yurtdışında eğitim yaşam bilgisi olan yardım edebilir mi

Netten arattım da MEB'in programıymış. Türkçe, bazı yabancı diller vs için bir programmış. Benlik bir durum yok. En fazla iki kere başvurulabiliyormuş. Şu anda da ya başvuru var ya da yakın zamanda başvuru bitmiş. 50 veya 70 puan yabancı dil şartı var. Muhtemelen bunun bir de zorunlu hizmeti vardır.
Mebin de var sınavı giryorsun ama eşim üniversite hocası olarak gidecek. Ben de kazanırsam mebin programıyla gelebiliyorum. İngilizceden 50 Almam lazım. ben sınava girersem 5yıl daha kalabiliriz. Ama ben ücretsiz izin alacağım . Yani o sınavı geçemem henüz. Eşimin buradaki maaş yatıyor

Netten arattım da MEB'in programıymış. Türkçe, bazı yabancı diller vs için bir programmış. Benlik bir durum yok. En fazla iki kere başvurulabiliyormuş. Şu anda da ya başvuru var ya da yakın zamanda başvuru bitmiş. 50 veya 70 puan yabancı dil şartı var. Muhtemelen bunun bir de zorunlu hizmeti vardır.
Zorunlu hizmeti yok. Dezavantajı eşin kazanıyor ama ben ücretsiz izin almış olacağımYa da biraz çalışıp eşimin görevi bitmeye yakın ben sınava gireceğim bir beş yılda benim için kalırız gelince görevime devam edeceğim.

Ben almanyadan geliyorum ve bizim oraya gelen hocalar 5 senenin sonunda pişman oluyorlar geldigine cocuklar adapte olamiyor vs. Devlet sizi ücretsiz kursa göndericek büyük ihtimalle dil icin. Cocuklarda hangi siniftaysa ordan devam ediyorlar ama onlari cok zor bi sürec bekliyor dil bilmedikleri icin cok dişlanicaklar. Devletten cocuk icin yardim alamiyorsunuz, yani acikcasi ben gelipte maaştan yada gecinemiyoruz diye şikayet edeni görmedim ama bizim orasi kücük yer sizin belirttiginiz miktar cok az artik almanyada kiralar cok pahali ve sizin hangi ülke oldugu netleşmemiş daha ☹️ İyi düşünün bizim bi tanidik 5 sene sonunda agladi dönmemek icin hala ugraşiyor tekrar dönmek icin ama kabul etmiyorlar. Bu yazdiklarim almanya icin gecerli diger ülkelerde nasil kurallar var bilemedim. Aslinda varsa imkanininiz hangi ülke ne kadar yardim vs veriyor ona göre secip gidebilirmisiniz acaba
Dönmek istediğinde döne biliyorsun en az bir en fazla beş yıl süreç

Şimdi büyük çocuğunuz 9. Sınıfı orada okuyup 10e burada başlayacak. O geçiş nasıl olur araştırmak lazım, belli başlı okullara mı gidebilir burada vs.

Ben bu programın adını merak ettim. Ben de önümüzdeki senelerde şansımı denerim. Ayrıca yurt dışına gidince Türkiye'den daha maaş alamaz o süre zarfında bence. Bana mantıklı gelmedi. Bundan emin misiniz? Sonra bir sıkıntı çıkmasın?

Eşinizin tek gidip sizin de yaz tatilinde oraya gitmeniz makul olabilir. Ayrıca Avrupa'da bayram tatilleri de uzun diye biliyorum. Eşiniz gelir belki ya da siz gidip tatil yaparsınız.

Sizin de başvurma durumunuz varsa bir sene yurt dışında dilinizi ilerletip sonra başvuru yapıp aynı ile gitmeniz de olası.

Hakkınızda hayırlısı olsun. Doğru kararı vermiş olursunuz inşallah.
Geldiğinde herhangi bir okula özel okula özel fen lisesine girebiliyor parayı verdikten sonra Türkiye’de okuldan geldin alamayız gibi bir şey söz konusu değil

Geri dönecekseniz hiç gitmeyin. Maceraya atılacak bir durumda gözükmüyorsunuz. Diyelim 10 sene kaldınız bu çocuklar Türkiye'ye dönmek istemeyecekler çünkü oldukları ortama alışacaklar. Öyle vatandaşlık falan da alamazlar. Geri dönmek zorunda kalacaklar. Geri döndüklerinde Türkiye'de kültür şokuna uğrarlar. Bunları hafife almayın.

Geri dönecekseniz hiç gitmeyin. Maceraya atılacak bir durumda gözükmüyorsunuz. Diyelim 10 sene kaldınız bu çocuklar Türkiye'ye dönmek istemeyecekler çünkü oldukları ortama alışacaklar. Öyle vatandaşlık falan da alamazlar. Geri dönmek zorunda kalacaklar. Geri döndüklerinde Türkiye'de kültür şokuna uğrarlar. Bunları hafife almayın.
Dili öğrendiklerinde Türkiye’de daha kolay üniversite okurlar gibi geliyor

X