi mi hem de ödevi varmış. Sabır çekilecek şey var çekilmeyecek şey var. Tepenize çıkarırsanız küser de hakaret de eder. Ben hiç bir zaman çocuk yemek ev işi aynı anda yapmıyorum. Çocuklarla babaları ilgilenirken evin işlerini hallediyorum diğer türlüsü mümkün değil sürekli ilgi isteyen çocuklarla.

Bukadar yük taşımak için gelmiyoruz ki dünyaya. 😠 Ona ait olan işleri yapmayın onun çamaşır ütüsü falan. Sen tak kulaklığı film izle o yapsın bakalım nasıl mış..

KK da bu da yeni moda galiba “bu adama neden ikinci çocuğu yaptın “

Çocukları adamlara mı yapıyoruz

Yani evet “ ortamınız uygun değilken neden ikinciyi de yaptın” şeklinde belki sorulur da

konu sahibi çocukları adama yapmıyor yahut hiç bir kadın çocuğu adam için yapmıyor

Çocuğu genelde herkes kendi için yapar, kardeşi büyüğü için yaptığı söylense de yine kendi içindir zira karar mercii kendisidir

Bu adama çocuk yaptın söylemi bebek doğumu ve büyütülmesi aşamasında kadını edilgen yani adamın çocuğunu büyüten haline getirmiyor mu

Ben çoçuğumu hiç eşime yaptım hissine sahip değilim eşim olmasa da o benim çocuğum

Cocugu kendi için yapip, karar mercii kendisini gören, cocuga da kendisi bakar o zaman. Cocuk yaparken kendime yapiyorum diyip bakmaya gelince tek basima yapmadim demek olmuyor.

Ben kendime annelik konusunda guveniyor olsaydim bile eşim hazir degilse olmaz o cocuk, kendime de yapamam yani.
Hadi 1. Cocukta yanildi oldu bitti. İkinci cocuğu da kendime yapiyorum demek fazla bencillik artik, siz kendinize yapiyorsunuz ama o cocugun bir de babaya ihtiyaci var bunu da dusunmek lazim.
Beni annem kendine yapmiş babam yuzume bakmasa da olur demiyor cocuk.

Siz böyle babayla büyüdünüz benim babam annemin kahvesini yapıp getirir hala. Bulaşık yıkar salata yapar canım babam. Evlilik öyle sandım bende şimdi işe git, çocuk ev sorumluluğu çok zor. 3 gün evdeydi 4e kadar yatakta film bide çalışan anneyim ben. Temiz çamaşır bulamayınca bukadar gücüm yetti dedim kalktı makina ya çamaşır atıyor. Yapsın banane o çalışıyor bende çalışıyorum.

Acaba herseyi ben yaparım diye ortaya atilanlardan misiniz
Misal benim eşim bulaşık makinesine bulaşıkları dağınık koyar
Tabaklar alta bardaklar yukarda olmaz
Çok alakasiz daginik sekilde yerlestirir
Ama ben bunu sorun etmiyorum
Normalde takıntılı tipimdir ama elestirince yapamayacak bana yük olacak
Oyuzden böyle devam ediyoruz

Kızınıza kızdığında ya sabır çekmeyeceksiniz mesela. Çocuk bakmak onun görevi mi hem de ödevi varmış. Sabır çekilecek şey var çekilmeyecek şey var. Tepenize çıkarırsanız küser de hakaret de eder. Ben hiç bir zaman çocuk yemek ev işi aynı anda yapmıyorum. Çocuklarla babaları ilgilenirken evin işlerini hallediyorum diğer türlüsü mümkün değil sürekli ilgi isteyen çocuklarla.
Ben defalarca çocuk bakmak bu kızın görevi değil dedim hatta madem bu kız bir cocugun sorumluluğunu alabilecek yaşta okulu bıraksın 1 2 sene sonra evlendirelim kendi cocuguna baksın dedim.
O günkü sabır cekmem artık yeter anlamında bir sabirdi. Açıkçası o tavırdan sonra bırakır sandım çünkü bu konuda defalarca kendisini uyardigim için oradaki sabır bi sitem gibi bir çıkıştı. Ama ondan sonra başka işim kalmadigi için ben bakarım diye de düşündüm yalan değil. Çünkü karşı taraf vermeyince kendinizden vermeye başlıyorsunuz.
O kadar tuhaf biri ki her konuda bastırmaya çalışıyor sindirmeye çalışıyor. Mücadele etmekten de yoruldum.
Kızıma da defalarca dedim bakma Kardeşin e diye sanırım o da evde huzursuluk çıkmasın diye kendini ortaya attı

Benim zaten morelim sıfır sinirlerim tepemde rica ediyorum birde siz Üstüme gelmeyin. Soruyorsunuz bende cevapliyorum. Doğru yada yanlış.
Ben 100 kv suçlu demiyorum.
Hani ilk egitildigimiz yer aile ye birçok şeyi ordan ogreniyoruz ya.
Şimdi bakın kızmışsınız ama, çocuk olan evlerde eşler kendilerine vakit ayırmak istiyorsa bu çocukların uyku saatinde olmalı. Film oyun uzanma vs. İlk gün ellemedim demenizden sizin de olayın tam farkında olmadığınızı anlıyorum. Benim eşim de evden çalışıyor çok yoğun ve inanın çalışma saatlerini bile sabah çocuklar uyanmadan ve çocuklar uyuduktan sonra şeklinde ayarladı. Bakın iş bu, mümkün mü film izlemek. Baba evde olduğu için çocuklar işi olduğunu anlamıyor babayla oynamak vakit geçirmek istiyorlar sürekli.

