Çok Utanıyorum

Vignette

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
20 Haziran 2016
2.821
5.736
Merhaba
Bu konuyu açıp açmamak konusunda çok kararsız kaldım ama dayanamıyorum. 25 yaşındayım lütfen beni bir kardeşiniz ya da ablanız olarak görüp yol gösterin.
Annem ve babam çok uzun zamandır ayrılar ama çekişmeli boşanma davası daha geçen sene sonuçlandı. Kabaca hesap yapmak gerekirse 2017 yılından beri ayrılar. Boşanma sebebi de babamın annemi ailecek de görüştüğümüz biriyle aldatmasıydı. Ben bu süreçte anneme destek oldum. Mahkemede şahitlik yaptım. O dönemde üniversiteye gidiyordum başka şehirde ama annem ve kardeşime (17 yaşında, erkek) hep destek oldum. Kısacası çocukluk ve ergenlik dönemlerim ailemi toparlamakla anneme ebeveynlik yapmakla geçti.
Şu an nişanlıyım çok çok yakın zamanda da düğünüm var. Çok fazla detay vermek istemiyorum tanınmamak için belki tanıdıklar vardır. Bu süreçte annemi yalnız bırakacağım, maddi manevi aynı evde yaşamadığımız için çok destek olamayacağım diye kendimi yiyip bitirdim. Asla o evlilik heyecanına giremeyip hep onları düşündüm.
Asıl konuya gelecek olursak annem yaklaşık 6-7 yıldır bir yerde çalışıyor işçi olarak. Çalıştığı yerde de bir usta var X diyelim. X fabrikadaki evli bekar fark etmeksizin her kadına bakan sapık herifin teki. Hatta bir kadınla cinsellik amaçlı görüştüğünü bizzat biliyorum annemin ve iş yerindeki kadın arkadaşlarının anlattıklarından. Bu arada X evli ve boyunca çocukları var. Bu adam zaman zaman anneme uygunsuz laflar ediyormuş. ''Çok güzelsin, şöylesin böylesin'' vb. Anneme bu konuda rest çekmesini ve ters davranmasını söyledik zamanında çokta uyardık.
Neyse bundan bir ay kadar önce ben adamın anneme mesaj attığını gördüm. Annem mesajda terslemiş. Belki rahatsız ediyordur ve annem benden utanır kendi başına çözebilir diye düşünüp bir şey söylemedim ama biraz da o anın şokuyla korktum. Daha sonra annemin arkadaşıyla olan konuşmalarını duydum ona anlatıyordu. Yine üzgün şekildeydi.
Aradan bir ay kadar zaman geçti o arada düğün ve ev telaşıydı, aynı zamanda kayınvalide sıkıntılarıydı derken bu konu aklımdan tamamen çıktı. Birkaç gün önce annemin bir iş arkadaşıyla telefonda konuşmasını duydum. Adamın ona attığı mesajları anlatıyordu ama halinden rahatsız gibi değildi. Hatta hoşuna gittiğini hissettim detay vermeyeceğim yine konuşmalarla ilgili ama iki kız arkadaş sanki flörtlerinden bahsediyor gibiydiler.
Ne yapacağımı bilemediğim için hemen teyzemi aradım ve durumu anlattım. Teyzem bana daha önce annemin kuzenime gösterdiği bir mesajı söyledi. Adam buna ''karımı boşayıp seni alacağım'' falan yazmış. ''Git annenle konuş'' dedi.
Bu arada ben babamla görüşmüyorum daha önce çok büyük kavga edip konuşmayı kestim annemi aldatma meselesinden dolayı. Telefonu kapatır kapatmaz annemin yanına gidip ''sen ne yaptığını zannediyorsun''la bir başlayıp ağzıma ne gelirse küfür kıyamet saydırdım. Kendime hakim olamadım. Daha sonra annemin telefonundan o adamı arayıp bir ton ona da saydırdım. Olayları anlattığı arkadaşını da arayıp ona da söylendim. Annem sinir krizi geçirdi. ''Ben bişey yapmadım o mesaj atıyor'' diyip durdu. Bayıldı çeneleri kilitlendi falan. Ama ben konuşmaları duydum, söylediği şeyler için söylemedim dedi. Sonra karşıma alıp insan gibi konuştum. Adamın bununla cinsellik için görüşmek istediğini, evli olmasa sevgilisi olabileceğini hatta evlenebileceğini ama adamın evli olduğunu anlattım. ''Dedemler duyarsa katil olur bak yalnız başına kalırsın seninle görüşmem kardeşimi de göstermem herkese rezil ederim sizi o fabrikaya da gelir herkese anlatırım bütün aileye söylerim'' dedim (bunları telefonda o adama da söyledim).
Sonra bir daha bu konuyu konuşabileceğimiz bir ortam olmadı benim evimle alakalı işlerim vardı. Dün onun başka işleri vardı vs. Ama soğuk davrandım görüşebildiğimiz kısa sürede. İşe gidiyorum zaten akşam anca 2-3 saat vaktimiz oluyordu görüşmek için. Bu arada adamın ilgisinin hoşuna gittiğini ama asla kendi yaşadıklarını başkasına yaşatmak istemediğini söyledi. Aptallık ettim terslemeliydim dedi.

