Ankara'da dedem için huzur evi arıyorum..

ben anneye babaya bakmanın yük olduğunu düşünmüyorum
nasıl çocuklarımızın bir dönemde bizlere ihtiyaçları var
ve biz onlara bakmakla görevli isek
büyüklerimizinde belli bir dönemde bizlere ihtiyaçları var
ve onlara bakmak da bizim görevimizdir
ben huzur evine falan gidemem kimse kusura bakmasın
oğluma da hiç yük olucamı düşünmüyorum
ben nasıl bütün hayatımı ona göre ayarlıyorsam 21 aydır
ki bu süreç çok uzun olucak
o da bir zahmet öleceğim bikaç yıl benimle biraz ilgilensin
ayrıca benim yüzüme hayatını değiştirmesine de gerek yok
tek başıma evde kalabilirim
ve ocakla oynamam camdan da sarkmam:)

aaa olurmu Ayn, niye öyle düşünüyorsun, hangi yıldayız allasen. Ne de olsa insanlara muamelemiz yıllara göre değişiyor.

Konu sahibi arkadaşım, inanki bu yorumum sana değil. İster huzurevine ver, ister verme, neden vermek istediğinizde beni hiç ilgilendirmez ki, daha önceki yorumlarımdada nedeni hiç sormadım. Ama bazı yorumcular çıkıp da burda üzerlerine vazife olmadığı halde ona buna tü kaka ne biçim insanlarsınız dediya ifrit oldum napiyim.şakkıdı

Kusura bakmayasın konu sahibi arkadaşım.olumunekankayizsmile

duygucum haklısın ama sonuctaa gercekten bize sizce verelim mi diye sormamıs..gerisi onları ilgilendirirç bizim düşüncemiz sorulmamıs..sadece varmı ii bir yer demiş zaten kötü biri olsa arastrmaz sormaz belliki var bir sıkıntıları nerden bilioruzki.kimileri sen bak demiş belki maddiyatı izin vermior.ltfn bilip bilmeden ahkam kesmeyelm

arkadaşım.......arkadaş konusunu açmış ve yok kaç gündür....

madem bu kadar sıkıntıda bir kere gelir açıklar derdini der gider.....

herkeste ona göre yorumunu yapar.....

bu konunun bu kadar ilerlemesi baştan buyana okursan....huzur evleriyle ilgili yaşananlar duyduklarımız gördüklerimizle ilgili oldu..

bazı arkadaşlar ben yaşlanınca giderim dedi.....bazısı gitmem dedi .bazısıda yaşlıların en ihtiyaçı oldugu anda terk edilmesini kabul edemedi....

bu konu birazda kendiliyden ilerledi....hani laf lafı açar misali....

konuyu açan arkadaş her hangi birşey demedigi halde ilerledi.....arkadaşlar dedenize bakamadınız ayıp günahta demiş olabilirler..

herkesin kendi özgür yorumu ama kimsede kimseye hakaret etmedi...

ahkamda kesmedi..

bu konu birazda derdim vardan öte ilişkilere açılan konular gibi oldu...herkes kendi görüşünü paylaştı...

ha arkadaşın dedeside olmaya bilir..derdide bir konu açayım kaçayım demişte olabilir ...
yada gerçekten dertlide bilemeyiz sadece kaç gündür bu konu var ve arkadaştan bir haber yok...

bizlerden yardım isteyen bir kişi gelir konusunun detayını verir......herkeste öylemi yok böylemi deyip fikirde üretmez..durduk yerede hakaret işitmeyiz..

dimi ama...

