Çalışan Anne Ne Olmak Ne Kadar Zormuş Ben mi Kuramıyorum Dengeyi?

_MAJESTE_

Guru
Kayıtlı Üye
9 Ağustos 2015
10.117
23.832
30
Çalışan anne olmanın bu kadar zor olacagını hiç düşünmemiştim aslında.. Ama oglum büyüüdkce herşey dahada zorlaşıyor sanki su an 13 aylık 5 aydır çalışıyorum yaklaşık
Sabah 8 akşam 5 ögle aram 12 - 1 30 arası eve gidiyorum evim yakın oglumu görüyorum emziriyorum yemek yiyip geri geliyorum hafta sonları ise tatil..
Hiç birşeye yetişemiyorum bu beni günden güne tüketiyor sanki..
Eve gidiyorum oglum yeni uyanmış oluyor biraz hasret gideriyoruz daha sonra bütün gün hiç biryere cıkmadı için parka götürüyorum cok mutlu oluyor orda oyun grubu oluşturduk ordaki cocuklarla oynuyor
6 da babamız geliyor 6 30 a kadar parkta duruyoruz.. 7 de evimizde oluyoruz tekrar.. işte başlıyor koşuşturmaca
eve gittiğim zaman ne yapacagımı şaşırıyorum bazen yemeğimiz olmuyor aksamdan yapmamıs oluyorum hemen kolay şeyler ypaıyoruz makarna , menemen, biber kavurması gibi..
yemeği yedik ettik kaldırdık topladm derken saat 9 oluyor.. birimiz evin işlerini hallederken birimiz cocukla ilgileniyoruz çünkü oglum kendi basına oynamaz beni çok özlüyor otur benmle oyna dior.. onunla oynayınca cok mutlu oluyor canm kuzum benm :KK43:
Daha şöyle eşimle bir arada oturup 5 dakika cay bile içemiyoruz..
C tesi günleri evdeyken toz alıyorum tuvalet banyo varsa camasır hallediyorum..
Pazar günü eşimde evde.. iki elden kahvaltıdan sonra hemen birimiz makine birimiz yerleri siliyoruz.. 2 saatte bitiyor hani öyle aman evim temiz olsun dagınık olmasın.. aman sura söyle olsun değilim kendimi cokta sıkmıyorum .. sadece pazarmz var ben oglum ve eşimin birlikte birşeyler yapabilmesi için.. başka yok.. işler bittikten sonra hemen o gün için plan yapıyoruz..
Size dünden örnek veriyim.. dün yine eve gittik oglanı az uyuttum yememiz yoktu.. hemen makarna hasladm yedik içtik kaldırdk.. bugun bir iş yapmayacagm dedm gectm oturdum içeriye..
:Bi yandan ogluma corna ypılaacak yarına, yarına yemek yapılacak malzemeler cıkardım buzluktan bir yandanda camasır sereceğim..
Oglum uyuduktan sonra yapıyım diorum oglum gece uykusna yaklaşık 10, 10 30 gibi yatıyor ve derin uykuya dalması 11 i buluyor bazen 11 30 dalana kadar iyice sürekli uyanır..
O satten sonra bende artık pert oluyorum eşim beni beklerlen koltuk kenarnda sızmıs oluyor.. bende beşik basında.. yorgunluktan cogu zaman yapamadm mı sabah erken kalkıyım yapym diorum oglum sabahlarıda sürekli uyanıyor geri dalıyor..
Demem o ki evin işi hiç bitmiyor bir günde eşimle oturup iki çift laf edemiyoruz yada bir günde eve gelip oglumla doya doya oynayamıyorum.. çünkü birimiz iş yaparken birimiz oglumla ilgileniyor eşimle bir araya gelemiyoruz bile.. sagolsn herşeyime yardm ediyor.. o olmasa zaten napardm bilemiyorum..
Ama ben artık hiç birşeye yetişemekten gercekkten tükendim günler böle geçiyor..
Bir yardımcı almak cok isterm ev işleri için.. ama zaten maasımın yarısını bakıcı için ayırıyorum .. birde yardımcıya verdk mi calışmamın anlamı kalmıyor..
Eve gittik mi ya yemek yapılacak oluyor.. ya camasır oluyor hiç biri olmasa kesin bulasık makinesi dolu oluyor oglumun banyosu denk geliyor.. Bütün çalışan anneler mi aynı durumda..
VE birde sucluluk duygusu.. oglumla verimli zaman gecirememe korkusu yetememe korkusu benm sevgime ilgime cok ihtycı var cünkü :KK43:
Ben mi pratik değilim nerde hata yapıyorum gercekten bilmiyorum...
Bugun yemegim var mesela aksama.. ama bugunde oglum banyo yapacak.. camasırlar katlanacak..
Eşim dior biz sennle telefonda daha cok konşuyorz die gercekten öyle .. ne ypmam lazm benm üzerime ölü toprak serili sanki :KK43:
İyi bir anne iyi bir eşi değilim diorum kendi kendime cekip ceviremiyorum evimi diyorum :/ kuramıyorum dengeyi aslnda elim hızlıdır ama neden herşey böyle oluyor bilmiyorum..