Cocugu kendi için yapip, karar mercii kendisini gören, cocuga da kendisi bakar o zaman. Cocuk yaparken kendime yapiyorum diyip bakmaya gelince tek basima yapmadim demek olmuyor.

Ben kendime annelik konusunda guveniyor olsaydim bile eşim hazir degilse olmaz o cocuk, kendime de yapamam yani.
Hadi 1. Cocukta yanildi oldu bitti. İkinci cocuğu da kendime yapiyorum demek fazla bencillik artik, siz kendinize yapiyorsunuz ama o cocugun bir de babaya ihtiyaci var bunu da dusunmek lazim.
Beni annem kendine yapmiş babam yuzume bakmasa da olur demiyor cocuk.

Ben bunu demiyorum ki

Aksine bu adama mı yaptın ikinci çocuğu cümlesine tepkim yani adam için mi yapılıyor çocuk diyorum

Birlikte karar verilmiş birlikte yapılmış bunda sıkıntı yok ama bu adama mı çocuk yaptın deyince kadın sadece çocuğun bakıcısı gibi oluyor

Babası çocukla ilgilenmeli tabii ama iyi baba olunca adam ikinci çocuk adama mı yapılmış oluyor anlatamadım galiba demek istediğimi

Bu adam iyi baba o zaman ikinci çocuğu yapayım ben önemli değilim mi denilecek

Bir çocukla aynı durumları yaşıyorum , ve aynı cevaplar yemek yapma yemeyelim , temizlik yapma boşver vs. Annesi meyvesini soyup doğrayıp tabakla verdiği için adam elma soymayı bile bilmiyordu 31 yaşında . Zar zor öğrendi sonradan. Yani gerçekten çok zor hiç bir şeye elini sürmeyen çocukla ilgilenmeyen koca . Oğlum 4-5 yaşına gelene kadar aynı eşiniz gibi film izler vs hiç ilgilenmezdi çocukla ama çocuk 4-5 yaşından sonra zorla oynattı ilgilendirdi kendiyle. Şimdi babası benden çok oynuyor diyebilirim ama 4-5 yıl sanki dipsiz bir kuyuda gibiydim . Çözüm öneremedim çünkü kelin ilacı olsa durumu umarım daha çabuk oğlunuz babayı zorla oynatmaya başlar

Siz böyle babayla büyüdünüz benim babam annemin kahvesini yapıp getirir hala. Bulaşık yıkar salata yapar canım babam. Evlilik öyle sandım bende şimdi işe git, çocuk ev sorumluluğu çok zor. 3 gün evdeydi 4e kadar yatakta film bide çalışan anneyim ben. Temiz çamaşır bulamayınca bukadar gücüm yetti dedim kalktı makina ya çamaşır atıyor. Yapsın banane o çalışıyor bende çalışıyorum.
Bende aynisini yapiyorum.ütü yapmaya zamanım yok cocuklar ev isleri ve okul derken 5 yildir ütüsünü kendi yapiyor cayini demler kahvaltiyi hazirlar kisacasi onu boş birakmiyorum ama ne zaman memlekete annesinin yanina gitsek degisir hemen.yapmayinca bal gibi yapoyorlar.yillarca dörtlük ev isi utu yemek vb.yaptim bir kavgada yemek yapmayan utu yapmayan ev temizlemeyen hattaki cocuklara bakmayan oldum utanmasalar cocuklarida biz dogurduk diyecekti ailesi..baktim öyle o zaman bundan sonra esim icin degil kendim ve cocuklarim icin yaptim esimde kendine duseni zamanla anlaya anlaya yapti...
Konu sahibi de umarim kendini cok yipratmadan esine ev sorumlulugu aldirir

Bu aptal telefonlar yuzunden ben de yakında cinnet geciricem. Resmen kendi geleceğimi okudum bu konuyu okurken. Ne bu bötle anlamıyorum sureklı elinde telefon gece uyanıyorum telefon gündüz telefon bıktım

Aksine annesinden çok ayrı kalmış okul vs sebeplerden başkalarının yanında büyümüş misafir olarak kaldığı evlerde kimse müdahale edememiş.
Tabi ailesiyle yaşadığı zamanlarda olmuş ama o donemlerde de kimse birsey dememiş.
Yardım ediyor dediğim gibi ettiği zaman çok söyleniyor. Yada baştan savma yapıyor. Insan yardım istedigine binlerce kez pişman oluyor.
Ona gore ben sürekli ona emir veriyorum.
Mesela mutfağa giderken sunuda goturumusun yada gelirken şunu getirmisin demek ona köle muamelesi yapmak.
O zaman eşinizin karakter olarak umursamaz olmuş. Bazı insanlar öyledir ya dünya yansa umurlarinda olmaz gerçekten Rabbim size sabır versin

X