dedigim gibi konu derdim vardan öte ilişkilere açılan konu gibi oldu...o yüzden herkes yorumunu yaptı yaparda yapılan yorumlara saygı duymak lazım

hakaret etmeden

Son düzenleme:
Söyleyince sana neeeeeeeeee diyenlere sözüm. Bin kerede söylicem. Ne olursa olsun büyüklerimize bakmamız boynumuzun borcu. Babaannem bunamıştı, yapmadığı lanetlik kalmamıştı anneme, ama annem ölene kadar baktı, halam 90 küsür yaşınad vefat etti onunda yapmadığı pislik kalmadı, onada baktık. Huzurevi aklımıza gelmedi.
Elimize yapışmadı, pisliklerini temizlemek zorumuza gitmedi, yatalak hastalarımızı yara bere içinde bırakmadık, bebekler gibi baktık. Gene olsun genede bakarım.
Bana huzurevinde mutlu olan bir kişi söyleyemezsiniz.
Haaa bırakmak isteyen bıraksın bizi ırgalamaz. Burada herkes görüşünü söyler kimsede bu görüşten dolayı yargılayamaz.
Kimse konu sahibine neden dedeni huzur evine yolluyorsun tu kaka demedi. Sebebi soruldu, görüşler bildirildi.

Söyleyince sana neeeeeeeeee diyenlere sözüm. Bin kerede söylicem. Ne olursa olsun büyüklerimize bakmamız boynumuzun borcu. Babaannem bunamıştı, yapmadığı lanetlik kalmamıştı anneme, ama annem ölene kadar baktı, halam 90 küsür yaşınad vefat etti onunda yapmadığı pislik kalmadı, onada baktık. Huzurevi aklımıza gelmedi.
Elimize yapışmadı, pisliklerini temizlemek zorumuza gitmedi, yatalak hastalarımızı yara bere içinde bırakmadık, bebekler gibi baktık. Gene olsun genede bakarım.
Bana huzurevinde mutlu olan bir kişi söyleyemezsiniz.
Haaa bırakmak isteyen bıraksın bizi ırgalamaz. Burada herkes görüşünü söyler kimsede bu görüşten dolayı yargılayamaz.
Kimse konu sahibine neden dedeni huzur evine yolluyorsun tu kaka demedi. Sebebi soruldu, görüşler bildirildi.

işte boşuna demiyorlar allah hayırlı evlat versin diye,
umarım ben ihtiyarlık düzgün olur:)

yıl 2002 falan,
ben ist. da bekarım ve tek başıma yaşıyorum
servise bindiğim durağın orda huzur evi vardı
akşam erken işten çıktığımda hep uğrardım ordakilerle sohbet ederdim
hiç biri mutlu değildi
hepsi evlatlarını anlatıyorlar ve gelsinler die
h.sonlarını bekliyorlardı
neyse daha 60 li yaşlarda malatyalı bi teyze vardı
çok genç ve dinçti,
oğlu malatyadan getirmiş bırakmış gitmiş ve kimse sahip çıkmamış
onun hikayesi ayrı bi etkilemişti beni,
onu yanıma almak için idareyle konuştum
ama bu mümkün değilmiş,
oraya kim teslim ettiyse onun onayı şartmış
ayrıca oğlu belalı biriymiş,
ailem oğlundan dolayı karşı çıktı benim girişimime
yoksa bana vız gelir tırs gider
bu sebeplerden o kadını yanıma alamamıştım
hala üzülürüm ne biçim evlat die,
gördükleri muamelede adam gibi değil
zor iş zor

haa bu arada istediğim yorumu da yazarım
kimseyi ilgilendirmez
izin almıyorum yani,

Yorumların hepsini okudum...
hatta bazılarını konudan aldım,
hiç hoş olmayan mesajlar vardı,
herkes düşüncesini,inandığı fikri yazmakta özgürdür,
hiç kimsenin de bunu yargılama lüksü yoktur...
lütfen her düşünceye saygılı olalım...
konu sahibinin üstüne de gidilmesin lütfen...
herkesin yaşadığı,özeli kendinedir...
bizler burada sadece fikirlerimizi yazarız ama yargılayamayız...
ama şunu lütfen unutmayalım...
büyüklerimiz,bizim sırtımızdaki kambur ya da yük değildir...
bizlerde birgün yaşlanacağız...
eee ne ekersen onu biçersin demişler...
güzel ve seviyeli paylaşımlar diliyorum...
sevgiler...