Ama ben inanmıyorum ve güvenmiyorum. Benim gözüm arkada mı kalacak? Evlenip gideceğim ben ailemle mi uğraşacağım yetmedi mi artık? Babamdan zaten tiksiniyordum artık annemden de utanıyorum. Bilmiyorum ne yapmalıyım bundan sonraki süreçte? Bu konuyu tekrar konuşmalı mıyım yoksa bir daha konuşmamalı mıyım? Teyzeme anlattığımı bilmiyor birilerine söyleme diye yalvardı.
Çok üzülüyorum kardeşim için. Ben bir hayat kurup iyi kötü yolumu çiziyorum ama o daha 17 yaşında. Çok yoruldum artık bunlarla uğraşmak zorunda mıydım? Nasıl bir yol izlemeliyim nolur yardım edin. Nişanlıma asla bahsetmedim söylemeyeceğim de.

Nişanlına ve ailesine asla ve asla ne olursa olsun bahsetme. Hayatının hatası olur bu. Bir yerden sonra yapabileceğin çok bir şey yok gözün kardeşinin üstünde olsun ona sahip çık. Annen zaten er ya da geç görür gününü

Nişanlına ve ailesine asla ve asla ne olursa olsun bahsetme. Hayatının hatası olur bu. Bir yerden sonra yapabileceğin çok bir şey yok gözün kardeşinin üstünde olsun ona sahip çık. Annen zaten er ya da geç görür gününü
Annem bitti şimdi de kardeşime mi ebeveynlik yapacağım gerçekten çok bunaldım artık her şeyden soğudum evlilikten de soğudum. Hevesim kalmadı hiçbir şeye

Bencede nişanlına hiç bahsetme ne olur ne olmaz , sen anneni uyarmışsın aslında yapcak pek bir şeyin de kalmamış eve kitleyemezsin ya anneni yapacaksa her türlü yapar kardeşine belli etme ama destek ol varlığını hep hissettir
Tekrar konuşmalı mıyım sizce? Ne yaptın ne düşünüyorsun böyle bişey yaparsan beni kaybedersin diye. Yoksa hiç konuyu açmamalı mıyım? Biz kavga ederken kardeşim de duymuş olabilir bilmiyorum

Annem bitti şimdi de kardeşime mi ebeveynlik yapacağım gerçekten çok bunaldım artık her şeyden soğudum evlilikten de soğudum. Hevesim kalmadı hiçbir şeye
Aile olmak malesef böyle bir şey. Ebeveynlik yapmana gerek yok aslında. Sadece varlığını hissettir yeter. Annen de adamla sevgili olacaksa olur engel olamazsın buna. Sonra adam tekmeyi basıp karısına döner. Değiştiremeyeceğin şeyler için yıpratma kendini

