devlet okulumu özel okul mu diyenlere

7 yıldır özel okulda çalışan meb de memur statüsünde aslında sekreterlik yapan biri olarak şunu söyleyebilirm ki özele gelen öğrenci profilide içler acısı.
Paramla okuyorum heyyyt diyen öğrencilerden,parasını veriyoruz kardeşim diyen velilerden nefret ettiğim kadar kimseden nefret etmedim herhalde.
İşini kaybetme korkusuyla öğrenci-veli terbiyesizliklerini tölere etmeye çalışırken psikolojisi çökme noktasına gelen öğretmenler tanıdım.En büyük üzüntümde onlara.Ünv dereceyle bitiriyosun karşında iki kelimeyi edemeyecek kadar cahil kesime en kibar en güzel halinle laf anlatmaya çalışıyosun
Çocuğun kapasitesi bellidir değilmi arkadaşlar.
Ünv barajı geçemeyecek olan öğrenciyi tıp kazandırmaya çalışmak ve velilerin bu yönde baskısı
Siz karar verin artık sonuçlarına
2002 yilinda universite sinavina girdim 1 milyon 500 bin ogrencinin girdigi sinavda 13 bin kisi kazandi
2017 yilinda 2 milyon 265 bin ogrenci sinava girdi ve 57 bin kisi kazandi

Bu yuzdelere bakilirsa ben ayagimdaki ayakkabiyi da cikarip bir okulun icine koysam (ozel veya devlet fark etmez) o da kazanir universiteyi. Herkes kazaniyor artik zira :KK66:

Allah ogretmenin yardimcisi olsun, isleri zor.

2002 yilinda universite sinavina girdim 1 milyon 500 bin ogrencinin girdigi sinavda 13 bin kisi kazandi
2017 yilinda 2 milyon 265 bin ogrenci sinava girdi ve 57 bin kisi kazandi

Bu yuzdelere bakilirsa ben ayagimdaki ayakkabiyi da cikarip bir okulun icine koysam (ozel veya devlet fark etmez) o da kazanir universiteyi. Herkes kazaniyor artik zira :KK66:

Allah ogretmenin yardimcisi olsun, isleri zor.
Aynen öyle herkes kazanıyor artık
Allahtan geçen sene mühendislere puan barajı geldide herkes mühendis olamıyor.

Öğrencimin biri amaaaan hiçbişey olmazsa yazarım mühendislik diyodu
o derece ayağa düşmüştü

Ben anlamıyorum. Devlet okulunda 5 lira toplanınca yaygarayı kopartıyorsunuz, yasak şikayet edin diye kızıyorsunuz, koleje milyarlar veriyorsunuz ama aynı hizmeti bekliyorsunuz.
Devlet okullarının daha temiz, daha etkin olmasını istiyorsanız eksikleri kapatmaya yardımcı olacaksınız çünkü devlet ödenek vermiyor. Kendilerini bir şekilde çevirmeye çalışıyorlar.
Öğretmenler de sizin şanssızlığınız olmuş. Bir öğretmenimiz kızını koleje verdi, temizlik, etkinlik, sosyal düzeyin yüksekliği , etkinlikler hariç bilişsel ve davranışsal eğitim namına bizim işlediklerimizden kötüler.
Haklısınız ama devlet okuluna verilen paranın ne hesabı sorulabiliyor ne takibi yapılabiliyor. Özelde ise az çok kuruma göre yapılıyor. veliler elinden geleni yapsın tabiki ama asıl sorun devletin bütçe ayirmamasi. Zaten ilköğretime ayırma liseye ayırma üniversiteye ayirma ne kalıyor geriye anlamıyorum.

Oyle bi anlatmissiniz ki ben devlet okulunda nasil 8 yil okumusum diye düşündüm :rolleyes: Evet küfür eden serseri arkadaslarimiz vardi onlar da bize bir seyler katti bizde onlara. Sonucta hayatin ta kendisi izole yasama imkanimiz yok. Bir de ben o devlet okulun cikip iyi bir anadolu lisesine girdim. Demem o ki bence her şey öğrenci de bitiyor. Elbette kolej ile devlet okulu arasindaki statü aynı olamaz.. Ama ilkokullarımız o kadar da kötü degil

Aynen öyle herkes kazanıyor artık
Allahtan geçen sene mühendislere puan barajı geldide herkes mühendis olamıyor.

Öğrencimin biri amaaaan hiçbişey olmazsa yazarım mühendislik diyodu
o derece ayağa düşmüştü
Kalite git gide dusuyor yazik. Birkac yila kadar parasi olmayan cocugunu okutamayacak zaten. Napalim onlar dusunsun,sistemi bu hale getiren ben degilim zira. Herkes savundugu seye dikkat edecek ve sonuclarini dusunecek.