Son düzenleme:
Korktum açıkçası çalışan anne olmaktan. Park süresini kisaltamaz misiniz ? Hafta sonu daha fazla vakit geçirse parkta nasıl olur

Kendinizi çok sıkmamaya çalışın bence. Bırakın bazı şeyler haftasonuna kalsın. Çamaşırlar vs. Akşam yemeğinizi önceki akşam 11 de hazırlayıp kaldırın o sırada eşiniz sallasın bebeği. Ertesi gün daha rahat edersiniz. Zamanla mutlaka oturuyor da. Pratik olmanın da çaresi gerçekten zaman. Öncelik bebeğiniz ve kendiniz. Kendinize de zaman ayırın ki diğer her şeye tahammülünüz olsun.

bu sorunları çalışan hemen her anne yaşıyor emın ol,sen şanslı azınlıktasın eşin yardımcı,bide tv karşısına geçip çay yokmu yahuu diye göbek kaşımıyo:)
bende 9 aylık bıraktım kızımı işe döndüm,şuan 29 aylık..daha kolay eskıye göre,ama evım her daım toplu değil..yeri gelıyo bulaşıkları bekletıyorum ertesi gün koyuyprum makıneye,kız özlüyor ilgi bekliyor..kızım beklemesın bulasıklar beklesın dıye:)
plan yapmak en güzeli..evi sil süpür ve çamaşır işlerini haftasonuna bırak..özellıkle cumartesiye..sen evdesin eşin yok sanırım o gün..
haftaiçi sadece akşam yemek yıyıp,hemen sonrasında masayı toplayıp,çocugunuuzn yemegını koyun ocaga ve onunla oynayın baska bişey yapmayın..
ctesileri kendınıze,evinize ve cocugunuza aytırın
pazar gnleri ailece ya etkınlık yada evde dınlenme şeklınde ailece geçirin gününüzü:)

park süreleriniz bana da çok gibi geldi. bunu haftanın belirli günleri yapın bence sadece

Korktum açıkçası çalışan anne olmaktan. Park süresini kisaltamaz misiniz ? Hafta sonu daha fazla vakit geçirse parkta nasıl olur
park süresini kısaltmak istemiyorum çünkü oglum parkta cok mutlu oluyor su an annem bakıyor.. kendi evinde bakıcı devam edecek daha dogrusu eşimin akraabsı alısma sürecinde oglum.. ev işi için yemek için onun oyun saatnden calmak istemiyorum ck mutlu oluyor parkta..

Hepimiz aynı yollardan geçtik, geçiyoruz sorun inan sende değil bende çalışan bir anneyim hatta ikinci yolda...

1. Oğlanı saat 5 den sonra 10 dk da olsa neden yatırıyorsunuz? o 10 dakika 2 saate eşdeğer uyku düzeninde sıkıntı var bence, en geç saat 10 da uyumuş olmalı ben öyle bir uyku düzeni yapmıştım ilk çocuğuma.
2. hafta sonları 2 saatte olsa siz temizlik yapmayın birini bulun düzenli yarım gün gelsin, bak o zaman nasıl vakit kalacak.
3. Yemek içinde 1 gece yap iki gün yiyin ben öyle yapıyorum, buzluğa köfte, bezelye, barbunya, enginar, doma biberi vs gibi pratik şeyleri koyuyorum geceden yapıyorum onlar pişerken eşimle vakit geçiyorum.

