devlet okulumu özel okul mu diyenlere

özelde çalışıyorum kızım 1.sınıfa gidiyor devlette
çocuk domuz gribine kadar oldu o derece pis okulu
Ama almadım devletten zira alıp kendi okullarımızdan birine burslu verebilirdim
Çocugun o devletin tozunu yutması lazım
Hadi şimdi aldım verdim özele ya ilerde durumum müsait olmazsa ne yapacağım demi
Çok çalışkan olmasının çok ders görmesinin luzumu yok artık benim nezdimde
Ahlaklı olsun,kimse rahatsız etmesin yeterli geliyor şu ortamda
Evet ogretmenlere bir miktar indirim yapiliyor. Ama dediginiz gibi bunun sonu yok kac yil okuyacak bu evlatlar. Bulundugum sehirde birinci sinifa 65bin lira isteyen harika bir okul var misal. Iki sene tamam okuttum sonrasi?
Benim fikrim ilk ve orta okul ozelde okusun sonra iyi bir yeri kazandi kazandi
Kazanamazsa sanayi yollari tastan :KK66:

Valla her şey sosyo ekonomik düzeyin ne olduğunda bitiyor
Hepinizin okuduğu şehirlerde vardır şahit olmuşsunuzdur
Bazı muhitlerdeki okullara giden çocukların aileleri meslek sahibi, genelde kamu çalışanı kişilerdir
Orta sınıf yani
Bu veliler okulların şartları iyi olmasa da para istendiğinde veren, okul aile birliğini işletmeye çalışan ilgili bir gruptur
Bu okullar genelde ortak sınavlarda şehirde dereceye öğrenci sokan, deneyimli ya da iyi öğretmenlerin tercihi olan okullardır.

Ama bir de daha az kalkınmış mahallelerdeki okullar var. Ki hepimiz biliriz daha kenarda köşede kalmış, ailelerin pek okulla ilgilenmediği kurumlar halindedir.

Bu arada meb de 1 milyon civarı personel çalışmakta, 15 milyon kadar öğrenci var ve ülkede zorunlu eğitim maşallah çoğu avrupa ülkesinden ileride 12 YIL!!
Meb in bütçe sunuşu belgelerini açıp bakarsanız ödeme kalemlerinin çok büyük bir kısmının personel maaşlarına gittiğini görürsünüz.
Bunun taşımalı eğitimi, pansiyonu, yemeği var. Öğretmenlerin hizmetiçi eğitimi, ekstra ödemeler vs vs.

Malesef her şeye bütçe ayrılamıyor. Keşke eğitime yapılan yatırım daha çok olsa. Ama ülkemiz hep bir askeri hareketlilik içinde. Ülke güvenliği için daha büyük harcamalar bütçeler ayrılıyor.

Okulların hiç güvenli olmadığını söyleyebilirim. Çünkü güvenlik görevlisini okul müdürü karşılayarak tutabilir. Temiz değil çünkü temizlik işçisi taşeron olabilir. E veli para vermezse hiçbiri olmuyor.

Bunun çözümü bence eğitim sistemimizdeki merkezi yapıyı terk etmek ve yerelleşmek.
Çoğu ülkede yerelleşme var. Okulların öğretmen işe almasını, maaş vermesini devlet değil yerel yönetimler karşılıyor. Belediyeler ve diğer paydaşlar yani. Bunlar o şehirdeki kurum kuruluş ve kişilerin yardımları ödemeleri vergileri gibi kalemlerden karşılanıyor
Ancak o zaman bir düzelme olur diye düşünüyorum. Bu halde daha da kötüye gitmekten ötesini beklemek hayalperestlik olur

Çok haklısınız eğitim evde devam etmeli ama veliler herşeyi okuldan bekliyor.
Kesinlikle öyle. Sınıfımda 24 tane öğrencim var hepsinin de velisini tek tek her hafta ararım. çocuklarının gidişatı hakkında bilgi veririm, derslerine çalışmıyorlar, şu konularda eksikleri var, şu şu derste düşüş var, davranışlarında olumsuzluklar görmeye başladım takibini mutlaka yapın diye. Çocuk yine aynı çocuk yok yaa yok bir gram ilerleme bir tutam ışıltı hiç mi bir şey olmaz. Okuldan sonra eve gitmek yerine akşamın kör karanlığına kadar dışarıda geziniyorlar, aralarında nişan yapıp karım kocam diye dolaşıyorlar, saçlara boyalar tırnaklara ojeler, ağızlara cak cak sakizlar veliyi çağırıyorsun gelmiyor, gelse de "hocam bizi dinlemiyor siz söyleyin, hocam şimdiki baba çocuk ilişkileri arkadaş gibi korkmuyorlar, hocam kızsak da umursamiyo" gibi saçma sapan cümlelerle boğuşuyorm her gün. Ee veli ne yapmış çocuğ da öğretmenden ne bekliyor. Daha çocuğunun yararına olan ayda 2 defa yapılan denemeye para getirmez ama son model sende bende olmayan arabalara biner hava caka satar. Gel de delirme yaa. Aileler bitik halde cidden, hayata karşı aile çocuğu hazırlamıyor ki, tatillerde çocuk başına kaldı diye eli kolu bağlanmış hisseden bir ton velim var. Önce ailede eğitimi alacak çocuk sonra okula gelecek, ailede eğitimi vermeyen veliler de okuldan şikayetçi olmayacak. Sen ne yapmışsın da benden ne bekliyorsun. Ayy yine gerildim vallahi

devlet okulunda sadece ılk okulda okudum
gerı kalan kısmı ozel okulda tamamladım

kıyaslamak bıle absurt tabıkı arada daglar kadar fark var
cocugumu da tereddutsuz ozel okula gonderırım

Özel okula gönderemeyenler ne olacak peki?
Pis küfürbaz,sürekli şiddet hakaret dolu davranışlara sahip çocuklar mı olacak yani?

Bu kadar da aşağılamanın anlamı yok.
Pistir,yemekleri kötüdür,imkanı kısıtlıdır özele göre orada haklısınızdır,birşey diyemem elbette.
Ama küfürler kötü davranışlar sadece orada varmış özel okulda okuyanlar minnoş çocuklarmış gibi lanse etmek de pek doğru gelmedi bana.
Haklısınız,
Özel okuldaki çoğu çocuk daha şımarık malesef

X