Kalite git gide dusuyor yazik. Birkac yila kadar parasi olmayan cocugunu okutamayacak zaten. Napalim onlar dusunsun,sistemi bu hale getiren ben degilim zira. Herkes savundugu seye dikkat edecek ve sonuclarini dusunecek.
özelde çalışıyorum kızım 1.sınıfa gidiyor devlette
çocuk domuz gribine kadar oldu o derece pis okulu
Ama almadım devletten zira alıp kendi okullarımızdan birine burslu verebilirdim
Çocugun o devletin tozunu yutması lazım
Hadi şimdi aldım verdim özele ya ilerde durumum müsait olmazsa ne yapacağım demi
Çok çalışkan olmasının çok ders görmesinin luzumu yok artık benim nezdimde
Ahlaklı olsun,kimse rahatsız etmesin yeterli geliyor şu ortamda

aslında hep böyleydi.
ben de zamanında kolejden devlet okuluna geçmek durumunda kaldığımda iyi bir devlet okuluna gitmek için uzaktaki devlet okuluna yüklü miktarda bağış yapmak zorunda kalmışlar.
bakalım biz ileride ne taklalar atıcaz çocuklar iyi eğitim alsın diye...

Birakin temizliği beslenmeyi seçmeli ders adı altında imam hatip okullarının gördüğü dersler dayatildi bizlere. Biz bu dersler yerine secmeli ingilizce matematik istiyoruz dedik diye nerdeyse din düşmanı ilan ediliyorduk. Pardesülu türbanlı velilerin yüzüne neden dine karşınız yorumu yapıldı. Eğitim falan umurlarında değil.

arkadaşlar sanırım ben derdimi ifade edemedim burda hemen bir linç girişimi oldu. ben zaten çocugumun iyi bir eğitim alması için elimden geleni yapıcam. benim derdim diğer çocuklardı bu kötü gidişata bir dur demek için açtım konuyu. ama görüyorumki malesef insanlarımızın çoğu bizim matematik öğretmeni kafasında. bu gidişle hiç birşey düzelmez. Mune Mune konumu kapatırmısın.

Birakin temizliği beslenmeyi seçmeli ders adı altında imam hatip okullarının gördüğü dersler dayatildi bizlere. Biz bu dersler yerine secmeli ingilizce matematik istiyoruz dedik diye nerdeyse din düşmanı ilan ediliyorduk. Pardesülu türbanlı velilerin yüzüne neden dine karşınız yorumu yapıldı. Eğitim falan umurlarında değil.
Bu şekilde bir genellem yapmanız doğru mu ki sizce? Ben din kültürü öğretmeniyim ve din kültürü dersi hariç ara sınıflara seçmeli ders dayatmasi hiçbir zaman olmadı, haftasonu kurslarında öğrenciler din kültürü dersi talep etti ona rağmen sayısal derslere yönelik dersler açıldı(yeteri sayıda o derslerden kurs açılmasına ragmen). Ne şimdi ben de o zaman devlet okulları din düşmanlığı yapıyor diyerek genellemeye mi gideyim?? Derdimiz eğitim hanımefendi siz bu görüşten uzak bir yerde okumuşsunuz sadece.

Haklısınız ama devlet okuluna verilen paranın ne hesabı sorulabiliyor ne takibi yapılabiliyor. Özelde ise az çok kuruma göre yapılıyor. veliler elinden geleni yapsın tabiki ama asıl sorun devletin bütçe ayirmamasi. Zaten ilköğretime ayırma liseye ayırma üniversiteye ayirma ne kalıyor geriye anlamıyorum.
ne veriliyor ki neyin takibi yapılsın. Senede vermiş 20 lira ne bekliyor. Çocuklarının senelik kullandığı el sabunu parası o kadar. Ayrıca devlet okullarının da bir gelir gider tutma durumu vardır. Okul aile birliğinden isteyen bilgi alabilir.
Ben zannetmiyorum ki özel okul da size kalem kalem bilgi versin. Ayrıca o kadar para verilmesine rağmen yine de her tüelü gezi, sosyal etkinlik için ayrıca para isteniyor. Biz 4 liraya tiyatro getirsek veliler ayaklanıyor çünkü bir öğrenilmiş devlet okulu ücretsiz diye, para toplanamaz. O zaman beklentiyi düşük tutacaksınız.

Küçük şehirlerdeki iyi devlet okulları tercih edilebilir
Ama büyükşehirlerdeki ilkokul ve ortaokulların çok daha büyük sorunları olduğunu düşünüyorum

Benim iki çocuğumda devlet okulunda okuyor, biri ilkokul diğeri ise ortaokulda, her iki çocuğumunda ağzından küfür duymadım bugüne kadar. Kaldı ki küfür eden çocuklar sadece okulda değil parkta, sokakta vs. her yerde karşımıza çıkabiliyor. Okulun ya da tuvaletlerin pis olmasının bir nedeni de yine orada okuyan bizim çocuklarımız. Tenefüslerde hiç gördünüz mü bilmiyorum ama ben şahit oldum, idrarını bilerek duvara yapan mı dersiniz, burnundan çıkardığı pisliği tuvalet kapılarına ya da duvarlarına süren mi dersiniz ne ararsan var. O yüzden eğitimin ailede başladığını unutmamak lazım!!!

birisi yazmış şikayet edeceğine çözüm üret ver maaşını okula temizliği yapılsın diye. ben bağışlarımda maaşımı ama tek sorun temizlik değil öğretmenlerin davranışları bunu çözmek için çok uğraştım ama olmadı dediğim gibi ben çocuğumu alıcam seneye. önemli olan geride kalanlar.

her özel okul mükemmel değildir, her devlet okulu da berbat değildir. şimdi ankara için örnek vermek gerekirse sincandaki okul ile çankayadaki okul bir olur mu? olmaz.

