Yöresel Tarif Zerde

Yöresel Yemekler

parkbyull

Başlangıç:104 Güncel :65
Kayıtlı Üye
14 Aralık 2012
21.404
32.065
37
Merhaba hanımlar !!!
Size depresyondan çıkıp sahalara döneceğimi söylememiş miydim ben:KK59: :KK66:

Şimdi size yarışma konusu dahilinde memleketim Konya'nın düğünlerde demirbaş haline gelmiş geleneksel ZERDE TATLISINI sunmaktan gurur duymaktayım :KK52:

Zerde pirinçle yapılan hafif bir tatlıdır.Konya düğün yemeklerinde misafirlere ikinci bir tatlı olarak sunulur..(helvadan bahsediyoruz ilk :KK66: )
diğer illerinde olduğu gibi örf ve adetlere sıkı sıkı bağlılık Konya düğün pilavında da söz konusudur..

Bu arada tarifin resmini çekmedim kopyala yapıştır yapmadım erinmedim yazdım geçen defa kolaya kaçtığımı söyleyen hanımlar bilginiz olsun :KK66:

Malzemeler:
-Yarım bardak baldo pirinç
-6 bardak su
-1 su bardağı şeker
-1/3 çay bardağı gül suyu
-yarım yemek kaşığı mısır nişastası
-yarım paket vanilya
-1 mama kaşığı kadar limon kabuğu rendesi...

Yapılışı:
-Pirinci yıkayıp 15 dakişka suda bekletiyoruz..
-daha sonra 6 su bardağı su ile kaynatıyoruz...
-kaynadıktan sonra 1 bardak şekerle biraz daha kaynatıyoruz..
-limon kabuğu rendesi ve vanilyayı da katıyoruz
-mısır nişastasını az suyla özedikten sonra karışıma döküyoruz ve koyulaşmasını izliyoruz .10 dk kadar kaynatıyoruz...
-en son gül suyunu da katıp bir taşım daha kaynatıyoruz..

ZERDENİN KIVAMI BİRAZ SIVIDIR ....

servis tabaklarına aldıktan sonra kuş üzümü ve hindistan cevizi ile süsledim ben..

:kk77::kk77::kk77:AFİYET OLSUN KK SULTANLARI:kk77::kk77::kk77:...

WP_20150307_004.jpg

WP_20150307_006.jpg

WP_20150307_007.jpg

WP_20150307_008.jpg

WP_20150307_010.jpg

WP_20150307_011.jpg

WP_20150307_012.jpg

WP_20150307_009.jpg

WP_20150307_014.jpg

TATATATATAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAMMMMMMMMMMM

WP_20150307_016.jpg

Ellerine sağlık çok lezzetli görünüyor.Depresyondan çıkmana
çok sevindim:KK39:Yarışmada başarılar.:KK68:

Merhaba hanımlar !!!
Size depresyondan çıkıp sahalara döneceğimi söylememiş miydim ben:KK59: :KK66:

Şimdi size yarışma konusu dahilinde memleketim Konya'nın düğünlerde demirbaş haline gelmiş geleneksel ZERDE TATLISINI sunmaktan gurur duymaktayım :KK52:

Zerde pirinçle yapılan hafif bir tatlıdır.Konya düğün yemeklerinde misafirlere ikinci bir tatlı olarak sunulur..(helvadan bahsediyoruz ilk :KK66: )
diğer illerinde olduğu gibi örf ve adetlere sıkı sıkı bağlılık Konya düğün pilavında da söz konusudur..

Bu arada tarifin resmini çekmedim kopyala yapıştır yapmadım erinmedim yazdım geçen defa kolaya kaçtığımı söyleyen hanımlar bilginiz olsun :KK66:

Malzemeler:
-Yarım bardak baldo pirinç
-6 bardak su
-1 su bardağı şeker
-1/3 çay bardağı gül suyu
-yarım yemek kaşığı mısır nişastası
-yarım paket vanilya
-1 mama kaşığı kadar limon kabuğu rendesi...

