devlet okulumu özel okul mu diyenlere

willedwoman

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
9 Kasım 2016
1.334
2.689
38
slm arkadaşlar,

Bu konuyu bu duruma takılanlar için açmak istedim. Hem özel okulu hemde devlet okulu denemiş bir anne olarak paylaşıyorum.
Benim iki kızım var biri 10 diğeri 5 yaşında büyük kızım iyi bir kolej de okuyordu 1. sınıftan 4. sınıfa kadar. çokta başarılı bir öğrenciydi. biz eşimle 4. sınıfın yaz tatilinde bir karar aldık hayatımız boyunca pişman olacağımız bir karar. kızımız zaten başarılıydı sorumluluk sahibiydi girdiği sınavlarda derece yapan bir çocuktu. nasıl olsa başarı çocuğun kendisindendir gibi bir hataya kapıldık ve kızımı bu sene devlet okuluna aldık. ama gördük ki özel okul ile devlet okulu arasında dağlar kadar fark var. ilk gün kızım okuldan geldi anne çok kötü küfürler ediyorlar birbirlerine dedi ama nasıl şaşkındı. daha sonraları baktık ki kızım kendisi küfür etmiyor ama çevresindekilerin küfürlü konuşması da onu çok rahatsız etmiyor. yemek çok büyük problem oldu. özel okulda diyetisyen eşliğinde hazırlanan yemekler yerini ekmek arası dönerler aldı. eğitim berbat durumda. matematik öğretmeni derste telefonla oynuyor anne ders yapmıyoruz dedi. fen öğretmeni derse hep geç geliyor dedi. tuvaletler rezalet kızım her gün eve sıkışık geliyor anne okulda giremiyorum diyor. çok pis diyor. kızımdan her gün özür diliyorum annem beni affet yanlış kararımızın kurbanı oldun. defalarca okul müdürüyle rehberlik öğretmeni ile görüştüm ama sonuç alamadım. il milli eğitim müdürlüğüne gittim ilköğretim den sorumlu şube müdürleri ile görüştüm ama onlarda çok ilgisiz davrandılar. anladım ki düzen böyle işliyor. kızımı yarıyıl tatilinde eski kolejine almak için girişimlerde bulunduk ama okulun kontenjanları dolmuştu. bizde o okuldan çok memnun kaldığımız için başka bir okul düşünmedik. 6. sınıf için koleje ön kaydını yaptırdık seneye yine koleje devam edecek. ama içimi parçalayan bir durum var. bizler maddi anlamda çocuklarımızı kolejde okutmaya gücümüz yetiyor. peki ya geride kalanlar. ben okul müdürüne bunu söyledim ben çocuğumu seneye alıcam burdan ama diğer çocuklara yazık değilmi. bende devlet okulunda okudum ama gördümki ozamanla bugün arasında çok büyük fark var. devlet okulları rezil durumda. bu duruma nasıl çare bulunur neler yapılabilir.

Devlet okullarinin bu hale gelmesinin nedeni koleje gitmek isteyene çocuk başına binlerce TL destek olunması ama devlet okuluna hizmetli bile ancak yalvar yakar o da Aralık ayından sonra en fazla 4/5 ayligina verilmesi.Maddi gelir için ne yaparsaniz yapin ama öyle bir yapın ki şikayet olmasın.Cunku şikayet olursa arkanızda biz yokuz deniliyor. Bunlar iyi günler diyeyim ben size

Ben anlamıyorum. Devlet okulunda 5 lira toplanınca yaygarayı kopartıyorsunuz, yasak şikayet edin diye kızıyorsunuz, koleje milyarlar veriyorsunuz ama aynı hizmeti bekliyorsunuz.
Devlet okullarının daha temiz, daha etkin olmasını istiyorsanız eksikleri kapatmaya yardımcı olacaksınız çünkü devlet ödenek vermiyor. Kendilerini bir şekilde çevirmeye çalışıyorlar.
Öğretmenler de sizin şanssızlığınız olmuş. Bir öğretmenimiz kızını koleje verdi, temizlik, etkinlik, sosyal düzeyin yüksekliği , etkinlikler hariç bilişsel ve davranışsal eğitim namına bizim işlediklerimizden kötüler.