80 yaşındaki dedeniz için huzur evi arıyorsunuz...
bazı arkadaşlar bende yaşlanınca oraya gideceğim,güzel olur hep yaşıtlarınla demişler ama acaba 80 yaşındaki dede istiyor mu bunu?
huzur evleri sanıldığı kadar öyle arkadaş ortamı,muhabbet geçmiyor...
hepsi için demiyorum ama %100 mukemmel bakım özellerde bile yok.
80 yaşındaki bir dede acaba kendi wc,banyo,yemek yeme ihtiyaçlarını tamamen yerine getirebiliyor mu?
ben bir haber izlemiştim yaşlıları bır banyoya koymuşlardı ve araba fırçası ile yıkıyolardı:gitme:şiddet göreni çok...
acaba 80 yaşındaki adam ömrünün son demini ailesinin yanında geçirmek yerine,hiç tanımadığı yaşıtlarıyla geçirmek ister mi?
bir söz vardır anneler,babalar küçük evlerinde ,yüreklerinde evlatlarına kocaman bir yer acarlar ama evlatlar kocaman evlerinde annelerine,babalarına bir köşe ayıramazlar diye...:gitme:
ailesi olmasa o dedenin tamam gideceği en iyi yer orası dersin,en azından ailesi yok 2 laf ettıgı ınsanların arasında olsun dersin ama bu dedenin ailesi var!!!
çok üzüldüm yaa içim acıdı şu anda ben dedemi kaybettim.uzun süre hasta yattı tam yürüyemedi,altına kaçırdı,her gün ambulansla dr a götürülüp getirildi,hastanede yattı birde anlatması uzun sürer demişssinizz!!! neyin bahanesi bu!!
evet haklısınız benım cocuklarımın benı bırakmasını ıstemem !..
onlarada yuk olmam ama olene kadar onları gozumun onunde gormek ısterım haftasonları yada bayramda seyranda gelmelerını bekleyemem..
ozaman aıle kavramının ne onemı kalır kı
hayatımda en cok babane bana acı cektırdı oz ve oz babanem hastalandı ve 7 gece çapa da basında bekledım onun..
her ne olursa olsun ınsanım vıcdanım var ..
ve cevremde 60 yas ustu okadart şeker ınsanlar varkı hepsı aılesı ıle yuvalarında cok mutlulular onların son donemlerınde yanlızlıga bırakılmasını hıc ıstemem..

Arkadaşlar yorumarınz için tşk acl dedysem o kadarda acil değil dedem çok huysuz bir insan ağzından kötü laf çıkar yaklaşık 6 yıl kızında kaldı emekli parasın damadı yeni bişey demedi şimdi kızı damadı istemiyor dedemde oğlu geline gitmek istemiyor bizde huzur evini düşündük zaten buldukta bi süre öyle kalsın olmazsa gelir yanımıza ne babamda ne annemde sağlık kamadı

bence de aslında yargılamamak lazım aynen şu an dedem yalnız kaldı
bakan evlatlarına hayatı zindan ediyor
şuuru falan yerinde
dönüşümlü bakılıyo ama o kadar huysuzki
zaten teyzem falan hep der gençliğinde de ne sevgi gördük ne bişe
dayak mayak üüf
şimdi yaşlandı iyice beter oldu
su ziyan olmasın diye sifonu çekmeyen bi adam işte düşünün.gayet de sağlıklı
ama çok gaddar çok
Rabbim o günümüze yardım etsin kimseyi elden ayağa düşürmesin
ben şahsen kendi isteğimle gitmek isterim evladıma yük olmak düzenini bozmak istemem kıyamam ona
ama eşim farklı düşünüyo.ben çok az da bi miktar parayı bunun için biriktirelim diyorum
ha ama kendi ailemi göndermem eşiminkini de
e onlara da kıyamamfisfisfis