Yapılışı:
-Pirinci yıkayıp 15 dakişka suda bekletiyoruz..
-daha sonra 6 su bardağı su ile kaynatıyoruz...
-kaynadıktan sonra 1 bardak şekerle biraz daha kaynatıyoruz..
-limon kabuğu rendesi ve vanilyayı da katıyoruz
-mısır nişastasını az suyla özedikten sonra karışıma döküyoruz ve koyulaşmasını izliyoruz .10 dk kadar kaynatıyoruz...
-en son gül suyunu da katıp bir taşım daha kaynatıyoruz..

ZERDENİN KIVAMI BİRAZ SIVIDIR ....

servis tabaklarına aldıktan sonra kuş üzümü ve hindistan cevizi ile süsledim ben..

:kk77::kk77::kk77:AFİYET OLSUN KK SULTANLARI:kk77::kk77::kk77:...

Eki Görüntüle 1444768

Eki Görüntüle 1444770

Eki Görüntüle 1444771

Eki Görüntüle 1444772

Eki Görüntüle 1444773

Eki Görüntüle 1444774

Eki Görüntüle 1444775

Eki Görüntüle 1444777

Eki Görüntüle 1444778
TATATATATAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAMMMMMMMMMMM

Eki Görüntüle 1444779
basarılar dılıyorummm..ben bu tarıfı yaparım , ohh dıyet topıklerınden sonra kendımı buldum ya Nevreste Nevreste :KK70: ellerıne saglık basarılar dılıyorumm

basarılar dılıyorummm..ben bu tarıfı yaparım , ohh dıyet topıklerınden sonra kendımı buldum ya Nevreste Nevreste :KK70: ellerıne saglık basarılar dılıyorumm
teşekkür ederim
basit ve hafif bir tatlıdır fakat birlik beraberliğin konya da diğer adıdır aynı zamanda :KK66:

Ohhhh misler gibi olmuş tatlım
:nazar::kk77:
Bir konyalı daha çıksa da düğün pilavını yapsa tam olucak
:KK48::KK48:

Ellerine sağlık hemsom kader arkadaşım:KK60:

Bu arada bebis yolda falan mi ?

he valla iki kişi daha lazım bize biri etli pilavı yapsın diğeri saç böreğini etliekmeğini yapsın..ha biride çıkıp tandır kebabı yaparsa deme keyfime :kk77::kk77::kk77:

valla canım iki gün arka arkaya değerlerime baktık arttı çok şükür ama tabi daha adet tarihime de var o günü bir atlatırsam resmileşecek..yani tam tamına cumaya kadar bu iş kesinleşecek..Gerçi her şey Allahtan hiçbir şeyin kesinliği yok ama şu an bir doktora gitmedim hcg oranlarıma göre hamile gözüküyorum :KK66:

Zayiflama topiğinden 2 hamile çikti demek:-)
İmzani görünce çok sevindim parkbyull ALlah saglikla kucagina almayi nasip etsin:KK68:
Ellerine sağlik başarilar:KK68:

Zayiflama topiğinden 2 hamile çikti demek:-)
İmzani görünce çok sevindim parkbyull ALlah saglikla kucagina almayi nasip etsin:KK68:
Ellerine sağlik başarilar:KK68:
sağol canım ben daha doktora gitmedim kesin değil sadece hcg iki günde bir artıyo daha düşük nasipse diyelim..seni de tebrik ederim canım :KK66:

Sütlü tatlılar yarışmasına zerdeli sütlaçla katılmıştım uzun süre önce.Ben safran kullanmıştım.Bu tatlıdaki sarı rengi limon verdi galiba dimi canım.Değişik güzel bir tatlıydı.Seninki de çok leziz görünüyor.Ellerine sağlık.Başarılar dilerim.

Konyali hamarat bir hemserim daha, ellerine saglik parkbyull:KK19: . Nefis gorunuyor tarifi not ediyorum en kisa surede deniycem :kk77::kk77::kk77:

X