Benim aklım. Bu kadarını almıyor devlet okulunda ki bi kadrolu öğretmen soruşturma geçirmek adına bile bu dediklerinizi yapmaktan korkar. Hâlâ temizlik hijyen konusunda arkadaslara katılıyorum ne kadar ekmek o kadar köfte

Care bulunamaz artik
Zamanla devlet egitimi tamamen ozellestirecek ve devlet okulu hic kalmayacak. Cunku devlet okullarina bakamiyor,odenek ayiramiyor,hizmetliye ayiracak butcesi de yok. Zamanla ogretmenin de maasini odeyemeyecek. Hepsini tamamen tasfiye edip ozellere gonderip bu “yuk”ten kurtulacak.

Dark dediydi dersiniz. Aynen yasanacak bunlar

Nickimi nostradamusmore olarak degistirsem mi

Valla okulların da suçu yok ki bu işin içinde olan bir öğretmen olarak söyleyeyim devlet tarafından okullara personel gönderilmiyor koskoca okula bakan sadece bir tana personel var onun haricinde öğretmenler olarak her ay para toplayıp dışarıdan bir eleman getirdik okula maaşını biz veriyoruz düşünebiliyor musunuz? Temizlik malzemeleri sabun kağıt havlu aklınıza gelecek her türlü şeyi okul kendi kasasından karşılamak zorunda tek kuruş yardım yapılmıyor. Ne hizmet ediliyor ki ne hizmet bekleniliyor? Kendim de ilerde allah nasip ederse veli olacağım ama önyargılı olmamak ve işin ardını arkasını araştırmak için elimden geleni de yapacağım. Öz elestiri yapacak olursam da özelde öğretmenler deyim yerindeyse köpek gibi çalıştırılıyor maaşı az veriliyor performans düşükse işine son veriliyor, öğretmen de haliyle kendi yararı için çalışmak zorunda kalıyor. Devlet de en büyük sıkıntı öğretmenlerin kadroya yerleştim ne olursa olsun kimse beni yerimden edemez düşüncesi var, bu sebeple de işine gereken önemi vermeyen meslektaşlarım da çıkabiliyor. Öğrenci profili de semtten semte değişiyor merkezi okullarda bu bahsettiğiniz küfür, öğretmenlerin rahatı çok fazla olmuyor olsa bile anında müdahele ediliyor merkezden az öteye uzağa gittikçe bu dinamikler de seyir değiştiriyor. Eğitim sistemimiz içler acısı ancak bunu düzeltmek sadece öğretmen ve idareyle olabilecek bir şey değil öğretmen-veli-öğrenci ayağının üçünün de çok sağlam olması şart. Aile çocuğuna bir şey vermiyor, çocuk başıboş yetişiyor ama her şeyi halletme işi süper hero öğretmene kalıyor. Tabi canım öğretmenin başka ne işi var ki zaten! Anne baba çocuğu başında savsın ama öğretmen bağrına bassın. Bizim öncelikle şu fi tarihinden kalma zihniyetleri değiştirmemiz gerekiyor.

Çocuk attan inmiş eşşeğe binmiş paralı aldığınız hizmetin aynısını bedava bir okulda nasıl beklediniz anlamadım.yine iş öğrencide biter %80-90.kardeşim hep özelde okudu ben devletde okudum ama ben ondan daha başarılıydım her zaman.ingilizcemde ondan iyi özelde okumamış olmama rağmen.

