Yüz hafızası ve takıntı.

Dusundumde koku hassasiyetim benimde cok var
Mesela cop kokusunu sarap kokusuna benzetirim
Bazi limonlar bana mandalina kokabiliyor bunu herkes limon bi garipmis diye dusunurken ben mandalinaya benzetiyorum
Yenibaharin kokusunu damla sakizina benzetirim
Pastanede bir temizlik yapilmissa mutlaka anlarim aldigim borek corekteki deterjansi kokuyu alirim
Mesela bir kere yufka almistik agir deterjan kokuyodu peynirdede basima gelmisti aynisi
Kokuyla ilgili garip anilarim var
Mesela doritosu ayak kokusuna benzettigimden beri cok severek yiyemem
Cikolata ve gofretlerin uzerine sinen ambalaj kokusunu mutlaka alirim
Bi garibim ya valla

Bende okuduğum ve duyduğumu unutmam. Beynim resmen lacka oluyor - bazen dinlenmek icin küçük odaya girip 3 saat boyunca beyaz duvara bakarak meditasyon yapiyorum.
Yok kardeşim, sağlam hafıza iyi ama benimki overdose.
Sana tavsiyem malasef yok.

Ajsjsj aynen ben de sınava öyle çalışırdım. Sayfayı kaydedeyim hafızama kelimeleri değil. Sayfa ile olacak iş değilse de kodlama yapardım. Şu soru şu sayfada şu cümlenin altında şeklinde hatırlarım. Bunun iyi yanı sınav başarısı olsa da, kötü yanı asla bilgiler olması gerektiği gibi kalıcı olmuyor hafızada. Bir şey Biliyoruz ama ne biliyoruz belli değil.

Bana da artık aman sen tarif etme yol diyorlar çok inciniyorum ajsjsj. Dediğin gibi tabela rengine kadar hatırlıyorum ama neredeyim nereden gideceğim o kısım yok. İnşallah çözümler çıkar konuda.

Aynen, zihnim ekran görüntüsü alınmış gibi sayfa fotoğraflarıyla dolu oluyordu. Ama sınavdan çıktığım an konu neydi hatırlamıyordum bile. Çok verimli bir şekilde okudum yani asdfghjk

Ben adres tarif etmeye çalışmıyorum bile artık. Tam bir rezillik çünkü. İnsanları kendimle beraber kayboluşa sürüklemek istemiyorum.

Üniversitede çok zorlandım bunun yüzünden. Elimizde planlar, sokak sokak gezip arazi analizi yapardık. Ulaşım analizleri çıkarırdık. Havaalanından, tren garından vs o arsaya ulaşım yollarını gösterirdik.
Ben evime zor ulaşıyorum, havaalanındaki adamın nereye nasıl ulaşacağını nereden bileyim?
Yaşadığım kabusu tahmin edebilirsin.
Neyse ki onu da çok verimli şekilde atlattım 😁

Yön bulmaya gelince eğer hem sağını hem solunu aktif olarak kullanıyorsan yön bulmada çok sorun yaşarsın. Bu da genetik bir özellik. Çaresi yok yani.

Ben solağım. Ama günlük hayatta çoğu şey sağ elini kullananlara yönelik tasarlandığı için mecburen sağ elimi de aktif kullanmak zorundayım. Mouse kullanmak, vites atmak.. gibi. Kargacık Burgacık da olsa sağ elimle yazabilirim, tercih etmem ama zorlasam sağ elimle yemek yiyebilirim. Bunun gibi şeylerden mi bahsediyorsunuz? Biraz açabilir misiniz ben böyle konularda meraklıyımdır da.

