Yöresel Tarif Zerde

Yöresel Yemekler
Sacım olaydı yapardım ama evim etli ekmek saç arası falan yapmaya müsait değil malesef:KK43:

bende sacda yapmadım, soba fırınında yaptım evim sobalı olunca kolay oldu odun ateşinde :)
güzel olmuştu ama çok beğeni almıştım... hala unutamam o günleri.. geçen seneydi... yöresel yemekler başlığına bakarsan bulursun orda...:)

bende sacda yapmadım, soba fırınında yaptım evim sobalı olunca kolay oldu odun ateşinde :)
güzel olmuştu ama çok beğeni almıştım... hala unutamam o günleri.. geçen seneydi... yöresel yemekler başlığına bakarsan bulursun orda...:)

baktım canım hatta gece gece canım çekti kendimi dizginledim ...
eline sağlık canım başarılar :KK36::KK36:

teşekkürler canım :KK66:

parkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk gebemesin sennnn
ayyy gözlerime inanamıyorummmmmm
tebrik ederim canımmmmmmmmmmm
rabbim tamamına erdirsin.
sağol daşım şimdilik öyle gözüküyor yarın adet günüm sağ selam atlatırsım 2 güne bir yükselen hcg değerim mevcut :anneadayı::anneadayı::anneadayı:

Merhaba hanımlar !!!
Size depresyondan çıkıp sahalara döneceğimi söylememiş miydim ben:KK59: :KK66:

Şimdi size yarışma konusu dahilinde memleketim Konya'nın düğünlerde demirbaş haline gelmiş geleneksel ZERDE TATLISINI sunmaktan gurur duymaktayım :KK52:

Zerde pirinçle yapılan hafif bir tatlıdır.Konya düğün yemeklerinde misafirlere ikinci bir tatlı olarak sunulur..(helvadan bahsediyoruz ilk :KK66: )
diğer illerinde olduğu gibi örf ve adetlere sıkı sıkı bağlılık Konya düğün pilavında da söz konusudur..

Bu arada tarifin resmini çekmedim kopyala yapıştır yapmadım erinmedim yazdım geçen defa kolaya kaçtığımı söyleyen hanımlar bilginiz olsun :KK66:

Malzemeler:
-Yarım bardak baldo pirinç
-6 bardak su
-1 su bardağı şeker
-1/3 çay bardağı gül suyu
-yarım yemek kaşığı mısır nişastası
-yarım paket vanilya
-1 mama kaşığı kadar limon kabuğu rendesi...

Yapılışı:
-Pirinci yıkayıp 15 dakişka suda bekletiyoruz..
-daha sonra 6 su bardağı su ile kaynatıyoruz...
-kaynadıktan sonra 1 bardak şekerle biraz daha kaynatıyoruz..
-limon kabuğu rendesi ve vanilyayı da katıyoruz
-mısır nişastasını az suyla özedikten sonra karışıma döküyoruz ve koyulaşmasını izliyoruz .10 dk kadar kaynatıyoruz...
-en son gül suyunu da katıp bir taşım daha kaynatıyoruz..

ZERDENİN KIVAMI BİRAZ SIVIDIR ....

servis tabaklarına aldıktan sonra kuş üzümü ve hindistan cevizi ile süsledim ben..

:kk77::kk77::kk77:AFİYET OLSUN KK SULTANLARI:kk77::kk77::kk77:...

Eki Görüntüle 1444768

Eki Görüntüle 1444770

Eki Görüntüle 1444771

Eki Görüntüle 1444772

Eki Görüntüle 1444773

Eki Görüntüle 1444774

Eki Görüntüle 1444775

Eki Görüntüle 1444777

Eki Görüntüle 1444778
TATATATATAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAMMMMMMMMMMM

Eki Görüntüle 1444779
Bayilirim zerdeyeee sponsorunu sevsinlerrr seninnn:KK15::kk77:

konyamızın düğünlerinin vazgeçilmez tatlısı.. bende bayılırım... iki tane konyalıyı görmek güzel bu yarışmada... erken haberim olsa ben dekatılırdım :KK43:
konyalı çok var kk da ama yemek topiğine uğrayan yok pek...:)
bende yöresel yemekler'de etliekmek ile birinci olmuştum geçen sefer....:) konya etlekmek :)

daha vakit çok sende attırıver bir konya yemeği ne güzel olurdu.:KK76::kk77:

ayrıca kk da konyalı çok demişinde bunlar nerdeler nerelere takılırlar.

kk da konya topiğine baktım kimse yok madem konyalı var toplanalım tanışalım en azından bi topiğimiz olsun ordan muhabbet edelim ne güzel olurdu...:KK66:

biz parkla tesedüfen karşılaştık topikte o zamandan beri görüşüyoruz kendi adıma seviniyorum konyalım buradaymış diye

birde konyadan uzak olmak ayrı bağlıyor hemşoluga:KK51:

kk da konya topiğine baktım kimse yok madem konyalı var toplanalım tanışalım en azından bi topiğimiz olsun ordan muhabbet edelim ne güzel olurdu...:KK66:

biz parkla tesedüfen karşılaştık topikte o zamandan beri görüşüyoruz kendi adıma seviniyorum konyalım buradaymış diye

bi zamanlar konya topiği çok aktifti zamanla dağıldık...
yeni bir başlık açıp buluşsak ne güzel olur gerçekten :) ben konyadayım... buranın havasını soluyorum şükür.. :)

katılıyorum o konyalıları tutun getirin buraya ben bulamıyorum bir türlü tesadüfi matmazelimle tanışmasak türümün tek örneğiyim sanıyordum:KK70:

bi zamanlar konya topiği çok aktifti zamanla dağıldık...
yeni bir başlık açıp buluşsak ne güzel olur gerçekten :) ben konyadayım... buranın havasını soluyorum şükür.. :)

canladıralım linki ver:cool::KK59:
eline sağlık canım başarılar :)
sağol tatlım :KK66:

X