bunun devlet okulu veya özelle alakası yok . Biraz da şans .Ömrüm boyunca çok başarılı bir öğrenci oldum.Yıllarca burslu olarak dershaneye gittim özel okullardan teklif aldım ailem özel okula çok karşı olduğu ve okulumdan çok memnun olduğu için göndermedi (devlet okuluydu) Sonrasında zaten fen lisesi kazandım ki o da devlet okulu gelgelelim yakın arkadaşım özel okulda okudu ve şu an imam hatipte (küçümsemek için demiyorum puan olarak en düşük okul onu vurgulamak amacım) .Yani çokta özel okulla alakası yok iş öğrencide bitiyor .Sorumlulukların bilincinde bir öğrenci her daim çok başarılıdır , devletmiş özelmiş çok farketmiyor . Ki devlet okulları da gerçekten çok iyi son zamnlarda ha bir elin beş parmağı da bir mi değil o sizin şansızlığınız olmuş biraz

Care bulunamaz artik
Zamanla devlet egitimi tamamen ozellestirecek ve devlet okulu hic kalmayacak. Cunku devlet okullarina bakamiyor,odenek ayiramiyor,hizmetliye ayiracak butcesi de yok. Zamanla ogretmenin de maasini odeyemeyecek. Hepsini tamamen tasfiye edip ozellere gonderip bu “yuk”ten kurtulacak.

Dark dediydi dersiniz. Aynen yasanacak bunlar

Nickimi nostradamusmore olarak degistirsem mi

parasız eğitim var memlekette lütfen..

parasız eğitim var memlekette lütfen..
ama gerçekten devlet ödenek ayırmıyor geçen müdürle konuşuyoruz dediği şey ülkenin şu an eğitime harcayacak bütçesi yok devlet iki yıldır para göndermedi ne yapılıyorsa sizlerden aldığımız aidatlarla yapılıyor .

İlk sekiz yıl ben de özel okulu düşünenlerdenim,bu bağlamda da hareket ediyorum,lisede güzel bi yeri kazanırsa ne ala kazanmazsa çalış bahar özel okula çalışşş:eğlence:

7 yıldır özel okulda çalışan meb de memur statüsünde aslında sekreterlik yapan biri olarak şunu söyleyebilirm ki özele gelen öğrenci profilide içler acısı.
Paramla okuyorum heyyyt diyen öğrencilerden,parasını veriyoruz kardeşim diyen velilerden nefret ettiğim kadar kimseden nefret etmedim herhalde.
İşini kaybetme korkusuyla öğrenci-veli terbiyesizliklerini tölere etmeye çalışırken psikolojisi çökme noktasına gelen öğretmenler tanıdım.En büyük üzüntümde onlara.Ünv dereceyle bitiriyosun karşında iki kelimeyi edemeyecek kadar cahil kesime en kibar en güzel halinle laf anlatmaya çalışıyosun
Çocuğun kapasitesi bellidir değilmi arkadaşlar.
Ünv barajı geçemeyecek olan öğrenciyi tıp kazandırmaya çalışmak ve velilerin bu yönde baskısı
Siz karar verin artık sonuçlarına

ama gerçekten devlet ödenek ayırmıyor geçen müdürle konuşuyoruz dediği şey ülkenin şu an eğitime harcayacak bütçesi yok devlet iki yıldır para göndermedi ne yapılıyorsa sizlerden aldığımız aidatlarla yapılıyor .

biliyorum. iki çocuğum var.
okulun elektrik doğal gazını bile ödemiyor devlet.
ders kitaplarını dağıtınca adı parasız eğitim oluyor ama.

Ekmek köfte durumu, normal.
Ama özel okullarda hiç başarısız öğrenci olmayışı rastlantı mı sizce? Hepsi başarılı ama gerçek sınavlarda fos. Nasıl güveniyorsunuz?

Ek olarak çok başarılı okullar ve hakkıyla işini yapan öğretmenler var. Şanssız olmanız devlet okullarını kötü yapmaz.