Allah yardımcın olsun bacım aynı konudan senin kadar olmasa da bende muzdaribim Amaaaaann boşverrr :süslü: sanki kim olduğunu hatırlayınca madalya mı verecekler de geç ben öyle yapıyorum ilk 20 saniyede bulamadıysam:cool:

Ben solağım. Ama günlük hayatta çoğu şey sağ elini kullananlara yönelik tasarlandığı için mecburen sağ elimi de aktif kullanmak zorundayım. Mouse kullanmak, vites atmak.. gibi. Kargacık Burgacık da olsa sağ elimle yazabilirim, tercih etmem ama zorlasam sağ elimle yemek yiyebilirim. Bunun gibi şeylerden mi bahsediyorsunuz? Biraz açabilir misiniz ben böyle konularda meraklıyımdır da.
Evet 😍😍😍
Mesela ben de sağlağım ama solla çok rahat yemek yerim. Yazı yazabilirim. Bıçak, makas vb
kullanabilirim.

Ajsjsj aynen ben de sınava öyle çalışırdım. Sayfayı kaydedeyim hafızama kelimeleri değil. Sayfa ile olacak iş değilse de kodlama yapardım. Şu soru şu sayfada şu cümlenin altında şeklinde hatırlarım. Bunun iyi yanı sınav başarısı olsa da, kötü yanı asla bilgiler olması gerektiği gibi kalıcı olmuyor hafızada. Bir şey Biliyoruz ama ne biliyoruz belli değil.

Bana da artık aman sen tarif etme yol diyorlar çok inciniyorum ajsjsj. Dediğin gibi tabela rengine kadar hatırlıyorum ama neredeyim nereden gideceğim o kısım yok. İnşallah çözümler çıkar konuda.

Bir şey okumuştum, şimdi tam hatırlamıyorum ama beynin bilgisayar gibi arka planda işlemlere devam etmesiyle ilgiliydi.
Yani bir şeyi hatırlamaya çalışıp hatırlayamıyorsan, onu düşünmeyi bıraksan bile beynin arka planda o işleme devam ediyor, hatırlamaya çalışıyor.
Ben bunu düşünerek rahatlatıyorum bazen kendimi. Bazen işe yarıyor, bazen yaramıyor ama bir deneyebilirsiniz.

Benim isim hafızam da çok kötü. 10.da falan öğreniyorum insanların isimlerini.
Mesela bir yüze ya da isme kafayı taktıysam o an "şu an buna ayıracak zamanın yok, işine bak. Beynin arıyor nasılsa, bulunca haber verir" diyerek telkinde bulunuyorum kendime.
O an düşünmeyi bırakabilirsem 3-4 gün sonra tuvalette, banyoda, yemek yerken vs alakasız şekilde bir isim yankılanıyor beynimde.
"Aa Selim'di o. İlkokuldaki Ayşe'nin amca oğluydu" diye her şey bir bir çözülüyor.

Siz de bir deneyin. Belki işe yarar.

Ben çok özeniyorum sizin gibi insanlara valla bak. Ben rezalet durumdayım bu hususta. Ses güzel şarkı yok ahsjsjs.

Bir de çok güzel uyduruyorum, daha büyük rezillik. Hayır hatırlamıyorsan sus değil mi. Mesela sevdiğim bir şarkıyı ya da türküyü açıp dinleyemiyorum niye çünkü beyinde yok o şarkı ya da şarkının adı. Bildiğin yok olmuş.
Bende de ezber var ses yok, çok muzdaribim bu durumdan :KK70:

Özenecek gibi değil ama, mesela 2004te dört beş kez dinlediğim bir Eurovision parçasını 15 yıl dinlemeyip ismini görünce söylemeye başlıyorum. Hafızamda çok ciddi yer kaplıyor bunlar, ileride yer açmak için eşi dostu silmem gerekecek diye korkuyorum.
Böyle:
1573820525486.jpeg

Evet 😍😍😍
Mesela ben de sağlağım ama solla çok rahat yemek yerim. Yazı yazabilirim. Bıçak, makas vb
kullanabilirim.

O daha büyük ayrıcalık, solak olup da sağ elini hiç kullanamayan yoktur zaten bence çünkü mecburuz 😁 İki tarafı da aktif kullanmanın yer yön bulma üzerine etkisi nedir peki?

Merhaba hatunlar
Ay bu da dert mi diyecek olanların üzerine görümce atarım. Benim için dert. Evet ufak bir dert ama hayatımı etkileyen, özellikle sosyal hayatımı ciddi anlamda etkileyen bir dert.