Şeniz
Arkadaşlar yorumarınz için tşk acl dedysem o kadarda acil değil dedem çok huysuz bir insan ağzından kötü laf çıkar yaklaşık 6 yıl kızında kaldı emekli parasın damadı yeni bişey demedi şimdi kızı damadı istemiyor dedemde oğlu geline gitmek istemiyor bizde huzur evini düşündük zaten buldukta bi süre öyle kalsın olmazsa gelir yanımıza ne babamda ne annemde sağlık kamadı

Ah be canım ben benim dedem kadar ağızı bozuk adam tanımadım amcamlar ve biz aynı binadayız 20 küsür sene dedemler bizle kaldı 7 sene gibide üst katta amcamdalar hala aynı anneme laf söyler babamla kavga eder babaannemde az dğeildir ama hala hizmette saygıda kusur yok hem maaşları falanda yok hiç bir karşılık bekleyen yok dedem 87 yaşında ninem 75 falan sanırım
vermeyin huzur evine içine kapanır küser size iyice elden ayaktan düşer siz susun duymayın he diyin geçin ama uzaklaştırmayın onu sizden çok yazık senağlama

bütün yorumları okudum arkadaşlar ve açıkcası çok üzüldüm bazı yorumlara.. ben canım anneannem beni 10 yaşında alıp baktı allah razı olsun ben bakamam anası babası var demedi .. 17yaşımda iken hastalandı tabi 83 yaşındaydı iyi bile sağlıklı yaşamıştı .. son 7-8 ayını yatalak geçirdi ve biz anneannemizi baktık altınıda temizledik hiç yükde olmadı ben alını açarken eldiven takmaz offlayıp püflemezkennn kendi öz kızı eldiven takıp off ne kötü kokuyor derdi...zaten bizide tanımıyordu artık beni annesi olarak görüyor öyle sesleniyordu ben o sene üniv. kazandım sırf kim bakıcak diye gitmedim arkadaşlar lütfen biraz yaşlılarımıza duyarlı olun lütfen sahip çıkın.. ben anneanneme bakmasam pişman olurdum hep aklımın köşesinde kalırdı ...

iki cümlede olsun bir açıklama yapmış arkadaş....ama ne acelesi varsa yine gitmiş..
her neyse...

6 yıl kızı baktıysa.......6 yılda sizin aileniz baksın...
ayrıca 6 yıl birinin üzerine yüklerseniz onunda sabrı taşabilir.......tek çocukta degilmiş.
neden paylaşım yapılmadı ayda bir yada iki ayda bir birinin evine götürüp dedenize bakılabilirdi...

agzından kötü laflar çıkmasımı bahane ......anlamıyorum....

annenizin babanızın saglıgıda kalmamış.....sizde ailenizi vakti gelince huzur evinemi bırakacaksınız...

ben anlamıyorum kötü laf ediyormuş......ya insan bakmak istesin onu bunu sorun etmez bakar....bakmak istemeyincede onu bunu sorun eder bakmaz....

kimseye lafım yok ama herkes bu yaşında durmayacak bu saglıgında durmayacak herkes gün gelip yaşlılıkta gelicek o zaman eski yaptıklarımızda aklımıza gelip ahlar vahlar etsekte

son pişmanlıkta çare olmayacak....sizin seçiminiz huzur evi olmuş...ne diyeyim hayırlı olsun....

Arkadaslar hemen kizip bagirmayin, belki bilmedigimiz seyler vardir, belki dede kendi gitmek istiyodur.
tabiki konu sahibi arkadasimiz kendide herhangi bir huzur evi bulur, ama danismak istemistir tavsiye eden olur belki hani iyi biyer olsun diye. belki yatalaktir bakimi zordur, profesyonel bakicilar daha iyi yardimci olur demi. hem huzur evleri yalnizlik kötü demek degildirki, kendi yasitlari bisürü arkadasi olurolumunekankayizsmile

