Doğum izni,doğum parası, süt parası hk. Tecrübeli bayanlar bilgilerinizi pylaşır mısı

evet sigortalı çalışanlar alabiliyor doğum parasını. çünkü 8+8 haftalık dönemlerde çalışanın sigorta primi yatırılmıyor. benim anladığım kadarıyla sigorta primini sana doğum parası olarak ödüyor sgk.

doktor, doğum öncesi ve doğum sonrası yazdığı raporla birlikte sgk dan para alabilmemiz için hastane "para kağıdı"(belge isminden pek emin eğilim.) denilen bir belge veriyor. bu belge muhasebeye veriliyor ve sisteme işlendikten sonra ptt ye isme yatırılıyor. tabi hemen mi yatırılıyor yoksa bir kaç ay sonra mı onu bilmiyorum. yeni doğum yapmış olan arkadaşlar bilgi verirlerse bence daha sağlıklı olur.

doktor, doğum öncesi ve doğum sonrası yazdığı raporla birlikte sgk dan para alabilmemiz için hastane "para kağıdı"(belge isminden pek emin eğilim.) denilen bir belge veriyor. bu belge muhasebeye veriliyor ve sisteme işlendikten sonra ptt ye isme yatırılıyor. tabi hemen mi yatırılıyor yoksa bir kaç ay sonra mı onu bilmiyorum. yeni doğum yapmış olan arkadaşlar bilgi verirlerse bence daha sağlıklı olur.

canım parayı hemen alıp almamak her şehirde farklı sanırım mesela ben;

doğum öncesi ve doğum sonrası paramı işe başladığım gün başladığıma dair belgemide götürerek hemen ertesi gün toplu olarak aldımm
ama isteyen doğum öncesi parayı doğum yaptığında
doğum yaptıktan sonraki parayıda işe başladıktan sonra alabiliyoooo diye biliyorumm
ben hepsini toplu almak istediğim için işe başladıktan sonra aldımmm
a.s.

kızlar ben şu anda 18+4 haftalık hamileyim...32. haftama kadar çalışıcam ve allah nasib ederse doğumdan sonra çalışmayacağım daha...32. haftamı doldurup ayrıldığım takdirde doğum paramı alabiliyomuyum yoksa iş verene ayrılacağımı söylemiyiimmi bana bir akıl verin ne olur....yani 4 hafta önce 4 hafta sonraki olduğum zamanların parasını devletten alırmıyım...

merhaba arkadaşım bn 32.haftama girmek üzereyim bu cuma drdan iznimi alacagım.bende dogumdan sonra calışmayacagım;bunu işyerime söleyip doğum parasını almk istedigimi söledim.muhasebecimize de danışıp raporlu oldgum günler sigortamın yatmayacagını sölediler.haliyle işyeride bnm bu teklifimi kabul ettiler sagolsunlar.yani işyerinden cıkışım dogum iznim bittikten,parayı aldıktan sonra yapılacak.umarım sorun cıkmazz

kızlar ben de memurum, internetten hesaplanana göre bebek 17 kasımda doğacak bu durumda ben ne zaman doğum iznine ayrılabilirim tam olarak hani ay yani nasıl hesaplayacağım anlamadım da ben önceki ve sonraki iznimi kullanmayı ve ücretsiz izne ayrılmayı düşünüyorum ne kullanırsam kardır diyorum beni aydınlatabilecek varmı acaba?

öğretmensen eğer daha avantajlısın
17 kasımda doğacaksa bebeğin bence eylülde seminere katılıp 22 eylülde 8 hafta doğum öncesi izne ayrıl doğumdan sonrada 8 hafta iznini kullanınca bitimi 12 ocak yapıyor
10 gün rapor alıp 1.dönemi bitirirsin.
2.dönem için 4 ay ücretsiz izne ayrılıp haziran seminerinede bebişi götürürsün bir dahaki eylüle kadar bebeğin 10 aylık olur sonrasında ya anneler yada bakıcı.
bende şubatta doğum yaptım şimdilerde ücretsiz telaşındayım gerçi daha doğmadanda bunları ayarlıyordum senin gibi
umarım yardımcı olabilmişimdir inşallah sağlıcakla kavuşursun bebeğine

Arkadaşlar ben de birşey sorucam doğumdan önce 3 haftalık izni mecburen almak zorundaymışız pekii normaldoğum olursa doğumdan 1 ya da 2 hafta sonra işe dönebiliyor muyuz yoksa 8 haftalık izni mecburen dolduruyor muyuz:uhm::bbo:

neden erken başlamak istiyorsun?:uhm::1shok:

artık sadece ssk lılar değil
bağkurlu annelerde doğum parası alıyor yeni kanuna göre bilginize hatta tarım bağkkurlularda alıyor

evet sigortalı çalışanlar alabiliyor doğum parasını. çünkü 8+8 haftalık dönemlerde çalışanın sigorta primi yatırılmıyor. benim anladığım kadarıyla sigorta primini sana doğum parası olarak ödüyor sgk.

arkadaşım çalışmadığın zamanlarda almaydığın maaşını devlet sana doğum parası adı altında veriyor ama tabi raporun bittikten sonra paranı toplu alıyorsun aylık oalrak değilde

doğum izni parası alabilmek için doğumdan önce geriye dönük 1 yıl içerisinde en az 120 gün prim ödenmiş bulunması şartı var. peki bu 120 günlük prim ardarda mı olmalı yoksa toplamda mı?
bilgisi olan var mı acaba

X