Efenim benim yüz hafızam çok iyidir. İşitsel hafızam, yer yön bulma kabiliyetim de rezalet durumda. Hani birinde ne kadar iyiysem diğerlerinde engelli sayılabilecek ölçüde başarısızım. Kendi evimin yolunu bulmam bile öğrenmem gereken bir süreç. Hep bildiğim yerden değil de bir arka sokaktan gidersem ve o sokaktan daha önce geçmediysem evime ne kadar yakın olursam olayım şaşırıyorum. Bu detayları belki fikir yürütmenize yardımı olur diye yazıyorum mevcut dertle çok bağlantısı yok. Belki de var ben bilmiyorum.

Yüz hafızasına döneyim. Bir kez gördüğüm yüzü, o kişi ile tek kelam etmesem bile asla unutmuyorum. Buraya kadar sıkıntı yok. Ancak o yüzü bir anlığına gördüğüm için yeri, mekanı ve nerede gördüğümü hatırlamak haliyle her zaman mümkün olmuyor. Çoğunlukla hatırlıyorum ama hatırlamadığım noktada Obsesyon açığa çıkıyor.

Bugün eşimle tvde bir oyuncu gördük. Yüzü tanıdım ama gördüğüm yüzle aynı değildi. Bir müddet takıldım, hatırlamaya çalıştım. En sonunda o oyuncunun çocukluk halini gördüğümü hatırladım ve rahatladım. Şayet hatırlamasaydım başka hiçbir şeye Odaklanamaz, gerekirse Google üzerinden şeceresini çıkarır yine bulurdum.

Gelelim gerçek hayatta sebep olduğu sorunlara. Bir arkadaşımla tatildeydik mesela. Bir kadın gördüm, sarışın kısa boylu ve ince kaşlı. Yüzü tanıyorum ama nerede gördüğümü hatırlamıyorum. Kişiyi şahsen zaten tanımıyorum. Bende ipler koptu o anda. Ne arkadaşımla konuştum, ne denize girdim. Sadece o yüzü nerede gördüğümü hatırlamaya çalıştım. Sonunda hatırladım. İki yıl önce aynı kişi o tatil yerinde markette kızıyla alışveriş yapıyordu ben de orada görmüştüm. Yine rahatladım.

Mahallede bir kadın var. Arada karşılaşıyorum. Yüzünü daha önce gördüğüme eminim ama nerede hatırlamıyorum. Bulana dek muhtemelen bugün olduğu gibi defalarca düşüneceğim. Muhtemelen bir anlık gördüm o yüzden hatırlamıyorum.

Bugün bir kadınla konuştuk. Çocuklarımız aynı okula gidiyor. Yüzü hatırlıyorum ancak kadını asla hatırlamıyorum.Sonra oturup kadını nerede gördüğümü hatırlamaya çalıştım. Abartısız yarım saat oturdum ve bunu düşündüm. Sonunda hatırladım, geçen yıl parkta çocukları beklerken kısa bir muhabbet etmiştik.

Hala çok basit gelebilir dert size, çok haklısınız :) yani diyorum ki gördüğüm yüzleri unutmuyorum ancak onları hatırlamaya çalışırken adeta bir embesil, bir dağ kaçkını, efendime söyleyeyim mağarasından gün ışığına yeni çıkmış bir garip canlı gibi davranıyorum. Sırf bu yüzden markette para unutmuşluğum, elimdeki eşyayı ya da parayı düşürmüşlüğüm, almam gereken şeyi yanlış almışlığım ve bunun gibi türlü ebleh eylemler yapmışlığım var. Çünkü anda kalmam gerekirken ben yüz tarama ile meşgul oluyorum.

İşin Obsesyon boyutu olmasa "ehe yüz hafızam iyidir" der geçerim ama öyle değil işte. Hatırlamaya çalışma ve bulana kadar hayattan kopma noktasında ciddi sıkıntı var. Bu hususta bilgisi olan, aynı durumu yaşayan ne bileyim bir önerisi olan varsa lütfen söylesin. Hayatımı ciddi manada etkiliyor.