Ben sizin yerinizde olsam okulla işbirliği yaparım. Madem okul pis siz bi çalışan tutun, tuvalet kağıdı sabun temizleyici ihtiyaçlarını karşılayın. Özel okulda sadece çocuğunuza harcayacağınız parayı ordaki tüm çocuklara harcayın. Hep eleştirmek olmaz, biraz da çözüm üretmeye calisalim

bu konuyu acmanzia ne gerek vardi diye dusunuyorum.sanki sirf kotulemk icin yazmissiniz.hem devlette hemde ozelde calismis bi ogretmen olarak kesinlikle yanlis dusunuyorsunuz diyorum.temizlik konusunda ozel okullarda sinif mevcudu az ogrenci az kirlenme olasiligi dusuk.ayrica yilda binlerce lira para aliyorlar bi zahmet temizlik yemek iyi olsun.kufur konusuna gelecek olursak ozel okulda gordugum seyleri anlatsam donup kalirsiniz.siz burda resmen parasi olan terbiyeli parasi olmayan kufurbaz olayina getirmissiniz.enn ennn ennn onemli konuya geliyorum basarinin ozel okullarda nasil elde edildigini gordum.genelleme yapmiycam ama cogu ozel okul ogrencilere bol keseden notlar veriyor.lise son siniftakiler develet okulundan gecis yapiyor ki son yil yuksek alsinlar.tabi sinava girince goruyorlar gercek basarilarini.eee para olunca universitede parali oluyor.sonrada ozel okuldakiler cok basarili deniliyor.

Ekmek köfte durumu, normal.
Ama özel okullarda hiç başarısız öğrenci olmayışı rastlantı mı sizce? Hepsi başarılı ama gerçek sınavlarda fos. Nasıl güveniyorsunuz?

Ek olarak çok başarılı okullar ve hakkıyla işini yapan öğretmenler var. Şanssız olmanız devlet okullarını kötü yapmaz.

Ben sizin yerinizde olsam okulla işbirliği yaparım. Madem okul pis siz bi çalışan tutun, tuvalet kağıdı sabun temizleyici ihtiyaçlarını karşılayın. Özel okulda sadece çocuğunuza harcayacağınız parayı ordaki tüm çocuklara harcayın. Hep eleştirmek olmaz, biraz da çözüm üretmeye calisalim
+1000
Devlet aidat parası diye tuttururken durumu olupta vermeyen velileri bi türlü anlayamadım.Adı devlet okulu sadece devletin baktığı okul değil.Bu konuda biz velilerde biraz elini taşın altına koymalı

Özel okula gönderemeyenler ne olacak peki?
Pis küfürbaz,sürekli şiddet hakaret dolu davranışlara sahip çocuklar mı olacak yani?

Bu kadar da aşağılamanın anlamı yok.
Pistir,yemekleri kötüdür,imkanı kısıtlıdır özele göre orada haklısınızdır,birşey diyemem elbette.
Ama küfürler kötü davranışlar sadece orada varmış özel okulda okuyanlar minnoş çocuklarmış gibi lanse etmek de pek doğru gelmedi bana.

bu konuyu acmanzia ne gerek vardi diye dusunuyorum.sanki sirf kotulemk icin yazmissiniz.hem devlette hemde ozelde calismis bi ogretmen olarak kesinlikle yanlis dusunuyorsunuz diyorum.temizlik konusunda ozel okullarda sinif mevcudu az ogrenci az kirlenme olasiligi dusuk.ayrica yilda binlerce lira para aliyorlar bi zahmet temizlik yemek iyi olsun.kufur konusuna gelecek olursak ozel okulda gordugum seyleri anlatsam donup kalirsiniz.siz burda resmen parasi olan terbiyeli parasi olmayan kufurbaz olayina getirmissiniz.enn ennn ennn onemli konuya geliyorum basarinin ozel okullarda nasil elde edildigini gordum.genelleme yapmiycam ama cogu ozel okul ogrencilere bol keseden notlar veriyor.lise son siniftakiler develet okulundan gecis yapiyor ki son yil yuksek alsinlar.tabi sinava girince goruyorlar gercek basarilarini.eee para olunca universitede parali oluyor.sonrada ozel okuldakiler cok basarili deniliyor.
:KK9::KK9::KK9::KK9::KK9:

X