Kalitenin değişmesi de okuldan ve öğretmenden kaynaklı değil. İlkokulda çocuğu sınıfta bırakmak imkansıza yakın, dönemde 1 gün gelse diğer günler gelmese de geçiyor. Disiplin cezası hiç yok. Nerede ipsiz, sapsız, okumada yüzü olmayan varsa okulda sınıfı rezil etme derdinde. Aileler de okusun bir şey olsun diye değil, güvenli ortam, nerede olduğu belli olsun ve başımdan gitsin diye gönderiyor böyle tipleri. Bir çocuk kazanacağız diye onlarca çocuk kaybediyoruz. Zorunlu eğitim de ayrı bir saçmalık. Neresinden tutsam elimde kalıyor maalesef.

Valla okulların da suçu yok ki bu işin içinde olan bir öğretmen olarak söyleyeyim devlet tarafından okullara personel gönderilmiyor koskoca okula bakan sadece bir tana personel var onun haricinde öğretmenler olarak her ay para toplayıp dışarıdan bir eleman getirdik okula maaşını biz veriyoruz düşünebiliyor musunuz? Temizlik malzemeleri sabun kağıt havlu aklınıza gelecek her türlü şeyi okul kendi kasasından karşılamak zorunda tek kuruş yardım yapılmıyor. Ne hizmet ediliyor ki ne hizmet bekleniliyor? Kendim de ilerde allah nasip ederse veli olacağım ama önyargılı olmamak ve işin ardını arkasını araştırmak için elimden geleni de yapacağım. Öz elestiri yapacak olursam da özelde öğretmenler deyim yerindeyse köpek gibi çalıştırılıyor maaşı az veriliyor performans düşükse işine son veriliyor, öğretmen de haliyle kendi yararı için çalışmak zorunda kalıyor. Devlet de en büyük sıkıntı öğretmenlerin kadroya yerleştim ne olursa olsun kimse beni yerimden edemez düşüncesi var, bu sebeple de işine gereken önemi vermeyen meslektaşlarım da çıkabiliyor. Öğrenci profili de semtten semte değişiyor merkezi okullarda bu bahsettiğiniz küfür, öğretmenlerin rahatı çok fazla olmuyor olsa bile anında müdahele ediliyor merkezden az öteye uzağa gittikçe bu dinamikler de seyir değiştiriyor. Eğitim sistemimiz içler acısı ancak bunu düzeltmek sadece öğretmen ve idareyle olabilecek bir şey değil öğretmen-veli-öğrenci ayağının üçünün de çok sağlam olması şart. Aile çocuğuna bir şey vermiyor, çocuk başıboş yetişiyor ama her şeyi halletme işi süper hero öğretmene kalıyor. Tabi canım öğretmenin başka ne işi var ki zaten! Anne baba çocuğu başında savsın ama öğretmen bağrına bassın. Bizim öncelikle şu fi tarihinden kalma zihniyetleri değiştirmemiz gerekiyor.

Çok haklısınız eğitim evde devam etmeli ama veliler herşeyi okuldan bekliyor.

ne veriliyor ki neyin takibi yapılsın. Senede vermiş 20 lira ne bekliyor. Çocuklarının senelik kullandığı el sabunu parası o kadar. Ayrıca devlet okullarının da bir gelir gider tutma durumu vardır. Okul aile birliğinden isteyen bilgi alabilir.
Ben zannetmiyorum ki özel okul da size kalem kalem bilgi versin. Ayrıca o kadar para verilmesine rağmen yine de her tüelü gezi, sosyal etkinlik için ayrıca para isteniyor. Biz 4 liraya tiyatro getirsek veliler ayaklanıyor çünkü bir öğrenilmiş devlet okulu ücretsiz diye, para toplanamaz. O zaman beklentiyi düşük tutacaksınız.
Her kayıt edilen öğrenci için 10 bin alan devlet okulu bıliorum ve bu okullardan söz ediyorum. Zaten butce yoksa tabiki hizmet kalitesi beklenmez. Ama derste telefon ile oynayan öğretmen ya da işini layıgi ile yapmayan öğretmen diyelim kabul edilemez. kaldı ki bu devlet okulunda daha çok çünkü yaptırım yok. Özel okuldaki öğretmenler hep daha iyi demiyorum dikkat edin ama iyi bir özel okuda en azından yaptırım var. ben de kızımı devlet okulunda okutmak istiyorum keske iyi bir okul öğretmen bulsam ve okutsam çok isterim. ama okul kadar veli profili de çok önemli biliyorum

X