Bir de bu yer yön bulma konusundaki eksikliğimin sebebi, yahut varsa çözümünü paylaşırsanız ayrıca sevinirim. Aynı şekilde işitsel hafızamın vehametini de şöyle bir örnekle açıklayayım. Sesim güzeldir iyi şarkı söylerim. Ancak bunun üzerine hiç gitmedim. Kendi kendime şarkı bile söylemedim. Neden? Çünkü herhangi bir şarkıyı baştan sona ezberleyemem. Şarkının fotoğrafı olsa çeker hatırlarım ama öyle bir imkan da yok tabi. Kodlama konusunda iyiyim ki bugüne kadar her şeyi böyle ezberledim.

Konudan konuya saptım kusura bakmayın. Lütfen okuyup aman bu da sorun mu diye düşünmek yerine; markette, gökkubbeden yere az evvel iniş yapmış da ekmeğin ne olduğunu öğrenmeye çalışan bir uzaylı gördüğünüzü hayal edin. Tam da öyle oluyorum yüzü hatırlamaya çalışırken. O yüzden bu duruma bir çözüm bulmalıyım.

Yazan parmaklarınız dert görmesin.
Öfff ben de oyleyim ya.
Bir de ben cocuklukta ya da ilk genclikte ornegin 1 kere duydugum melodiyi sözü ve muzigiyle unutmuyorum:confused::confused:
Gecen yil,ta cocukken okuldan ayrilan
ve yolda rastlastigim bir kizin arkasindan adi ve soyadiyla seslendim:KK70:
Bir kac ay once de,kardesimin ilkokul yilliginda resmi olan bir kizi görür gormez tanidim ve sordum,tabii ki oydu.
İsin garibi o kardesimi hatirlamadi,fakat hafizam zayif demiyor da,demekki hic degismemisim:cool:
Bu yuzden hatirladiniz diyor,demedim tabii "kizim seni anan kaybetse hatirlamazdi,sorun benim keskin hafizamda":KK70:
Fakat cok zihin yorucu,bunda haklisin,kafa surekli gecmisi tariyor:)

Onu bunu bilmem. Beynimizi çok zorlayınca, motor su kaynatmaya başlıyor.İlla hatırlamaya çalışmamak, üzerinde fazla durmamaya çalışıp, ilgi odağınızı başka şeye yönlendirmeye çalışarak, zaman içinde, size bu derece zorluk vermediğini gözlemlersiniz zaten.
Netice olarak, sorun kafada başlayıp, kafada bitiyor.

Bende unutmuyorum,hatta 1 hafta önce parkta selamlaştıgım tanıdık gelen kadın kimdi,hala ara ara aklıma gelmiyor desem yalan olmaz ama seninki kadar ileri boyutta değil benimki.
Geçen gün mucize doktor'daki başrol oyuncusunun daha önce hangi dizide oynadığını araştırdım zira çok tanıdık geliyordu. Medcezirde oynadığını buldum da rahatladım aaa bu çocuk o çocukmuş diyerek.
Yön bulma konusu bende de sıkınti ki 10 seneden fazla oldu araba kullanmaya başlayalı,hala bildiğim yoldan giderim,neyse ki navigasyon var da artık eskisi kadar kaybolmuyorum. Eskiden az kaybolmadim arabayla ben.
Eşim hala dalga geçer benimle,bir gün yön bilmeyen ben , yol bilmeyen taksici ile yola çıkıp baya kaybolmuştum, eşimde beni bekliyordu,arıyor nerdesin ben ve taksiciden cevap bilmiyorum,sonra taksi değiştirdim,yolu bilen bir taksiye bindim,o taksici nasıl geri döndü hala aklıma gelir bazen,yolu bulamamıştır diye şaka gibi.
Seni anlayabiliyorum yani.
Seninki kadar ileri düzeyde değilse de bende de var bu sorunlar.