Çocuğun uykusunu ayarlayın inanın çok rahat edeceksiniz.

Malesef çalışan anne olmak böyle oluyor. Neyse ki eşiniz yardımcı oluyormuş. Çamaşır işini haftasonuna bırakın bence. Kurutma makinasi da isinize yarayabilir. Haftaiçi bir gün zeytinyağlı ya da biraz uzun dayanabilecek bir iki çeşit yemekle etsiz corba falan yapıp tupperware gibi hava almayan bir kaba koyun. Mümkün olduğunca minimal bir yaşama geçmeye çalışın. Cok eşya çok iş demek oluyor

Kendinizi çok sıkmamaya çalışın bence. Bırakın bazı şeyler haftasonuna kalsın. Çamaşırlar vs. Akşam yemeğinizi önceki akşam 11 de hazırlayıp kaldırın o sırada eşiniz sallasın bebeği. Ertesi gün daha rahat edersiniz. Zamanla mutlaka oturuyor da. Pratik olmanın da çaresi gerçekten zaman. Öncelik bebeğiniz ve kendiniz. Kendinize de zaman ayırın ki diğer her şeye tahammülünüz olsun.
işte sorun birazda oglumda.. babasında uymuyor ah keske uysa o uyuturken bende hemen yemeği yapabilirim aslnda bana 1 saat verseler ben herşeyi yaparm ama yok.. 1 saatm dahi yok herşeiy koştur koştur bazen yorgunluktan yemeği aksamdan yapamıyorum yetiştremiyorum zaten camasırlar hiç bitmiyor.. ser kurut katla hadi bida.. öle evmde dagınık mesela.. toplamam .. ay temz olsun söyle olsun demem.. haftada bir kere makine acılıyor zaten.. bilmiyorum ben neden 6 aydır bir denge kuramadm.. en cokta sucluluj duygusu ogluma yetememe duygusu beni kahrediyor dün eşim espiri yaptı iyi evde artık çay şeker bitmiyor die (=

pratiklik kazanırsınız ilerleyen yıllarda

örneğin katlamayın çamaşırları

çok düzenli olmayın

mesela ben çoğu şeyi on kere katlamaktan hoşlanmam

daha fazla çizgi oluyor

ikiye kıvırıp koyarım

çocuğa zaman ayırmak önemli

daha küçük ama yavaşça onu da işe katın

o da hem oynasın hem sizinle vakit geçirsin

siz çamaşır asarken o da aaa kırmızı mandalı getirsin

babasının mavi çizgili tişörtüne sarı mandal taksın

hem çocuk ile ilgilenme hem ona eğitim hem de ev işi

montesorri eğitimini okuyun

arada pratik olanları uygulayın

örneğin koyun önüne iki kase o mercimek aktarsın siz de o mercimeklerden çorba yapın

tabii ona büyük görev olarak verin bunu, çok büyük adam olmuş size yardım ediyor, o olmasa hiç yemek pişemezdi vs vs

bir de düdüklü yoksa edinin

en baba yemek yarım saatte pişer

el yüz yıkayıncaya kadar pişme süresi yarılanır

pilav dediğimiz de 20-25 dakika oldu bitti

bu sorunları çalışan hemen her anne yaşıyor emın ol,sen şanslı azınlıktasın eşin yardımcı,bide tv karşısına geçip çay yokmu yahuu diye göbek kaşımıyo:)
bende 9 aylık bıraktım kızımı işe döndüm,şuan 29 aylık..daha kolay eskıye göre,ama evım her daım toplu değil..yeri gelıyo bulaşıkları bekletıyorum ertesi gün koyuyprum makıneye,kız özlüyor ilgi bekliyor..kızım beklemesın bulasıklar beklesın dıye:)
plan yapmak en güzeli..evi sil süpür ve çamaşır işlerini haftasonuna bırak..özellıkle cumartesiye..sen evdesin eşin yok sanırım o gün..
haftaiçi sadece akşam yemek yıyıp,hemen sonrasında masayı toplayıp,çocugunuuzn yemegını koyun ocaga ve onunla oynayın baska bişey yapmayın..
ctesileri kendınıze,evinize ve cocugunuza aytırın
pazar gnleri ailece ya etkınlık yada evde dınlenme şeklınde ailece geçirin gününüzü:)
pazar günlrri zaten dediniz gibi yapıyorum.. ama camasırları hafta sonuna bıraksam camasırlk yetişmiyor.. havalar yagıslı.. dısarı seremiyorum çünkü renkliler beyazlar oglumun kıyafetleri dag gibi oluyor iki çamaşrlgım var yetmiyor.. zaten kuruması 1 günü buluoyor camasırlkta.. onuda denedim.. ogluma aksamdan bi corba yapıyorum öglen ben işteken corba içiyor.. aksamda işte yemekte ne varsa hani aman ona özel birşeyde yapmıyorm bi çorbasını özel yapıyorum..

