Böyle hadsiz ve alışılmadık insanlarla nasıl baş edilir? Lütfen bir yorum bırakır mısınız 🙏🏻?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Gokcentigin

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
20 Aralık 2019
44
44
34
Merhaba değerli KK üyeleri :KK200:Lütfen üşenmeden konumu okuyup yorum yapar mısınız?

Ben 6 aydır evliyim. Yurtdışından gelip taa Türkiye’nin bir ücra köşesine yerleştim yerleştim :). Üniversitemi bitirdim de geldim tabi ki :KK76:. Eşim ise polis, ve çok düzensiz çalışma sistemi var. Bu dipnotların anlatmamın bir sebebi var.

Kendim o zamanlar yurtdışında yaşadığım için eşimin ailesini çok görme fırsatım olmadı (tabi telefonla çok konuştuk). Kendileri şu an oturduğum yere 9-10 saatlik uzaklıkta. Anca tanışma-söz-kına-düğün vs gibi günlerde onlarla oturma fırsatım oldu. Yani kısacası onların huyunu suyunu bilmem. Eşimin annesi eskiden çok ağır bir psikolojik rahatsızlığı geçirmiş ve bundan dolayı intihar girişiminde bulunmuş. O zamanlarda psikolojik rahatsızlığı olduğu için %80 engelli raporu verilmiş. Eşim her zaman “annem şimdi çok iyi, azıcık bir rahatsızlığı var” der. Yani ben kadını ‘hasta’ diye görmedim bu yüzden. Hatta yaptıkları o zaman ki hastalığının kalıntıları değil.

Ama gelin görün ki kadın bu anlatacağım rahatsızlıklarına hiç aldırmaz ve kendine (bence) eziyet eder. Günde 1,5-2 paket sigara içer (boğazında nodul olmasına rağmen). Belinden rahatsız (intihar ederken atladığı için) ama yemeyi hiç kesmez ve çok kilolu. Bu yüzden beline çok ağır yüklenir. Ayriyetten şeker hastası ama şekeri de hiç kesmez. Kendine bakmaz, gece yarılarına kadar oturur ta öğlen uyanır. Kendisi çok üşengeçtir ve çoğu zaman kayınbabam ev işlerine bakar. Bazen küfürlü konuşur. Bana kaynanacılık oynamak ister ama ben çok fırsat vermem. Çok patavatsızdır ve neredeyse herşeye karışır. Örnek geçenlerde aradığında bana “kayınbaban beni becerdi, şimdi ise zıbardı yattı” dedi, tabi ben ŞOKK 😱:KK70: . Ve her aradığında “bebek ne zaman olacak” “siz tembelsiniz bebek yapmak için uğraşmıyorsunuz” vs gibi şeyler söyleyip yatak odamıza kadar karışıyor. Abartmadan hergün zamanlı zamansız eşimi arar. Bazen 2-3 aradığı olur. Herşeyi bilmek ister ve bu durum beni çok rahatsız ediyor. Örnek yemek yiyoruz, alışveriş yapıyoruz veya özel zaman geçiriyoruz PATT diye annesi arıyor :KK34:. Gece veya gündüz farketmez. Geceleri arar bizi uykudan uyandırı (eşim telefonunu sessize almaz aniden bir göreve çağırılır diye) Babası da ise içkiden elini çekmez.

Kendileri düğün için 1 lira harcamamış insanlar. Halbuki evlerine 3500 lira para giriyor. Eşim ne zorluklarla kredi çekip düğün masraflarını karşılamak zorunda kaldı ve tabi ki ailesinin masraflarını da. Kendi evimizi beraber düzdük bir gram yardımda bulunmadılar (söz vermelerine rağmen). Bu yüzden bir beklenti de oldum, yoksa yardım etme zorunlulukları yok. Eşim benden önce yeni evimize yerleşti ve ailesi ben yokken evimi görmeye geldi. Geldiler ama evime bir eşya bile almadılar. İnsan adettendir diye bir küçük birşey getirmez mi? Bunları bıraktım, yeni evli olduğumuz için bu aralar maddi olarak biraz sıkışığız. Ama ne annesi ne babası buna aldırmıyor!