evet aradaşım o kadar çok şey var ki dedem zamanında çok yanlışlıklar yaptı çocukları birbirine düşündü şimdi hepsini rezil etti baksakta bakmasata bi fayda olmaz herkeze şikayet etti gelinim oğlum bakmıyor diye zaten nyetimiz hepten huzur evine atmak deil bi süreliğine hem orda yaşıtları olur sohbet edeceği

evet aradaşım o kadar çok şey var ki dedem zamanında çok yanlışlıklar yaptı çocukları birbirine düşündü şimdi hepsini rezil etti baksakta bakmasata bi fayda olmaz herkeze şikayet etti gelinim oğlum bakmıyor diye zaten nyetimiz hepten huzur evine atmak deil bi süreliğine hem orda yaşıtları olur sohbet edeceği

Arkadasim iyi güzelde, dedeniz oraya gitmek istiyormu?
Seni huzurevine götürecegiz dedignizde, tamam götürün diyormu?:nazar:

eee sen naptın peki
hani iyi olan huzur evlerinin adresi
ben göremiyorum
sende sadece yapılan yorumları eleştirmissin
seninde bi faydan olmamış, konuya bişey katmamışsın
o halde ne farkın kaldı?
ha buarada herkes istediğini istediği şekilde yazar biz sana sananeeeeee diyormuyuz?

a.s.söylediklerinize katılıyorum...
burası bilinmeyen numaralar vs direk adres sorup cvp alabilceğimiz bir site değil.soru soruluyorsa yorumda yapılır.
hem bu konu ile ilgli ya da söylediklerimize cvp vermek istemıyorlardı neden yazılanları okumuşlar?
onlarda mı acaba ilerde lazım olursa aklımda bulunsun dediler?
maksat, yazılanlara bir zıtlık olsun...

Son düzenleme:
Gercekten cok zor bir konu, her iki tarafida anlayabiliyorum.
Bakanlar veya bakmayanlar, gitmek isteyenler ve gitmek istemeyenler.
Bence bu konuda uzmanlasamayacagiz, cünkü cok özel bir konu.
Ama gelecekte huzur evlerinin gelisecegi ve cogalacagi kesin.

konuya yazanların kaçı yatalak bir hastaya 1 hafta olsun bakmış merak ettim. hariçten gazel okumak kolay.

koskoca insanın altını almak bebeğin altını almak gibi kolay zannediyor herhalde bazıları. bunun banyosu var, yedirmesi var. aklı da yerinden gittiyse, yerli yersiz bağırmaları, inlemeleri, anlamsız sesler çıkarmaları, vurmaları. eve sinen ter, idrar ve dışkı karışımı hasta kokusu. insan vücudu pek güzel kokular çıkarmıyor maalesef.

ne kadar anlatsam da yaşamayan bilmez. benim çevremde çok yatalak hasta oldu. bakmak istemeyene de "aaaa çok ayıp" demem. yetişkin insanın bütün işini görmek cidden zordur çünkü. herkes bu yükü kaldıramayabilir. kaldırmak zorunda da değil.

bir de şu var: ne ekersen onu biçersin
çocuklarının yanında huzurlu bir yaşlıklık geçirmek istiyordu madem, zamanında çocuklarının aralarına fitne fesat sokmayacaktı. birgün onlara muhtaç olacağını düşünerek davranacaktı. bu saatten sonra "ama benim seçme şansım ne olacak" deme şansı yok. zamanında düşünerek ona göre davranacaktı. her ihtiyar öyle ağzından bal damlayan tonton ihtiyarlardan olmuyor.
kaldı ki 80 yaşındaki dedenin çocukları da nerden baksan 60 yaşındadır. zaten kendisi yaşlanmış insanlardan bir yaşlının bakımını istemek ne kadar mantıklı, tartışılır.