Çocuk çok geç yatıyor bence, 9da rn geç yatırmalısınız. Ondan sonra da eşinizle bşraz vakit geçirmelisiniz. Belki yemek işini haftasonu toplu yapmayı deneyebilirsiniz.
gec yatırmasam gece uymuyor.. bu seferde onu denedm gece uyanıyor oyun oynuyor gec yattımı onu yapmıyor .. oglumun uyku düzeni hiç yok deerin uykuya gecene kadar sürekli sallanmak istiyor.. eşimi gördüüm aglıyor.. hani en azndan eşim sallasn ben yemek ypym diorum yok yahu illa beni istiyor..

Malesef çalışan anne olmak böyle oluyor. Neyse ki eşiniz yardımcı oluyormuş. Çamaşır işini haftasonuna bırakın bence. Kurutma makinasi da isinize yarayabilir. Haftaiçi bir gün zeytinyağlı ya da biraz uzun dayanabilecek bir iki çeşit yemekle etsiz corba falan yapıp tupperware gibi hava almayan bir kaba koyun. Mümkün olduğunca minimal bir yaşama geçmeye çalışın. Cok eşya çok iş demek oluyor
bütün aksesuarları kaldırdm süsleri cicekleri kaldırdm evim o kadar saadeki su an görseniz oglumun oyuncakları kıyafetleri bardaklar bi yandan dagınık.. hani aman toplu olacak temz olacak die ugraşmıyorum inanın .. hafta sonuna denk getirdm mi camasırlk yetmiyor canm ya :KK43: cok birikiyor bu seferde.

Parka da bakan kişi goturse siz o sırada yemeği koyup çocukla evde güzel vakit gecirseniz ? Parkta sizinle pek etkileşim kurmuyordur sanırım.
park süresini kısaltmak istemiyorum çünkü oglum parkta cok mutlu oluyor su an annem bakıyor.. kendi evinde bakıcı devam edecek daha dogrusu eşimin akraabsı alısma sürecinde oglum.. ev işi için yemek için onun oyun saatnden calmak istemiyorum ck mutlu oluyor parkta..

Hepimiz aynı yollardan geçtik, geçiyoruz sorun inan sende değil bende çalışan bir anneyim hatta ikinci yolda...

1. Oğlanı saat 5 den sonra 10 dk da olsa neden yatırıyorsunuz? o 10 dakika 2 saate eşdeğer uyku düzeninde sıkıntı var bence, en geç saat 10 da uyumuş olmalı ben öyle bir uyku düzeni yapmıştım ilk çocuğuma.
2. hafta sonları 2 saatte olsa siz temizlik yapmayın birini bulun düzenli yarım gün gelsin, bak o zaman nasıl vakit kalacak.
3. Yemek içinde 1 gece yap iki gün yiyin ben öyle yapıyorum, buzluğa köfte, bezelye, barbunya, enginar, doma biberi vs gibi pratik şeyleri koyuyorum geceden yapıyorum onlar pişerken eşimle vakit geçiyorum.

Çocuğun uykusunu ayarlayın inanın çok rahat edeceksiniz.
oglumun uykusu cok sorunlu dün 10 da yatırdm sürekli uyandı geri yattı uyandı geri yattı.. derin uykuya dalması cok gecikiyor o zamana kadarda benm halim kalmıyor eşim zaten cok tan uymuş oluyor..

X