Eşim evli olmadan önce annesine ek kredi kartı çıkarmış. Benim haberim vardı ama birşey demedim. Geçenlerde ekstre ye baktım. Kadın aylık oradan 400-500 liralık harcama yapıyor. Keyfi harcamalar bunlar. Babası ay sonunu getiremediği için sürekli para istiyor (3500 liraya rağmen ve kira gibi dertleri yok). Çok düşüncesizler yani “çocuğumuz yeni evlendi maddi olarak yüklenmeyelim” demiyorlar hiç. Hadi anne hakki var üzerinde desem, kadın ne sağlığında ne de hastalığında eşime bakmamış bir anne (eşimin anneannesi bakmış kendisine). dayanamadım eşimle sakince konuştum bunları. Aileye tabi ki yardım edilir ama sürekli böyle jestlere gerek yok dedim. Allahtan eşim çok anlayışlı biri ve bu konularda bana hak veriyor. Erken yaşta okumak nedeniyle evden çıktığı ve anneannesi ona baktığı için ailesine hiç çekmemiş (ÇOK ŞÜKÜR 🙏🏻).

Bir kaç gün sonra bize kalmaya gelecekler. Ama onları ağırlamak hiç içimden gelmiyor. Benim gördüğüm usül ve ahlak çerçevesine çok uzaklar. Ben annemden babamdan hiç bir zaman onun yaptığı şeyleri görmedim. Küfür, içkiden, herşeyin ulu ortada konuşulmasından nefret ederim. Nasıl ağırlayacağımı bilemiyorum. Üstelik eşim çalışacak ve ben gününün çoğu zamanı onlarla yalnız geçirmek zorundayım. Tabi evime gelene hiç üşenmeden hizmet ederim, ama kayınvalidem bana hizmetçilik yaptıracak gibi.

Yani kv hakkında yazılacak daha o kadar şeyim var ki, uzan olmasın diye bunlarla sınırlandırmak zorunda kaldım.

Bu insanlarla nasıl davranmalıyım sizce? Böyle benzer kv, kp vakasını tecrübe eden oldu mu?

EKLEME:
Evimde 2 tane kedi besliyorum. Kadın sürekli ben gelirsem onlarla muhattap olmam birşey yaparlarsa balkondan aşağı atarım diyor (Kedileri hiç sevmezmiş).

Son düzenleme:
Yurt dışında yetişmişsiniz tamam ama 6 aydır türkiyedesiniz. 3500 lirayı ne zannediyorsunuz? Ki kayınbabanız içki içiyormuş bir de. Az bir paradan çok büyük beklentiye girmişsiniz. Memleketteki açlık sınırı zaten 2000 lira. Kalan 1500 lira da faturalar, bazı ev ihtiyaçları vs. gidince elde kuş kadar para bile kalmaz.

kadın oğlunu aramadan önce sana mesaj atsın izin alsın istersen.

onun dışında 3500 lira dediğin çok bi para değil. zaten ne kadar yardım edebilirlerdi ki?
sen ne aldın, ailen ne aldı da bu kadar beklenti içindesin?

İzin almasına gerek yok tabi ki. Dediğim gibi evime gelene sonsuz hizmet ederim. Ailesidir ve istediklerinde gelirler ve giderler.

ve yazdığım gibi, söz keserken sözler verildi o yüzden beklenti içerisinde oldum. Eğer bu sözü vermeselerdi umurumda olmazdı yardımları. Aileme gelince, kendileri ev düzmede bir miktar yardım da bulundular (ve sosyal yardım sınırında yaşar benim ailem).Takı taktılar, kınamın bir kısmını karşıladılar. Annem aylardır az az biriktirip bunları yaptı.

3500 çok Büyük bir meblağ değildir evet, ama iki kişi için kendilerini geçindirecek bir miktar. Kira, internet faturası gibi dertleri yok. Zaten telefon, elektrik ve su faturası otomatik olarak eşimin hesabından çekiliyor.
3500 liranın zaten çoğu içkiye ve sigaraya gidiyor. Biz de rahat içsinler diye sürekli kendimizden kısıp para mı yollayalım? Üstelik eşim gecesi gündüzü yok. O parayı ne zorluklarla kazanıyor. Sizce haksızlık değil mi?

Adamı alıp ailesi sokağa atılsa keşke, ama atılmadığına göre, ve ne olursa olsun ama ne olursa olsun eşin onlara anne baba diyecekse, yapacağın tek şey kendi alanlarına müdahale ettirmemek.
Sen istiyorsun ki biz bir aile kurduk ikimize bakması lazım,onlar diyor ki o bizim oğlumuz kendisi de veriyor sana ne düşüyor.

İzin almasına gerek yok tabi ki. Dediğim gibi evime gelene sonsuz hizmet ederim. Ailesidir ve istediklerinde gelirler ve giderler.

ve yazdığım gibi, söz keserken sözler verildi o yüzden beklenti içerisinde oldum. Eğer bu sözü vermeselerdi umurumda olmazdı yardımları. Aileme gelince, kendileri ev düzmede bir miktar yardım da bulundular (ve sosyal yardım sınırında yaşar benim ailem).Takı taktılar, kınamın bir kısmını karşıladılar. Annem aylardır az az biriktirip bunları yaptı.