Çözüm olmayacak ama yazayım dedim aynı durum bende de var. Uzunca süre hatırlamaya çalışırım gördüğüm yüzü. Bir de bende böyle eşleşme gibi oluyor o yüzü baya beynimde tarıyorum ediyorum hani filmlerde yüz tarama gibi düşünün beynimde hayal ediyorum gözümün önüne getiriyorum filan çok fena :)

Büyük takıntı haline getirmedikten sonra sorun olmaması lazım bence hatta bir yerde iyi bile. Yapar mıydınız bilmem ama polislik mesleğinde bir nimet olurdu bu özelliğimiz :) ama işte siz rahatsız olmuşsunuz artık nasıl aşabilirsiniz buna verebilecek cevabım yok :/

Bende bir de daha acayip bir durum var konudan bağımsız ama yaşayanlar varsa en azından tek kişi olmadığımı anlarım diye yazıyorum: Diyelim ki yolda yürüyorum karşıdan biri geldi ilk başta uzaktan görünce tanıdığım birine benzetiyorum. O kişi yakınlaşınca aslında çok alakasız, tanımadığım biri olduğunu anlıyorum. Aradan beş on dakika geçiyor bir bakıyorum az önceki kişiye benzettiğim tanıdık kişi yanımdan geçip gidiveriyor. Bu benim başıma çok geldi eğer bunu yaşayan varsa yazabilir mi? :)
Bu bende şu sekilde,ve sasiriyorum.
Ornegin birine ya da buraya mesaj yaziyorum,diyelim cumle"sabretmek gerek"
Ben daha mesaji gondermeden ya acik olan tvden,ya da cevremdekilerden dogaclama bu kelimeyi duyuyorum,ornegin esim ogluma diyor ki,derslerin zor biliyorum ama sabretmen gerek,ya da tvde uzman diyor ki genclerin ergenlik sorunlari karsisinda sabretmek gerek:confused:

Babamın amcasıyla 3 kez tanıştırıldım. Adam artık ciddi ciddi bozulmuştu.Ayrılırken de 4.tanışmamızda görüşmek üzere diyince ben de bozuldum. Daha da ömrü billah unutmam büyük amcayı.

Bu bende şu sekilde,ve sasiriyorum.
Ornegin birine ya da buraya mesaj yaziyorum,diyelim cumle"sabretmek gerek"
Ben daha mesaji gondermeden ya acik olan tvden,ya da cevremdekilerden dogaclama bu kelimeyi duyuyorum,ornegin esim ogluma diyor ki,derslerin zor biliyorum ama sabretmen gerek,ya da tvde uzman diyor ki genclerin ergenlik sorunlari karsisinda sabretmek gerek:confused:
Bu da başka versiyonuymuş :)

O daha büyük ayrıcalık, solak olup da sağ elini hiç kullanamayan yoktur zaten bence çünkü mecburuz 😁 İki tarafı da aktif kullanmanın yer yön bulma üzerine etkisi nedir peki?
Iki tarafı da aktif kullandigim için sağımı solumu hep karıştırıyorum 🙈🙈🙈
Sağıma soluma göre değil etraftaki objelere göre yönümü buluyorum.

Iki tarafı da aktif kullandigim için sağımı solumu hep karıştırıyorum 🙈🙈🙈
Sağıma soluma göre değil etraftaki objelere göre yönümü buluyorum.

Ben sağımı solumu karıştırmıyorum da bir şey sağda mı kalıyordu solda mı kalıyordu onu karıştırıyorum. Eve hep gittiğimiz yolda evin sokağı solda kalıyor. Ters taraftan gelirsek ev sağda kalınca hep bir aydınlanma yaşıyorum evi ilk defa görmüş gibi heyecanlanıyorum 😂😂😂

Ben sağımı solumu karıştırmıyorum da bir şey sağda mı kalıyordu solda mı kalıyordu onu karıştırıyorum. Eve hep gittiğimiz yolda evin sokağı solda kalıyor. Ters taraftan gelirsek ev sağda kalınca hep bir aydınlanma yaşıyorum evi ilk defa görmüş gibi heyecanlanıyorum 😂😂😂
Haha aynen 👍👍👍
6 yaşındaki kızım bile ne nereye göre sağ sol oluyor biliyor yaaa :KK70: :KK70: :KK70:

X