Tekrar konuşmalı mıyım sizce? Ne yaptın ne düşünüyorsun böyle bişey yaparsan beni kaybedersin diye. Yoksa hiç konuyu açmamalı mıyım? Biz kavga ederken kardeşim de duymuş olabilir bilmiyorum
Son bir kez konuş

Bence üstüne gitmeyin tavrınız net ve arkasında durun oda ruhsal bunalımda olabilir yani konuşmalarınız onu daha çok o adama itebilir bu yüzden tavrınızı koruyun

Böyle baba ve annenin elinde çok aklı başında dik duruşlu Bi evlat olarak çıkmışsın öncelikle seni tebrik ediyorum. Annen belli ki senden çekiniyor Bi kez daha konuş eğer sen de beni kardeşimi utandırırsan evlat olarak beni Bi daha göremezsin diye. Git bekar düzgün birini bul ne yaşıyorsan yaşa mutlu ol kendi hayatını da bizim hayatımızı da mahvetme saçma sapan insanlar için diye konuş. Ve evet eşin ve ailesi bilmesin bu konuları tabi.

Bence üstüne gitmeyin tavrınız net ve arkasında durun oda ruhsal bunalımda olabilir yani konuşmalarınız onu daha çok o adama itebilir bu yüzden tavrınızı koruyun
Ben de bundan korkuyorum. Yasak olan her zaman çekici gelir ya ben baskı yaparsam daha çok iterim diye korkuyorum

Böyle baba ve annenin elinde çok aklı başında dik duruşlu Bi evlat olarak çıkmışsın öncelikle seni tebrik ediyorum. Annen belli ki senden çekiniyor Bi kez daha konuş eğer sen de beni kardeşimi utandırırsan evlat olarak beni Bi daha göremezsin diye. Git bekar düzgün birini bul ne yaşıyorsan yaşa mutlu ol kendi hayatını da bizim hayatımızı da mahvetme saçma sapan insanlar için diye konuş. Ve evet eşin ve ailesi bilmesin bu konuları tabi.
Çok teşekkür ederim yorumunuz için gerçekten ağlattı beni. Bunları söyledim o gün evet benden çekinir tekrar konuşmayı düşünüyorum. Ama ya devam ederse ben de olmayacağım yanında anlayamam bunu 2 haftaya evleniyorum. Acaba birilerine söylesem mi ama mahvederler annemi evlatlıktan reddederler

Anneni karşına al evlilik niyeti varsa düzgün biri baksin evlensin . 17 yasinda delikanlı erkek çocuk tersine gelir Allah korusun
Konuştum asla hayatına bir erkek almak istemediğini evlenmek istemediğini söyledi. Uzun yıllardır hayatında biri olmadığı için bu şerefsizin ilgisine kapıldı. Bu arada adamı karısına söylemekle tehdit ettim gerekirse söylerim de ama kanıtım yok

Çok teşekkür ederim yorumunuz için gerçekten ağlattı beni. Bunları söyledim o gün evet benden çekinir tekrar konuşmayı düşünüyorum. Ama ya devam ederse ben de olmayacağım yanında anlayamam bunu 2 haftaya evleniyorum. Acaba birilerine söylesem mi ama mahvederler annemi evlatlıktan reddederler
Yok bence kimseye duyurma bu konuyu ne yaparlar belli değil. Bi de anladığım kadarıyla Bi ilişki yok annen boşluğa düşüp saçma sapan bi insanın ilgisiyle mutlu olmuş. Daha yumuşak daha damardan girip konuş. Adamın eşinden çocuklarından, sizin düşeceğini durumdan. Sen böyle Bi kadın değilsin sen kendine böyle Bi durumu yakıştırıyorum musun diye. Adam seni kullanıyor emin ol ne ilksin ne sonsun söylediklerine inanma gözünü aç sen sebep olma diye anlat. İnşallah bu yoldan döner. Herkesin imtihanı başka başka kişilerden senin de annenmiş 😑