3500 çok Büyük bir meblağ değildir evet, ama iki kişi için kendilerini geçindirecek bir miktar. Kira, internet faturası gibi dertleri yok. Zaten telefon, elektrik ve su faturası otomatik olarak eşimin hesabından çekiliyor.
3500 liranın zaten çoğu içkiye ve sigaraya gidiyor. Biz de rahat içsinler diye sürekli kendimizden kısıp para mı yollayalım? Üstelik eşim gecesi gündüzü yok. O parayı ne zorluklarla kazanıyor. Sizce haksızlık değil mi?
ben zaten para yollayın demedim. para yollamayın. 3500 ile anca geçinirler, size yardım filan edemezler.

Halbuki evlerine 3500 lira para giriyor.
Halbuki dediğin parayla hiçbir şeye yardım filan edememeleri normal öncelikle bunu bir netleştirelim.

Diğer konularda da bence biraz fazla pimpirikli buldum sizi açıkçası, mükemmel şeyler demiyorum ama pek başlığındaki kadar veryansınlık bir durum göremedim ben açıkçası. Daha çok yaşanmamış olaylardan bile öyle olursa / böyle olursa diye endişeli gibisiniz.

Kadına %80 engelli raporu verildiğine göre ciddi psikolojik sorunları var, mazur görün bence, zaten intihara teşebbüs vs. gibi durumları da normal bir psikolojisinin olmadığını gösteriyor. O nedenle normal yaşantı süren ailenizle ya da kendinizle çok da karşılaştırmayın bence, boşuna kendinizi doldurup yıpratırsınız.

Oğlunu araması konusunda da 9-10 saatlik uzaklıkları varmış, merak ediyordur, oğludur arar. Buna karışamazsınız. Anca hani özel anlarda vs arıyor demişsiniz, o zamanlar açmayıversin eşiniz de madem telin sesini kapatsın söyleyin. Onun dışında şahsen annem beni arıyor diye eşim bana laf etse kalbini de kırarım çok kötü.

3500 tl ye geçinememek çok normal değil mi? ben 3500 eşim 4000 alıyoruz ( evimiz kira ) ve ay sonu çok zor geliyor.. doğalgaz faturasının ev kirası gibi olduğu ülkemizde geçinmeyi rüyamızda görecek gibiyiz

Evet doğrudur, ama 3500 lira ile geçinilir yoksa geçinilmez mi sorusu değil benimkisi.
Demin de bir arkadaşa belirttim, Elektrik, su, telefon faturası otomatik olarak eşimin hesabından kesilir. Kira dertleri yok. İnternet kullanmazlar. Çoğu para sigaraya ve içkiye gider. Eşim özel herakatçı polis ve ayakları yara olana kadar çalışıyor. Kendimizden kısıp sırf içkilerine sigaralarına (ikisinden de nefret ederim ve eşimde her ikinide içmez) yetiştirmem için para yollamam biraz haksızlık değil mi?

Burada takıldığım en büyük nokta kp in beni becerdi ve zibardi:işsiz:Bu kadar kalitesiz seviyesiz insanlarla bir arada olmayı asla istemezdim siz de onlardan bisey ler beklemeyi bırakıp artık kendi evinize bakın eşiniz ne güzel çalışıyor siz de çalışın mesleğiniz varsa. Muhatap olmayın böyle insanlarla 5 gün gelir gider yılda bir görürsünüz eşinizin hatırı için ileri giderse de ağzının payını verirsiniz olur biter.

Valla küçük şehirdeyse 3.500 le bal gibi geçinilir. İnsanlar abartmaya başladı bu para olayını. Bende bu tarz şeyler yaşasam (ki çoğunu yaşadım) senin gibi düşünürdüm (düşünüyorum da). Eşiniz bir kaç gün izin kullanamaz mı geldiklerinde?
Çok fazla umursamamaya çalışın ama zor

Halbuki dediğin parayla hiçbir şeye yardım filan edememeleri normal öncelikle bunu bir netleştirelim.

Diğer konularda da bence biraz fazla pimpirikli buldum sizi açıkçası, mükemmel şeyler demiyorum ama pek başlığındaki kadar veryansınlık bir durum göremedim ben açıkçası. Daha çok yaşanmamış olaylardan bile öyle olursa / böyle olursa diye endişeli gibisiniz.