bir de şu var: ne ekersen onu biçersin
çocuklarının yanında huzurlu bir yaşlıklık geçirmek istiyordu madem, zamanında çocuklarının aralarına fitne fesat sokmayacaktı. birgün onlara muhtaç olacağını düşünerek davranacaktı. bu saatten sonra "ama benim seçme şansım ne olacak" deme şansı yok. zamanında düşünerek ona göre davranacaktı. her ihtiyar öyle ağzından bal damlayan tonton ihtiyarlardan olmuyor.

kaldı ki 80 yaşındaki dedenin çocukları da nerden baksan 60 yaşındadır. zaten kendisi yaşlanmış insanlardan bir yaşlının bakımını istemek ne kadar mantıklı, tartışılır.

alıntıladığım kırmızılı kısma kesinlikle katılıyorum. ha mutlaka gençken çok yardım etmiş, iyilik yapmış ama yaşlandığında bakılmayan istisnai yaşlılar var. ama herkes aynı değil. gençken yaşlılığı düşünmek zorunda insanlar. büyük konuşmayayım ama çevremde "1 yudum su vermem" diyeceğim insanlar var malesef. allah korusun, ne onlar düşşün ne ben bakayım :umursamaz:

ama zararı olmayan, sessiz, son günlerini torunlarıyla geçirmek isteyen insanların zorla bırakılmasına da kendi adıma karşıyım. çok üzülürüm. şahsen yaşlansam orda kalmak istemezdim. aayy allah korusun. neyse...

konuya yazanların kaçı yatalak bir hastaya 1 hafta olsun bakmış merak ettim. hariçten gazel okumak kolay.

koskoca insanın altını almak bebeğin altını almak gibi kolay zannediyor herhalde bazıları. bunun banyosu var, yedirmesi var. aklı da yerinden gittiyse, yerli yersiz bağırmaları, inlemeleri, anlamsız sesler çıkarmaları, vurmaları. eve sinen ter, idrar ve dışkı karışımı hasta kokusu. insan vücudu pek güzel kokular çıkarmıyor maalesef.

ne kadar anlatsam da yaşamayan bilmez. benim çevremde çok yatalak hasta oldu. bakmak istemeyene de "aaaa çok ayıp" demem. yetişkin insanın bütün işini görmek cidden zordur çünkü. herkes bu yükü kaldıramayabilir. kaldırmak zorunda da değil.

aynen yazdiklarini yasayan bi akrabamiz vardi 2kisiye bakti.teki babasiydi adam cocuguna cok yuklenirdi ama ona da sadece o bakti hemde senelerce..bakimi o kadar zor ki..kaldirip yikamak,altii temizlemek,bagrislarini duymak ben ziyaret gittigimde kendimi cok kotu hissettim..kaldi ki o evde cocuklari bile o insana bakiyordu kucuk oldugu halde.cok saglam psikoloji gerekir,birde merhamet..herkesin harci degil bakmak.cok zor..

Yaşlı bir insan değil de yatalak felçli bir hastanın bakımı çok zor, kendi rahmetli babaannemden ve eşimin anneannesinden biliyorum,

Arkadaşı hemen yargılamışsınız... konuyu açan kişi genç ve ailesi ile yaşıyor bunun hükümünü vermek annesi ve babasına ait "biz bakalım" dese bile dinlerler mi?

Ayrıca dedesi epey çektirmiş evlatlarına haliyle kimse artık ilgilenmek istemiyor bu da son derece insani bir durum "ne ekersin onu biçersin" durumunu yaşıyor, bu yüzden insan gençliğinde yaşlılığını düşünüp ona göre dikkat edecek, kimseye eziyet etmeyecek

Forum ortamı da olsa sanal da olsa yorumlarımı gerçekçi yaparım, böyle bir ortam da "en güzel en iyi insan, en mantıklı olma" yarışına sokmam kimseyi kendim de girmem, insan hataları sevaplarıyla bir bütündür... "evlatlarıma yük olmam ben ama kendim tüm yaşlılarıma bakarım" demek dedesine huzur evi arayan bir insanı ve ailesini vicdansızmış gibi yargılamak hiç gerçekçi değil...

X