Yok bence kimseye duyurma bu konuyu ne yaparlar belli değil. Bi de anladığım kadarıyla Bi ilişki yok annen boşluğa düşüp saçma sapan bi insanın ilgisiyle mutlu olmuş. Daha yumuşak daha damardan girip konuş. Adamın eşinden çocuklarından, sizin düşeceğini durumdan. Sen böyle Bi kadın değilsin sen kendine böyle Bi durumu yakıştırıyorum musun diye. Adam seni kullanıyor emin ol ne ilksin ne sonsun söylediklerine inanma gözünü aç sen sebep olma diye anlat. İnşallah bu yoldan döner. Herkesin imtihanı başka başka kişilerden senin de annenmiş 😑
Evet bir ilişki yok şu an adam saçma sapan şeyler diyor bu da rest çekemiyor. İnanın bunların hepsini söyledim ama tekrar konuşmalıyım galiba. Ya iki haftaya evleniyorum her şeyimi mahvettiler ben keşke cami avlusuna bıraksalardı falan diyorum artık. Adamla da aynı iş yerindeler asla güvenemiyorum bişey olmayacağına işten çık dedim başka iş bakıcam bi yandan ona

Daha aralarında bir şey geçmeden fark edip annene tepki vermen iyi olmuş. Yoksa pişman olacağı ve sizi de rezil edeceği şeyler yapacakmış. Adamın karısı zaten farkındadır kocasının ne halt olduğunun. Bir şey yaşasalar da kocasını boşamaz olan annene ve size olurdu.

Bundan sonra artık annen en azından böyle bir halt yerse alacağı tepkinin farkında. Ama başkalarını sakın bahsetme bundan. Daha fazla yayılmasın. Adam arayıp konuşunca ne dedi?

Evet bir ilişki yok şu an adam saçma sapan şeyler diyor bu da rest çekemiyor. İnanın bunların hepsini söyledim ama tekrar konuşmalıyım galiba. Ya iki haftaya evleniyorum her şeyimi mahvettiler ben keşke cami avlusuna bıraksalardı falan diyorum artık. Adamla da aynı iş yerindeler asla güvenemiyorum bişey olmayacağına işten çık dedim başka iş bakıcam bi yandan ona
Bilmiyorum ben olsam tekrar konuşurdum sanırım. Alacağın cevaplardan tavırlarından az çok anlarsın niyetini belki aklı başına gelmiştir en azından için rahatlar. Bir de bu kadar üzme kendini. Yani yapacaksa da böyle Bi hata dünyanın sonu değil. Bi kaç aya anlar adamın kullandığını döner yolundan eğer karakteri böyle değilse tekrar da girmez böyle işlere. Sen sadece çok duyurmamaya bak konu sana da sıçramasın. Bizim millet konulara bireysel bakmayı bilmez yok onun kızı onun anası bilmem ne diye senin huzurunu kaçıramasınlar.

Adam madem taciz ediyor herkesi, patron niye şutlamıyor bunu? Ayrıca eşi de farkındadır diye düşünüyorum.

Nişanlınıza asla bahsetmeyin bunu. Anneniz pişman olup hatasından dönebilir, bu hatası duyulmasa daha iyi olur.

Teyzenizin bildiğini anneniz de bilmesin. Eğer anneniz dozu arttırırsa teyzeniz başka yollardan öğrenmiş gibi hareket edip annenizin önüne geçebilir belki. Umuyorum ki o raddeye kadar gelmesin.

Ayrıca anne ve kardeşinize de ebeveynleriymiş gibi davranmamaya çalışın. Anneniz yapsın o işi. Siz ön plana çıktığınız için o da size muhtaç şekilde yaşıyordur. Hem anneniz hem de kardeşiniz biraz sorumluluk alıp kendilerine yetebilmeli. Siz ihtiyaç durumunda yine destek olursunuz.

Erkek kardeşiniz için daha çok kritik bir yaş. Asalak gibi ailesine maddi bağımlı da olabilir, sorumluluğunu bilen ve yerine getiren bir fert de olabilir.

X