Kadına %80 engelli raporu verildiğine göre ciddi psikolojik sorunları var, mazur görün bence, zaten intihara teşebbüs vs. gibi durumları da normal bir psikolojisinin olmadığını gösteriyor. O nedenle normal yaşantı süren ailenizle ya da kendinizle çok da karşılaştırmayın bence, boşuna kendinizi doldurup yıpratırsınız.

Oğlunu araması konusunda da 9-10 saatlik uzaklıkları varmış, merak ediyordur, oğludur arar. Buna karışamazsınız. Anca hani özel anlarda vs arıyor demişsiniz, o zamanlar açmayıversin eşiniz de madem telin sesini kapatsın söyleyin. Onun dışında şahsen annem beni arıyor diye eşim bana laf etse kalbini de kırarım çok kötü.

Tabi ki mazur görüyorum. Hatta çoğu şeyi. Kendisi 20 sene önce bu rahatsızlıkları yaşamış biri. Şimdi hasta değil. Eşim, abisi, annesi kendileri söyledi hasta değil diye.
Hatta eşimin abisi ve anneannesi kendisi söyler annesinin çok saygısız biri olduğunu. Yani huyu ve davranışı hastalığın bir kalıntıları değil. O yüzden benim bu tavrım.

bugüne kadar hiç karşıt söz kullanmadım onlara karşı. Aramaları bazen rahatsız etsede sesimi çıkarmak hakkım değil diyorum.

haklı olabilirsiniz belki ben gözümde çok büyütüyorumdur. Ama ben onların davranışlarına alışıl değilim.

Valla küçük şehirdeyse 3.500 le bal gibi geçinilir. İnsanlar abartmaya başladı bu para olayını. Bende bu tarz şeyler yaşasam (ki çoğunu yaşadım) senin gibi düşünürdüm (düşünüyorum da). Eşiniz bir kaç gün izin kullanamaz mı geldiklerinde?
Çok fazla umursamamaya çalışın ama zor

Evet küçük bir şehirdeler. Maalesef işleri bu aralar terör dolayından çok sıkı. İzin vermiyorlar. Verselerde içeride izini kalmadı..

Aynen çok takıntılı olmak istemiyorum, ama insan bunları yaşadıktan sonra düşünmeden edemiyor :)

Evet küçük bir şehirdeler. Maalesef işleri bu aralar terör dolayından çok sıkı. İzin vermiyorlar. Verselerde içeride izini kalmadı..

Aynen çok takıntılı olmak istemiyorum, ama insan bunları yaşadıktan sonra düşünmeden edemiyor :)
Ev kira değil haydi haydi yeter o para. Yavaş yavaş azaltın para gönderme işini. İçmesinler zıkkımı paraları yoksa. Lüks yani bu

Ev kira değil haydi haydi yeter o para. Yavaş yavaş azaltın para gönderme işini. İçmesinler zıkkımı paraları yoksa. Lüks yani bu
Aynen. Temel ihtiyaç olsa hiç itiraz edilmeden yardım edilir ki zaten bazı faturalar eşim tarafından ödeniyor, ama içki zaten pahalı bir illet. Çoçuğun dağlarda gezerek bu parayı kazanıyor ve sen bu lükse kaçıyorsun. Parayı içkiye ve sigaraya yatırdıktan sonra hep gelip bizden para istemeleri zoruma gidiyor.

Offf çok iğrenç bir aile ya eşinizi tenzii ediyorum.
Bilmiyorum nasıl yaparsın nasıl ağırlarsın ama sakinleştirici kullan bence ben olsam dayanamam. Asla. Hele ki kedilerime el sürse :ıslık:

Burada sakinleştirici kullanıcam desem beni abartıyorsun diye linç ederler sanırım:KK48:
Tabi kedilerim benim herşeyim. Hatta birisi görme engelli ve sevgiye çok ihtiyaç duyan bir kediş :). Düşünemiyorum bile onlara zarar vereceğini..

Vallahi her şeyi hos görürüm. Ses etmem. Ama benim hassas bir noktam var. Birisi oraya dokununca birden bire buzdolabi gibi soğuyorum.

Bu hassas nokta; lafını bilmeme.

Benim kv de böyleydi. Nefret gelmişti ondan. Ayrılmaya kalktim ciddi ciddi. Artık lafını tartıyor.

Sizinkinin lafı da çok çok mide bulandırıcı. Ben sanırım mesele cikarirdim. Ya adam gibi lafını bilerek konuş ya da gelme.

Ben senin iğrenç yatak odası muhabbetlerini dinlemek zorunda değilim terbiyesiz kadın.​

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X